Kanelace a rovnani hlavni kulových zbraní

Vše o kulovnicích a malorážkách
Odpovědět
navip
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 117
Registrován: úte 26.10.2010, 12:49
Bydliště: okr.ČK

Re: Kanelace a rovnani hlavni kulových zbraní

Příspěvek od navip »

U té kanelované hlavně asi nejde primárně o tepelnou bilanci.Tu si můžete mnohem levněji výrazně zlepšit hrubším opískováním - lze dosáhout až zdvojnásobení vnější plochy ( mám hlaveň průměr 29 mm, poměrně výkonou munici Scenar 155GR, Vo=950 m/s opískovanou a nikdy se mi neohřeje tak že by mne pálila) a na druhé straně se také od sluníčka lépe ohřívá :) Kanelováním lze dosáhnout pouze dvou výsledků pokud nechceme zhoršit poměry na hlavni, buď při stejné hmotnosti vůči plné hlavni dosáhnete vyšší tuhost a tím kmitání s nižší amplitudou-rozkmitem. Nebo při stejné tuhosti dosáhnete nižší hmotnost.Obojí je v pořádku a vůbec to nemusí mít negativní vliv na přesnost- soustřel, pokud to je rozhodnutí předem a hlaveň je takto vyrobena.Dodatečné kanelování na tenkých hlavních loveckých zbraní je ptákovina a na silnějších varmintových dojde ke snížení váhy i tuhosti a pokud chceme zachovat původní tuhost, tak musíme hlaveň přiměřeně zkrátit a tím se celkově dosáhne výraznější váhové úspory. Nevěřím, že se to negativně projeví při používání komerčních nábojů,maximálně překliká optiku a pokud měl majitel vyladěnou munici pro danou hlaveň a dojde ke změně, tak si ji holt musí vyladit na nové provedení.
Rudlafík
Nový návštěvník
Příspěvky: 27
Registrován: úte 06.4.2021, 16:21

Re: Kanelace a rovnani hlavni kulových zbraní

Příspěvek od Rudlafík »

Ahoj, začínám s lovem a od známého jsem dostali tip, že každej gram je na pušce znát a chodit s 4,5kg puškou po lese je vopruz. Dostal jsem tip na TIKKA T3x RH SUPER LITE FLUTED, která je lehká a zároveň továrně garantovaná přesnost. Asi bude trochu více kopat díky hmotnosti, ale tím, že je tu garantovaná přesnost není pak pochybnosti o přesnosti kanelovaných hlavní liché?
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1061
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: Kanelace a rovnani hlavni kulových zbraní

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Je potřeba vědět, co tím myslíš. Zda jde o 4,5kg je jen zbraň nebo komplet tj. zbraň, montáž, optika. Pokud je to všechno dohromady, tak to u běžných kulovnic není tak moc, zejména pokud jsou mag a mají "poctivou" optiku s ocelovou montáží. Nicméně je potřeba uvědomit si, jak lehkou pušku skutečně potřebuješ.
Budeš skutečně pravidelně hodiny a hodiny šoulat. Lézt po skalách a případně v horách daleko i střílet, lovit v každém počasí. Tak je plast tvojí volbou.
Nebo budeš chodit po naháňkách a střílet na zvěř v pohybu a celkem na kratší vzdálenost, kde potřebuješ přemýšlet i nad takovou "brokovou " přilícitelností " pažby a nakonec můžeš mít i jenom volná mířidla, či battue šínu. Ale u některé naháňky jde spíše o high society záležitost, než o lov a tam je pak kvalitní ořech pažby a konzervativní řešení zbraně, povinností! Tedy zbývá štuc.
Lehká puška je náročnější na techniku střelby a obecně mívá i silnější zpětný ráz ve srovnatelné ráži. Ten se dá eliminovat brzdou , či tlumičem, ale i to má nějaká negativa. Hluk v případě brzdy, navíc je to delší a těžším terénu musíš víc hlídat komory , aby se tam nedostal "bordel". Nabrat se dá všechno, to může nakonec potvrdit i ten, kdo s brzdou střílí ležák na trochu přírodnější střelnici.
Tlumič to může prodloužit a navíc tak nějak přicházím o "hromové zahřmění a ozvěnu výstřelu", kterou mě "tiché, jakoby mazlavé, upšouknutí kulovnice", nenahradí.
Nicméně moje nesentimentální volba: kulovnice na krátkém závěru, ráže 308W nebo 7 -08 Rem, hlaveň o délce 20"-22", za sebe 22", protože tlumič vůbec neuvažuji, plný profil hlavně tj. 17 mm, nebo 19 kanel - tak pak 20", montáž taková, aby umožňovala přehazování optik, ale na co bych se soustředil, tak je karbonová pažba. Je skutečně tuhá a lehká, takže nemusíš sahat tolik to železa. V případe volných financí i "karbon" hlaveň, pokud se budeme bavit o lovu šouláním a v horách, kde by jsi mohl využít i delší hlaveň.
Tak nějak mě pořád vychází ten Blaser R8 v karbonu.
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Kanelace a rovnani hlavni kulových zbraní

Příspěvek od lovec »

S tým karbónom by som si to radšej dvakrát rozmyslel. Ono to síce na fotkách vyzerá pekne, ale istota úchopu karbónovej pažby je rádovo nižšia ako s plastovou, alebo drevenou verziou.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Odpovědět