"nemyslivec" v MS

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Odpovědět
pribi
Nový návštěvník
Příspěvky: 2
Registrován: stř 11.1.2012, 10:38

"nemyslivec" v MS

Příspěvek od pribi »

Lesu zdar,

dovolím si položit otázku (možná nezvyklou, ba dokonce zbytečnou) a co víc, dovolím si na tuto moji otázku založit i nové téma, jelikož jsem diskuzi o podobné problematice v jiném tématu nenalezl.

Otázka je spíše obecného rázu, ale rád bych vyzvěděl názory, či dokonce praktické zkušenosti uživatelů tohoto fóra.
Zkrátka...na jaké maximální úrovni může nemyslivec fungovat v rámci MS (případně při MS) - vysvětlím - dejme tomu, že jsem mladý člověk se vztahem k přírodě a myslivosti a jako takový bych se chtěl myslivosti prakticky věnovat, leč nechci z určitých důvodů (možná prozatím) absolvovat cestu vedoucí k statutu právoplatného vykonavatele práva myslivosti, tj. myslivce. Nicméně mám zájem podílet se na chodu MS, "brigádničit", podílet se na chovu zvěře atp., navíc vlastním psa loveckého plemene, kterého momentálně připravuji ke zkouškám LUP.
Zjednodušeně řečeno - může být nemyslivec oficiálně členem MS se všemi právy a povinnostmi (samozřejmě mimo práv a povinností spojených s LL a držením zbraně). Měl by takovýto člen nějaký prokazatelný přínos pro MS?
Otázku pokládám opravdu v obecné rovině - zajímají mě názory různých členů různých MS - tzn. dokázali by jste si představit něco takového ve svém MS?

Předem díky všem za případné odpovědi a vyhodnotíte-li toto téma jako total "mimo mísu", přijměte moji omluvu :wink:
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: "nemyslivec" v MS

Příspěvek od fesoj »

Samozřejmě, že to lze. V MS, kde jsem byl dříve členem, byl také jeden člen bez loveckého lístku. Pokud chceš - v budoucnosti -
lovecký lístek získat, nic proti tomu - záleží jen na tom konkrétním MS, zda Tě přijme do svých řad - koneckonců i členem ČMMJ se můžeš stát, aniž bys lovecký lístek vlastnil. Budeš se muset ovšem podílet na brigádách, zimním přikrmování zvěře, stavbě mysliveckých zařízení a všech dalších akcích. Pokud MS vznikne povinnost hradit nějaké škody, např. na lesních či zemědělských porostech, ručí za ně všichni členové rukou společnou a nerozdílnou, takže i Ty stejně jako každý. Shrnuto - budeš mít stejně povinností, ale méně práv. Jsi-li s tím srozuměn, nic Ti nebrání stát se nelovícím členem, pokud Tě ovšem čl. schůze přijme. Ale nechceš-li si v budoucnosti udělat kurs a složit zkoušky, pak je členství v MS dle mého názoru zbytečné.
Kritériem pravdy je praxe.
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: "nemyslivec" v MS

Příspěvek od motolada »

No můžeš to dotáhnout hodně daleko,hospodář z tebe nikdy nebude,ale jinak od obyčejného pohůnka v soukr.honit.(stavěče posedů,krmelců,krmičů,vozičů všeho možného,tahačů zvěřiny,uklízečů na chatě)přes zdatného honce,reprezentanta združení např. ve Skeetu,Baterii až na předsedu sdružení.... :wink:
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: "nemyslivec" v MS

Příspěvek od kojot »

Ve své podstatě každý, kdo dnes vykonává právo myslivosti, byl kdysi nemyslivcem. Musel v rámci adeptůry dělat možné i nemožné, aby mu byl umožněn vstup mezi ozbrojenou vesnickou partaj. Neviděl bych v tom problém, načež si myslím, že většina sdružení by takovou pomoc ochotně uvítala, i když...........někde přece jen vidina mastné huby hluboce převládá nad stavbou krmných zařízení.
Kdo netermí s námi, termí proti nám
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: "nemyslivec" v MS

Příspěvek od fesoj »

Kojot to vystihl úplně přesně. Zajímalo by mě, Pribi, jestli z Tvé strany jde zatím jen o teoretickou úvahu či zda se jedná o konkrétní MS, jehož členem se chceš stát. Někde mladou krev vítají, jinde /bohužel většinou/ je vstup do MS neřešitelný problém.
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
Daniel Vyoral
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 154
Registrován: čtv 29.12.2011, 17:59
Bydliště: Zlín

Re: "nemyslivec" v MS

Příspěvek od Daniel Vyoral »

U nás se to řeší tak, že se přijme člen na roční hostování a pokdu vykáže dobré výsledky, co se týče vztahu k myslivosti, brigád, zakrmování, tak si potom může zažádat o regulérní účast. Ale je pravdou, že všechno je to tak trošku o známosti. Už několikrát se u nás zamítlo hostování naprosto cizích žádostí. Ale zase na druhou stranu ta mladá krev je vítána.
A co plyne pro tebe jako člena - nemyslivce v působení v MS? Jak to přesně napsal fesoj, stejné povinnosti, menší práva. :)
pribi
Nový návštěvník
Příspěvky: 2
Registrován: stř 11.1.2012, 10:38

Re: "nemyslivec" v MS

Příspěvek od pribi »

Nevýhodnosti poměru práv a povinností v takovém případě jsem si samozřejmě vědom 8)
Toto téma jsem založil opravdu spíše ze zvědavosti, nebo spíš kvůli získání názorů z více stran, kdyby náhodou...
O myslivost jako takovou se opravdu zajímám, momentálně spíš ale v jakési teoretické rovině...samostudium :D

Jinak jsem vesničan 8) a mezi myslivci se pohybuji víceméně od dětství. Pravidelně se účastním honů na drobnou ve dvou MS (na rodné hroudě a v mém současném bydlišti) a protože navštívit honitbu pro mě znamená v podstatě opustit hranice zahrady a les mám cca kilometr daleko, jsem v ní téměř denně...v okruhu dvou kilometrů je nespočet posedů a kazatelen, takže často "dalekohledím" na zvěř...pohybuje se tu od koroptví, po dančí a mufloní, takže někdy je opravdu na co koukat :wink:
A jak jsem psal už ve svém prvním příspěvku...mám bez mála roční fenu (BRT), kterou připravuji ke zkouškám, takže myslivosti (dá-li se to tak v mém podání nazvat) věnuji téměř všechen volný čas - zbytek padne na rybaření :D

Ale abych nenudil...co jsem se chtěl dozvědět, to jsem se dozvěděl, takže Vám všem díky za odpovědi!

Lesu zdar!
Uživatelský avatar
zoubeek
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 274
Registrován: pát 30.10.2009, 6:38

Re: "nemyslivec" v MS

Příspěvek od zoubeek »

Ještě bych dodal, že lovecký lístek není jenom o střílení. Jestli se nepletu, vlastník loveckého lístku má právo a povinnost zvěř chránit, cílevědomě chovat, lovit, přivlastňovat si ulovenou nebo nalezenou uhynulou zvěř, její vývojová stadia a shozy paroží, jakož i užívat k tomu v nezbytné míře honebních pozemků.
Optimista se učí anglicky, pesimista rusky a realista se učí střílet.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: "nemyslivec" v MS

Příspěvek od fesoj »

To Zoubeek - malinko Tě opravím. To, co uvádíš, je vlastně definice práva myslivosti. K tomu, aby ho někdo mohl vykonávat v plném rozsahu, je sice lovecký lístek nezbytný - ale z faktu, že někdo vlastní lovecký lístek, samy o sobě žádné povinnosti ani práva nevyplývají.
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
zoubeek
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 274
Registrován: pát 30.10.2009, 6:38

Re: "nemyslivec" v MS

Příspěvek od zoubeek »

Já to spojuji dohromady. Máš lovecký lístek = máš právo myslivosti. Alespoň mně to přijde tak logické.
Optimista se učí anglicky, pesimista rusky a realista se učí střílet.
duch Pampuch
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 366
Registrován: čtv 02.8.2007, 13:32

Re: "nemyslivec" v MS

Příspěvek od duch Pampuch »

členem MS můžeš být i bez LL, nebo minimálně bez ZP . Vím o více starých pánech, co takto fungují a občas někdo, kdo pošle díky pivovarům papíry do čistírny. Ale ma to i druhou stranu. Členové MS ručí veškerým svým majetkem společně a nerozdílně, takže pokud dojde k extrémním škodám, tak může být problém..
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: "nemyslivec" v MS

Příspěvek od Petr1970 »

možný další model: funguje na principu "hostů" - i bez LL - když je to člověk co má zájem, LUPa.... může začít víceméně jako "návštěvník", účastní se schůzí, je zván na všechny akce, ať pracovní nebo společenské..
není člen MS takže neřeší škody atd.. nehlasuje..

může se stát, že místní MS nechce brát členy, ale mají zájem o psa (do honitby), ten člověk nemusí mít zájem být hned člen MS na plný úvazek... pak to může přejít v adeptství, pak v hostování nebo členství..

když se lidi chtějí domluvit, tak to jde - tobě asi půjde především o psa, k tomu potřebuješ MS (souhlas), oni na oplátku mohou mít psa a pracovní sílu :-)
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Děd
Nový návštěvník
Příspěvky: 16
Registrován: čtv 03.2.2011, 20:59

Re: "nemyslivec" v MS

Příspěvek od Děd »

Myslím si, že zde platí zákon o Občanském sdružení č. 83/1990sb. Členem občanského sdružení se může stát každý občan České republiky starší 18-ti let(nejsem si jist jestli to není 15). Tak nějak to tam je, ale nejsem právník, takže v tomto případě teoreticky bezproblémů, jenže.....
Dále záleží na vniřním(provozním) řádu dotyčného MS.
Jinak Ti držím palce ,pejsek ať Ti šlape a Lesu pohoda
Odpovědět