Usmrcení zvěře na nehonebním pozemku

Veškerá legislativa ohledně lovectví a myslivosti
Uživatelský avatar
Reno
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 462
Registrován: pát 20.2.2009, 11:49

Re: Usmrcení zvěře na nehonebním pozemku

Příspěvek od Reno »

fesoj píše:...nic nebrání tomu, aby toto usmrcení loveckou zbraní od myslivce pro tento účel vypůjčenou provedl policista, neboť zákon o policii nečiní rozdíl mezi zbraní služební či soukromou...
Ano, teoreticky by to bylo možné, ale všechno je to o lidech... Pokud se k takovému ne zcela jednoznačnému případu nachomýtne nekompetentní pitomec, který při výkladu zákona místo selského rozumu použije nějaké zvrácené křeče ryzího teoretika, neprojde ani toto... :? :roll:
Lesomil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 455
Registrován: úte 04.1.2011, 19:29

Re: Usmrcení zvěře na nehonebním pozemku

Příspěvek od Lesomil »

Neberte to prosím jako rejpání...... :) ale ne každý policista je držitelem zbrojního průkazu....... na služební zbraň jej mít nemusí.... Takže je třeba fakt zvážit situaci a rozhodnutí, policistovi bez zbrojáku svěřit soukromou zbraň.... Vím, že tohle všechno je teoretizování :wink: ale podumejte, jak by to mohlo dopadnout, kdyby bylo po půl roce rozhodnuto "kýmsi" že se nejednalo o krajní nouzi... Což je zase teoreticky možné.... Jsou to možná jen blafy, ale nejhorší havárie je vždy srážka s bl..em.....!
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Usmrcení zvěře na nehonebním pozemku

Příspěvek od fesoj »

Reno, dovolím si Tě jen malinko opravit - podstatně horší situace může nastat, když se k případu nachomýtne KOMPETENTNÍ pitomec, :twisted: protože k velkým blbostem je potřeba velkých pravomocí. :( Co se týče toho, svěřit policistovi bez zbrojáku soukromou zbraň - pokud mne o to v takové situaci požádá, proč ne ? Pochybuji, že by se do toho pouštěl, kdyby nevěděl, jak se s ní zachází a četník, který i služební pistoli drží jak prase kopyto /a že jsem pár takových taky poznal/ se tomu bude snažit vyhnout jako čert kříži a raději bude toho myslivce přemlouvat k porušení zákona.
Kritériem pravdy je praxe.
Lesomil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 455
Registrován: úte 04.1.2011, 19:29

Re: Usmrcení zvěře na nehonebním pozemku

Příspěvek od Lesomil »

fesoj :lol: ,
jako obvykle, máš pravdu..... :wink: Do toho by šel málokterý polda... Ale jistě mi neřekneš, že mnou popsaná situace by nemohla nastat.... A to třeba na základě žalování zeleného talibanu..... přijede kompetentní pracovník inspekce, přihlásí se několik ochotných svědků z hnutí Duha :x Já bych takto vzniklý problém (pro oba) nevyloučil... Inspekce musí donést něčí "hlavu"
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Usmrcení zvěře na nehonebním pozemku

Příspěvek od fesoj »

Na to musím říci jen jedno, ač budu OT - zaplať Pámbu, že už jsem v důchodu !
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Usmrcení zvěře na nehonebním pozemku

Příspěvek od Lotr »

Narazili jste na díru v zákoně, na usmrcení poraněné zvěře na nehonebním pozemku, kterým silnice bezesporu je, se žádné zákonné ustanovení nevztahuje. Účastník nehody k tomu nemá žádné opravnění, policista, který je na místo přivolán taky ne. Proto se na místo přivolává zpravidla místní myslivecký hospodář, obvykle mají operační střediska jejich seznamy. Pokud se poraněná zvěř nachází na silnici, nemá nikdo zákonné právo ji usmrtit. Z hlediska práva vynechme morálku a etiku. Protože doposud nikdo nic moudřejšího nevymyslel a do změny zákona se nikomu nechce, tak jediné "správné" řešení je odtáhnout poraněnou zvěř do honitby a tam ji dle zákona usmrtit. Nápady o tom, že půjčíte policistovi svou soukromou loveckou zbraň a další ponechte v říši sci-fi :wink:
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Lesomil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 455
Registrován: úte 04.1.2011, 19:29

Re: Usmrcení zvěře na nehonebním pozemku

Příspěvek od Lesomil »

Zdravím Lotra :D !!!
Podle mne jediné, co by se k tomuto problému mohlo /ale nemuselo/ vztahovat je :
§ 41
Povolení lovu na nehonebních pozemcích
(1) Vznikne-li potřeba jednorázově omezit nebo trvale regulovat stavy některého druhu zvěře, popřípadě i jiných živočichů (například zdivočelých holubů ve městech) na nehonebních pozemcích, povolí lov na těchto pozemcích na žádost jejich vlastníků, popřípadě nájemců nebo z vlastního podnětu orgán státní správy myslivosti. Povolit lze lov i mimo dobu lovu. Provedením lovu orgán státní správy myslivosti pověří uživatele honitby, v jejímž obvodu jsou nehonební pozemky, popřípadě uživatele nejbližší honitby, kterému také patří ulovená zvěř; v katastrálních územích, v nichž není žádný honební pozemek, pověří osoby, které mají platné lovecké lístky; ulovená zvěř patří těmto osobám. Orgán státní správy myslivosti v pověření stanoví podmínky pro provedení lovu, zejména určí denní dobu, zásady vzájemné koordinace postupu osob nebo omezení vstupu na hřbitovy nebo do chatových a zahrádkářských osad.
(2) Pověřené osoby a osoby určené příslušným uživatelem honitby jsou oprávněny vstupovat s loveckou zbraní, loveckým psem, popřípadě loveckým dravcem na nehonební pozemky, a to po předchozím souhlasu vlastníka, popřípadě nájemce nehonebních pozemků.

Tedy pokud by usmrcení poraněné zvěře bylo považováno za "LOV" Tyto pověření by podle mne musely být s jednotlivými v úvahu připadajícími MS sjednány již dopředu (preventivně) - pokud to tak je možné..... A nebo by se po takové dohodě musel dát orgánem st. správy myslivosti telefonický souhlas a jak jsem kdys již psal, dodatečně písemná žádost o povolení...

Jak píše Lotr.... V zákoně o myslivosti není uveden výklad slova "LOV" , jen odkaz na výkon práva myslivosti, který je nedostatečný pro tento případ.... Ale protože je jediný relevantní, je zde otázka jeho výkladu....... Podle mne, je li možno povolit lov, pak je možno v této souvislosti i usmrtit zvěř zraněnou jiným způsobem.
Tady by měl být vyhotoven nějaký "výklad" toho § 41 ..... který by toto upřesnil.
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Usmrcení zvěře na nehonebním pozemku

Příspěvek od Lotr »

Ahoj Honzíku :)

Nene, tak to není, § 41 se pro takový případ nevztahuje, usmrcení poraněné zvěře např. z dopravní nehody není povolení lovu na nehonebních pozemcích, tyto se povolují za účelem snížení stavů zvěře v lokalitě, která je nehonební. Lov je definován v § 2 písm. h), kde je uveden jako jedno z práv při výkonu práva myslivosti. Usmrcení poraněné zvěře není lovem ve smyslu zákona o myslivosti, proto mluvím o díře v zákoně, na tohle zákonodárce při tvorbě zákona nemyslel. Co není zakázáno, je povoleno. Odtáhnout tedy poraněnou zvěř do honitby a tam ji dle zákona usmrtit třeba dostřelnou ranou je v pořádku. U zvířete - třeba poraněného psa - je to jednodušší, tam za něj odpovídá majitel, je tedy možno přivolat veterináře, zvíře ošetřit/usmrtit a náklady ponese jeho majitel. Srážky se psy nebo hospodářskými zvířaty taky nejsou zas tak neobvyklé, už jsem jich taky pár zažil.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Uživatelský avatar
jarda65
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 109
Registrován: pon 07.4.2008, 11:59
Bydliště: Jizerky

Re: Usmrcení zvěře na nehonebním pozemku

Příspěvek od jarda65 »

A pak taky může nastat opačná varianta. Dával jsem záraz srně, která s přeraženými běhy zůstala zaklíněná mezi příčkami oplecení. Bylo to na dvoře továrny a asistovala hlídka policie. Když bylo "hotovo" řekl mi vážně policista: "To kdybych věděl, že nemáte zbraň, půjčil bych Vám moji pistoli". :) :) :)
Tak jsem mu vysvětlil, že zbraň samozřejmě mám, ale nad správným postupem ať raději nepřemýšlí. Od té doby při podobné příležitosti hlídka odjíždí hned jak mi místo předá.
CZ 557 Lux 6,5x55SE + LEUPOLD VX-III 3,5-10x50 Ill, IŽ 27EM-1C 12/76, IŽ 27E 16/70, ZKM 451 + LEUPOLD MARK 4 3,5-10x40 CHINA :(
Uživatelský avatar
Karlos23
Častý návštěvník
Příspěvky: 82
Registrován: pon 09.1.2012, 20:58
Bydliště: Český Ráj

Re: Usmrcení zvěře na nehonebním pozemku

Příspěvek od Karlos23 »

Kamarád policista mi vyprávěl, jak byli kdysi s kolegou přivoláni k nehodě,kde nějaká ženská porazila srnu. Srna měla přeražený zadní běhy a celkově dost pohmožděná se škubala na silnici.Na místo byl přivolán i místní hospodář, ale když viděl tu histerickou ženskou, jak se dožaduje odvozu a ošetření u veterináře, odmítl srně ukončit na nehonebním pozemku trápení zárazem, nebo dostřelem.Starší policista požádal mého kamaráda, aby odvedl paní uklidnit do auta, že má zdravotnický kurz a prohlédne zranění. Myslivec si stoupnul, aby stínil, policista si vzal srnu obkročmo mezi nohy a zlomil jí vaz. Zhasla okamžitě a bylo vše vyřešeno.
Nevím jak velkou sílu je třeba k takovému úkonu, ale evidentně to bylo to nejrozumější, co mohli v dané situaci udělat. :idea:
xtaup
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 296
Registrován: pon 29.9.2008, 14:30
Bydliště: Podkrkonoší
Kontaktovat uživatele:

Re: Usmrcení zvěře na nehonebním pozemku

Příspěvek od xtaup »

Termín lov poraněné zvěře zákon o myslivosti zná (§ 40), nicméně to neřeší situaci, která se tu probírá, jelikož v tomto případě se bavíme o nehonebních pozemcích. Jinak jsem viděl výpotek jedné trojkové obce, která vydala rozhodnutí, kde jaksi předjímala situaci poraněné zvěře na nehonebním pozemku a dávala uživateli honitby možnost takový lov poraněné zvěře na nehonebním pozemku provést. V odůvodnění byla jakási fantazie plná debata o návaznosti ustanovení § 40 a § 41 zákona o myslivosti. No prostě nic v souladu s mysliveckým zákonem a správním právem. Nicméně svůj účel to v případě hysterické křičící paní z paneláku, která vidí jak myslivec ukončuje trápení zvěře, může splnit, vidí papír s příslušným povolením a náhle vychladne. To však do doby, než se narazí na někoho, kdo se trošku vyzná, jelikož takové rozhodnutí je jinak úplným nesmyslem. Člověk by v případě pomrzačené trpící zvěře měl zachovat především zdravý rozum, i když by reálně mohl balancovat na hraně zákona, tedy pokud to přítomnost přihlížejících osob dovoluje. Jinak souhlas, že odtažení zvěře na honební pozemek je asi tou relativně „nejčistší“ variantou.
běžkař
Častý návštěvník
Příspěvky: 96
Registrován: čtv 21.1.2010, 21:14

Re: Usmrcení zvěře na nehonebním pozemku

Příspěvek od běžkař »

Pokud bych vyhodnotil, že není pomoci, udělal bych tu chvíli jen to, co je nutné a na místě (ještě abych někde něco přetahoval :shock: )!. V žádném případě by mě nezajímala žádná hysterická ženská. A v té situaci bych si určitě ani na zákon nevzpomněl. Pokud by u toho byl blb, tak by mě to pak možná něco stálo, ale svědomí by bylo čisté. Nelze než podtrhnout to, co napsal někde Josef Kuřitka - zdravý rozum (snad to myslel podobně).
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Usmrcení zvěře na nehonebním pozemku

Příspěvek od dalas »

Nezbývá než vykonat a jít se udat. Pak vznikne precedens a konečně se dozvíme, jak to řešit. :D
Nejrozumnější řešení nabízí Lotr, ale co s tím 100kg kňourem?
Jinak jsem už vícekrát narazil na neexistenci definování pojmu LOV. To, že s tímto pojmem zákon zachází je jasné, že je to právo je taky jasný, ale co je to za úkony ve smyslu zákona o myslivosti, to fakt nevím. Omlouvám se ale jsem fakt blbej technik, kterej se na vše kouká exaktně. :oops:
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Usmrcení zvěře na nehonebním pozemku

Příspěvek od Petr1970 »

jsem rád že tu někdo zmínil ten případ s hysterickou ženskou - to je to čeho se dnes bojím - každý mobil má video, eko-fašouni z měst který zvíře viděli akorát v zoo... riskovat nějaký exemplární trest jako mediální hvězda.... kdysi sem jako dítě byl přítomen zárazu(nárazu) montpákou poraněné srnčí, táta prostě nic jinýho v autě neměl a chtěl zkrátit utrpení zvěři... a žádný následky to na mě nezanechalo, navíc je to promlčený snad :-)

jinak samozřejmě druhá věc je praxe a zdravý selský rozum, ať se jmenuje Záraz, 9mmLuger nebo jinak... - a je jedno jestli jde o nehonební pozemky, dostřelné rány..

jinak z hlediska půjčování - když mi PČR dá "rozkaz" a budu mít svědka (nahrávací telefon), klidně mu půjčím flintu co vezu ze střelnice, druhá věc že polovina z nich s tím nebude umět, nebo nic netrefí, případně i něco poškodí - klepne s optikou atd.. a pak řešit nějakou náhradu kdy mi nic nedaj?....
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Usmrcení zvěře na nehonebním pozemku

Příspěvek od Petr1970 »

dalas: ani to udání není prdel: jeden známý to zkoušel (v jiné souvislosti), i když byl celkem neoblomný, místní Pčr ho odmítali slovy "běžte pryč", akorát nám-sobě přiděláte problémy.. pomohlo až vyhrožování právníkem jako svědkem, takže přijato, ale v ihned(v zákonné lhůtě) posouzeno jako odložení :-)

add nejrozumnější řešeí 100kg kňoura - tatra, JohnDeere, sněžný pluh... nešťastná náhoda a nevznikne žádná škoda řidiči, takže není co řešit-hlásit, pak je to na MHospodáři a odklizení mrtvoly...

můj otec kdysi sundal prase autobusem - stará karosa, profilové účko z 3mm černého bylo ohnuto asi 20 cm dovnitř (v 70 km/h).. žádná škoda nevznikla ani nebyla hlášena, nárazník se v dílně vyměnil, stálo to kejtu....
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Odpovědět