Vliv délky hlavně na výkonnost ráže

Vše o kulovnicích a malorážkách
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Vliv délky hlavně na výkonnost ráže

Příspěvek od Petr1970 »

Přejmenováno 308Win. - délka hlavně

Zbrojovák



chci se zeptat - uvažuji o kulovnici, ráži asi .308... střelba do 150 m max, srnčí, černá...

zároveň se mi ale líbí spíš krátké hlavně - co nejkratší - karabina atd.. jak to nazývá každý výrobce - hraje nějak roli to když to budu chtít co nejvíc uříznout(koupit krátké) ? mám u toho pak řešit nějaké drážky a stoupání? nebo se to jen pořeší vhodnou municí?

nerad bych koupil nějakou ultra-krátkou .308 a pak zjistil že mi to blbě rotuje protože to nemá správné stoupání....
nechci to nějak pižlat, ale koupit si co nejkratší sériovku ... takže si říkám že to výrobce má nějak pořešené, ale kdyby náhodou....
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Uživatelský avatar
tonny
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 402
Registrován: úte 29.11.2011, 10:49
Bydliště: Břeclav

Re: .308 - délka hlavně

Příspěvek od tonny »

Mám loveckou pistol T/C Encore s hlavní 15" cal. 308W, optika. S oporou na 50m je to v díře, na 100m v desítce pistoláku. Není vybíravá na střelivo. Jenom je nižší úsťovka. Takže na přesnost do 150m to mít vliv určitě nebude.
Stoupání je to stejné jak u dlouhé hlavně - dle váhy střely, doporučení výrobce.
Výrobce to má mít pořešené. Neodborné zakrácení hlavně může rozptyl zvětšit.
Carnivore
Nový návštěvník
Příspěvky: 35
Registrován: stř 08.2.2012, 22:19

.308 - délka hlavně

Příspěvek od Carnivore »

Osobne bych loveckou flintu vzal se silnejsi hlavni a delkou 18"-20", tam se da jeste dobrou volbou prachu uhnat stejna rychlost jak u dlouhych laufu.
Uživatelský avatar
tonny
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 402
Registrován: úte 29.11.2011, 10:49
Bydliště: Břeclav

Re: .308 - délka hlavně

Příspěvek od tonny »

Na loveckou střelbu je silnější hlaveň zbytečná a taktéž na lov do 150m bych rychlost zbytečně nehnal nahoru. Spíše najít vhodnější těžší střelu. Kamarád laboruje Megu 13g na rychlost 600m/s a prej prasátka pěkně padaj (střelba kolem 50m).
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1064
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: .308 - délka hlavně

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Tohle jsem zkoušel (viz dole), když jsem hledal další flintu ve 308W a nakonec jsem si vzal 26 palec. Dneska sám tvrdím, že na 300m bohatě stačí 20" flinta, ale níž bych asi nešel. Je tam ještě dost prostoru pro dodání rychlosti a tím i energie. Ne vždycky budeš střílet na 50m a 150kg jelen na 150m už něco "spolkne". Vůbec když ho máš prostřelit. Večer z krátkého laufu budou běhat pěkný lišky a moc toho neuvidíš. Výrobce si vyber sám, určitě něco bude dělat i Tikka a něco se určitě najde se i u evropských výrobců. Nevím, zda je požadavek na výhradně "lovecký model". Někde bývaly i kulovnice v ráži 8x57JS s laufem 47cm a proč by to nešlo i v 308W? Jinak "Z" a štucy ze zbrojovky mají okolo 52cm a je to bez problému. Zná je každý. Škoda jen, že jsou na dlouhém závěru. Prostě 308w sluší krátký závěr a pak budeš mít skutečně kompaktní flintu.

Střílel jsem z obou 20" Rem. pušek:

Rem. SPS tac.: ihned po koupi byla vyměněna pažba - za model Rem Police + lišta. No name optika 32x. Střílelo to pěkně. S dom. lab. konzistentně 05,-075 MOA, ale spíš ke spodní hranici. A to i se mnou. Pbývaly iak byla dodána úsťová brzda a spoušť Timney. Střílí to pravidelně slušně pod 0,5 MOA. Položky na 5 ran. Na 300 to střílí naprosto srovnatelně jako velká puška - tj. 60cm lauf- případně plus, ale chce to puškohled s velkým rozsahem, nebo lištu s náklonem!! Co jsem viděl, tak 5 ran by se mělo na 300m vlézt za normálního větru do 6cm. Majitel se baví, je spokojen a s pravítkem v této vzdálenosti už neblbne.
Pozor - absolutně to nežere střely s hmotnoschlosti tí 150-155. Neexistuje možnost sehnad tov. náboj se střelou s takovou hmotností, které by z toho dobře chodila a ani se takový náboj nedá vytvořit. Majitel si dělá náboje pro další zbraně s rozptylem 0,25-0,3MOA ale tohle nedokáža. Scenary a Siery 167-168 grejnů z toho chodí super a to i továrny - kupodivu i serie a výrobci, které někdy nic jiného moc nechce. Nutná výměna pažby a spouště. Dost jme se s tím nablbli. Ve finále to upgrade stálo dost peněz. Osobně nebrat.
Dobrá recenze je zde a doslova tam platí všechno, co je napsáno.
http://www.snipercentral.com/spstactical.htm

LTR: Majitele vůbec neznám. Jako čumil a somrák jsem LTR střílel ve Světnově,ale jako antitalent musím říct, že se mě to líbilo. Puška byla osazena optikou NF 3,5-15x56 (možná jenom 50), osnova NP R1(R2).Majitel si pušku pořídil na lov kvůli manipulovatelnosti do kazatelny a hledal u NF osnovu, která by mu málo svítila. Příjemné zprac, lehce kanel hlaveň, pažda dobrá, manipulovatelná puška. Dal jsem z toho dvě rány tov. SaB 168grejnů- červeně zalak. zápalka. Z Harisek v leže první rána do běžné záslepky na 100m do středu a druhá do ní- taková neznatelná osmička a nevylezlo to ze záslepky. Pak jsem poděkoval a šel pryč. Asi bych třetí dal k ní. Pažba a spoušť původní. Pouze pořizovací náklady. Doladit by se to dál dalo. Asi jo.

Pokud bych se měl ještě jednou zbláznit, tak můj favorit by bylo toto:
http://www.remington.com/products/firea ... tical.aspx
Stavitelná spoušť ze 40tky x, dobrá povrchovka a slušná pažba.Cena asi okolo 40 000,-Kč. Na nic bych už nesahal, NF k tomu a hurá na střelnici. Nakonec za stejný prachy to máš v hromadě. Od Rem. seriově už víc neseženeš a 40xs ( v podstatě custom)je 100 000,-Kč plus.
I když ještě jedno TRG s 20" hlavní bych taky unesl.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3398
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: .308 - délka hlavně

Příspěvek od dalas »

Josef, Pekařík má TRG v 338LM a NF. Za lidovku 150 prutů. Neladil Tě?
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1407
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: .308 - délka hlavně

Příspěvek od Choochoo007 »

Josef Kuřitka píše:
Pokud bych se měl ještě jednou zbláznit, tak můj favorit by bylo toto:
http://www.remington.com/products/firea ... tical.aspx
Stavitelná spoušť ze 40tky x, dobrá pov...............
Nejak ten odkaz nefacha
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1064
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: .308 - délka hlavně

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Omlouvám se za nefunkční odkaz:

http://www.remington.com/products/firea ... tical.aspx


Dalas:

Jedna je doma. Když budeš hodnej, tak ti dám máknout.


V neděli jsem byl na střelnici a kolega po naprosto běžném výstřelu zkusil otevřít závěr Remingtonu 40x. Vzal za kliku závěru a ta mu úplně lehce upadla a závěr se ani nepootočil. Klika je tam lehce přiletovaná. Proto radeji takhle:

http://www.youtube.com/watch?v=XX3BfqDk4S4

Nebo si raději koupit CZ 550:)
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1407
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: .308 - délka hlavně

Příspěvek od Choochoo007 »

Ta klika by mela byt pridelana stejnou technologii jako ty 2 ozuby na zaveru, tedy pajenim. Ta klika moc duvery nebudila, ale na utrzeny ozuby si asi nikdo nestezoval nebo jsem to nezaznamenal, protoze jsem to ani nehledal :D
Jo zaver z jednoho kusy je urcite plus :D
http://www.howa-rifles.de/konfigurator.php tady by se nasel taky v plastu kratkej 20" heavy barrel ve 308Win a zaverem z jednho kusu a skoro za polovic :wink: Taky me to trochu lakalo, ale aspon jednu tradicni pusku by to doma chtelo :D Kratsi a tuzsi lauf je na presnost spise plus.
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: .308 - délka hlavně

Příspěvek od Petr1970 »

to mi chcete říct že v týhle srandě (výkonná kulovnice) na rovnou kulatinu-závěr pájí pojistné ozuby nebo kliku? žádný obrobky? ))) no to ani náhodou, nejsem blázen ))

howa je jeden z favoritů ..

zatím uvažuji stylem
howa
tikka
nějaký cz-puškař upravený starý krám (mauser m98 - s novou hlavní lothar walther)

všechno max 20 inch hlaveň...
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Jiskra
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 375
Registrován: stř 10.3.2010, 9:11

Re: .308 - délka hlavně

Příspěvek od Jiskra »

Choochoo007 prosím nedávej sem své nepravdivé doměnky.Ač moc Remingtony nemusím,tak uzamykací uzuby jsou z jednoho kusu se závěrem.JEN klika je tam napájená.Třeba Kelbly ji má navařenou.Je to zjednodušení výroby závěru.Ta klika žádné tlaky už nedrží.Ale pokud tam drží jako na tom videu,tak být f.Remington,tak se stydím.Proto si myslím,že většina evropských výrobců dělá kvalitnější zbraně než většina US.Nemyslím Custom.
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2033
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: .308 - délka hlavně

Příspěvek od lovec »

Mozno nahoda, ale raz sme museli znameho Remington 700 (308W, lovecky model) otvarat nasilim. Mlatenie po kluke, ktore bez akejkolvek ujmy zniesol sa neda porovnat s tym vo videu. Tak asi take zle to nebude.....a napajkovane ozuby - to je vtip tyzdna. :mrgreen:
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, 6mm Norma BR, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
milan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 456
Registrován: úte 03.10.2006, 14:22

Re: .308 - délka hlavně

Příspěvek od milan »

TO Petr1970
možná bych tvé pořadí otočil
pořiď staré ZGčko a nech přelaufovat dle svého přání.
Polopažby jsou dobře k sehnání, s celopažbou to bude horší.
Prošel mi rukama krásný štucl se ZGčka - puravená pažba pro lauf 470mm v 8x57, velmi přílemná a na lov do 200m
dostatečně přesná.
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: .308 - délka hlavně

Příspěvek od Petr1970 »

.v čechách něco kupovat? to jak s ojetým.. každý bazarník má doma auta z německa co řídily babičky a najeto to má 50t max..- na tacháči:-))) )

samozřejmě kdybych takovou nějakou flintu viděl, rád o tom popřemýšlím, ale asi to bude jak se šafránem:-)... takže když seženu kvalitní kus za rozumné peníze, proč ne... (nebo slušného řemeslníka, zatím mi 3 neopověděli ani na email)
nejsem ani znalec ani puškař, takže ....
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1407
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: .308 - délka hlavně

Příspěvek od Choochoo007 »

Jiskra píše:Choochoo007 prosím nedávej sem své nepravdivé doměnky.Ač moc Remingtony nem...
Pisi jen co jsem kdysy davno cetl, takze pokud je pravda jina tak se omlouvam. Pokusim se clanek najit a dodat. Sam sem tomu take nechtel verit, ale vyrobu jsem nevidel, takze jsem veril psanemu textu :wink:
Jestli si dobre vzpominam byl to cesky clanek a tak mohlo dojit k chybe v prekladu, uz jsem to proste bral jako fakt :wink:
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Odpovědět