Kaliště

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Tomfi
Zkušený diskutér
Příspěvky: 647
Registrován: pát 06.10.2006, 5:10
Bydliště: českomoravské pomezí, 575 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Kaliště

Příspěvek od Tomfi »

Pánové myslivci, mám další z mých "záčátečnických" dotazů.
jelikož máme revír převážně lesní, a přilehlé polnosti jsou převážně určeny k pastvinám, či pěstování řepky,kukuřice,?ita, tedy vysokých plodin, kde poté prasátka nav?těvují přilehlá kali?tě.
Má někdo z vás zkušenosti ze "zatraktivněním kali?t", to je třeba různé pokopání, aby se nabalilo více bláta a zvět?it tudí? plochu, či jsem slyšel, že pomáhá tam vysypat sůl.
Vzhledem k rozporuplným reakcím na dehet jsem ho zavrhnul.
Naposledy upravil(a) Karel61 dne stř 10.8.2016, 0:53, celkem upraveno 1 x.
Důvod: Oprava pravopisu v nadpisu
Uživatelský avatar
Andy
Administrátor
Příspěvky: 1840
Registrován: úte 01.8.2006, 14:17
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy »

Moje zkusenost je... ze idealni je to nechat tak jak si to zver vybuduje. Jak se do toho zacne stourat... je to k hovnu.
Tomfi
Zkušený diskutér
Příspěvky: 647
Registrován: pát 06.10.2006, 5:10
Bydliště: českomoravské pomezí, 575 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tomfi »

právě že nyní není tolik nav?těvované, protože je kolem něho hodně popadaných jasanů po te?bě, jde o to když se to bude čistit, jestli není výhodné to kali?tě nějak vylep?it jeho lákavost pro zvěř.
Uživatelský avatar
Andy
Administrátor
Příspěvky: 1840
Registrován: úte 01.8.2006, 14:17
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy »

Nekdo rika, dehet... jiny cpavek do vody... dalsi sul nebo pastu. Je to dle meho individualni. Kde jim to jak vyhovuje a chutna.
Uživatelský avatar
jakub203
Zkušený diskutér
Příspěvky: 507
Registrován: sob 06.1.2007, 1:14
Bydliště: Forest....
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jakub203 »

U kali?tě je dobré zřídit slanisko, černá lizy miluje, bukový dehet taky funguje - teprve budu testovat. Čas od řasu okolí prohazuji kukuřicí a hrachem.
Zásadní ale je, NELOVIT u kali??at!!!! Obeznej si ochoz a na něm čekej určitě přecházejí holinku nebo paseku a tam počkej. Ke kali?ti jdou většinou dřív než vyrazí za potravou takže se mu?e? zvěře dočkat velmi brzo. Kouzelné jsou ranní lovy ale Záleží na tobě co ti víc sedne.

Nicméně ta sůl je perfektní, úplně nejlepší je pod vývrat nebo mezi kořeny nasypat hrubozrnou sůl sypkou - černá miluje se vní válet. :wink:
Blaser R93 Profesional 9.3x62, Schmidt&Bender Zenith 2,5-10x56
KB Retter Gaildorf 7x57R/16 Zeiss Diavary 1,5-6x36
Merkel 40E 12/70

"ALEA IACTA EST..."
Vojta
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1001
Registrován: pát 11.5.2007, 15:16
Bydliště: Královéhradecko

Příspěvek od Vojta »

Souhlasím s tím, že by se na kali?tě nemnělo ani chmátnout! Zvěř si ho vybuduj ke své spokojenosti, tak proč něco měnit!? není špatné si někde kousek od kali?tě namazat strom třeba tím bukovým dehtem(já ho mám a je to paráda), ale funguje to jak kde-holt jiný kraj, jiný mrav! :)
svarowski
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 123
Registrován: pon 05.2.2007, 12:05
Bydliště: Znojmo

Příspěvek od svarowski »

Souhlasím s tím názorem,že by se do kali?tě nemělo vrtat. Někde to třeba tak funguje,ale my jsme to zatím nijak nezkoušeli. A pokud jsou velká horka,tak ty kali?tě zvěř nav?těvuje a může být sebelepší...Hlavně,když je v něm voda a bahno..... můj názor :!:
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1406
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Příspěvek od Choochoo007 »

Ja jsem ho tak trochu vycistil, pac bylo zapadane vetvema po tezbe(na oblibenem miste o 2x2m se vyskytovalo 0,5m vetvi). Okoli jsem nechal jak je. jinak hodim sem tam kukurici, nejaky ten zalud a je vsude porad naryto :lol:
To Jakub203:
Nemam s lovem u kaliste zadne zkusenosti, tak se zeptam jak daleko by se od nej mohlo lovit???
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Uživatelský avatar
Andy
Administrátor
Příspěvky: 1840
Registrován: úte 01.8.2006, 14:17
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy »

Ja mam sedacku cca 40-50m daleko. Ale nekdy me navetri :?
TIKKA T3 Varmint Stainless 308WIN, Leupold VX3 4,5-14x50 long range ill fine duplex
TIKKA T3x TAC 300WM, EAGLE TSV 14:02/75 640
ZKM452 22LR, PARD 008
IZ27M 12x76
Alda
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1291
Registrován: ned 07.1.2007, 22:18
Bydliště: Okoli Prahy pres tyden, jizni Cechy o vikendu

Příspěvek od Alda »

ja krmim primo u kaliste a i tam lovim (na miste, kde jsem ted ulovil toho knourka). cerna tam chodi bez problemu, i kdyz tam lovim... (samozrejme, stejny rudl se hned nevrati - i kdyz clovek nikdy nevi, jak mi to jiz nekolikrat zver ukazala :D )

to andy: nevim, jak to vypada u toho kaliste, ale pokud je tam tekouci voda a napriklad v doliku, byva problem s vetrem, pokud je kaliste pred vodou. pokud je za ni, melo by to byt ok (tak se napriklad vnadi na medveda na slovensku - za potokem :D )
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Zdenek41 »

To je pravda já lovil za potokem lišky i tři za večer a v klídku jsem si u toho kouřil.lišky chdily na újeď z navá?ky na 10metrů.Voda pachy přerazí.
Uživatelský avatar
jakub203
Zkušený diskutér
Příspěvky: 507
Registrován: sob 06.1.2007, 1:14
Bydliště: Forest....
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jakub203 »

To Choochoo007:

Záleží samozřejmě na poloze kali?tě a terénu (rázu honitby), já zastávám názor a zásadu že nelovím u kali?tě ani ve stávani?tích zvěře, protože v našem revíru tvoří zalesněné plochy asi jenom 30% celkové výměry a je důležité aby zvěř měla klid v krytině proto lovím na přístupových ochozech. Při výběru místa na čekanou vždy kalkuluj s větrem protože mám zkušenost že vítr vesměs vane jedním stálým směrem, a jsou místa kde se točí. Já lovím asi 100m od kali?tě v členitém terénu kazatelnu mám po větru od krmeli?tě.
když střelí? prase ve stávani?ti a nebo kali?ti (ale i vnadi?ti) rozhodně ho tam nevyru?uj udělej to někde mimo, zvěř je na barvu velmi citlivá dlouho jí cítí a dlouho se místu vyhýba.
Při lovu jde taky o to co nejméně zasahovat do přirozeného bioritmu zvěře a ne jít sistémem po nás potopa ale pěkně si lov připravit.
Blaser R93 Profesional 9.3x62, Schmidt&Bender Zenith 2,5-10x56
KB Retter Gaildorf 7x57R/16 Zeiss Diavary 1,5-6x36
Merkel 40E 12/70

"ALEA IACTA EST..."
Uživatelský avatar
Daniel Vyoral
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 154
Registrován: čtv 29.12.2011, 17:59
Bydliště: Zlín

Re: Kali?tě

Příspěvek od Daniel Vyoral »

Někde na internetu jsem vyčetl, že není špatné přilít do kaliště slunečnicový olej, že to mají prasátka rády. Ještě s tím zkušenost nemám, ale v létě bych to chtěl vyzkoušet. Jinak posed mám ve vzdálenosti asi 80 - 90 metrů. U kaliště prasata nelovím, vždy si počkám až přijdou blíže.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Kali?tě

Příspěvek od fesoj »

Už o tom zde byla zmínka - ale rozhodně neudělá chybu ten, kdo z kaliště odstraní napadané větve. Jejich větší množství může způsobit i to, že zvěř kaliště přestane navštěvovat a najde si jiné. A platí to pro černou i vysokou.
Kritériem pravdy je praxe.
ares
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 173
Registrován: úte 06.5.2008, 20:25

Re: Kali?tě

Příspěvek od ares »

K tomu oleji- zkoušel jsem přidat trochu bukové dehtu, funguje celkem dobře, ale je to velice nákladné. O slunečnicovém oleji jsem neslyšel; většinou fungují vazké kapaliny, ale některé by vzhledem k životnímu prostředí neměly být používany.
Odpovědět