Zástřelné a nálezné

Veškerá legislativa ohledně lovectví a myslivosti
Odpovědět
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Zástřelné a nálezné

Příspěvek od fesoj »

Donedávna Státní veterinární správa vyplácela 1000,- Kč za každý odevzdaný kus uhynulé černé zvěře, u něhož nebyla jasná příčina úhynu. Před několika dny u nás za bílého dne pobíhalo mezi baráky sele, které včera soused nalezl uhynulé ve svém ovčím chlévě -
:roll: - nevím, co tam hledalo za štěstí. Váha 9 kg, průjem. Chtěl jsem ho dnes ráno odvézt na veterinu, ale na předběžný tlf. dotaz mi bylo odpovězeno, že na proplácení nálezného nejsou peníze, ať ho nikam nevozím. Do podobné situace jsem se v minulosti dostal i u lišek - už jich máme dost, peníze došly, nic nevozte... U těch lišek se to dá pochopit, jde o monitoring vztekliny a tudíž může být předem stanoveno, kolik kusů z území okresu postačí jako reprezentativní vzorek. Ale u černé zvěře ? Zřejmě se v tomto státě musí šetřit všude, ať to stojí, co to stojí... Jak je to s proplácením zástřelného a nálezného jinde než u nás na Trutnovsku ?
Kritériem pravdy je praxe.
Lesomil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 455
Registrován: úte 04.1.2011, 19:29

Re: Zástřelné a nálezné

Příspěvek od Lesomil »

Nejsem sice veterinář, ale domnívám se, že jsou povinni kus převzít. Pokud jim sdělíš, že žádné peníze za to nepožaduješ, nemělo by být co řešit... Právě pro neznámou příčinu úhynu by to neměl být problém... Když vynecháme peníze, pak tam jsou právě od toho... :wink:
Uživatelský avatar
lörinc
Zkušený diskutér
Příspěvky: 962
Registrován: čtv 24.5.2007, 17:33
Bydliště: Prostějovsko

Re: Zástřelné a nálezné

Příspěvek od lörinc »

Myslím že s odevzdáním nebude problém, zvláště pokud vysvětlíš co a jak a že máš "obavu"........ Jinak Fesoji s penězma je to u nás stejné. Počet lišek na okres a to si ještě vyberou tak aby byl pokryt celý okres - což chápu. Takže když jim z jedné honitby dovezeš 5 lišek, tak si je sice vezmou, ale zadara :lol: . U černé je to podobné, mě to ale netrápí my prasata nemáme....
Sauer 101, .30-06, Tikka T3 Varmint .243 win.+Nikon Monarch E 2,5-10x56 Ill, ZG 47 8x57 JS, ZG 47 8x60 S, ZKM 455 22 LR+Delta 4x32AO, UB 12/12, Gustav Tichý 16/16
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Zástřelné a nálezné

Příspěvek od fesoj »

Oni by ho určitě převzali, kdybych na tom trval. Ale bylo mi řečeno, že o mor s největší pravděpodobností nepůjde a celkově mi to připadalo jako nezájem, navíc proč bych utrácel peníze i čas za cestu do okresního města, když mi bylo řečeno, abych nikam nejezdil a kadaver zlikvidoval. Shánět někoho s autem a prosit, aby mne odvezl, zaplatit za benzín - nebo vézt mršinu v autobuse, což není zrovna "apetitlich" jen proto, aby to třeba poslali do kafilerky - to raději nakrmím hejno krkavců. Ručím za to, že do tří dnů z toho selete moc nezbude a pokud bych tím zachránil život třeba jen jedinému zajíčkovi, bude taky dobře. V úterý jsem vyhodil na pastvinu 4 uhynulé slepice, ve čtvrtek z nich zbyly jen čistě obrané kosti a trochu peří. Vše zlikvidovali ti černí mrchožrouti za přispění rodinky strak.
Kritériem pravdy je praxe.
trapa
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 212
Registrován: sob 07.4.2007, 16:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Zástřelné a nálezné

Příspěvek od trapa »

Pokud to byla Aujezskyho choroba, tak jsme právě přišli o jedinečnou příležitost prokázat, že tako choroba se vyskytuje!!!! Pánové, apeluji na Vás a prosím Vás tímto o investování těch trocha peněz co stojí odvoz kadaveru. Úhyny našich psů budou vždy dražší a bolestnější.....
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Zástřelné a nálezné

Příspěvek od fesoj »

No, asi jsem udělal chybu... Nevíte někdo, jak se tato choroba u černé projevuje a zda bývá jejím příznakem průjem ?
Kritériem pravdy je praxe.
trapa
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 212
Registrován: sob 07.4.2007, 16:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Zástřelné a nálezné

Příspěvek od trapa »

Ve svete myslivosti a v myslivosti jsou dost podrobne clanky.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Zástřelné a nálezné

Příspěvek od fesoj »

Pokud si dobře pamatuji, tak příznaky by měly být podobné jako u vztekliny, aspoň co se šelem týče - ztráta plachosti, špatná koordinace pohybů, v konečné fázi křeče, rychlý průběh - proto se také této chorobě říká pseudovzteklina. Jenže jednak jsem se dočetl pouze o tom, jak to probíhá u šelem - tam se o tom ví hodně, vždyť to zlikvidovalo i celé velkochovy kožešinových zvířat - ale o chování černé zvěře při této chorobě toho moc nevím, druhak mě mate ten průjem.
Kritériem pravdy je praxe.
Odpovědět