Laik potřebuje poradit

Lovecké puškohledy a vše o nich. Vaše zkušenosti, rady a dotazy.
xanadu
Nový návštěvník
Příspěvky: 7
Registrován: úte 16.10.2012, 19:10

Laik potřebuje poradit

Příspěvek od xanadu »

Dobrý den,
potřebovala bych radu od zkušenějších. Chtěla bych svému příteli nadělit jako dárek nový puškohled, ale popravdě moc nevím, kudy do toho, vůbec se v tom neorientuji. Moje představa je něco do 20 000, používaný při horších světelných podmínkách (z 90% chodí v noci na prasata, zbytek hlavně v létě jsou šoulačky za relativního světla). Když jsem si tak prohlížela nabídky, líbí se mi ty se zoomem a světelným bodem, příjde mi to praktické :) Líbil se mi nějaký od Zeisse. Jenže- lze u této cenové kategorie sehnat něco kvalitního s těmito vlastnostmi, nebo bude lepší ten s "pevným" přiblížením? A dále, jsou všechny puškohledy kompatibilní se všemi flintami? Má starší kulobrok, myslím ČZ a na něm prehistorický puškohled, na kterém není nic vidět, dle mého názoru :)
Takže uvítám vaše názory a popřípadě tipy, s čím máte dobré zkušenosti.
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Laik potřebuje poradit

Příspěvek od Leon »

optiku by si měl vybrat sám,on ví co mu bude vyhovovat :wink:
CZ 550 american 308win.
Uživatelský avatar
lörinc
Zkušený diskutér
Příspěvky: 962
Registrován: čtv 24.5.2007, 17:33
Bydliště: Prostějovsko

Re: Laik potřebuje poradit

Příspěvek od lörinc »

Tak pro laika a ženu :wink: jinak si myslím že je tu toho dost napsáno:). Za tu cenu na tyto účely třeba toto: http://www.nezabloudite.cz/nikon-monarc ... 20222.aspx
Já vím mám to já, takže pro prudily chválím svoje 8) ,ale meoptu jsem taky měl :wink: . Prostě mě vyhovuje.
Jestli přítel chodí hlavně v noci a prasata, nestřílí na daleko, tak si myslím supr volba.
P.S. kdyby mi to koupila manželka, tak jí líbám ještě měsíc :D :)
No jinak "kompamibilitu" se zbraní řeší montáž, to už by si přítel určitě pořešil....
Sauer 101, .30-06, Tikka T3 Varmint .243 win.+Nikon Monarch E 2,5-10x56 Ill, ZG 47 8x57 JS, ZG 47 8x60 S, ZKM 455 22 LR+Delta 4x32AO, UB 12/12, Gustav Tichý 16/16
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Laik potřebuje poradit

Příspěvek od Petr1970 »

možná kacířská myšlenka (zrovna teď řeším podobné dilema a i když sem koncový uživatel-i ten co si to platí- tak furt nevím..)
nebylo by náhodou lepší dát třeba poukázku nebo to fakt natvrdo říct?

jde o celkem drahou věc, navíc co soudruh, to vkus... a třeba náhodou chce spíš novou flintu, pozorovací dalekohled... fakt bych si v tak "intimní" volbě jako je puškohled radši provedl konzultaci s obdarovaným...
naslepo se nechá koupit košile-tričko, to se velikost vymění... ale tohle? ))))
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Žanek
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 272
Registrován: stř 03.3.2010, 10:28
Bydliště: u Brna

Re: Laik potřebuje poradit

Příspěvek od Žanek »

v téhle cenové relaci není moc co volit S@B, Zeiss a Swarowski jsou mimo, stejně tak i Kahles. Do úvahy padá Meopta (z mého pohledu jasná volba) nebo již zmiňovaný Nikon. Já bych rozhodně pro staršího uživatele a na noc volil puškohled s pevně nastavenou paralaxou - Nikon s přídomkem SF podle mě nemá smysl, stačí bez SF - a chce to variabl 3-12x56 nebo podobný.
Ano taky si chválím to svoje, ještě stále jsem s Meoptou spokojený ... takže tu doporučuju já
ZKK 601 243 Winchester + Meopta ZD 3-12x56, ZKK 601 308 Winchester + Fomei Beater 1-4x24, dvojka ZP 16\70,16\70
xanadu
Nový návštěvník
Příspěvky: 7
Registrován: úte 16.10.2012, 19:10

Re: Laik potřebuje poradit

Příspěvek od xanadu »

Tak jsem koukala na toho Nikona a pokud to chápu dobře, tak ten je nezoomovací a bez toho červeného bodu? Opravdu je to za tyto peníze neskloubitelné?
Jinak samozřejmě, je to drahý dar a určitě by bylo lepší, kdyby si ho vybral sám, jenže on je v tomhle hrozně nepraktický přehnaně skromný a klidně by do konce života tvrdil, že mu ten stávající stačí, že nic lepšího nepotřebuje. Opravdu nové tendy v tomhle nesleduje:-)
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Laik potřebuje poradit

Příspěvek od Petr1970 »

ten nikon z odkazu je zoom -
2.5-10x56

2.6 - 9.6 nebo tak nejak.... :-)

ted pisu zase co jsem nacerpal teoreticky, jsou tu praktici..

podsviceni je u nikonu zkratka IL (illuminate nebo tak nejak..)
nekteri podsviceni preferuji, nekteri ne.. /ze to sviti moc a oslnuje) proto maji nektere dalekohledy regulaci toho sviceni atd...
to fakt je o tom si to zkusit...
cerveny bod "hitovka" posledni doby, kdy myslivci maji ciste sklo a uprostred je tecka... - zase nekdo toma rad, nekdo rika ze je to malo.. ze osnova je lepsi protoze umoznuje nejakou praci s tou optikou - mereni a odhad vzdalenosti atd.....


asi fakt v ramci "jistoty" je tu na vyber meopta a nikon, myslim ze ani jeden nebude spatny a paradu udelaji oba velkou :-)
takze kdyz nezatahnout levnejsi polovicku do rozhodovani, tak bych si klidne hodil korunou )))
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Uživatelský avatar
lörinc
Zkušený diskutér
Příspěvky: 962
Registrován: čtv 24.5.2007, 17:33
Bydliště: Prostějovsko

Re: Laik potřebuje poradit

Příspěvek od lörinc »

xanadu píše:Tak jsem koukala na toho Nikona a pokud to chápu dobře, tak ten je nezoomovací a bez toho červeného bodu? Opravdu je to za tyto peníze neskloubitelné?
Jinak samozřejmě, je to drahý dar a určitě by bylo lepší, kdyby si ho vybral sám, jenže on je v tomhle hrozně nepraktický přehnaně skromný a klidně by do konce života tvrdil, že mu ten stávající stačí, že nic lepšího nepotřebuje. Opravdu nové tendy v tomhle nesleduje:-)
Tak je to zoom, zvětšení 2,5 až 10 x 56 ( průměr toho předního sklíčka na puškohledu :oops: :roll: ) a se světelným bodem ( červená - zelená, lze přepínat )
Sauer 101, .30-06, Tikka T3 Varmint .243 win.+Nikon Monarch E 2,5-10x56 Ill, ZG 47 8x57 JS, ZG 47 8x60 S, ZKM 455 22 LR+Delta 4x32AO, UB 12/12, Gustav Tichý 16/16
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Laik potřebuje poradit

Příspěvek od rimar77 »

Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1406
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Laik potřebuje poradit

Příspěvek od Choochoo007 »

lörinc píše: Tak je to zoom, zvětšení 2,5 až 10 x 56 ( průměr toho předního sklíčka na puškohledu :oops: :roll: ) a se světelným bodem ( červená - zelená, lze přepínat )
Ti z toho puvodniho odkazu vypadlo IL, poslals odkaz na puskohled bez bodu, bylo jasne zes myslel Nikon Monarch E 2.5-10x56 SF IL, ale s tim IL je za nejakych 22tis.
Pokud majiteli staci prehistorický puškohled, atk bych ho nejakou stavitelnou paralaxou nezatezoval a poridil variabl se sv. bodem slusneho vyrobce a za nej cenu, coz dle meho plni Meostar 3-12x56 RD dostatecne za nejakych 18tis.
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
xanadu
Nový návštěvník
Příspěvky: 7
Registrován: úte 16.10.2012, 19:10

Re: Laik potřebuje poradit

Příspěvek od xanadu »

Tak jsem si pročetla vaše názory a prohlédla odkazy.
Zaujalo mě toto:
http://www.optickysvet.cz/puskohledy/pu ... per-zdarma
Co si o tom myslíte? Poradí mi někdo, co znamenají ty varianty osvětlená a neosvětlená? Cenově se liší o 8 tisíc. Ta dražší varianta už sice přesahuje můj stanovený limit, ale zase si říkám, že to je věc, co vydrží x let...
A myslíte, že nejlevnější Zeiss je lepší, než jedna z nejdražších Meopt? Nebo by za tuhle cenu bylo lepší vzít to nejlepší od Meopty?
Ještě mě zajímá, když nějaký vyberu, jak je to s tím namontováním? To k tomu výrobce dává nějaké součástky, kterými se to ke zbrani připevní? Jde to udělat doma, nebo se s tím musí někam do odborného servisu?
A ještě bych poprosila o opravdu jednoduché vysvětlování, v tématu moc neorientuju a třeba vůbec nevím, co jsou ty paralaxy, které tu padly....
Boci1
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 160
Registrován: pon 12.12.2011, 17:49

Re: Laik potřebuje poradit

Příspěvek od Boci1 »

U osvětlené jde rozsvítit záměrná osnova,pro lov v noci jednoznačná volba.Než lacinej Zeiss tak Meoptu,už jenom v případě reklamace je to jednoduší.Zažil jsem reklamaci Doctru,Zeiss Victori i Meopty.Součástky k namontování výrobce optiky nedodává.Jmenuje se to montáž a musí se koupit zvlášť.Pokuď má přítel kulobrok UB,žádný problém.Doma to udělat jde.
xanadu
Nový návštěvník
Příspěvky: 7
Registrován: úte 16.10.2012, 19:10

Re: Laik potřebuje poradit

Příspěvek od xanadu »

Boci1 píše:U osvětlené jde rozsvítit záměrná osnova,pro lov v noci jednoznačná volba.Než lacinej Zeiss tak Meoptu,už jenom v případě reklamace je to jednoduší.Zažil jsem reklamaci Doctru,Zeiss Victori i Meopty.Součástky k namontování výrobce optiky nedodává.Jmenuje se to montáž a musí se koupit zvlášť.Pokuď má přítel kulobrok UB,žádný problém.Doma to udělat jde.
A jaké jsou zkušenosti s reklamacemi a dostupností náhradních dílů u zmíněných výrobců? U koho to jde a u koho to dře? Předpokládám, že na sevis bude v ČR nejlepší Meopta...ale u ostatních?
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: Laik potřebuje poradit

Příspěvek od kasari »

Upřímně - nejlepší možnost je opravdu poukázka na nákup. Nebo peníze a domluva. My to tak doma řešíme roky a spokojenost je oboustranná. Umím si představit, co by žena řekla na mnou koupenou kabelku - zřejmě by byla camo a s gore-texem... :lol: :lol: :lol:
Takže podobně se ona už nesnaží koupit mi ani nůž. :wink:
Ulkomaalainen...
Uživatelský avatar
Reno
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 462
Registrován: pát 20.2.2009, 11:49

Re: Laik potřebuje poradit

Příspěvek od Reno »

Xanadu: Darovat puškohled takto "naslepo" je podle mého názoru docela riskantní počin, protože zaplatíš až 20.000,- Kč za něco, co ve finále dotyčnému vůbec nemusí sednout. :idea: Každý jsme prostě jiný a máme jiné potřeby a priority. Osobně bych to vyřešil obálkou s výše zmíněnou částkou a přáníčkem, kde bude jasně uvedeno, že je to určeno výhradně pro nákup mysliveckého vybavení. Bude si tak za to moci bez omezení pořídit co chce (puškohled, pušku, nůž...) a kde chce. :wink: U nás doma to, stejně jak vidím i u Kasariů ( :lol: ), takto s manželkou dlouhodobě řešíme k oboustranné spokojenosti. :)
Odpovědět