Lov kun

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Uživatelský avatar
Klein
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 160
Registrován: pon 23.6.2014, 19:22

Re: Lov kun

Příspěvek od Klein »

Na kuny se v poslední době udajně víc než klasické sklopce, osvědčily takovéto odchytové ptačí budky. :wink:

http://vv2.rajce.idnes.cz/Odchytova_budka_na_kuny/

http://www.naturalgames.cz/sklopce-a-od ... ka-na-kuny
tondaa
Nový návštěvník
Příspěvky: 41
Registrován: ned 24.2.2013, 15:31
Bydliště: olomoucko

Re: Lov kun

Příspěvek od tondaa »

Mi se osvědčilo před vystoupáním na posed pohodit okolo několik kůrek chleba (přinesených v kapse a rukou porcovaných).
Už několikrát mi kuna došla do 15 minut .( a pokud už kuna nejde - aspoň se bavím se zajícama, kterym to taky chutná) Ale jak píše kolega -max posedová doba u mě taky jen 2 hodiny , pak už musím odejít

Tu budku, jak přidal Klein, jsem si udělal z novodurové trubky- snadná práce a stačí ,jen, venkovní maskování a samožřejmě zajištění otvoru proti otevření zevnitř. Na využití v sezoně pro ptáky se na díru nasune menší díra (límec) a sloužit může pro menší tvory tak, aby se k nim kuna nedostala
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Lov kun

Příspěvek od crif »

Budky mám samozřejmě také. Dělal jsem je z přiměřeného průměru tzv"paskovů"(vlákniny). Umístěné je mám v laťácích většinou do 40let a hned vedle čtyřmetrové bidlo. Kolikrát mě vyškolila svou rychlostí, než že jsem je stačil zahodit, byla pryč. Teď chodíme zásadně ve dvou. Jeden klepe, druhý střílí....a vhodnost psa, který ví oč jde a co sleduje zrakem se též vyplácí.
Jinak vyhnilé špalky nacpané stařinou používám též. Ty jsou zaházené klasicky klestem. Ale nejvíce úspěchů je s tak dva roky starými...nové asi nevoní. Tady postačuje bohatě pes a střelec.
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Lov kun

Příspěvek od Lotr »

Tak přeci jen něco na té teorii o pohybu škodné na ledě bude, kamarád má ze tří čekaných dva úlovky, nejdřív starou a poté mladou kunu. Zajímavé, jeho teorie se pomalu mění v praxi.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Lov kun

Příspěvek od crif »

Lotr>celkově kraje rákosů, potoků, rybníků jsou pro ně zajímavé....pořád se tam dá něco najít, zvláště, když je někde např. na přítoku volná voda. Jednou jsem takto pozoroval vydru jak si v klídku hodovala svou rybu.... Za půl hod vidím, jak si to krajem rákosu mete kuna. Samozřejmě, že přímo k tomu místu. Tak byla moje.
Na fotopastí mám zachyceného psíka a to nejednou, jak se brodí ve vodě přímo, tak jak to dělají, ať je teplo či pod nulou.
Hans88Vagus
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 312
Registrován: stř 27.6.2007, 19:02
Bydliště: Drahánská vrchovina

Re: Lov kun

Příspěvek od Hans88Vagus »

Po Novém roce je nejlepší doba pro lov kun. Letos počasí přeje, je zamrzlo a hodně sněhu. V této době je i běžné, že narazíte na lišku.
Základem je mít dobrého LUP. Zaručené místa jsou seníky, dřevníky, hromady klestí, kanálky, mostky na poli, duté stromy. Čím vlhčí počasí, tím líp. Střelivo je nepodstatné, většinou je kuna ulovena psem, pokud se střílí tak na krátko. Střílím 16/70 papírák bez košíčku 3,5 mm.
Průměrně za zimu asi 5 ks ulovím.
Lov kun je hodně podceňovaný. Kuna dokáže za zimu pochytat velké množství. V hnízdech má většinou natahané myši, ale velkou část tvoří ježci, bažanti, křepelky a drobné ptactvo. Kdo chová drobnou by se měl lovu kun intenzivně věnovat.
Uživatelský avatar
Klein
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 160
Registrován: pon 23.6.2014, 19:22

Re: Lov kun

Příspěvek od Klein »

Souhlásím, kuny jsou něco jako takový nenápadný problém v rámci zvěře škodné a to proto, že se o její lov málokdo zajímá. Nutno ale podotknout, že skalní kuny, kterých je ostaně víc nejsou pro drobnou zvěř zase takovou hrozbou jako kuny lesní. Přesto jsou jejcih stavy vysoké, a proto by se měly snižovat všemi možnými povolenými způsoby lovu. (čekaná, kontrola hromad se psem, pasti,....)
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Lov kun

Příspěvek od Leon »

Dneska vidět lesačku je zázrak.Tak kolik má kdo lesaček ulovených ?
CZ 550 american 308win.
Uživatelský avatar
Klein
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 160
Registrován: pon 23.6.2014, 19:22

Re: Lov kun

Příspěvek od Klein »

U nas ve sdružení letos zatím jedna lesačka :wink: Je jich podstatně méně než skalaček to je jasné a v jistém ohledu je to i dobře. :wink:
Hans88Vagus
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 312
Registrován: stř 27.6.2007, 19:02
Bydliště: Drahánská vrchovina

Re: Lov kun

Příspěvek od Hans88Vagus »

Za cca 5 let co se aktivně věnujeme lovu kun, máme uloveno cca 38 kun skalních a pouze 3 kuny lesní. Máme smíšenou honitbu 1700 ha, kde velký komplex lesa je na severní straně, zbytek jen malé remízy. Kuny lovíme z drtivé většiny v polní části honitby. Zajímavé je, že lesačku jsme vždy lovili buď v liščí noře nebo dutém stromu - nikdy v seníku, hromadě nebo kanále.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Lov kun

Příspěvek od BwanaHunter »

Klein> to by mě tedy zajímalo, proč že je to dobře...
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Uživatelský avatar
Klein
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 160
Registrován: pon 23.6.2014, 19:22

Re: Lov kun

Příspěvek od Klein »

Z hlediska její škodlivosti vůčí drobné, která je udajně větší než u kuny skalní. Z jiného pohledu, jako třeba kvalita kožky lesní kuny oproti sklaní je to zase přesně obráceně. :lol: :wink:
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Lov kun

Příspěvek od Zbrojovák »

U nás drobnou pernatou vůbec nemáme, stopy kun na sněhu vidět jsou, ale podle mě loví hlavně hraboše, kterých je v lese spousta. Zajímavé je že k újedi se kuna přijde podívat málokdy a to i když tam jsou např. zbytky z ryby nebo drůbež.
Něco málo jich z jiných honiteb z dřívějška uloveno mám, lesačka byla málokdy, ale když jo, udělala mi vždycky větší radost. Ale víc než kun mám uloveno jezevců. Vydru jsem viděl v terénu jednou, v noci. Párkrát i lasičky i hrát si - neskutečné kino a zážitek. A jednou jsme na honě zvedli hranostaje, taky pěkný, asi životní zážitek.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Lov kun

Příspěvek od crif »

Tak jsem doma tedy zkusmo vyhodil pytle s kožkami. Vychází to 1:8 ve prospěch skalních.
Uživatelský avatar
Klein
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 160
Registrován: pon 23.6.2014, 19:22

Re: Lov kun

Příspěvek od Klein »

U těch kun je problém, že se nedá přesně určit vhodný způsob jejich lovu, který by 100% fungoval. U jezevce je to celkem jednoduché, stačí počkat u nor. :lol:
Odpovědět