Dotaz na malé plemeno

Pejskové a jejich výcvik
Uživatelský avatar
OndraH
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 281
Registrován: pon 25.9.2006, 7:17
Bydliště: PARDUBICE
Kontaktovat uživatele:

Dotaz na malé plemeno

Příspěvek od OndraH »

jelikož už mě nebaví chodit samotnýho, chtěl bych si pořídit lovecky upotřebitelného. Vím určitě že chci nějaké menší plemeno. koukal jsem na plemena borderterier, jagterier, patterdale terier( není uznaný FCI :-() a v poslední době jsem se zakoukal na plemeno parson russel terier který se mi líbí nejvíce. Působím ve dvou honitbách jedna je čistě polní takže drobná, lišky( norování) srnčí, sem tam černá, druhá je čistě lesní s černou a srnčí zvěří. Co vy by jste doporučili? Vím že by byly nejlepší dva psi :-)
Browning Maxus high grade 12*76
Tikka T3X CTR 308, Swarovski Z6i 2,5-15x56
Brno combo12/308W x Swarovski Habitch 3-12*50
CZ 455 22lr/17hmr x čínská kopie leupoldu
Jirka83
Zkušený diskutér
Příspěvky: 566
Registrován: sob 16.6.2007, 19:15
Bydliště: Jičín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jirka83 »

Ahoj,
vlastního psa zatim nemam, protože by to pro něj bylo utrpení bydlet v malym bytě v centru města, ale pár známejch se psem mam a tím pádem i pár zkušeností... Osobně si myslim, že pořídit si teriéra, až už jakýhokoliv chce mít již nějaký zkušenosti, protože je to dost ?ivá rasa a pokud ho člověk nezvládá, tak je to dost smutný. už jsem zažil, jak vypustili psa a vrátil se až potmě, ani? by reagoval na jakýkoliv povely... Jeden můj známej chová jagteriery, je pravda, že s nima má velký zkušenosti a absolvuje s nima tak 8 - 10 různejch zkoušek, v podstatě všechny, který ten pes zvládne a když toho psa vidim pracovat, tak to je pohlazení, ale je mi jasný, že za tim stojí dlouhý hodiny práce a výchovy...
Uživatelský avatar
lörinc
Zkušený diskutér
Příspěvky: 962
Registrován: čtv 24.5.2007, 17:33
Bydliště: Prostějovsko

Příspěvek od lörinc »

Co takhle zkusit kokršpaněla, nebo nějakého jiného "španěla" :) . No prostě slídiče. Myslím si že do pole je vhodnější jak teriér. Jde i o to kolik máte drobné zvěře. Mi na poli moc příle?itostí k norování nemáme a drobné střílíme poměrně dost: 160 zajíc, 60 kohout, takže k vyhánění by byl lepší ten španěl :wink: :wink: . Záleží jaké máš priority a jak společníka využije?. Mimo to nejsem moc zastáncem norování - nějak mě to nechytlo, ale ani mě to nepobuřuje. Osobně mám CF a jsem max. spokojený :wink: :wink: Ten by se hodil i do lesa.
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Příspěvek od Leon »

ahoj z těch plemen co jsi napsal bych volil parsona u toho nevíš co ti vyroste každý je jiný :lol: nebo bordíka jaga pro začátečníka určitě ne sice se neztotožňuji s názory že to je dobrý krmení pro prasata ale jsou dost broblematický hlavně ta jejich až nepřirozená odvaha a tvrdohlavost pozůstatky té odvahy mám na ruce když jsem zachraňoval jednoho co se rozhodl že si dá mojí fenu am.buldoga jako zákusek asi třikrát jsem ji ho vyndal tlamy a ten parchant mě pokaždý stačil kousnout :lol: . ještě k tomu výběru kdybys nechtěl psa na norování tak bych kouknul ještě na Bretaňskýho ohaře nebo Malýho müsterlandskýho ohaře makaj dobře a nejsou nijak velký. přeju š»astnou ruku při výběru
Uživatelský avatar
jakub203
Zkušený diskutér
Příspěvky: 507
Registrován: sob 06.1.2007, 1:14
Bydliště: Forest....
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jakub203 »

souhlasím s Leonem, MMO nebo BO se poslední dobou ukazují jako dobří pracanti, výcvik je poměrně jednoduchej - v případě že to bude mít po rodičích v krvy tak to skoro bez práce. Kamarád Munsterlandy chová a na honech parádně pracujou. Trochu problém je při kontaktu s černou ale znám i Munsterlandy kteří jsou v tomto ohledu "profesoři". Jako první pes je to dobrá volba. Vyznačujou se velmi pevným vystavováním, dobrym nosem a hou?evnatostí.

Myslim si že jako první pes je dobrej i fousek, je poměrně jednoduchej na výcvik a oproti ostatním ohařů je hou?evnatej, kolega má fouska kterého mu přivezli jako nalezeného. Bál se ran a měl dost podlomený seběvedomí. protože kolega je ale zkušený kinolog tak ho trpělive cvičil hodně chválil a občasnou neposlušnost trestal pouze zvýšením hlasu. Fousek - jmenuje se Andy je nejlepší pracant ze všech fousků jaké jsem viděl, je naprosto neomylnej při dosledu a do vínku dostal talent na černou kterou perfektně ustaluje.

takže jako prvního psa bych doporučoval některého z výše uvedených plemen. Ale vpodstatě až si pořídí? jakéhokoliv je potřeba se mu věnovat, dopřát mu časté vycházky do revíru důsledně cvičit a dát mu možnost pracovat, to je pro psa největší odměna. S výcvikem by ti měl poradit někdo zkušený, v zásadě platí že trpěliovst rů?e přiná?í. Ikdyž má pejsek vlohy a je z dobrý krve potřebuje čas, trpělivos a toleranci víc ně? prut ostnatej obojek a parfors. Potom máš možnost mít nejlepšího loveckýho parťáka a kamráda.
Blaser R93 Profesional 9.3x62, Schmidt&Bender Zenith 2,5-10x56
KB Retter Gaildorf 7x57R/16 Zeiss Diavary 1,5-6x36
Merkel 40E 12/70

"ALEA IACTA EST..."
Uživatelský avatar
OndraH
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 281
Registrován: pon 25.9.2006, 7:17
Bydliště: PARDUBICE
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od OndraH »

ještě, abych upřesnil situaci, budu muset koupit již hotového psa(mám své důvody) vím, že to není úplně ideální, norník to musí být, to je moje podmínka. Teď se Možná rýsuje fenka parsona 2letá se všema zkouškama, ale to ještě uvidím.
Browning Maxus high grade 12*76
Tikka T3X CTR 308, Swarovski Z6i 2,5-15x56
Brno combo12/308W x Swarovski Habitch 3-12*50
CZ 455 22lr/17hmr x čínská kopie leupoldu
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Příspěvek od Leon »

ale chyba to taky není to ti musím říct a jestli hotovýho psa tak určitě bordíka nebo parsona a opatrně při výběru když ti budou psa předvádět tak až je sám a pak ho nespus? z očí je dost koumáku kteří předvedou jednoho a dodaj jiný psa tak bacha když nebudeš znát dobře majitele psa :!:
luban
Nový návštěvník
Příspěvky: 11
Registrován: čtv 22.3.2007, 19:31

malé plemeno

Příspěvek od luban »

2 letá fenka parsona se všema zkouškama- co to je za zkoušky?Jestli to jsou ZV, norovačky a BZ tak si hlavně nech předvést jak je poslušná(chůze u nohy, šoulačka, slídění)a jestli má také LZ nebo Vz tak bych o ní na tvém místě vážně uvažoval. Z těch plemen co tady byly jmenovány bych jednoznačně volil bordera(ovladatelný, snadná Údržba srsti,na prasata dostatečně ostrý) Paterdala bych dal jako císlo 1 jen kdyby s ním šli dělat zkoušky(na Slovensku to prý jde). Jestli jsem to pochopil dobře tak o ohařovi neuvažuje?, jestli jo tak jednoznačně ČF(naprostá všestranost a ochota k práci).
Zdenek
Nový návštěvník
Příspěvky: 45
Registrován: pát 12.1.2007, 16:53
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od Zdenek »

A co zkusit německého křepeláka. Máte někdo zkušenosti s křepelákem. Ten se u nás na Vysočině v poslední době hodně roz?iřuje. K nám s ním chodí jeden host na hony na drobnou - je jí sice málo a tak lovím jen 5-10 ks zajíců. Zvěř sice nějak nevystavuje ale na dosledu (postřelený zajíc nebo u srnčí zvěře) je výborný a vytrvalý. Zajíce v mordě unese bez problému. No a na prasata je taky parádní - výborně je hlásí a podle výšky hlasu se dobře pozná zda narazil na srní nebo na prasata. S prácí ve vodě emám zkušenosti, protože u nás nemáme žádné vodní plochy.
Já si chci psa pořídit do ca. 2 let a jsem pro něj již na 90% rozhodnutý.
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Příspěvek od Leon »

Zdeňku křepelák je dobrej pes na toho jsem zapoměl ale nedá se sním norovat a Ondra chce norníka a jestli si ho budeš určitě pořizovat tak si dávej bacha na rodiče dost jich má displazii kyčelních kloubu a i loketních já znám osobně tři a všichno maj problémyje to škoda protože pracovně to jsou univerzální pracanti
Tonda
Nový návštěvník
Příspěvky: 3
Registrován: úte 22.5.2007, 11:19

KŘEPELÁK

Příspěvek od Tonda »

Do chovu jsou pu?těni jedinci kteří maji displazii kyč. max.2/2 a to musí být protěj?ek 0/0,tvrzení že dost křepeláků má displazii se mi zdá dost přehnané a o loketní nemluvím protože snad ani u křepeláků není a ani se nemusí dokládat.Asi si Leon spletl plemeno. Mám revír jak pole tak les a vyře?il jsem to křepelákem a bordíkem,spokojenost.
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Příspěvek od Leon »

to jsem se nespletl známý má fenu jelikož má prachy tak už má operovaný oba lokty a použtět do chovu 2/2 mě osobně nepřijde dobrý stačí se podívat kam do?el třeba německý ovčák a to že znám tři a všichni maj problémy s displazii je Možná dost velká náhoda ale zdravýho neznám tím ale nechci říct že to nejsou dobrý pracanti ale když koupit štěně tak jedině po zdravých rodičích aby riziko bylo co nejmenší.
Tonda
Nový návštěvník
Příspěvky: 3
Registrován: úte 22.5.2007, 11:19

Křepelák

Příspěvek od Tonda »

Dal jsem si práci porovnat výsledky displazie křepeláků a retvívrů-(náhodně vybrané) procenta jsou horší než 2/2 retvívři 10,35%,křepelák 7,76% a dalo by se porovnávat dál. Leone ty opravdu ani netu?í? co je to 2/2.nevíš od koho ty křepeláci jsou?
Tomáš Karel
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 394
Registrován: úte 20.2.2007, 11:40
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od Tomáš Karel »

No jestli chceš nějaké univerzální plemeno na pole i les tak zkus drážáka znám jich dost a všechno 1A, ale tím ti vypadne norování. Nebo jdi do bordíka je to velice slušný na výcvik A jako prvního psa vřele doporučuju.
mrazík
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 164
Registrován: stř 11.7.2007, 14:27
Bydliště: Liberec

Příspěvek od mrazík »

No pokud hotového psa tak první 2 volby jsou dobré, ale ještě bych to roz?ířil o foxteriéra, z hlediska údr?by srsti asi hladkosrstýho. Ovladatelnost dobrá, přiměřeně ostrý na černou( není to takovej blázen jako jagou?), ale postřelený prase zastaví, výbornej nos. Mám takovou zkušenost, že malý plemena teriérů lovecky dospívají až na 2 letech, a pokud se jím věnuje nále?itá pozornost naprosto perfektní. Na drobnou je limitující jen váha střelené zvěře. Jediný co člověk opravdu musí aby zůstala ovladatelnost, aspoň 3x týdně do lesa a nebo na vycházce pořád pérovat poslušnost, jinak je to neřízená střela, ale to bude skoro u všech psů, jen mi ty ohaři přijdou trochu klidnější( to bude ten napoleónský syndrom :lol: )
Odpovědět