Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
FrantaB
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 137
Registrován: pát 27.9.2013, 12:47

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od FrantaB »

Chybí do jak dlouhé hlavně. Ale když počítám 603mm/24", tak můžeš zkusit:
Začít s 41,9 grs, to by teď kolem 0°C mohlo dávat kolem 760 m/s a tlaky 2730 BAR. Taky to bude plivat ohnivou lišku, ale mohlo by to být celkem přesné.
44,3 by mohla dávat kolem 800 m/s, 3300 BAR a stejně jako předchozí má slušnou pravděpodobnost, že bude přesná (v 6,5x55 to platí).

Jak se projeví LRM zápalky netuším, zatím jsem je nezkusil a používám LR.

S touhle střelou nemá smysl tlačit se výš, protože její současná produkce je z tvrdšího olova než ty se kterými byla získána data pro Quickload a GRT a má citelně vyšší odpor. Historka je zhruba taková, že si střelci na 30 m na hromadu stěžovali že se po ráně na kost střela rozpadne, rozbije zvěřinu a nezabíjí to, takže ve Vlašimi nasadili tvrdší olovo. Osobně tipuju, že tím je zaděláno na svlékání pláště a na to, že se na větší vzdálenost bude chovat jako celoplášť (na měkké zvěři jako kolouch srnčí bez ohledu na vzdálenost už jsem o tom něco slyšel a pozitivní to tedy nebylo).
LosYelenos
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 101
Registrován: stř 19.9.2012, 9:16

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od LosYelenos »

Pro tvé komponenty jsem to hodil do QL (délku jsem opsal z lovex manuálu tzn 69,5mm, twist jsem dal 1:8) a hledal bych někde 42 - 43 gn RS 62.
Pokud chceš normální náboj na lov - nebudeš to ladit, tak bych dal 42,5gn a mělo by to fungovat. Pokud budeš ladit, tak Pmax je cca 45,9gn přes to bys jít neměl.
Magnum zápalka není vůbec špatná obzvláště u tohohle prachu, který je malinko línější.
tweaty
Častý návštěvník
Příspěvky: 55
Registrován: ned 03.12.2017, 12:49

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od tweaty »

Je to do Sako A7, dĺžka hlavne je 660mm stúpanie 8.
Mám tých striel iba 100. Sú na zoznámenie sa s prebíjaním.
Skúsim teda urobiť tri navážky prachu 42; 42,5; 43 gr.
A dĺžky urobím dve 69,5 a 70,0 mm, nech vidím či bude rozdiel.

Len čo odladím postup prebíjania tak prídu na rad strely lapua scenar 139 gr a hornady ELD match 140 gr a nábojnice Sako.
LosYelenos
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 101
Registrován: stř 19.9.2012, 9:16

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od LosYelenos »

Toho 0,5mm na délce nepoznáš pokud nejsi někde blízko dotyku drážek. Je to zbytečné dělat 2 délky a u těchto střel zbytečné na druhou protože když si je přeměříš, tak zjistíš, jaké jsou mezi nima rozdíly.
Sako nejsou úplně nejvíc nejlepší nbc na přebíjení - jsou docela tvrdé a rychle tvrdnou (horší už je snad jen norma). Docela dobré (ale nematchové) jsou třeba starline, klidně SB, pro začátek s přebíjením budou stačit.
tweaty
Častý návštěvník
Příspěvky: 55
Registrován: ned 03.12.2017, 12:49

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od tweaty »

Tak sako som kupoval na tréning náboje, postavím ešte žíhačku a snáď pár prebití zvládnu.
No skúsim tie SB strely zmerať aj zvážiť, som zvedavý na rozdiely, čo som meral pár kusov na priemer, nebolo to ktovie čo, merať dĺžku mi nenapadlo.
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od lovec »

S nábojnicami Norma a Sako mám v iných kalibroch len tie najlepšie skúsenosti. Špeciálne Normu ešte uprednostňujem pred Lapuou, ak je taká možnosť. Všetky hilzne samozrejme žíham.

Súhlasím s tým, že je zbytočné začínať s dvomi dĺžkami náboja. Vyskúšaj niekoľko navážok, vyber tie najlepšie a ešte raz skús navážky s menšími odstupmi, napr. po 0,3 gr. Keď ti z toho niečo vylezie, môžeš ešte v rámci zdokonaľovania sa vyskúšať zmeniť dĺžku náboja.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
LosYelenos
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 101
Registrován: stř 19.9.2012, 9:16

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od LosYelenos »

Jestli chceš, mám hromadu 30-06 od normy. Asi pokud se budou žíhat, tak budou ok. Já zrovna tyhle nežíhal a pár přebití a bylo to hodně tvrdé a byly cítit rozdíly, tak jsem je přestal používat. Nej na přebíjení mi přijdou geco (jako z dostupných nábojů).
Při hledání navážek používám rozdíl 0,4gn a když to někde funguje, tak to otestuju kolem po 0,2. Nakonec skončím uprostřed toho, kde to bylo stabilní.
Pauli
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 147
Registrován: stř 15.7.2020, 9:54
Bydliště: Vysočina

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Pauli »

Dobrý večer,
používáte někdo tento prachovač LEE DELUXE PERFECT POWDER MEASURE, případně zkušenosti s ním, zda by byl dobrý na puškové náboje??
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Michal_123 »

Je to dobrá volba, dokonce bych řekl mezi mechanickými prachovači nejlepší.
Musíš s prachovačem vždy zacházet stejně, pak je i výsledek stejný.
Takže nedrbat do prachovače, otáčet pákou plynule a jemně, nechat dost času na nasypání a vysypání.
Pak je přesnost tohoto prachovače v rámci rozlišení váhy, tedy 0,1grainu. Osobně jsem to testoval.

Jedná se o nástupce původního prachovače LEE Perfect powder measure, který je plastový.
https://www.strobl.cz/lee-perfect-powder-measure_p410

Tenhle typ na který se ptáš, LEE DELUXE PERFECT POWDER MEASURE má kovové tělo, mosazný buben a snadno čitelnou a ovladatelnou odměrku.
https://www.strobl.cz/lee-deluxe-perfec ... sure_p7894

Buď ten prachovač můžeš dát do lisu, nebo se na něj dělá stojánek. Ten je masivní a velmi těžký, aby byl prachovač stabilní.
https://www.strobl.cz/lee-powder-measure-stand_p7518
LosYelenos
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 101
Registrován: stř 19.9.2012, 9:16

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od LosYelenos »

Není lepší popřemýšlet o nějakém elektrickém dávkovači? Ty objemové mají občas nějaké omezení - většinou jsou postavené na nějakou dávku prachu tzn. jeden model dávkuje přesně kolem 30gn, druhý zase kolem 40gn... další věc je, jaký prach budeš ládovat. Obecně jemnozrnné prachy jako D073.6 fungují v těchto prachovačích dobře, ale hrubozrnné jako S062 už to tak přesně neumí.
Ten prachovač je rychlejší a asi i pohodlnější, ale elektrickým nadávkuješ přesněji a je jedno jakou navážku.
Pauli
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 147
Registrován: stř 15.7.2020, 9:54
Bydliště: Vysočina

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Pauli »

Zatím jsem toho moc ještě nepřebil, prach odvažuji ručně na digitální váze a nachystat si 50ks už zabere nějaký čas. Moje vize byla, že prachovačem odměřím hrubou dávku a pak doladím na váze, proto jsem se na ten prachovač ptal. Ten el. dávkovač by se mi líbil, ale to by doma už nezkousli.
Marpie
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1193
Registrován: pon 16.10.2006, 7:33
Bydliště: severní Morava

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Marpie »

Já to tak přesně dělám že na prachovači odsypu přibližnou dávku a tu doladím na váze. Používám ten levnější plastový. Sem tam se podaří že nemusím dovažovat ale většinou ano.
Marocchi 03 Field 12/76; ZP49 12/12; Brno mod. 4 22LR+Nikon Monarch 3 5-20x44SF; Brno mod. 1 22LR Hawke 4-12x40; ZKK600 MC 270W+ Pard 008Lrf, CZ550 Prestige 270W + Delta Optical Titanium HD 2,5-15x56; UB584 270W/12 Vortex Crossfire 1-4x24
bon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 474
Registrován: úte 04.9.2007, 16:46
Bydliště: Vysočina

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od bon »

Pauli píše: pon 02.1.2023, 15:47 . . . Moje vize byla, že prachovačem odměřím hrubou dávku a pak doladím na váze, proto jsem se na ten prachovač ptal. . .
Pokud plánuješ každou navážku doladit na váze, pak je zbytečné kupovat tento prachovač. Pro stejný účel používám obyčejný plasťák LEE PERFECT POWDER MEASURE, který je za 1/3 cenu.
vava
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 275
Registrován: stř 21.12.2011, 12:09

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od vava »

Já nevím, kolik toho přebiješ, ale osobně všechny navážky převažuji.

Když dělám více nábojů, tak mám elektronický dávkovač (levný ) https://www.livens.co.uk/product/smart- ... der-scale/, někdo ho dokonce prodával na huntingu a zkontroluji doladím na váze - používám tu s citlivostí na 0,001 gramu, ale relativně levnou, fakt je, že reaguje na průvan, klepnutí do stolu atd. (https://www.zbozi.cz/vyrobek/presna-lab ... 01g-ha-20/). Fakt je, že ladím (+/-) každou pátou navážku, zbytek je nasypaný přesně.

Udělal jsem si domácí vibrační sypačku na prach ala https://youtu.be/CgtIDLxvZjQ, funguje dobře, ale nakonec jí stejně nepoužívám. Ale kdybych neměl ten Smart Reloader elektronický tak bych jí používal určitě. Stačí hokejový puk jako podstavec, hliníková trubička, asymetrický vibrační motorek, baterie a je to.

Investovat do dražšího ala RCBS Chargemaster - do toho bych nešel a radši ty peníze prostřílel.
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Michal_123 »

Ten plastový prachovač funguje se stejnou přesností jako dražší.
Používal jsem ho dlouhá léta, chce to jenom vědět jak ho používat, což popisuji výše.
Akorát, že když s ním neumíš pracovat, nebo používáš příliš sypký prach, tak se z něj ten prach sype.
Což u toho dražšího neexistuje, je opravdu daleko lépe zpracovaný.
Není to o tom, že ten levnější je špatný. Je prostě udělaný tak, aby stál méně peněz.
Holt auto za 200.000Kč má taky čtyři kola jako auto za 2.000.000 a s každým se dá dojet na nákup.

Osobně ten systém dovažování na váze po objemovém prachovači považuji za lepší, než nějaké samodomo vynálezy.
Ovšem pokud je to vůbec třeba.

A samozřejmě, ten elektronický prachovač je perfektní řešení, na puškové náboje už nic jiného nepoužívám.
Odpovědět