Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od dalas »

Ne, že by to nešlo, ale pro danou sestavu je 850 m/s na hraně možností s RS52. Výpočtově se GRT a QL liší o cca 10m/s. Ten haluziakův rozdíl je 12,4% z vypočítané hodnoty nebo 8,2% z naměřené. Dle mého názoru kecají hradla. Jak jsi je měl daleko? Chtělo by to alespoň 5m. S tím startovacím tlakem to nebude pravda A-max je střela s tenkým pláštěm.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
haluziak
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 100
Registrován: čtv 24.3.2022, 7:47
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od haluziak »

Dalas hradla cca 1m, příště jak se dostanu na střelnici tak je dám 5m, jen musím zprovoznit zobrazování na mobilu, nějak to přes kabel nechce fungovat.
Beware of old men in profession where men die young.
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Michal_123 »

Michal_123 píše: pát 19.5.2023, 10:07 haluziak píše: ↑čtv 18.5.2023, 16:17
Když jsem dal do GRT délku hlavně i s tlumičem tedy 26" namísto 20" palců tak mi to hodilo vypočítanou rychlost 822m/s, já mám naměřenou průměrnou 853m/s
Tohle je rozdíl 3,77%, pokud počítám dobře.

Jinak ta hradla je skutečně třeba dávat dále, 1m nepoužívám ani na pistoli.
Ze 300WM jsem na tipuji 5m sfouknul hradla ze stolku jenom tlakem plynů. Myslel jsem, že jsem je prostřelil.
Ale na 308Win bude 5m v pohodě. Na tu vzdálenost hradla přečteš bez kabelu.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od dalas »

Tak to se Michale omlouvam, ja to pochopil jako srovnani vypoctene a namerene rychlost. Ten tlumic to nemuze tak vyrazne ovlivnit jako prodlouzena hlaven a ani ta neudela takovy rozdil, jaky je mezi vypoctenou a namerenou. Ten 1m je hodne blizko, na druhe strane ten tlumic vyrazne ovlivni vytok plynu. Na druhe strane mam overeno, ze stav vyvrtu ovlivni rychlost az neuveritelnym zpusobem.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Michal_123 »

Ale jo Dalasi, jasně, že se výpočtem délka hlavně nerovná délce hlavně s tlumičem.
Snažil jsem se lehkou demagogií poukázat na to, že se jedná právě "jenom" o výpočet.
Ten je tak přesný, jak přesné jsou vstupní údaje, jak jsem již napsal.
To znamená například
  • zadané správné parametry zbraně (délka hlavně...)
  • změřený a zadaný vnitřní objem nábojnice
  • dodržení parametrů střelného prachu a délky střely výrobcem
  • přesnost přebíjení, například hmotnost a konzistence prachové navážky a také správně změřený OAL
  • přesnost měření úsťové rychlosti
U správně změřeného OAL se zastavím. Většina střel přesné změření OAL téměř vylučuje. Konzistenci OAL změřím měřením na kuželu střely, ale to není OAL.
Nakonec jak píšeš, rozdíly v úsťovce udělá i hlaveň.
No a potom, tady, řešíme úsťovku, když je navíc proti výpočtu na zbrani namontovaný tlumič. :roll:

Závěr je, že rozdíl skutečnosti proti výpočtu může být způsobený faktory, které nedokážeme ovlivnit.
A není to žádná tragédie, jenom o tom musíme vědět.

Osobně to neřeším, prostě udělám zodpovědně výpočet a první laboraci udělám cca 25% pod povolenými tlaky.
Pak měřím a pokud je úsťovka trochu jinde a jinak se zdá být všechno v pořádku, změním ve výpočtu vnitřní objem nábojnice tak, aby úsťovka seděla.
Udělám opatrně další zkušební navážku s rezervou tlaku a dále měřím. Vše je třeba dělat s rozumem a nikoho k tomu nenavádím!
haluziak
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 100
Registrován: čtv 24.3.2022, 7:47
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od haluziak »

Michal_123 taky měřím tím udělátorem od hornady a teprve pak OAL protože žádný program pokud vím nepočítá s délkou po ogivál. Taky jsem začínal o 1gr níže než byla tahle navážka, kde podle výpočtu byly bezpečné tlaky s rezervou.
Musím zas zajít na střelnici dát hradla dále a hlavně to změřit bez tlumiče. A až budu mít náladu tak zkusím změřit objem nábojnice.
A ano je to jen výpočet :-)
Beware of old men in profession where men die young.
Citron
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 284
Registrován: stř 18.4.2007, 21:10
Bydliště: Příhraničí

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Citron »

Já bych ještě doplnil, že změřit ten obsah nábojnice se opravdu vyplatí.
Nedávno jsem dělal nové laboorace do 223. rem, chtěl jsem původně dělat laboraci podle nastavených dat v GRT, ale pak jsem změřil obsah nábojnice a zjistil jsem, že velkou částí zamýšlených zkušebních navážek bych byl nad maximem. Lišilo se to víc než o jeden grain vody, a to jsem měřil vystřelenou nábojnici, takže tlaky ve výpočtu vylétly hodně vysoko. Od té doby už měřím všechny druhy nábonic do všech ráží, co mám. Za mě meřit a měřit...
Jinak rozdíl rychlostí...já hradla nemám, ani si je nepůjčuji, dělám to dle propadu od záměrné v bal. kalkulačce. A stane se, že se liším i víc než o 20 ms, ale to už je testováno na vyladěné a dle znaků na nábojnici i bezpečné navážce. A nejvíc se liší ty s tlumičem.
A ještě k doslov měření střel: Mám vyzkoušeno, že nejlépe lze COAL změřit u monolitů, tam pak velké rozdíly nejsou ( i pod 0,02 mm na 50 nábojů, teď to bylo nejlepší s LOSy), pak ujdou OTM střely, za jimi jsou ty s plastovou špičkou a pak "klasické" polopláště. Ve výsledku krom monolitů vše ostatní měřím jen komprátorem od Hornadyho, jinak bych se asi nikdy nedošteloval usazovací matrice.
CZ 600 223 rem + Delta Stryker 5-50x56. ZKM 456 mod. 2 + Vortex PST II 5-25x50.
Pomalu, hlavně se neukvapit.
cobaj
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 332
Registrován: pon 02.5.2011, 18:51

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od cobaj »

Kdyz tu padla zminka vlivu tlumice na ustovou rychlost. Nemam podstatny a meritelny rozdil rychlosti : 308Win, hlaven 60cm, 167gr Lapua Scenar, RS52, tlumic A-tec H2-mega, 828 - 830m/s
Vy ano?
M.
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Michal_123 »

haluziak píše: sob 20.5.2023, 22:44 Michal_123 taky měřím tím udělátorem od hornady a teprve pak OAL protože žádný program pokud vím nepočítá s délkou po ogivál. Taky jsem začínal o 1gr níže než byla tahle navážka, kde podle výpočtu byly bezpečné tlaky s rezervou.
Musím zas zajít na střelnici dát hradla dále a hlavně to změřit bez tlumiče. A až budu mít náladu tak zkusím změřit objem nábojnice.
A ano je to jen výpočet :-)
No to je právě ono. Výpočet počítá s OAL, tedy s vnitřním objemem nábojnice.
A ten se v podstatě nedá přesně změřit. Tedy výpočet je zatížen chybou.
Udělátorem od Hornady zajistím "pouze" konzistentní délku vyráběného střeliva.

V praxi to funguje obráceně, než píšeš.
Udělám první náboj na OAL a změřím délku na kuželu.
Ostatní náboje měřím na kuželu, jde mi o to, aby byly stejné.
vasil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 367
Registrován: čtv 07.12.2017, 18:14

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od vasil »

cobaj píše: ned 21.5.2023, 13:49 Kdyz tu padla zminka vlivu tlumice na ustovou rychlost. Nemam podstatny a meritelny rozdil rychlosti : 308Win, hlaven 60cm, 167gr Lapua Scenar, RS52, tlumic A-tec H2-mega, 828 - 830m/s
Vy ano?
M.
leda by bylo použito střelivo s tzv. švuňkovým efektem, pak jo
cobaj
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 332
Registrován: pon 02.5.2011, 18:51

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od cobaj »

Co to je? ,,svunkovy efekt,,
M.
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Michal_123 »

Když už jsme řešili vnitřní kapacitu nábojnice, tak ta se správně dle Quickloadu měří:

Pro náboje do 30.000 PSI
  • zformátovaná nábojnice
  • voda co se vejde včetně blanky navrchu
Pro náboje nad 30.000 PSI
  • nezformátovaná nábojnice, tedy po vystřelení
  • voda co se vejde včetně blanky navrchu
Z toho vyplývá, že stejný náboj může v různých zbraních mít jinou kapacitu H2O.
Tím pádem i jinou úsťovou rychlost.
haluziak
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 100
Registrován: čtv 24.3.2022, 7:47
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od haluziak »

Tak jsem ten objem zvážil a rozdíl byl +0.47gr oproti GRT. Teď ještě zajít na střelnici a znovu změřit rychlosti.
Beware of old men in profession where men die young.
vasil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 367
Registrován: čtv 07.12.2017, 18:14

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od vasil »

cobaj píše: úte 06.6.2023, 5:34 Co to je? ,,svunkovy efekt,,
M.
to je taková myslivecká legenda. Jeden kolega mi říkal, že jeho 8x57 dostává až při střelbě na větší vzdálenost ten správný švuňk. Z toho jsem usoudil, že jeho švuňková střela má tu schopnost, že po opuštění hlavně dále zrychluje. Jiný kolega mi u této ráže zase byl schopen odpřísáhnout, že se dá prase střelit i přes 0,5m smrkový kmen. Jiná legenda zase praví, že u osmičky není potřeba předsazovat, protože je to osmička. I v tomto případě se musí zcela určitě jednat o střelu se švuňkem :D
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Choochoo007 »

:lol: Lepší než Dikobraz :wink:
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Odpovědět