Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
Žanek
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 272
Registrován: stř 03.3.2010, 10:28
Bydliště: u Brna

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Žanek »

Věděl byste někdo, kdo dělá matrice 6,5x57R? ... nikde jsem je nenašel nebo stačí 6,5x57 nějak upravené?
ZKK 601 243 Winchester + Meopta ZD 3-12x56, ZKK 601 308 Winchester + Fomei Beater 1-4x24, dvojka ZP 16\70,16\70
Belson
Častý návštěvník
Příspěvky: 66
Registrován: ned 19.12.2010, 22:19
Bydliště: Tatry

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Belson »

Pokiaľ ide o prebíjanie len jednej zbrane, nie je problém, vystačíš s neupravovanými matricami pre bezokrajovú verziu. Vtedy by v podstate stačil aj tzv. neck sizing (=formovanie len v oblasti krčku), Zaobstaráš si vyhovujúci držiak nábojnice a je to. Poznám však prípad, kedy sa takto prebitý náboj s okrajom nedal celkom dotlačiť do nábojovej komory, pretože nábojnica nebola (nemohla byť) preformovaná po úplne celej dĺžke.Išlo síce o iný kaliber, ale princíp je rovnaký. Časť tela nábojnice úplne tesne nad jej okrajom proste robila problém. Neviem, či a ako to dotyčný vyriešil, môžem sa opýtať.
vhool

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od vhool »

zkus to tady,par zkusenosti s nima mam a je to seriozni firma s velice kvalitnimy vyrobky
http://www.triebel-guntools.de/produkte/
nebo potom tady ale o tech zadne reference nemam
http://www.armishop.it/it/RCBS-CUSTOM-D ... g0v72h0h84
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od dalas »

Kup si 6,5x 57 mauser a k tomu shell holder pro R. Napřed ale brnkni třeba p. Soukupovi (Anděl reloading) a určitě Ti poradí.Já jsem měl stejný problém se 7x57R, zašel jsem k němu, on mi prodal 7x57 Mauser a jen shell holder č.2 vyměnil za č.4 a bylo po problému.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
bon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 477
Registrován: úte 04.9.2007, 16:46
Bydliště: Vysočina

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od bon »

Udělal bych to jak Ti radí Dalas 6,5x57 Mauser a jiný shell holder. Takto jsem to řešil u 7x57R a funguje to bez problémů.
Veselý Pavel
Nový návštěvník
Příspěvky: 33
Registrován: pon 24.9.2007, 7:12
Bydliště: Bělice
Kontaktovat uživatele:

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Veselý Pavel »

Prosím o radu z laborací ráže 8x57js mam nakoupeny střely 180gr bal.tip a doma prach acc 2460, zápalky win.LR
Nevím na jakou rychlost laborovat,lov do max 150m.Máte někdo lov zkušenost s touto střelou v osmě?
Je tento prach vhodný pro danou ráži a váhu střely? Popřípadě na jaké navážce začít?
Děkuji za případné odpovědi.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Když nikdo nic, tak alespoň základní informaci z manuálu AA pro 2460- je uveden u 8x57JS (s. 291 v 2. vydání) u 170 gr i 220 gr těžké střely, takže za "nevhodný" bych ho určitě neoznačil.
Abychom neplácali věci, které stejně nepoužiješ - máš nějakou představu o délce náboje?
Pufr
Veselý Pavel
Nový návštěvník
Příspěvky: 33
Registrován: pon 24.9.2007, 7:12
Bydliště: Bělice
Kontaktovat uživatele:

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Veselý Pavel »

Tak celková délka náboje bude 79mm,na větší délku se nedostanu protože střela je poměrně krátká a navíc z "lodní zádí"
Rychlost bych si představoval tak 750-770m/s délka hlavně 600mm.
Na lov do 150m by to mělo stačit. Potřeboval bych aby zvěř zustávala v ohni-lovím převážně srnčí,černou do cca70kg a jednou za uherák vysokou.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

JJ taky si leckdy říkám, že výkon zbraně - náboje rozumně zredukuju, ale postupem času se mi u přesnějších zbraní většinou "plíživě" zvyšuje :) Do 8x57JS jsem pod 185gr Remingtny použil jenom Lovex S 062, takže jediné z mé strany dostupné -odhad z kombinace manuálu AA a programu QL. Třeba se někdo ozve se zkušeností.

Protože v manuálu AA jsou i max. tlaky naměřené při skutečné střelbě z tlakoměrné hlavně, jsem nejdřív v QL přepočítal náboj se 170 gr HDY RN střelou a 220 gr HDY SP střelou + AAc2460, které jsou v knize uvedené. Výsledek je zajímavý - manuál ukazuje u lehčí střely o 500 barů vyšší tlak než QL a u 220 gr střely je v manuálu taky o 300 barů vyšší tlak. To je pro tento případ varování pro "interpretaci" dat z programu QuickLOAD jako absolutně spolehlivých. Rozdíl nemusí být jen na účet prachu - SAAMI má jinde umístěné čidlo na hlavni atd. atd..

Protože ale nepožaduješ výkon dosažený až u "povoleného" maxima tlaku, mohla by ti i data z QL jako vodítko pro normální, bezpečný "handloadingový" vývoj náboje posloužit (začít o 15% níž, sledovat projevy tlaku na nábojnici a zápalce atd.)
Pro 600 mm hlaveň ráže 8x57JS, 180gr střelu NBT, při délce náboje 79mm a náplni 45grs = 2,92g AAc2460 udává QL V0=760m/s; Pmax=3000 bar (C.I.P. limit pro 8x57JS je 3900bar).

O nevyrovnanosti sérií ať už AAc nebo Explosia prachů je tady toho na fóru hodně, myslím Vhool někde popisuje nepříjemnou zkušenost zrovna snad s AAc2460 v 243W, takže ty tučně vytištěný pravidla v manuálu je tady namístě dodržet :)
Pufr
Uživatelský avatar
Čouda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 192
Registrován: pát 08.6.2007, 15:15
Bydliště: Plzeň-sever (sičí ráj)

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Čouda »

Pěkné video o laboraci střeliva v ráži 7 WSM . Docela alchymie. :D
http://www.youtube.com/watch?v=QGrfsfCY100
Mannlicher SM 12 LH 9,3*62 + Meostar R2 2.5-15x56 +Blaser Dual Brake
Blaser R93 Left Hand Semi Weith 8*57 IS + ATN X-Sight 4K
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Čoudo, tak jsem tomu těch 20 minut dal a myslím, že to co tady "vyučuje" Shiva je tak o dvě třídy výš, ale hezká produktovka živnostenské výroby střeliva firmou RS Jagd- und Sportwaffen GmbH.
V Německu totiž soudruzi už při "obnoveném" povolení handloadingu někdy kolem roku 1975 mysleli i na puškaře a šikovné živnostníky a udělali jim podmínky pro "malosériovou, živnostenskou výrobu střeliva". Iniciativa kupodivu vzešla přímo z oblasti zkušebnictví - nemusel je k tomu nikdo postrkovat. Kdoví jestli i u nás se někdy dočkáme :)
Pufr
johnyc77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 764
Registrován: stř 07.5.2008, 11:07
Bydliště: Západní Čechy

Re: 9,3X62

Příspěvek od johnyc77 »

Přesunuto z téma 9,3x62

Kamarád se chce zeptat, jestli někdo nepřebíjí střelivo do této ráže? Dík za odpověď..
romann
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 108
Registrován: sob 26.1.2008, 17:31

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od romann »

První kroky přebíjení dopadly takto.
Prach:Vectan Tubal 5000-42gr
zápalky cci 200
střela Hornady SST 129gr
Zatím jsem udělal jenom jednu navážku čekám na střely tak jsem si jich pár pujčil od kamaráda.Příště ale budu začínat s navážkou menší protože oproti továrnímu střelivu to dost kopalo.První nástřel bez korekce dalsí dva po korekci.Rozptyl do 4cm.Obrázek
gampl
Nový návštěvník
Příspěvky: 28
Registrován: čtv 08.12.2011, 16:52

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od gampl »

:D
Naposledy upravil(a) gampl dne pát 27.4.2012, 17:43, celkem upraveno 1 x.
Carnivore
Nový návštěvník
Příspěvky: 35
Registrován: stř 08.2.2012, 22:19

Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Carnivore »

Urcite to neni Partition :-) ani se to nepodoba.
Odpovědět