Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
Marpie
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1193
Registrován: pon 16.10.2006, 7:33
Bydliště: severní Morava

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Marpie »

Chci se poptat, pro přebíjení ráže 270Win daly by se použít magnum zápalky? Klasické ještě mám ale kdyby došly tak jsem zjišťoval a zatímco klasické zápalky v obchodech v okolí nejsou, tak ty magnumové ano.
Marocchi 03 Field 12/76; ZP49 12/12; Brno mod. 4 22LR+Nikon Monarch 3 5-20x44SF; Brno mod. 1 22LR Hawke 4-12x40; ZKK600 MC 270W+ Pard 008Lrf, CZ550 Prestige 270W + Delta Optical Titanium HD 2,5-15x56; UB584 270W/12 Vortex Crossfire 1-4x24
Pauli
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 147
Registrován: stř 15.7.2020, 9:54
Bydliště: Vysočina

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Pauli »

Tak jsem se po delší době dostal konečně k přebíjení nábojů 6,5 creedmoor a vytvořil první zkušební sérii. Kvalita asi nebude nic extra, za to trvalo hodně dlouho :lol: Začátky jsou těžké, ale mám podezření, že mě to chytlo.
Zeptal bych se vás, jak jsou na tom s kvalitou nábojnice Norma a Geco??
Marpie
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1193
Registrován: pon 16.10.2006, 7:33
Bydliště: severní Morava

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Marpie »

Normy když jsem měl v 270W tak ze všech značek byly nejlehčí ale zase váhové naprosto nejmenší odchylky. Nevím co ta nejmenší váha udělá při vícenásobném přebití. Geco byly naopak nejtěžší a odchylka v hmotnosti 2. nejmenší a navíc mají žíhané krčky. Takže kvality ani jedné značky bych se nebál. Hodnocení rozptylu hmotnosti nábojnic bylo ze značek Norma, Geco, Sako, Federal, Frontier, Hornady, RWS, SB, Hirtenberger a Remington tak myslím celkem slušný vzorek.
Marocchi 03 Field 12/76; ZP49 12/12; Brno mod. 4 22LR+Nikon Monarch 3 5-20x44SF; Brno mod. 1 22LR Hawke 4-12x40; ZKK600 MC 270W+ Pard 008Lrf, CZ550 Prestige 270W + Delta Optical Titanium HD 2,5-15x56; UB584 270W/12 Vortex Crossfire 1-4x24
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Choochoo007 »

308Win. Pokud drzi Norma kvality mosazi, jako ze asi jo, tak neni o cem :wink:
Obrázek
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Pauli
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 147
Registrován: stř 15.7.2020, 9:54
Bydliště: Vysočina

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Pauli »

Opět dotaz začátečníka, povedlo se mně udělat některé náboje s málo zalisovanou zápalkou do lůžka. má to nějaký vliv na bezpečnost, když jde náboj hůře zavřít do komory??
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2025
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od lovec »

Ideálne to nie je, ale fungovať to bude. Za predpokladu, že čelo záveru pri jeho zatváraní nepoškodí zápalku. Koľko tá zápalka vyčnieva z lôžka?
Z hľadiska bezpečnosti, zápalka je iniciovaná dopadom úderníku, pomalé dovretie záveru ju aj napriek jej deformácii neodpáli.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Pauli
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 147
Registrován: stř 15.7.2020, 9:54
Bydliště: Vysočina

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Pauli »

Na dotek prstu je cítit, že malinko vyčnívá, kolik přesně nevím. Když jsem zkusil nabít jen nábojnici se zápalkou, tak ná zápalce byl trochu otisk otvoru pro zápalník.
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Michal_123 »

Ten otisk byl po odpálení zápalky?
Pauli
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 147
Registrován: stř 15.7.2020, 9:54
Bydliště: Vysočina

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Pauli »

Nic jsem ještě svého nezkoušel vystřelit. Zkoušel jsem přebíjenky, jestli půjdou do komory. A některé nešli "lechce" zavřít. Tak jsem začal pátrat. Prvně jsem myslel, že mám dlouhé náboje, to se nepotvrdilo. Pak jsem zkusil jen nábojnici se zápalkou a bylo to stejné. Tak jsem ji zavřel a na zápalce je vidět spíš taková kružnice (rýha), jak se závěr pootočí. Proto jsem se ptal, jestli je to bezpečné použít.
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Michal_123 »

Je dobře, že jsi vyloučil dlouhý náboj.
Jestli zápalka vyčnívá jen neznatelně, tak máš možná různě zformátované nábojnice, což by byla chyba přebíjení. Nebo jsi úplně nahraničních rozměrech nábojnice a je to ta zápalka.

Dělal jsi nakonec full format, nebo ne?
Pokud jsi dělal full format, tak by to dělat podle popisu nemělo.
To by pravděpodobně znamenalo, že jsi neformátoval některé (dotyčné) nábojnice na kontakt se shellholderem.

Jestli jsi dělal bump pomocí FL matrice, tak bych nábojnice příště více formátoval.
Respektive já bych dělal Full format (FL) a tím bych se tomu vyhnul hned na začátku.

V každém případě bych se osobně toho náboje nebál, ale je to zodpovědnost každého soudruha.
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2025
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od lovec »

Čo má spoločné FL kalibrácia s nedostatočne zalisovanou zápalkou? :roll:
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Michal_123 »

Lovec: Neznatelně nedostatečně zalisovaná zápalka není důvod pro nezavření závěru.
Je to obecně otázka závěrové vůle, v tomto případě headspace při formátování nábojnice.
Moje závěry a otázky jsou pochopitelné.
Pauli
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 147
Registrován: stř 15.7.2020, 9:54
Bydliště: Vysočina

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Pauli »

Nábojnice jsou celoformátované (aspoň si to myslím, držák nábojnic do horní pozice, matrice na dotyk a přidal jsem půl otáčky, zajistil kontramatkou). Na délku mám náboje cca. 0,8-0,9mm od drážek (SB 140FMJBT, OAL 70mm). Podle mě je to zápalkou, tovární náboje mají zápalky víc utopené.
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Michal_123 »

Jestli jsi si jistý, že jsi měl pokaždé při formátování matrici na kontakt s držákem nábojnic, tak je to nejspíš tou zápalkou. Takže buď nevyčnívá tak neznatelně jak jsem pochopil, nebo máš hodně malou závěrovou vůli.

Asi bych to vyzkoušel na zformátované prázdné nábojnici, osazenou zápalkou. Budeš vědět hned.
Pauli
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 147
Registrován: stř 15.7.2020, 9:54
Bydliště: Vysočina

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Pauli »

Nenabité nábojnice se zápalkou to dělaly taky, takže zkusím jen zformátované nábojnice bez zápalky. Kdyžtak zkusím u prázdných nábojnic tu zápalku zalisovat víc. A budu vědět víc.
Odpovědět