Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od lovec »

Pauli píše: ned 28.8.2022, 8:03 Tak nějak jsem se už zkamarádil s matricemi a došlo i na měření délky střely. Jakou vzdálenost střely od drážek používáte pro HPBT a FMJ střely?? V knížce je udávaná hodnota 0-0,3mm.
Ak sa bavíme o presnej streľbe, tak najprv musíš prezradiť konkrétnu strelu, ktorú chceš použiť. Najtolerantnejšie sú všeobecne Lapua Scenar, najcitlivejšie sú Berger VLD a niektoré Sierra MatchKing. S FMJ ti neporadím, to používam len zriedkavo vo väčších kalibroch na zašpinenie laufu.
Napr. spomenutý Scenar vie generovať veľmi slušné rozptyly aj s odskokom niekoľko milimetrov od drážok.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Pauli
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 147
Registrován: stř 15.7.2020, 9:54
Bydliště: Vysočina

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Pauli »

Na pokusy a seznamování mám SB 140gr FMJBT. Terčové střely zatím žádné nemám.
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od lovec »

9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Michal_123 »

Pauli: změř si vzdálenost ke drážkám. Těch návodů jak to učinit je zde více.
Pak uvidíš, zda se ten náboj vejde délkově do zásobníku a rozhodneš se, jak dlouhý ho udělat.
A pak bych si s tou délkou hrál a rozhodnul se podle terče.
Pauli
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 147
Registrován: stř 15.7.2020, 9:54
Bydliště: Vysočina

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Pauli »

Délku jsem měřil pomocí nábojnice s naříznutým krčkem a přípravkem na posuvku. Z délky jsem pak ubral cca. 0,5-0,6mm a zatím jsem na OAL 70,1mm. Ale radši to změřím znovu.

Co byste mi doporučili za terčovou střelu na těch 300m, která by byla co nejmíň náchylná na moje žačátečnické umění??
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Michal_123 »

Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od lovec »

Z mojich skúseností je asi najtolerantnejšia strela typu HPBT Lapua Scenar 139gr., v druhom rade by som doporučil 123gr. Scenar. Obe strely sú dostupné aj v týchto zlých časoch a cenovo stále prijateľné.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
ToM
Nový návštěvník
Příspěvky: 29
Registrován: ned 24.9.2006, 11:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od ToM »

Sám mohu doporučit již zmíněné Sierry TGK 130gn. Používám je v Bergaře HMR. Stoupání 1/8.
Sypu RS60, V0=855 m/s. Přesnost 0,5 moa. Ideální jak na trénink tak na lov.

Co se týká vzdálenosti ke drážkám, je potřeba si uvědomit, že po 300 ranách je ta vzdálenost úplně jinde.
Z mé zkušenosti u střel od Sierry (HPBT, TMK, TGK) pokud je dáš úplně na dotek, tak je většinou nedáš do zásobníku.

Standardně udělám 5 laborací po 0,5 gn. Poté už jen ladím celkovou délku náboje
Většinou do mínusu, protože začínám na maximální délce co mě pustí zásobník (za předpokladu, že se náboj vejde do komory)
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od lovec »

Ešte som zabudol na Sierru MatchKing 142gr. (aj balisticky horšia 140gr. je fajn) - obidve sú veľmi tolerantné a presné strely. Akurát pri väčšej spotrebe je už cítiť tá vyššia cena Sierry voči Lapue.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Citron
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 284
Registrován: stř 18.4.2007, 21:10
Bydliště: Příhraničí

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Citron »

Pár drobností...
Zcela správně je zde uvedeno, že vzdálenost střely od drážek se opotřebením hlavně mění, tedy drážky se od ogiválu střely vzdalují. Je otázka, jestli má tak cenu znát přesnou vzdálenost od drážek, kromě prvního vyrobeného náboje, když ta se mění a musel bych ji měřit po x výstřelech (když to dosáhne běžnými nástroji měřitelné velikosti).
Pokud správně udělám navážku a otestuji usazení, pak mi střela opustí hlaveň k v místě tzv. nodu. Tento bod je pro každou ráži, hlaveň a střelu a prach jinak "veliký", proto se ta změna vzdálenosti projeví u každé zbraně po jiném počtu ran. Osobně považuji za praktičtější jednou za čas udělat pár nábojů o kousek delších (já se pohybuji v prodloužení 0,07 - 0,10) mm a otestovat, než abych měřil pořád vzdálenosti. Hned tak na terči vidím, co to udělalo s velikostí skupinky a buď zůstanu u původního, nebo u delšího. Třeba u toho lovcem zmíněného Scenaru u sví zbraně nevidím rozdíl ani po cca 400 ranách.
Jinak ještě usazení na drážky generuje vyšší tlaky, než je tomu u odsazení. Většina manuálů nedoporučuje u většiny střel usazení hned na drážky, ale jejich odsazení, vyhnu se tak i tlakovým excesům, je to bezpečnější. Proto se i nalezení navážky hledá usazení zkracováním, výjimkou je potom zvětšení odsazení po opotřebení, tam se to táhne do plusu, abych zůstal na stejné vzdálenosti. Ale, pozor, nesmí se to přehnat, abych to nedal na ty drážky.
CZ 600 223 rem + Delta Stryker 5-50x56. ZKM 456 mod. 2 + Vortex PST II 5-25x50.
Pomalu, hlavně se neukvapit.
Pauli
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 147
Registrován: stř 15.7.2020, 9:54
Bydliště: Vysočina

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Pauli »

Nemáte někdo zkušenost s tímto zahraničním e-shopem??
https://www.wiederladen-alzey.de/
vava
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 275
Registrován: stř 21.12.2011, 12:09

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od vava »

Jojo, kupoval jsem přes ně bez problémů.
Pauli
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 147
Registrován: stř 15.7.2020, 9:54
Bydliště: Vysočina

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Pauli »

Mohl bych poprosit o laborace pro ráži 6,5 creedmoor.
Prach RS62, nábojnice GECO, zápalka Fiocchi LR, hlaveň 24 palců.
- střela SB 140gr FMJBT, OAL 69,5mm
- střela Lapua scenar 123gr, OAL 70,8mm
Děkuji.
Pauli
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 147
Registrován: stř 15.7.2020, 9:54
Bydliště: Vysočina

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Pauli »

Tak jsem si stáhl Gordon Reloading Tool a začal objevovat nový svět :)
Mohl bych požádat zkušenější o kontrolu, jestli to mám správně zadané do programu a mohl bych se od těchto laborací odrazit, až se teda někdy k tomu přebíjení dostanu. Laborace zašlu na mail, protože zde v příspěvku je to nečitelné.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od dalas »

Pauli, neni nic jednoduššího, než trénovat s programem podle manuálových laborací. Když to +- sedí, můžeš se pustit do vlastní. Vždy je ale dobré konfrontovat výsledek s obdobnou laborací manuálu nebo už svojí podobnou a ověřenou. Časem pro to získáš cit a budeš střílet jen proto, aby jsi získal nábojnice pro přebíjení. :wink:
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Odpovědět