Nedostatek nebo přebytek členů MS ?

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Uživatelský avatar
Karlos23
Častý návštěvník
Příspěvky: 82
Registrován: pon 09.1.2012, 20:58
Bydliště: Český Ráj

Nedostatek nebo přebytek členů MS ?

Příspěvek od Karlos23 »

V několika vláknech jsem v minulosti narazil na různé názory na počty členů v MS.
Někde si stěžovali, že je nedostatek mladých členů, kteří chtějí pro sdružení něco dělat, a jinde zase prý, i kdyby byl člověk ideální prototyp myslivce, tak se do sdružení nedostane, protože nové členy prostě neberou.
Tenhle týden jsme v našem MS měli schůzi,kde se mmj. dost zásadně řešil nedostatek práceschopných členů, a s tím spojené další problémy. Takže v našem regionu je spíše ten nedostatek. :?
Chlapi jsou většinou starší, a dva členové jsou z daleka, takže i když jsou to skvělí chlapi, třeba na brigády se s nimi stabilně počítat nedá. My tedy někoho potřebujeme, ale ne z daleka (nejlépe z okolí Turnova).
Říkal jsem si, jestli máte někdo nápad, kde nejlépe oslovit myslivce, kteří chtějí pracovat a být členy MS, ale nemohou.
Napadlo mě jedině zeptat se na OMSu po adeptech,ale ti většinou už vědí kam jdou, nebo pak touto formou získat od někoho kontakt, nebo další nápady.
Lovu zdar. :)
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Nedostatek,nebo přebytek členů MS ?

Příspěvek od Leon »

do Turnova to mám kousek a kousek vedle jezdím na pozvání :D ale být tebou tak se na tom oms zeptám je spousta adeptů co jenom shání spolek kde by si udělali praxi
CZ 550 american 308win.
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: Nedostatek,nebo přebytek členů MS ?

Příspěvek od kojot »

Já už jsem nad tím párkrát uvažoval. Normálně bych vypsal výběrové řízení.

Základní požadavky (příklad):

Věk: 18 - 30 let.
Lovecky upotřebitelný pes.
Kulová zbraň samozřejmostí.
Časová flexibilita, pracovitost.
Vyšší myslivecké zkoušky výhodou.
Kdo netermí s námi, termí proti nám
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Nedostatek,nebo přebytek členů MS ?

Příspěvek od Petr1970 »

to by mě zajímalo kolik zájemců co by tohle splňovali by se přihlásili :-)
to by bylo asi ještě nutné napsat "co honitba a sdružení nabízí" :-)
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Uživatelský avatar
Karlos23
Častý návštěvník
Příspěvky: 82
Registrován: pon 09.1.2012, 20:58
Bydliště: Český Ráj

Re: Nedostatek,nebo přebytek členů MS ?

Příspěvek od Karlos23 »

:D No, tak přísný požadavky u nás nejsou.Ale samozřejmě by to bylo fajn.
Já jsem ve sdružení ten poslední, kdo by o tom rozhodoval,ale viděl bych to tak takhle.
Věk 18-40, ale zdravej(žádný,že nemůže na ruce a na záda).
Zapálenost pro myslivost a chuť pracovat.
Psa mít nemusí,máme jich dost.
Zkoušky z myslivosti - samozřejmě. :)
...no a další už je na něm.
To by se upřesnilo,až když někdo bude. :mrgreen:
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Nedostatek,nebo přebytek členů MS ?

Příspěvek od fesoj »

Můj názor ? Zájemce přijmout jako hosta s právem /a povinností/ zúčastnit se čl. schůzí s hlasem poradním. Povolenku k lovu vydat dle potřeb sdružení /jiná bude situace tam, kde se střílí pár kousků spárkaté "za odměnu" než tam, kde se dlouhodobě neplní plán/. Jeho celkovou aktivitu průběžně sledovat a hodnotit /účast na brigádách, výstavba mysliveckých zařízení, podíl na zimním přikrmování/ a nejpozději do 1 roku definitivně rozhodnout, zda přijmout či vyhodit. Přímé přijímání bez zkušební lhůty snad jen u adepta, který po dobu roční adeptury jednoznačně prokázal, že si to zaslouží.
Kritériem pravdy je praxe.
Posmiros
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 02.8.2012, 12:48

Re: Nedostatek,nebo přebytek členů MS ?

Příspěvek od Posmiros »

Mám úplně stejný názor jako Fesoj :) a přesně tohle teď absolvuji :) Jsem v roční zkušební době, učastním se schůzí, ale nemohu hlasovat :) dále pak všech společných činností od honů, po brigády a přikrmování :) a povolenku mám na to co ostatní krom srnčí a dančí zvěře :) tak snad mě 30.3. přijmou za právoplatnýho člena, když mi na poslední schůzi bylo veřejně řečeno, že jsem se osvědčil a že už je to jen formalita :) :mrgreen:
CZ 550 Standart .308 Win.- Meopta R1r 3-12x56 RD
CZ 557 Predator .308 Win - Pard NV008S
Bettinsoli Diamond Lux 12/76, 12/76
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Nedostatek,nebo přebytek členů MS ?

Příspěvek od Petr1970 »

také tak nějak - ve sdružení za adepta, potom rok host..
povolenka automaticky "na škodnou" a selata-lončáky do 200 kg:-)
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: Nedostatek,nebo přebytek členů MS ?

Příspěvek od kojot »

Nuže doposud se u nás přijímání adeptů a hostů praktikovalo způsobem uvedeným výše. Výsledkem je přijímání osob (záměrně neuvádím myslivců), které nám pro výkon práva myslivosti nejsou mnohdy platné. Žádost o následné členství je stavěna na absolvování dvouletého hostování a vykonání nařízených činností. Mnoho členů při rozhodování o přijetí pak hřeší na příbuznost, sousedství, osobní prospěchářství - zkrátka udržení dobrých vztahů, což mnohdy není pro chod MS úplně ideální.
Kdo netermí s námi, termí proti nám
kounek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 534
Registrován: ned 11.7.2010, 17:47

Re: Nedostatek,nebo přebytek členů MS ?

Příspěvek od kounek »

Ona ta roční zkušební doba také není moc vypovídající, protože když se budu chtít někam "vetřít", tak budu rok pracovat, všude chodit, pomáhat a po roce se situace může obrátit o 180 stupňů...

Nakonec to u úplně cizího člena, kterého nikdo nikdy neviděl, bude stejně jenom sázka do loterie...

Výjimkou bude řekl bych asi jenom ten, kdo má vyšší zkoušky z myslivosti, které si dodělal sám, protože toho to asi zřejmě baví natolik, že tomu obětoval svůj čas a zkoušky si udělal. Ale takových se asi moc hlásit nebude (odhadovaný počet: 0)...
Mauser M12MAX 308w; Blaser 750/88 5,6x52r/9,3x74r; Brno 502 243/12,Brno Stopper 458WM, CZ457
Dříve:CZ550Safari 375hh; CZ527; BO803.8; CZ550 9,3x62; IZH94; PPK K1 308w; Rössler Titan6 308w; Merkel Suhl 220E 9,3x74R/9,3x74R; ZKK600 30-06
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Nedostatek,nebo přebytek členů MS ?

Příspěvek od Petr1970 »

kojot: tak to nechápu..
a co jako chceš zlepšit? jestli nakonec o přijímání rozhoduje hlasování a lidi hlasujou "podle osobních, rodinných kamárádšoftů"... tak to nikdy nic nezmění..
máte 2 roky hostování, možnost vidět jak ten člověk pracuje.. jestli nakonec přijmete stejně lempla, tak to se vám na to slušný stejně vysr...

když budou rozhodovat "kamarádšofty" a brát klidně "nemyslivce nezapálené" tak je to on ičem, žádné podmínky "přijetí" to nespraví..

už vidím jak parta která dosud prosazovala své kámoše odhlasuje "minimální podmínky člena" které jsou tvrdší než většina z nich splňuje - vyšší myslivecké zkoušky např..
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Posmiros
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 02.8.2012, 12:48

Re: Nedostatek,nebo přebytek členů MS ?

Příspěvek od Posmiros »

Ono podmínka vyšších mysliveckých zkoušek je dost tvrdá. Sám jsem se teď konečně prokousal ke zkoušce a snad už to dopadne, ale stálo to hodně úsilí a času. Mám to jako dobrovolný předmět na VŠ a dělat to mimo školu si moc nedokážu představit. Šel jsem do toho dobrovolně, hlavně proto, že jsem se chtěl naučit něco víc než, co mi řeknou ve sdružení a poznal, že né vše co děláme je správné :D ostatně o tom ví asi jen 3-4 lidi, že si ty zkoušky dělám :)

Poznat se snad trochu za rok nebo dva dá jestli je člověk pracovitej. Když nebude chodit na brigády, tak si ty hodiny holt zaplatí no, to je pro dost lidí dostatečná motivace :mrgreen:
CZ 550 Standart .308 Win.- Meopta R1r 3-12x56 RD
CZ 557 Predator .308 Win - Pard NV008S
Bettinsoli Diamond Lux 12/76, 12/76
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: Nedostatek,nebo přebytek členů MS ?

Příspěvek od kojot »

4Petr: Uvedl jsem příklad jednoho sdružení, které se od mentality sdružení jiných může zásadně lišit. Na začátku diskuze jsem uvedl atributy pro přijetí jako příklad, nikoli jako závazek. Vlastní akt přijetí za člena do jisté míry velice ovlivní způsob hlasování, tj. tajná vs. veřejná volba. Tajná je dle mého soudu daleko upřímnější.
Co se výkonu adeptury, či hostování týče, je to identické, jak psal Kounek. Host si splní svoje povinnosti, většinou nic navíc a čeká na přijetí, které by mělo být na spadnutí na základě jím odvedené práce. Ovšem je li to dobrý společník a rovný člověk, to se projeví třeba i po letech. A jsme zase na začátku. Většina vztyčí pravici právě proto, aby si to nerozházela s ostatními, kteří již z přijímaným hostem navázali bližší vztah. Tak se tedy přijme a čeká se co nastane, ukáže se ještě vůbec? Přijde si alespoň jednou za tři roky pro povolenku na srnce?
Nikdo totiž následně nechce být tím katem, který řekne: sice jsi tu pracoval, ale protože jsem drzej, nespolehlivej lempl, nechceme tě mezi sebe. Proto je lepší důkladněji zvažovat.
Uvedu ti závěrem příklad. Já osobně a pár dalších kluků, jsme se účastnili brigád, honů a naháněk i dříve před tím, než jsme vůbec šli do kurzu (já to měl jako předmět). Dnes můžu potvrdit, že jsme nejaktivnější, ať už v činnosti, nebo v lovu. Naopak většina původních hostů, přijatých za členy se dnes staví spíše do role rentiérů a těží z výhod člena, přičemž některé celý rok neuvidíš.

U nás je spíše členů přebytek.
Kdo netermí s námi, termí proti nám
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Nedostatek,nebo přebytek členů MS ?

Příspěvek od fesoj »

U nás se stalo i to, že si zažádal syn dlouholetého člena a vzhledem ke své aktivitě /či spíš pasivitě/ nakonec přijat nebyl. Navíc byl, jak se říká, "chytrej jak velryba" a jeho chování ke starším členům mnohdy hraničilo s drzostí. A vida. Hoch šel do sebe. Ač nečlen a "nehost", začal se objevovat na brigádách, aniž by mu to někdo nařídil, převzal péči o krmelec dlouhodobě nemocného člena a jeho chování se změnilo natolik, že když zažádal podruhé a prošel si ten "hostovský" rok, byl přijat velkou většinou hlasů. Musíme si uvědomit, že nikdo není bez chyb. Někdy stačí upozornění, někdy holt je nutno jít natvrdo. A zejména v té době hostování či adeptury nenechat bez povšimnutí ani žádnou zdánlivou maličkost.
Kritériem pravdy je praxe.
Herkul
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 149
Registrován: pát 02.11.2007, 8:45

Re: Nedostatek,nebo přebytek členů MS ?

Příspěvek od Herkul »

Koukám velice zajímavé téma:-) U nás je to jen o známostech - víc asi nemusím psát:-). Nicméně mě hrozně zaujali podmínky které zde zmiňujete. Ještě by jste krom jiného taky mohli inzerovat (bezdětný, nejlépe vdovec a ve své podstatě vlastně lesní můž, který bude kromě své min. 8 hodinové práce ještě dalších 6 hodin makat v lese:-))). Ale tak na pobavenou dobrý.
PS: splňuji věkový limit, psa mám, mysl. dělám od doby co si pamatuju a krom jiného i Bc. z myslivosti vlastním - kdo mě chce?:-).
Já to vidím dnes a denně. Starší chlapy chtějí nějaké mladíky (na práci - co si budem namlouvat). Ale ona ta mentalita starších (nic proti) a "mladých" je dnes úplně jinde. A to kolikrát nejde moc dohromady.Ať už jde o odstřel, nebo chov zvěře. Je to dost složité a záleží na konkrétních případech a na tom jestli ty nové lidi tam opravdu všichni chtějí, pak jsou rozbroje atd. Takže ano, co bylo řečeno je dobré (zkušební doba 1 rok nic moc). Ale je to taky o rovnoprávnosti v tom sdružení, chování lidí a ochota pochopení.
Dalším omylem je placená povolenka (20 - 50 tis), nečekejte že budou ještě k tomu makat jako bláznivý ( i když věřím, že i tací se najdou ). Dnes peníze = něco jsem si koupil = něco za to chci (jsme v době kdy se platí JEN penězi a tím pádem za ty peníze každý chce pokud možná co nejvíc). Pak se nedivme!? V případě hledání "mladých" myslivců bych se obrátil do řad mladších lidí a hledal tam. A inzerát taky není špatný, ale nečekejme poznání člověka za "rok". Obzvláště když se každému z nás mohou životní podmínky změnit (rodina, práce, zdravotní stav, bydliště, životní situace..) Na omsu vám dohodí své synovce a podobně, což nemusí být nej.:-).
Podle mého úsudku (osobního) už myslivost v drtivě většině neexistuje. Je to jen lov, krmení když chci střílet a v neposlední řadě, pokud platím 300 tis ročně za honitbu nikdo mi nebude vykládat z omsu co budu střílet a kolik - propiska velký pán ( i takovéto názory jsem již slyšel...). Proto se udivuji nad najivitou v hledání supermyslivce. Ta doba tím směrem prostě nejde a nepůjde. Myslivost se stává buzinesem :-) a tak to prostě je, kdo se přizpůsobí vyhraje:-) - berte mě prosím s nadsázkou. V hledaní zdar, bl..cům zmar.
Odpovědět