změna doby lovu černé zvěře?

Veškerá legislativa ohledně lovectví a myslivosti
Odpovědět
peterin
Nový návštěvník
Příspěvky: 4
Registrován: ned 08.8.2010, 16:43

změna doby lovu černé zvěře?

Příspěvek od peterin »

Dobrý den,na jednom nejmenovaném oms se mi dostala informace o změně doby lovu černé, kdy od dubna by se měla černá lovit bez omezení věku a pohlaví, tedy vše bez omezení, nějak se mi to nezdá, ale byl to docela důvěryhodný zdroj.
nemate taky nějaké informace.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: změna doby lovu černé zvěře?

Příspěvek od Zdenek41 »

Jen ten duben neni zrovna nejštastnější termín.Etika je dnes,ale stranou.Mě by to asi dělalo nedobře a v noci by mě to budilo.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: změna doby lovu černé zvěře?

Příspěvek od fesoj »

Není to tak dávno, kdy se v rámci "ochrany lesa" podařilo prosadit posunutí doby lovu jelení zvěře od 1.7. Naštěstí ta hovadina neměla dlouhého trvání. Ale jelikož v našem Absurdistánu není nic nemožného, nedivil bych se, kdyby se "odborným poradcům" ministra zemědělství podařilo tenhle návrh, směřující ke genocidě černé zvěře, legislativně prosadit. Naštěstí ještě existuje něco, čemu se říká myslivecká etika a to, že lovit mohu, přece neznamená, že lovit musím ! Záleží na mysliveckém svědomí každého z nás. Například u nás ve sdružení neexistuje, aby někdo střelil laň v období od 1.1. do 15.1.,ač to zákon umožňuje.
Kritériem pravdy je praxe.
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: změna doby lovu černé zvěře?

Příspěvek od Jiří K. »

Nevím co je na této informaci tak překvapivého. V březnu letošního roku končí platnost metodického pokynu pro snížování stavu spárkaté zvěře. Jeho autoři zřejmě počítali se změnou zákona o myslivosti, protože se zákon nemění, jistě bude vydán pokyn nový.
V zápisech z jednání Myslivecké komise AKČR jsou zmiňovány tyto doporučení pro redukci stavu černé zvěře v ČR. Úprava doby lovu, povolení lovu bachyní celoročně, zrušení 200 m pásma u hranic honiteb kde není možno lovit na čekané a další. V jejich návrzích se objevují i změny pro zemědělce.
Příjde mi to jako lepší přístup než jednání ASZ.
Pro zajimavost článek s AGČR.
http://www.agrocr.cz/vyresi-premnozenou ... lecne_.php

Osobně s etikou u černé nemám vůbec žádný problém, protože střelit vodící bachyni s malými selaty dnes není problém ani po 1.8.. Chrůtí probíhá celoročně a týká se i dospělých bachyní. Bohužel nositelem přírustku je matka a pokud do bachyní nesáhneme tak neudržíme ani současný stav. Dnes lovíme většinou pouze selata a kňourky.
Jen co nějaká nová vyhláška výjde ihned si požádáme o veškeré vyjímky co jen půjdou. V letošní rok chystáme výstavbu odchytových zařízení. Nikdy jsem sice nebyl zastáncem tohoto způsobu "lovu" a následná manipulace je asi za hranou zákona.
Jinak to již nejde.
Nezapomínejme, že ručíme vlastním majetkem.
Naposledy upravil(a) Jiří K. dne úte 19.2.2013, 20:07, celkem upraveno 1 x.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: změna doby lovu černé zvěře?

Příspěvek od BwanaHunter »

fesoj> vy ale střílíte 8 ks holé. Kdybyste jich stříleli 100 a víc, už by to tak jednoduché nebylo, měly byste co dělat, abyste vůbec splnili. Tím nechci nic obhajovat, ani mě netěší střílet laně, když plody jsou už velké, ale před realitou nejde zavírat oči do nekonečna. Pokud jde o černou, pokud něco radikálně neuděláme, udělá se samo - buď ze strany lidí - škody jako blázen, krachy sdružení, snížení výměry honiteb na minimum, neochota vlastníků pozemků pronajímat honitby komukoliv, nebo jen tomu, kdo reálně udělá krátký proces bez ohledu na cokoliv.... nebo ze strany přírody - choroby. Jiné cesty nevidím.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: změna doby lovu černé zvěře?

Příspěvek od Leon »

hledá se řešení :wink: myslivci dnes pomalu neumí lovit jinak než u hromady tak že výkrm celý rok zemědělci vyrábějí od jara do podzimu jeden kryt za druhým tak že černá jen přechází z jednoho do druhého kde se velmi úspěšně množí celoročně tak že nějaká doba lovu bachyní nemá smysl je to jenom o etice lovu
CZ 550 american 308win.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: změna doby lovu černé zvěře?

Příspěvek od fesoj »

Je pravdou, že jiná cesta ke snížení počtu černé zvěře, než radikální zásah do samičí části populace, asi nevede. Ale nikdo mne nepřesvědčí, že odstřel vysokobřezí bachyně nebo bachyně vodící "pyžamáky" je v souladu s mysliveckou etikou.
Kritériem pravdy je praxe.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: změna doby lovu černé zvěře?

Příspěvek od dalas »

Je třeba vycházet z biologie u nenarušené struktury černé zvěře. Pokud budeme počítat s průvodními jevy narušené struktury a s ohledem na etiku lovu, pak se nemůžeme divit. Z toho plyne, selata, lončák po celý rok. Dospělou bachyni hájit v době "pravidelné" vysoké březosti a vodící nesoběstačná mláďata. Vedoucí bachyni hájit po celý rok. Pak by snad mohlo dojít k redukci stavů a obnovení struktury. Vím, že to není jednoduché, a zejména u silných bachyní hodně problematické, neb tyto se právě mohou stát vedoucími. No a teď si vemte běžného myslivečka, jak se s tím bude srovnávat. 14 dní dřepí den co den na posedu, a pak něco přijde. Buď teď, nebo možná další měsíc každodenního vysedávání. Tak to zmáčkne, ať je to co chce. Trošku přitažené, ale myslím že ne daleko od pravdy.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: změna doby lovu černé zvěře?

Příspěvek od BwanaHunter »

Leon> No, já si myslím, že lov dospělých bachyní je silně dvousečná věc. Pokud odlovím jen ty dospělé bachyně, a omladinu a lončáky nechám, bude to, alespoň podle dosavadní znalosti biologie černé zvěře, silně kontaproduktivní. Ta reprodukční spirála pojede o to rychleji. Pokud ale budu schopen zredukovat počet ks černé zvěře včetně učitého počtu nositelek přírůstku, tedy bachyní, tak je to, co je třeba udělat ve většině lokalit. A - etiku teď nechávám stranou, řeším pragmaticky situaci - že bachyně, které se střelí do růdlu zmizí z místa na týden a více, to je asi sdílená zkušenost.
A pokud jde o etiku - a to neznamená, že by mi to bylo jedno, nebo se mě to nedotýkalo - ale moje zkušenost je ta, že každý je etický do první prohrané žaloby o náhradu škod za x desítek či stovek tisíc. Každý zemědělec vám potvrdí, že škoda 200 tis. není nic velkého. A tím se vracím na začátek svého příspěvku, pokud něco neuděláme rychle (ačkoliv pozdě celkem už je), bude to jen a jen horší.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: změna doby lovu černé zvěře?

Příspěvek od Leon »

BwanaHunter tu dospělou bachu od selat může ulovit i teď v době lovu ale mě šlo o to že dnes už to není jako dřív že měli bachy selata na jaře ale mají je celoročně a nezáleží na velikosti loni jsem vídal v říjnu bachyni minimálně 100kg a měla pižamáky druhá pomalu stejně velká měla v listopadu 15 kg selata podle mě to v chovu nemá co dělat a jsem zvědavej co mi na to řejne Zdeněk
CZ 550 american 308win.
kopov.c
Zkušený diskutér
Příspěvky: 674
Registrován: stř 18.8.2010, 23:16
Bydliště: Již.Morava okr.Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: změna doby lovu černé zvěře?

Příspěvek od kopov.c »

Lovte celý rok tak jak se lovit má a nemusíte plakat nad škodama a přemnoženou černou. Černou zredukovat jde jen chtít.Stejně tak jako jde uhlídat při trochu rozumné domluvě se zemědělcem každé pole-jen to chce tomu něco obětovat a ne jen tlachat. A vůbec se nemusí hledat kraviny jako zkracování hájení atd.
Asi se můj názor nebude moc líbit,ale pravda bolí. Zeptám se těch co nemají černou rádi a plačou nad přemnožením a škodama kolik času věnovali lovu aby s tím něco udělali? Většinou ti co plačou zrovna moc neloví.
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: změna doby lovu černé zvěře?

Příspěvek od Jiří K. »

Takové knížecí rady mám nejraději. Neříkám, že jen myslivci mohou za současný stav s černou zvěří. Velký podíl na tom májí i zemedělci současným způsobem hospodaření. Nalejme si, ale čistého vína. Za stávajících podmínek nejsme schopni odlovit ani roční přírustek. Nemyslím si, že zvýšený odlov bachyní nás spasí. Ono se vždy najde spousta chytrých, kteří pošetří. Do doby řešení první faktůry za bratru 50.000,- Kč. My jsme taky jásali, když se u nás začala černá držet. Kolik členů se dožadovalo přísného potrestání člena, který ulovil vodící lončačku. Dnes už nejásáme a bachyně se loví běžně tak jak nám to jen zákon a vyjímky umožňují. Pro šťouraly vůdčí bachyně nelovíme.
kikin
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 18.12.2008, 22:07

Re: změna doby lovu černé zvěře?

Příspěvek od kikin »

Kopov-presne tak.
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: změna doby lovu černé zvěře?

Příspěvek od Leon »

kopov ono taky záleží kde máš revír já jsem v revíru minimálně 3-4 do týdne když náhodou nemarodím černou vídám dost často ale je problém vystřelit tak že toho moc neulovím a kdyby to bylo na mě tak v revírech kde ještě zůstala nějaká divoká drobná zvěř udělám celoroční lov černé bez omezení
CZ 550 american 308win.
Uživatelský avatar
MiraDuchek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 519
Registrován: sob 24.1.2009, 14:44
Bydliště: Malměřice

Re: změna doby lovu černé zvěře?

Příspěvek od MiraDuchek »

Jediná cesta střílet bachny ať jsou plné nebo vodící nebo vedoucí, bez rozdílu..
Naposledy upravil(a) MiraDuchek dne pát 22.3.2013, 14:15, celkem upraveno 1 x.
CZ 550 medium,7mm rem.mag.+Swarowski Z6i 2,5-15
Ruger No.1 9,3 x 74 R, Meostar 7x56
Stafordšírský bulteriér Alli Staf Anatol,Christopher Blue Nijada
http://jana-duchkova.webnode.cz/
Odpovědět