změna doby lovu černé zvěře?

Veškerá legislativa ohledně lovectví a myslivosti
Odpovědět
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Stavy spárkaté zvěře

Příspěvek od kasari »

Poměrně často tu probíhala diskuze o skutečných stavech zvěře. Dneska, po odchodu většiny lovců a přeměně na Myslivecké forum, je výsledek poměrně jednoznačný a argumenty stejně demagogický, jako při běžný diskuzi s myslivci po celé republice. Bohužel...

Pro pohled na realitu otevřenýma očima a proto, aby všem došlo, že stavy je potřeba posuzovat dál než za třetí posed, jsem naskenoval článek z DJZ 9/2012. Stačí se podívat na grafy nárůstu úlovků a stavů od r. 1970...

http://kasari.rajce.idnes.cz/DJZ_stavy_zvere
Ulkomaalainen...
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Stavy spárkaté zvěře

Příspěvek od Leon »

s tou demagogii jsi mě pobavil víš co nas.. myslivců co tvrdí že je všeho málo a musí se šetřit :lol: :lol: :lol: :lol:
jsem hrozně zvědavej na reakci jednoho kamaráda když si vzpomenu na jaro když jsem se pomalu bál slézt z posedu aby mě neudupali :wink:
CZ 550 american 308win.
trapa
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 212
Registrován: sob 07.4.2007, 16:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavy spárkaté zvěře

Příspěvek od trapa »

Nestřílet! Nelovit! Šetřit! Sám mám málo.
AAROO
Nový návštěvník
Příspěvky: 15
Registrován: čtv 02.7.2009, 11:01

Re: Stavy spárkaté zvěře

Příspěvek od AAROO »

Ono asi jak kde,osobně musím říct že u nás v honitbě citelně poklesl stav srnčí zvěře a to tak že už máme zakázáno lovit.Ještě před 3 roky tu přes zimu bylo na jednom místě 70 ks dnes tak 10 někdy ani ne.V sousední honitbě letos střelily pouze jednoho srnce a jinak nic.U nás máme 8 srnců a holou nám stoply.Hodně se na tomhle všem asi podepsal osevní plán zemědělského družstva kdy jeden rok máme všude řepku,druhý pšenici a třetí kukuřici nic víc.Do toho je sem tam nějaký soukromník tak to trochu rozdělí.Je pravda že předtim tady bylo asi až moc kusů ale tohle se mi zdá celkem razantní pokles a neni to pouze u nás ale i v okolních honitbách.Je tohle pouze u nás na Vysočině??
xtaup
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 296
Registrován: pon 29.9.2008, 14:30
Bydliště: Podkrkonoší
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavy spárkaté zvěře

Příspěvek od xtaup »

Zvěř ubývá stále, tak to je to co chce většina myslivců slyšet a navzájem se o tom utvrzují bez ohledu na nějaké relevantní důkazy, stačí že na poli za barákem je místo dříve vídaných 10 kusů nyní kusů 5, netvrdím, že někde u srnčího nemohlo dojít k nějakému výkyvu, ale často je to spíše o změně denního rytmu zvěře apod., takže nemusí být tolik vidět. Jsem z Podkrkonoší, žádná změna v početnosti srnčího se nekoná, a to ani v sousedních honitbách, byť to jejich členové zarputile tvrdí, ono stačí když zprávu o úbytku srnčího vypustí OMS či někdo jiný, a rázem je z toho globální problém, který platí pro všechny honitby. Za těch cca. 15 let co dělám myslivost, někteří členové každoročně tvrdí, že srnčího ubylo, dle mých propočtů by podle jejich trendů v honitbě neměl už být ani kus. A náhle je tu spásné řešení, srnce lovit dál a zastavit lov holé, no tak to mě dokáže zvednout ze židle, toto řešení se u nás taky prosazovalo, naštěstí hospodář na tyto nářky neslyšel a snaží se brát chov srnčí vážně.
ČENDA
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 247
Registrován: úte 09.1.2007, 17:53
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavy spárkaté zvěře

Příspěvek od ČENDA »

Jediné čeho je míň je srnčí,ale to je možná tím že se nám mírně zvedly stavy vysoké a dančí. Mufloni jsou zhruba na stejné úrovni jako loni nebo pedloni.O černé nemá cenu mluvit to je kapitola sama o sobě a drobnou bohužel žádnou nemáme.
CZ550FS-7x64 DOCTERclassic 8x56RD
František Fořt
Věčnej rejpal ;-)
Příspěvky: 662
Registrován: pon 09.10.2006, 11:25

Re: Stavy spárkaté zvěře

Příspěvek od František Fořt »

Není žádných pochyb, že spárkaté zvěře je více, než kdysi. Jenže to je třeba i jinde zmiňovaných kormoránů, které jsem taky jako kluk znal jen z obrázků. Zkrátka, biotop se mění.

Taky je to oblast od oblasti. Lidi, ale mají rádi zprávy, že je všude přepraseno, protože TV natočí reportáž, kde prasata jednou zašla na fotbalové hřiště. To rozbuchtované hřiště vypadá opravdu děsivě a už nikdo neřeší, že to jedné malé tlupě zabralo v noci dvě hodiny a třeba se tam prasata dalšího půl roku neobjeví.

Ano, větší počet černé v dané lokalitě může být problém. S výjimkou velkých komplexů kukuřice se to ale dá vyřešit poměrně lehce.

A ostatní spárkatá zvěř? Upřímně řečeno, když si s kolegou vezmeme 2 týdny volna, tak bude ve dvou revírech hotový zodpovědně provedený odlov čehokoliv a nejen holé na 2 roky dopředu.

Záleží pouze na provozovateli honitby, jak chce s danou zvěří hospodařit. Nic víc.
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: Stavy spárkaté zvěře

Příspěvek od kasari »

František Fořt píše:
A ostatní spárkatá zvěř? Upřímně řečeno, když si s kolegou vezmeme 2 týdny volna, tak bude ve dvou revírech hotový zodpovědně provedený odlov čehokoliv a nejen holé na 2 roky dopředu.
Tak já myslím, že určitě dobře víš, že tohle je nesmysl... Při lovu 120 ks vysoké na 1000 ha plus srnčí a černá je úkol minimálně na jednu sezonu pro celou partu :roll:
František Fořt píše:Záleží pouze na provozovateli honitby, jak chce s danou zvěří hospodařit. Nic víc.
A o tohle jde - většina chce hospodařit tak, aby se dalo přijet, sednou, střelit, radši víc kusů najednou...
Ulkomaalainen...
Posmiros
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 02.8.2012, 12:48

Re: Stavy spárkaté zvěře

Příspěvek od Posmiros »

Za naší honitbu teda mohu říct, že některý chlapi remcaj, že je málo srnčí zvěře... Dle mě je to omyl, chodím jen okolo našich polí, ale 20 ks na 100 ha je tam jistě :)

Docela se tu začalo rozmáhat dančí. Černá taky spíš přibývá...

Nechápu proč někteří ve sdružení furt brečí nad nízkými stavy :D Asi to bude tím, že srnčí vytahuje docela pozdě až za šera a není možno ji střílet :D
CZ 550 Standart .308 Win.- Meopta R1r 3-12x56 RD
CZ 557 Predator .308 Win - Pard NV008S
Bettinsoli Diamond Lux 12/76, 12/76
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Stavy spárkaté zvěře

Příspěvek od fesoj »

Kdo nechodí do honitby v každou roční dobu a také v každou dobu denní či noční, bude první, komu se bude zdát, že zvěře ubývá. Dám příklad. Před podzimním mulčováním nebyl problém v jedné lokalitě, respektive z jednoho posedu, napočítat 15 - 20 ks srnčí zvěře. Jak ráno, tak večer, ráno spíš víc, protože některé kusy vytahovaly až potmě. Po zmulčování jsem tam za celé ráno /a že jsem seděl ještě za tmy/ napočítal kusy 2. Uplynulo pár dní, travička ještě obrazila - a ejhle, srnčí je zpátky... Zato o malý kousek dál, kde na jaře rovněž nebyl problém vidět denně 10 - 15 kusů, dnes vídám sotva 1 či 2. Pochopitelně. Co by tam také to srnčí hledalo, když se jedná o pastvinu plnou hovězího. Ale pro spoustu lidí to znamená, že srnčí není...
Kritériem pravdy je praxe.
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Stavy spárkaté zvěře

Příspěvek od Petr1970 »

kasari: s tím odlovem za 14 dní... mluvil jsem s jedním OLH co je v lese furt (dělá to na pozemcích přes víc sdružení) a říkal že 5-10 ks když nebude řešit nějak extra zvěřinu atd (zavolá a někdo to vyruší a dál zpracuje) klidně dá i při běžné práci...
srnčí, dančí... (vždycky když někdo nadává že není ta a ta zvěř tak mu řekne hodinu a místo a je to tam....) takže je to spíš o tom být v lese celý den a umět číst.... což on má bokem ke své práci.....

nevím jestli to byl kec nebo ne, ale slyšel jsem že v někde v cz v mají profíci ročně nařízeno odstřel "stovka" kusů/osoba/rok... nevím co je na tom pravdy, nevím jestli obora atd.. ale ten počet mi říkal celkem důvěryhodnej člověk - to vše při další práci.....
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Posmiros
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 02.8.2012, 12:48

Re: Stavy spárkaté zvěře

Příspěvek od Posmiros »

Přesně tak, pár týdnů na přelomu června/července jsme s kolegou nemohli téměř žádný srnčí najít a to jsme vyzkoušeli asi 5 různých míst a teď je toho zase spoustu :) Tuhle jsme prohnali kukuřici a na 4 hektarech zhruba 15 kusů a když jezdím večer z posedu tak taky žádný úbytky nepozoruju :)
CZ 550 Standart .308 Win.- Meopta R1r 3-12x56 RD
CZ 557 Predator .308 Win - Pard NV008S
Bettinsoli Diamond Lux 12/76, 12/76
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: Stavy spárkaté zvěře

Příspěvek od kasari »

to Petr1970 - právě proto to píšu. To není kec, je to tady u nás. A proto taky vím, že prvních 40 ks se dá nastřílet během měsíce, někdy i 7 ks za den. Posledních 20 ks se loví za podmínek " nepublikovatelných ". :roll:
A pokud je u vás tolik zvěře, že se dá střelit 5-10 ks denně, dá se odhadnout skutečný stav cca 30-ti násobek NS. To je zkušenost...
Ulkomaalainen...
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Stavy spárkaté zvěře

Příspěvek od Petr1970 »

u nás ne, je to více honiteb, ale to on "neřeší" (nestřílí to).. jde o to že kolikrát hranice honiteb pro zvěř i srnčí nic není, a to jsou větší honitby typu 1300-2600 ha... protože prostě ty hranice jsou tak že les a voda je blíž u sousedů...

ale je to všechno v jedné oblasti, dejme tomu 5 honiteb dohromady....
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Stavy spárkaté zvěře

Příspěvek od BwanaHunter »

kasari píše:Poměrně často tu probíhala diskuze o skutečných stavech zvěře. Dneska, po odchodu většiny lovců a přeměně na Myslivecké forum, je výsledek poměrně jednoznačný a argumenty stejně demagogický, jako při běžný diskuzi s myslivci po celé republice. Bohužel...
:lol: :lol: Pěkněěě. Já bych asi doplnil, že zvěře bude málo do té doby, než zemědělci a lesníci začnou tvrdě uplatňovat náhrady škody a nenechají se ukecat. Pak náhle začne být zvěře všude moc a soudruzi lidolovci, plačící nad každým narostlejším lončákem na výřadu, začnou volat po zabití každé bachyně, co vodí rudl do kultury. To bude kotrmelec :lol:

Nicméně k debatě o poklesu stavů srnčí zvěře jsem tu na jaře podporoval sám, a protože mě ledaskdo přesvědčoval, že je to blbost, trochu jsem se tomu pověnoval, a zatím si za tím stojím, alespoň pokud jde o naší oblast. Pojezdil a pochodil jsem, soustředil se na místa kde se koncentruje zvěř, třeba díky potravní nabídce, baterka, noční pozorovák (pro rýpaly - pozorovák není na flintě), i na místa, kde moc lidí nechodí. Výsledek - zatím si stojím za tím, že u nás srnčí ubylo, tam kde bylo 10 ks jsou 3, tam kde bylo 20 - 25 ks je jich do deseti. Na druhé straně se zvedla černá, objevilo se daňčí, které se u nás dřív nevyskytovalo, poklesly stavy vysoké, ale tam vím, čím to je a po změně situace se zase mírně zvedly.

Předběhl jsi mě s tím, co jsi napsal FF. Taky bych chtěl vidět, jak za 14 dní splní odstřel, a k tomu zodpovědně, v 2500 ha honitbě v Krušných horách, kde se stříli 200 ks ročně, a k tomu za dodržení zákona a povolených způsobů lovu....
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Odpovědět