Valná hromada HS

Veškerá legislativa ohledně lovectví a myslivosti
Hirc
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 458
Registrován: pát 07.3.2008, 13:25
Bydliště: Praha / západní Čechy

Re: Valná hromada HS

Příspěvek od Hirc »

pokud jsi se do HS hlásil, tak bylo povinností starosty/výboru dát o tvé přihlášce hlasovat na nejbližší VH. Tvoje žádost měla být na programu, takže i na oficiální pozvánce a výsledek hlasování následně v zápisu z VH. Zápis musí být v jedné kopii na Odboru Životního Prostředí. Takže pokud máš archivovanou komunikaci ohledně členství, tak bych si nechal udělat kopie těch zápisů z VH a nejprve je zkonfrontoval je s tvými doklady, následně se starosou HS a pak už Ti opravdu zbývá jen ten právník.

Trochu mi uniká smysl chování výboru HS že tě takto nechávají vycukat fakticky tak dokazují, že v tom mají bordel...

§ 21
Valná hromada honebního společenstva
(1) Do působnosti valné hromady náleží
e) rozhodnutí o přijetí vlastníka honebních pozemků přičleněných k honitbě za člena honebního společenstva,
kikin
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 18.12.2008, 22:07

Re: Valná hromada HS

Příspěvek od kikin »

Lorinc-to znám,ale...
Hirc-když se tak hrabu dokumentací,tak postupně 3X mám s různým datumem dopisy od HS,že výbor 3X projednal a doporučil...
Ale Hon.Starosta je starý bývalý vůdce kraje,se kterým jsme si evidentně nepadli do noty.Je přeci nemorální pozemky kupovat,ty se jen dědí.Když jsem mu osobně předával žádost,tak mi podal,,chcíplou mokrou rybu" a hleděl stranou.Bylo mi hned jasné,že bude havárie.Rozšířil,že chci svojí honitbu a že jim to vymlátím.
Teť to výboru složil těsně před VH. a prý jim nedal doklady(podle jednoho zdroje),druhý říká že žádost neexistuje.Přikláním se k názoru,že to že nepředal moje doklady, je asi jeho poslední msta.Ale kdoví jak to bylo.
palkopal
Zkušený diskutér
Příspěvky: 538
Registrován: pát 29.3.2013, 14:59

Re: Valná hromada HS

Příspěvek od palkopal »

[quote="Hirc"]pokud jsi se do HS hlásil, tak bylo povinností starosty/výboru dát o tvé přihlášce hlasovat na nejbližší VH.

Dovolím si nesouhlasit, tuto povinnost nemá. Zákon řeší pouze přijímání za členy těch majitelů, jichž pozemky byly přičleněny. Pokud někdo nabyde pozemky po někom, kdo členem HS nebyl, ale jeho pozemky byly do honitby vloženy dobrovolně (např. od dědice, který před rokem 2001 neoznámil vstup do HS, nebo po někom, kdo z HS vystoupil), má smůlu a záleží pouze na konkrétním HS, jak se zachovají nebo jaké mají stanovy - povinnost přijmout za člena takového majitele honebního pozemku obecně neexistuje (paradox, ale je to tak). Znám HS, kde mají ve stanovách, že nový majitel honebního pozemku se stává členem HS dnem přijetí jeho žádosti o členství - bez potřeby scházení se valné hromady, bez hlasování. Velice korektní.
kikin
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 18.12.2008, 22:07

Re: Valná hromada HS

Příspěvek od kikin »

palkopal-zajímavé,můžeš prosím uvést odkaz na zdroj?
Hirc
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 458
Registrován: pát 07.3.2008, 13:25
Bydliště: Praha / západní Čechy

Re: Valná hromada HS

Příspěvek od Hirc »

to Palkopal

Zdravím,a zkusím se poopravit ohledně povinnosti nechat hlasovat o přijetí nového člena. Vycházel jsem z existujících stanov HS, které víceméně kopírují vzorové stanovy z dílny ČMMJ. Tam je jeden z bodů týkajících se pravomocí VH, s ohledem na zmíněný par 21 zákona o myslivosti formulován takto:

a) Rozhodovat o přijetí vlastníka honebních pozemků přičleněných k honitbě za člena honebního společenstva pokud není uvedeno jinak.

Protože starosta HS reprezentuje HS navenek, tak se žádost o členství musí dát jemu. Aby mohla VH rozhodnout, tak po obdržení žádosti musí starosta VH informovat a nechat ji rozhodnout; a ne že ji nechá zmizet. Alespoň tak chápu výklad vzorových stanov. Pokud má nějaké HS příjmání nových členů ve svých stanovách upraveno jinak... tak to má jinak (nemohu sloužit :|

to Kikin: tohle je prověření stanov "tvého" HS, které jsou archivovány na příslušném OZP.

Mimochodem, ta možnost odmítnout členství majiteli přičleněného pozemku je podle mě velmi "nešťastná". Na jednu stranu si ne-člen HS nemůže svoje přičleněné pozemky přesunout jinam (viz. rozsudky 22 Cdo 3006/2000 a ÚS 756/07 - 1) a na druhou stranu mu může být odepřeno spolurozhodovat kdo bude na jeho pozemcích myslivost vykonávat. Toto dává smysl při vytváření nových honiteb, kdy členové zakládající HS odmítnou majitele, kteří například mají pozemky mimo jimi zamýšlené hranice. V momentě kdy je honitba schválena a "zafixována", tak by měla být v zákoně podpořena snaha zapojit co nejvíce majitelů pozemků do spolurozhodování v rámci HS.
palkopal
Zkušený diskutér
Příspěvky: 538
Registrován: pát 29.3.2013, 14:59

Re: Valná hromada HS

Příspěvek od palkopal »

Já neznám vzorové stanovy ČMMJ, vycházím pouze ze znění zákona o myslivosti, a proto podle mne neexistuje obecná povinnost přijmout za člena HS majitele honebního pozemku, který nebyl k honitbě "přičleněn". Proto ani nelze uvést zdroj.
Kdyby bylo něco napsáno ve stanovách o přijímání členů a starosta nedal projednat, nebo dal projednat a valná homada odmítla, obávám se, že takto odmítnutý těžko uspěje - ze zákona neexistuje právo takového majitele honebního pozemku na členství v HS a případné porušení stanov může napadat člen společenstva, nikoliv někdo, kdo členem není.
HS jsou právnickými osobami vzniklými podle zákona o myslivosti (dříve podle zákona o sdružování občanů) a zákon řeší pouze přijímání za členy pouze těch majitelů honebních pozemků, které byly přičleněny - o přijímání dalších vlastníků se v zákoně nic neuvádí. Proto dovozuji, že když někdo nabyde pozemek, který je součástí honitby, ale jeho vlastník nebyl členem honebního společenstva, má smůlu, pokud ho HS za člena nechce.
Hirc
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 458
Registrován: pát 07.3.2008, 13:25
Bydliště: Praha / západní Čechy

Re: Valná hromada HS

Příspěvek od Hirc »

vzorové stanovy jsou zde:
http://www.cmmj.cz/Organizacne-pravni/O ... nstva.aspx

Jinak z toho co psal kolega Kikin jsem pochopil, že o jeho žádost jaksi nebyla předložena (krok 1) k rozhodnutí - ačkoliv proběhlo více než jedna VH. Takže to odmítnutí co popisuješ (nejsem schopen to "právnicky" posoudit) je defacto krok 2. A jako krok 3 by následně měl být žadatel písemně vyrozumněn (odpověď na písemnou žádost) + rozhodnutí by mělo být součástí oficiálního zápisu z VH. Jestli toto není, tak je to s prominutím bordel :twisted:
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Valná hromada HS

Příspěvek od fesoj »

Můj syn zakoupil od Pozemkového fondu několik ha zemědělské půdy. Stává se tedy automaticky členem HS ? Jaký by měl být jeho další postup, když od té doby uplynula již delší doba a nic se neděje, na valné hromady není zván ? Musí podat žádost o přijetí, nebo stačí tuto skutečnost výboru HS pouze oznámit ? A je možné, protože on sám myslivec není a tyto otázky ho v zásadě nezajímají, aby mi vystavil nějakou plnou moc k zastupování ? Já bych se rád jednání valné hromady zúčastnil, ale jako bezzemek tam nemám co dělat.
Kritériem pravdy je praxe.
Hirc
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 458
Registrován: pát 07.3.2008, 13:25
Bydliště: Praha / západní Čechy

Re: Valná hromada HS

Příspěvek od Hirc »

Členství v HS se automaticky získává pouze po členech HS – fakticky se jedná o atribut listu vlastnictví (LV: členské / nečlenské). Samozřejmě to funguje jen v případech, kdy někdo evidenci změn majitelů průběžně vede – ideálně elektronicky. Pozemkový fond počítám členem HS nebyl, takže si musí nový majitel podat žádost o vstup do HS. Až se stane členem, může Ti dát plnou moc (on by Ti v zásadě tu plnou moc mohl dát i pro tu žádost). Jak se stát členem daného HS a koho kontaktovat je ve stanovách (má je u sebe příslušný OZP)
Uživatelský avatar
lörinc
Zkušený diskutér
Příspěvky: 962
Registrován: čtv 24.5.2007, 17:33
Bydliště: Prostějovsko

Re: Valná hromada HS

Příspěvek od lörinc »

HS by mělo aktualizovat seznamy členů HS. Pokud tvůj syn koupil někdy teď - řekněme letos, tak pokud nepozádá že NECHCE být členem, stává se jím automaticky. HS by na to mělo příjít při aktualizaci svých členů. Pokud chceš jít na letošní VH je možné že aktualizovaná data ještě nebudou mít. Tahá se to z katastru nemovitostí a je to státní instituce. Klidně můžeš zajít se smlouvami a vším co k tomu máte a neměl by být problém. Plnou moc ti syn může klidně napsát a máš stejná práva jako člen. Ale zastupuješ synova práva člena - tak abys nešel proti proudu :wink: . Kdyby byl zájem nějaké plné moci mám, můžu zaslat......
Sauer 101, .30-06, Tikka T3 Varmint .243 win.+Nikon Monarch E 2,5-10x56 Ill, ZG 47 8x57 JS, ZG 47 8x60 S, ZKM 455 22 LR+Delta 4x32AO, UB 12/12, Gustav Tichý 16/16
Uživatelský avatar
lörinc
Zkušený diskutér
Příspěvky: 962
Registrován: čtv 24.5.2007, 17:33
Bydliště: Prostějovsko

Re: Valná hromada HS

Příspěvek od lörinc »

.... jo Hirc to doplnil......
Sauer 101, .30-06, Tikka T3 Varmint .243 win.+Nikon Monarch E 2,5-10x56 Ill, ZG 47 8x57 JS, ZG 47 8x60 S, ZKM 455 22 LR+Delta 4x32AO, UB 12/12, Gustav Tichý 16/16
kikin
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 18.12.2008, 22:07

Re: Valná hromada HS

Příspěvek od kikin »

Hirc-u me prijal ,potvrdil,ze projednanu a doporucil VH k prijeti.A to nekolikrat.Nicmene nebylo zarazeno na program VH,nehlasovano.
Hirc
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 458
Registrován: pát 07.3.2008, 13:25
Bydliště: Praha / západní Čechy

Re: Valná hromada HS

Příspěvek od Hirc »

kikin píše:Hirc-u me prijal ,potvrdil,ze projednanu a doporucil VH k prijeti.A to nekolikrat.Nicmene nebylo zarazeno na program VH,nehlasovano.
Hm, tak nejspíše někdo porušil své starostovské povinnosti :twisted:

Možná by si v případě takovýchto pochybností, kdo je a není členem HS, mohl úředník z OZP vyžádat aktuální seznam členů včetně jejich podpisů kde souhlasí s členstvím (dávalo se to naposledy v roce 2001 když se "uvádělo do souladu"). Takovýto seznam - prezenční listina - je samozřejmě přílohou zápisu z VH (akorát to není podle čeho ověřit).

Mimochodem, nebylo by nakonec jednodušší a ve výsledku levnější zakoupit nějaký malý pozemeček od stávajícího člena HS? Automaticky by jsi se stal členem HS se všemi svými pozemky...
Odpovědět