8x57R/360

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 932
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: 8x57R/360

Příspěvek od Michal_123 »

Co se týká délky vodící části střely, mám známého, který se zabýva přesností historické zbraně Kropatchek v ráži 8x60R Kropatchek.

Je to starý náboj se vším, co k tomu patří.
Tedy lahvicová nábojnice se silným zkoseným dnem, dlouhým krčkem a střelou s velmi dlouhou vodící částí.
Pro tento účel dotyčný vyzkoušel všechny možné i nemožné střely.
Předpoklad byl, že vítěz bude zase střela s dlouhou vodící částí, jako to měl originál.
Takže to měla být podle všeho střela RWS KS, bohužel dosti drahá na střílení do terče.

Jednoznačným vítězem testu, kde se zkoušelo více než deset různých střel, se proti všem očekáváním stala superlevná střela S&B SPCE.

Na základě toho bych již na dlouhou vodící část střely nevsázel.
Uživatelský avatar
polovnikrv
Nový návštěvník
Příspěvky: 27
Registrován: pát 19.2.2021, 7:01

Re: 8x57R/360

Příspěvek od polovnikrv »

No SPCE , jsem nikdy nechapal proc je tak presna... ale hodne lidi mi rika ze je to jedna z nejpresnejsich , samozrejme po prebiti, bohuzel spce se nedela v razi 8,08 jenom 8,20 ...

Moc strel na vyber prave nemam v razi .318 nemam,

ale mozna by nevadila ani .321 ta je uz aspon k mani

Kazdopadne dam hlaven premerit,

ale jeste me napadlo nalit olovo od usti ... a smerem od komory hlaven zacpat asi 10 cm pred usti nalit olovo, pak vytlacit a odmerit to... kde jeste jsou dostatecne drazky a do te hloubky to odvrtat, zitra zavolam puskari jestli to umi.

Jde mi hlavne o to, ze jsem do ni fakt investoval ranec, mam na ni konecne hezkou klapkovou montaz a nadhankovy puskohled, tak bych chtel aby to strilelo presne aspon 2-3 cm na 50 M, stejne to mam na spolecne a jenom na posed, nebo ranni pirs... a i kdyby to vydrzalo 200 ran... tak to mi da se rici staci do konce meho zivota,

s temi starsimi tak predtim strilela jenze tych naboju mam uz jen asi 12 ks, nastreleni pocitam 3-4 takze zbyde mi maximálne 8... a to moc neni....

Objednal jsem jeste ty od ballistix academy snad budu presnejsi....hlavne jsou i hodne tezky 14,6g co by na 8 malo byt dost velke kladivo...

Zhanim uz dlouho strely RWS nejake ulozenky ale bohuzel se mi nedari... ty by meli mit prumer cca 8,09 a meli by byt fajn.

Este som nasiel Aresy 321 - cisto olovene... ale tie neviem ake by mali ucinok na zver...

http://www.ares-gunshop.sk/32_40-_-170- ... 21)/p-80/s
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 932
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: 8x57R/360

Příspěvek od Michal_123 »

Jestli můžu poradit, tak na to nalévání olova se vybodni, můžeš zbraň zničit. A nic nezměříš.
Protlačením olověného válečku od komory zjistíš dejme tomu minimální průměr hlavně. A kdyby nakonci váleček volně vypadl, tak bys tedy zjistil i vystřílené ústí.
Ale to by netrefovaly ty staré náboje.

Zkus pro zajímavost změřit těsně nad nábojnicí průměr těch střel nábojů, které trefují.
Třeba zjistíš, že jsou to .323.

Nemůžou být nové náboje jenom špatně přebité?
Kup si krabičku originálů, klidně Sellier a uvidíš.

Pro info k těm Aresům, diametr .321 se používá jako olověný (poplastovaný) protějšek k plášťovaným .318.
Je trochu větší právě proto, aby se u oldtimerů využily všechny zbytky drážek.
(Běžně se používá olovo až na výjimky o .001 palce větší než plášťovaná střela.)
Střela nemá nijak zvýšenou ranivost, ale v osmičce by to fungovat asi mohlo slušně, průměr střely dělá hodně.
Běžně se Aresy na lov úspěšně používají v rážích 45-70.
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: 8x57R/360

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Já bych hledal problém u těch přebitých nábojů. Rozhodně bych nevymýšlel nic s tím olověným válečkem, ale zajel bych za puškařem a pro svojí zvědavost si nechal zkalibrovat hlaveň. To udělá na počkání a před Vámi.
Ten poloplášť u starých nábojů .360 je originál střela ze 70.let MH č.131 -12,7g, kterou Vlašim laborovala do těchto starých pomalých osmiček a dnes už tuto střelu nelze sehnat, jelikož se desítky let nevyrábí.
Vlašim v současnosti stále dělá v ráži .318 pouze jedinou poloplášťovou střelu pro ráži 8x57JR a přebiječi jí z nouze používají pro tyto staré ráže. Viz. ta kulatá u vašich přebitých nábojů.
Nedavno někdo na Huntingu prodával větší počet originál nábojů 360/8x57R od SB. Možná byste to zpětně dohledal a nebo si dát inzerát a shánět originály. V Rakousku i v Německu je seženete určitě.
Slušnou nabídku nestandartů má i p.Procházka v Rakovníku (veb Terč - Procházka).
Osobně si myslím, že flintě nic nebude. Lovu.
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: 8x57R/360

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Uživatelský avatar
polovnikrv
Nový návštěvník
Příspěvky: 27
Registrován: pát 19.2.2021, 7:01

Re: 8x57R/360

Příspěvek od polovnikrv »

Na to jsem uz reagoval prodano,

skusim objednat od dorfnera snad nepouzivaji SP taky .... je zvlastne ale ze napriklad ty strely meli kazdy jiny prumer a tvar... napr ty z blanickych strojiren to proleti hlavni jak nic... a tydle hezky strileji presne...

Jinak nemyslim si ze pan prebiji spatne akorat ta ma hlaven uz neco zazila a moc se o ni nestarali... a taky ma 120 - 130 let takze se nejde cemu divit... je jeste porad u puskare tak zitra mu brnknu aby promeril hlaven...

skusim jeste jine patrony a kdyz ne tak dam upravit usti :-) prinajhorsim jde brokova hlaven 20 tka jednou dirou na 50 m :-) tak vyuziju aspon toho... ale bylo by fajn ji vyuzivat normalne...

podle me jeste by byli fajn ty od ballistix academy ... hlavne pouzivaji hodne cistou med i olovo takze by nemel byt problem ani pro hlaven ze by se jeste vic poskozovala... a podobaji se na stary RWS, https://www.ballistix-academy.at/produc ... se-bullets co si o nich myslite?

dekuju za info
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 932
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: 8x57R/360

Příspěvek od Michal_123 »

Jo, jak jsem Ti doporučil nákup originálů, tak jsem si neuvědomil, že se jedná o 8x57R/360.
Takže ano, přebít stejnou střelou jako teď, ale jinak :)
Nebo můžeš zkalibrovat nějakou střelu .323.
Uživatelský avatar
polovnikrv
Nový návštěvník
Příspěvky: 27
Registrován: pát 19.2.2021, 7:01

Re: 8x57R/360

Příspěvek od polovnikrv »

Objednal jsem si od dorfnera krabicku, vypadaji jak ty stare ceske tak uvidime,

+ z Aresu mi hodni kluci odepsali ze mi vedi dane strely t.j. 321 olov + 323 by bolo s poplastovanim,

myslim ze to zni hodnes slibne... a i z vice vystrilene hlavne by to melo litat celkom fajn ale kdo vi :-)

pristi tyden si jdu pro flintu budu mit 3 druhy streliva vyskousim... zatim pak dam prebit jeste ty od Aresu...


Prinajhorsim dam odvrtat to usti...

kazdopadne dam vedet jak to dopadlo
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 932
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: 8x57R/360

Příspěvek od Michal_123 »

Poplastování nemá na průměr v tomto smyslu vliv.
Obě střely, poplastované, nebo mazané do drážky jsou na začátku stejný odlitek.
Ten se poplastuje, nebo maže do drážky a kalibruje na požadovaný průměr.

.321
https://www.strobl.cz/strely-ares-32-40 ... b-pb_p4194
https://www.strobl.cz/strely-ares-32-40 ... eprx_p4195

.324
https://www.strobl.cz/strely-ares-32-40 ... b-pb_p3190
https://www.strobl.cz/strely-ares-32-40 ... eprx_p4195
pavel358
Častý návštěvník
Příspěvky: 60
Registrován: čtv 12.7.2012, 8:49

Re: 8x57R/360

Příspěvek od pavel358 »

No nevím jak je to se střelama u této ráže, ale kamarádovi do 6,5x54 mauser sháněl střely Hadaš. Je tam hodne nestandardní 0.261 průměr střely. Kamarád je dlouho sháněl a sehnal je až u Hadaše. Tak možná by pomohl i ve vašem případě.
Uživatelský avatar
polovnikrv
Nový návštěvník
Příspěvky: 27
Registrován: pát 19.2.2021, 7:01

Re: 8x57R/360

Příspěvek od polovnikrv »

Tak z Aresu mi odepsali, že umí udělat i pár kusu na skoušku tak uvidím,

ono je to problém že ja mám priemer 318 a toto je 321 ale možno by šlo vyskusat postupno 3 ks 318
3ks 319 3ks 320 3ks 321 neviem,

každopádne najprv vyskúšam tie 3 typy, ktoré som písal skôr... a dám vědět přidám pak i foto rozptylu :-) a možme spolu rozhodnúť ako ďalej 8)
janmikyska
Nový návštěvník
Příspěvky: 17
Registrován: úte 03.8.2021, 12:17
Bydliště: Vyškov

Re: 8x57R/360

Příspěvek od janmikyska »

Možná jsem mimo, nevím jestli to lze srovnávat, ale mám do ráže 8x58R SSC kule .321 Hornady Interlock. Jsou zkalibrované na .318
Gustav Genschow Königsberg 7x57 Zeiss Diavari 2,5-10x52
Math Wrulich Ferlach 8x58 SSC - 16/65 - 16/65 Kahles 4x32
Brno Super 572.5 7x65R - 12/70 Docter Sight 2
ZG47 8x64S Pard NV008
Brno Super 571.3 12/70
Uživatelský avatar
polovnikrv
Nový návštěvník
Příspěvky: 27
Registrován: pát 19.2.2021, 7:01

Re: 8x57R/360

Příspěvek od polovnikrv »

Určite dá, kalibruješ si ich ty ?
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 932
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: 8x57R/360

Příspěvek od Michal_123 »

Zkalibrovat plášťovanou střelu .323 na diametr .318 jde a je to správný průměr.
Tahle kalibrovací sada je určená na olověné střely, ale zkalibruješ to s ní také, když střely namažeš.
https://www.strobl.cz/lee-bullet-sizer- ... 86?cid=CZK
https://www.strobl.cz/lee-breech-lock-b ... -kit_p9512

Ovšem olovo (včetně poplastovaného olova) vůbec .318 nezkoušej, strhneš to v drážkách.
Běžně se používá .321, ale samozřejmě můžeš zkusit .319, .320 jak píšeš.
Jenom, jestli nevymýšlíš kolo.

Ten problém s přesností bude jinde. Tu střelu SB SP musíš rozchodit, jestli Ti fungují staré náboje a mají také diametr .318.

V první řadě změř průměr těch starých střel ať víš, na čem jsi!
Uživatelský avatar
polovnikrv
Nový návštěvník
Příspěvky: 27
Registrován: pát 19.2.2021, 7:01

Re: 8x57R/360

Příspěvek od polovnikrv »

Ahojte odmerane,

SP ma priemer uplne u konca 8,08 ale potom uz pozvolna klesa na 8,07 a ovela viac,

starsi typ strely ma kontinualne 8,08 az skoro po koniec takze tych par stotin je kameň úrazu...

Nabudúci týždeň dojdu náboje od Dorfnera, zajtra skúsim ešte SP, na strelnici, budúci týždeň ostatné,

a uvidíme... každopádne, pán Puškár urobí aj úpravu ústia, veľmi veľa nemôže, nakoľko je stena hlavne tenká, takže možno už aj to pomôže SP čkam , uvidíme som zvedavy :-) :?: :?: :mrgreen:
Odpovědět