Hornet

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Zcuter
Nový návštěvník
Příspěvky: 7
Registrován: ned 21.3.2010, 11:31
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Hornet

Příspěvek od Zcuter »

s radostí se taky vyjádřím k této mnou oblíbené ráži. Osobně vlastním ZKW z roku 1948, optiku mám na tom ,,obyčejnou,, 4x40, na lov ,,zvířat myslivosti škodící,, je to perfektní, slyší na to liška a to tak, že zůstane v ohni, dokonce se mi povedlo před třemi dny s ní ulovit kunu (vzdálenost 60m), opět bezproblémová rána, náboje používám (ted už) Winchester s dutinkou, používal jsem i naše SB -SPčka ale winchestry jsou lepší, co se týká střelby na větší vzdálenost tak na 100m to je jako pětikoruna, takže vítr, jak tady někdo uvedl bych vážně neřešil.... cena nábojů je okolo 20kč. Otec to má na kulobroku ZH a také nedá na tuto ráži dopustit. Z vyprávění znám, že se s tím lovilo srnčí a dokonce na krk na pár metrů (do 50m) i vysoká, takže osobně bych tuto ráži moc nepodceňoval. Pro lov ,,škodné,, není asi nic lepšího (co se týče ranivosti ale bez ,,trhání,,) Lovu, Lesu Zdar
mr.soumen
Nový návštěvník
Příspěvky: 16
Registrován: stř 08.12.2010, 20:08

Re: Hornet

Příspěvek od mr.soumen »

Zdravím všechny. Taky mám to štěstí a vlastním ZKW z roku 1948, bohužel mám vyrezlou hlaveň. Před svátky jsem se stavoval v Holicích a vyšli mi vstříc s výměnou hlavně, byli ochotní a dodací lhůta cca 2 měsíce, což si myslím že je super.
Pavel
marnet
Častý návštěvník
Příspěvky: 77
Registrován: sob 08.5.2010, 22:16

Re: Hornet

Příspěvek od marnet »

Mr.soumen,zajímala by mě cena nové hlavně.Já mám u svojí ZKW 465 hlaveň slušnou,ale nevím,zda se to při dnešních cenách vůbec vyplatí.Samozřejmě chápu,že záleží na vztahu ke konkrétní zbrani.
mr.soumen
Nový návštěvník
Příspěvky: 16
Registrován: stř 08.12.2010, 20:08

Re: Hornet

Příspěvek od mr.soumen »

marnet píše:Mr.soumen,zajímala by mě cena nové hlavně.Já mám u svojí ZKW 465 hlaveň slušnou,ale nevím,zda se to při dnešních cenách vůbec vyplatí.Samozřejmě chápu,že záleží na vztahu ke konkrétní zbrani.

Cenu přesně nevím, bylo mi předběžně zděleno 9-10 tisíc, uvidímě až to bude hotové určitě dám vědět.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Hornet

Příspěvek od Zdenek41 »

Za ty peníze bys asi sehnal starou s dobrou hlavní.456 byly držáky to se divím,že hlaven odešla.
mr.soumen
Nový návštěvník
Příspěvky: 16
Registrován: stř 08.12.2010, 20:08

Re: Hornet

Příspěvek od mr.soumen »

koupil jsem jí za 1700 korun, byla to školní flinta tak ta počáteční investice nebyla zase tak hrozná. Mě bylo zase tvrzeno že valná většina hornetů co se tu pohybují je vystřílená, ale nemám to samozřejmě nijako potvrzeno.

Jinak lauf ná spíš vypadaný drážky, tipoval bych to na údržbu ne na vystřílení.
marnet
Častý návštěvník
Příspěvky: 77
Registrován: sob 08.5.2010, 22:16

Re: Hornet

Příspěvek od marnet »

Ta pořizovací cena ZKW 465 byla slušná,Zdenek 41 sice doporučoval sehnat starší zbraň s dobrou hlavní,ale bohužel se tato ráže vyskytuje v komisním prodeji poměrně vzácně.Vyjimkou je pouze brněnská jednuška ZBK 110,kterou jsem několikrát viděl na prodej v inzerci za dostupnou pořizovací cenu,ale nevím jak jsou na tom tyto kulovničky s přesností a v porovnání se staršími ZKW nemají napínáček.Tvrzení,že valná většina většina starších hornetů je vystřílená jsem také slyšel v České Třebové u Řeháků.Osobně si stejně jako Vy myslím,že na vině je špatná údržba.
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Hornet

Příspěvek od Zbrojovák »

Mam dotaz na střelivo 22hornet při použití na lov pernaté, např hřivnáčů apod.
Jaké střelivo použit, jak funguje, jak devastuje atd.
Jak jste obecně spokojeni s 22hornet nebo zda jít do 17hornet.
Díky
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: Hornet

Příspěvek od Tim »

My z Horneta stříleli "naše" SaB , přesnost do 80 metrů ucházející. Jen nevím, jestli bych to používal na holuby... Myslím, že z holuba by toho moc nezbylo, ale třeba se mýlím....
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: Hornet

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Já osobně bych pořizování Horneta zvažoval. Nevidím žádné jeho extra využití i pozitivum pro "naší současnou myslivost", která je především o kulovnici ,o černé a o spárkaté. A tou kulí se uloví i ta škodná, jelikož dnes ten Hornet stejně na nic jiného není. Jelikož existují zákony schválnosti vím, že jak mile bych vzal do ruky Horneta, potřeboval bych kulovnici. Uvažovat o tréninkové střelbě do papíru, kde patronka do Horneta stojí 18-20 Kč ? asi nemá efekt, to už můžu střílet klasickou kuli.
A to hlavní ,když nemáš Horneta ,odpadá to pokušení střelit s ním na něco jiného ,starosti atd. To je asi ta nejvážnější věc. A pokušení je ....
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Hornet

Příspěvek od Zbrojovák »

Mám možnost mít vložnou hlaveň, za rozumný peníz.
Takže to je ten důvod. Hřivnáčú máme dost, jen ne na brokový dostřel. Střelba kulí mě taky více baví.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Hornet

Příspěvek od pufr »

Při domácím handloadingu bude cena náboje celkem legrační + ani ten výrazně menší ohrožený prostor - při střelbě "ku ptáku" - není k zahození :)

K té vložné hlavni:
- otázka precize
- jak píše kdesi DEVA - již mnoho hlavní cenných trojáků a kulobroků bylo zruinováno kondenzací zplodin výstřelu uvnitř nečištěné brokové hlavně opatřené krátkou vložnou hlavní. Pokud se pamatuji, psali, že to chce buď vložnou hlaveň v délce té "mateřské" nebo při použití krátké "vložky" velmi dobře nakonzervovat (LCP vosk a pod.) + chránit vývt brokové hlavně vložením - zasunutím např. PVC hadice vhodného průměru ... :?
Pufr
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Hornet

Příspěvek od Zbrojovák »

Díky za info, je to v plné délce, jinak bych ji nebral.
Co soudíš o precizi, hlavně se bude jednat o "studené rány", protože málo kdy se budu asi opakovat a pro případ lovu škodné mám druhou plnotučnou kuli v záloze.
Zajímalo mě taky, zda holuby bude třeba lovit celopláštěm, nebo i poloplášť nebude moc rozbíjet tak aby byla případná zvěřina k užitku. :?
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
marnet
Častý návštěvník
Příspěvky: 77
Registrován: sob 08.5.2010, 22:16

Re: Hornet

Příspěvek od marnet »

Zbrojovák:v jednom ze svých předchozích příspěvků o hornetu jsem napsal,že mám 2 hřivnáče uloveny touto ráží.Rozepíši to ještě podrobněji.Jednalo se o vlašimské střelivo s celoplášťovou střelou(FMJ)2,9 g.První hřivnáč byl uloven na smrku ze vzdálenosti 15-20 m.Vstřel do hrudi(prsíček),výstřel na druhé straně o velikosti vstřelu,hematony žádné.Druhý hřivnáč uloven opět ze smrku na vzdálenost 40 m.Vstřel těsně vedle biskupa(seděl ke mne zády),výstřel voletem.Opět vstřel i výstřel stejné velikosti bez podlitin.Na to,že oba hřivnáči byli uloveni na poměrně krátkou vzdálenost mne šetrnost této ráže příjemně překvapila a potvrdila zkušenosti jiných.Oba "holoubky"jsem oškubané daroval známé,která si je moc pochvalovala.Na druhou stranu chápu,že dva kusy jsou na nějaké závěry poměrně málo,ale vypadá to tak.K mojí škodě nemám z hornetem víc úlovků,protože jsem si několikrát odpustil ránu z důvodu bezpečné střelby nebo hřivnáče minul(jednalo se o vzdálenosti okolo 100 m a na tuto vzdálenost je to poměrně malý cíl).Osobně mám při induviduálním lovu přes puškohled prolém s nervozitou(třesavka).Zajímavé,že při střelbě do terče nebo lovu brokovnicí i na společných honech tento problém nemám.Kombinuji tuto ráži s brokovnicí.Před 7 lety jsem uvažoval podobně,jako Ty pořídil si ji k podobným účelům.K mojí škodě nemám díky svojí 15-ti měsíční dceři na myslivost mnoho času.Snad letos nebo příští rok,už bude tato situace lepší!
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Hornet

Příspěvek od Zbrojovák »

Díky, vím že to tu někde bylo, ale nemohl jsem to najít.
Čili to chce asi na užitkovou pernatou celoplášť.
No a co účinky? Jak daleko se snesli z hřadu?
Když jsem takto lovil s 22lr olovem bez dutiky, mnohdy slétali daleko i přes 50m a v lese je to pak nekdy bez psa problém.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Odpovědět