Myslivecké tradice, především zbraně

a vse kolem nich
argonaut2006
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 116
Registrován: sob 06.9.2008, 12:37
Bydliště: Pardubický kraj

Re: Zbraně

Příspěvek od argonaut2006 »

BwanaHunter to napsal podle meho skvele lepe bych to nenapsal
Rössler Titan 8x57JS+Meostar R1 7x56RD
Herkul
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 149
Registrován: pát 02.11.2007, 8:45

Re: Zbraně

Příspěvek od Herkul »

K tomu asi není moc co dodat Bwa to popsal, jak by to mělo být. Každý má svůj mozek, jen ho občas používejte. Myslivost bude takovou, jakou si ji uděláme a tím myslím i tradice (neříkám, že jsou všechny OK v dnešní době). Ale přece flinta v plastu? Líbí se Vám? Mě ne, takže ji nemám. Je to podobné jako s maskáči, přece v nich nepůjdete na nátlačku, či hon. Já tedy říkám, cokoliv zeleného si nos když nejdeš mezi lidi, jinak se oblékej podle tradic. Nedávno jsem jel přes Vamberk, Žamberk a někde před tímto (z Prahy) je takový sjezd dolů z kopce a dole levotočivá, kolem louky. Kouknu, chlap v světle modrých montérkách (takový ten komplet v jednom) psa, flintu přes rameno a jde (norovat). Ani klobouk nic a takhle se pak prezentujeme u frekventované silnice a odpočívadla - toť má narážka na používání mozku... Co se flint týče, nejdůležitější je, aby to s ní uměl a používal ji jen tehdy kdy má a choval se s ní jako se střelnou zbraní...
Uživatelský avatar
TWitko
Nový návštěvník
Příspěvky: 48
Registrován: sob 05.1.2013, 19:50

Re: Zbraně

Příspěvek od TWitko »

Bwana to napsal dobre. Je pravda, ze jsem svuj nazor trosku "natlacil"na hranu a tim mu to trosku ulehcil. Nicmene kdyz uz byla rec o indianech - pokud by pronesl takovou rec na rade valecniku, vsichni by pokyvovali uznale hlavami a rikali by "Dobra rec ... meli bychom o tom vice hovorit":-)

Herkul - me se treba plast na zbrani taky nelibi, ale je mi uplne jedno, zda ji ma muj "soused". Pokud ale jemu vyhovuje a libi se mu, KDO jsem ja, abych mu neco povidal?

Ad tolik diskutovane obleceni :

1) co sem chlapi porad kua pletete "maskace" ?? Skoro pokazdy, kdyz nekdo zacne o "camu", obejvi se nekdo, kdo zacne kritizovat "maskace". Maskace jsou pro armadu a patri do armady. Ale tady se mluvi o specialnim loveckem obleceni v tzv. "camo" provedeni. S maskaci nemaji nic spolecneho. Imho maskace na lov nepatri, ale camo obleceni ano.

2) Patri na spolecne akce ? To je k diskuzi, a dokonce i uznavam argumenty odpurcu ... dokonce i u tradici u toho beru ... ale dovolim si poznamku z jineho pohledu - co kdyz mam jen lovecke camo obleceni s perfektnimi vlastnostmi. Stalo me "balik". Za kvalitni hadry (a je fuk zda zelene nebo camo) neni problem dat pres 20 tis. Nic jinyho nemam. Co ted s tim? Mam si jen kvuli jednomu, dvema honum v roce kupovat neco podobneho v tradicni zelene ? V podstate vyhodit dalsich 20 za neco, co bezne nenosim ? Nebo si mam koupit jen nejakej cinskej sunt, hlavne aby byl tradicne zelenej, a pak byt treba mokrej jak mys a "klepat kosu" ? Budu trpet jak blbec, zatimco me kvalitni hadry lezi ve skrini ?

Je to jen teoreticka diskuze, protoze na spolecne lovy moc nechodim a kdyz uz, tak u nas, kde to nikomu nevadi a cizi kritik mi muze *** Nicmene pokud me nekdo pozve a prijde mi neslusne pozvani odmitnout, je to docela problem jak to vyresit.

TW
nimrodl
Troll
Příspěvky: 141
Registrován: sob 27.10.2012, 13:36

Re: Zbraně

Příspěvek od nimrodl »

Když už sme u toho oblečení.Je to stejný problém jak u zbraní.Nikdo nemá právo,nikomu hanit nebo přikazovat,co si má obléct.
Mě kdyby někdo řekl na honu ať si obleču to nebo ono,tak ho pošlu do zádele.Kdyby se k němu další přidal,tak už mě na honě nikdo nepotká.
Nemám potřebu tolerovat debilní kecy a škodný na tom nikdy nebudu,když se podobných akcí nezůčastním.V 99% chodím v tlaku se psem,prolézám tím nejhorším bordelem a proč ? aby mě nějaký moula,který stojí s trojákem na štontu řekl,že nejsem myslivecky oblečen ? normálně bych to řešil rukama ale jako držitel ZP nemůžu.
Nissan Patrol GR Y 60 long ,35" , navijak a tuna železa navíc :-)
Lada Niva T3
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: Zbraně

Příspěvek od Jiří K. »

Chlapci nechci se plést, ale dotaz zněl jinak. Tak proč tu probírate hadry. Toto témá zde již je a dost obsáhle.
Uživatelský avatar
TWitko
Nový návštěvník
Příspěvky: 48
Registrován: sob 05.1.2013, 19:50

Re: Zbraně

Příspěvek od TWitko »

jj to je moje chyba .. zacalo to u tradic, a uz jsme u obleceni. Navic jeste v tematu "Zbrane". Jakozto hlavni vinik se omlouvam, predevsim adminum .. :oops: je to jen ukazka, jak je to vsechno provazany ... nicmene ja uz napsal, co jsem chtel, takze dal to nehodlam rozvadet (alespon ne ted a rozhodne ne tady) :-)

TW
Kuna1
Nový návštěvník
Příspěvky: 4
Registrován: úte 07.1.2014, 13:28

Re: Zbraně

Příspěvek od Kuna1 »

TWitko píše:No ono to cele lpeni na "tradicich", tak jak se v posledni dobe projevuje, je povetsinou strasna blbost ... aniz bych chtel vyvolat zbytecny flame - berte to jen jako soukromy nazor jedince - zkusim vysvetlit muj nazor a proc jsou tam ty uvozovky :

- jako TRADICE (v tom spravnem slova smyslu) byval oznacovan soubor zvyklosti, ktere se ukazaly jako FUNKCNI. Nic vic, nic min. Pokud nekdo chtel neco provest bez problemu a bez ujmy na zdravi, udelal to TRADICNE. Tradicni bylo, ze jama na mamuta musi byt aspon 3m hluboka, nebot nedodrzeni tradic (a dira hluboka jen 1m) znamenalo, ze mamut vyleze ven a patricne nasranej nekoho zabije. Podobne i zvukove signaly se staly TRADICI, protoze bylo treba se na lovu nejak domluvit a navzajem - melo to jediny cil .. navzajem se nepozabijet a nenechat zver utect, protoze hlad je svine. Atd atd ...

- skutecna TRADICE ma primy a uzky vztah k realite. Tedy REALITA tvaruje podobu tradice. Jak se meni realita, logicky se meni i TRADICE .. co se osvedcilo, to se proste TRADICNE pouzivalo. Co prestalo vyhovovat se zacalo opoustet. Nebyl cas na nejaky nefunckcni nesmysly. Jakmile armada zjistila, ze tradicni oblehani hradu je k nicemu, prestalo se oblehat. Jakmile obranci hradu zjistili, ze tradicni hrad je jim najednou na ***, prestali je stavet. atd . atd .. Kdo nedokazal reagovat rychle a na tradicich lpel i pres tlak reality, "zasel na ubyte" ... zmizel v hlubinach historie .. Hotovo. Pet.

- bohuzel jak se nam zvysil blahobyt, zacali jsme mit cas i na blbosti. Takze z TRADICE se staly "tradice". Dnes to neni nic jineho nez lpeni na nejakych zvycich, v naprostem pripade naprosto nesmyslnych, ktere jiz nemaji zadnou vazbu na praxi nebo realitu.

- Ja chapu, ze je pekne udrzovat stare zvyky a nemam s tim osobne problem. Kdyz na to mam cas a naladu muzu si hrat na "stare dobre casy". Je to luxus, ktery si muzeme dovolit. Ony ty stare casy nebyly ani zdaleka tak pekne, a tehdejsi zvyklosti se dozajista od nasich "tradic" odlisovaly, ale mame-li chut a cas, proc ne. Nicmene, hrat by si mel jen ten, kdo si hrat chce. A nemel by nutit ke stejne hre nikoho, kdo si proste hrat nechce. Nekomu se muze libit "tradicni" Jizda Kralu ale to prece neznamena, ze ten den nikdo nemuze na ulici vyjet autem a vsichni se musi pohybovat na konich obleceni jak kaspari.

- spravnym argumentem pochopitelne je, ze ja dnes nemusim ani lovit .. Ano nemusim,. Na lovce si vsichni uz jen hrajeme. Je to opet jakasi hra. Ale pokud jde o hru, at si kazdy hraje podle sveho gusta. Ta hra ma pravidla stara nekolik tisic let a ja osobne nejak nechapu proc by ta jedina a spravna podoba mela byt zrovinka "model prelomu 19 a 20 stoleti".

- My tu resime, jak moc je tradicni tahle zbran a tamto obleceni a tenhleten doplnek. Musim se smat pri predstave, jak indiani, vyrazejici do boje vylucuji ze sveho stredu tech par stastlivcu, kteri maji vojenske pusky s odkazem, ze tradice preci veli miti pouze luky. Stejne tak odmitaji i kone, protoze nejsou tradicni . bizoni se preci "tradicne" lovi bez koni ... :-))) Paradoxne indiani (coz jsou jinak velci uctivaci tradic) nemeli sbemensi problem prijmout kone, nadsene prijali strelne zbrane (malo se vi, ze ve slavne bitve u Little Big Hornu byli indiani VYRAZNE lepe vyzbrojeni nez vojaci). Prikladu je vice, kdyby byl zajem :-)

Kdyby aspon trosku mohli, nemeli by problem pouzivat GPS, satelitni telefon namisto kourovych signalu a vyrobci kladkovych luku by meli jasny odbyt pro celou svoji produkci na XYZ let dopredu. Z Goretexu by pochopitelne nemeli jen veskere obleceni, ale i stany (ostatne, i v v realu jakmile jen mohli, indiani plani presli z bizonich kuzi na platno a neuronili ani slzu :-)) nocni videni .. a infra by uz davno stalo par tisicovek, protoze pri takovem odbytu by to uz byla velkoprodukce :-)

Proste tihleti lidi presne vedeli co je TRADICE, jakou ma cenu a kdy se zacina stavat otravnou a zpomalujici "tradici".. a presne v tom okamziku nemeli sebemensi problem ji opustit a jako TRADICI si stanovit neco jineho, co jim vyhovuje lepe. To jen my, zblblici z blahobytu civilizace 21. stoleti si hrajeme na ochrance "vecneho ohne vecne tradice", ktera v podstate v nasi vysnene podobe nikdy poradne neexistovala .. uz to jake jsou s tim problemy (neustale to nekdo porusuje a nechape proc) jen ukazuje jak prestarla a mrtva cast tech "tradic"je ...

Tim pochopitelne nechci rict, ze by se melo uplne vse hodit za hlavu, ale mel by se tomu nechat volnejsi vyvoj. Kdo si chce hrat na myslivce z dob KnizetePana, bodejz mu prano .. pokud to tak nekdo neciti .. at se ani nesnazi ... nema to cenu ...

TW
Jen krátce, souhlasím nenutit druhé k něčemu co nechtějí, sám to nemám rád, ovšem myslivost bez tradic a to by byla kdyby jsme to brali tak jak je to v poslední době v reálu, by ztratila své kouzlo a byli by jsme fakt už jen v době poplatkových lovů kdo má prachy bude lovit a zvěř je někde tam v lese běžte ji někdo dovést nebo ji tam nechte trofej jsem si už přibil na zeď. (hnus) tradice v tom trochu brání a zachovávají k myslivosti a zvěři aspoň trošku úcty, když už k tomu nejsme jinak tlačeni těmi co do toho májí co mluvit protože i ti by nejraději lovili tak že tam sem střelil najděte to a dovezte to já už jsem zmáčkl. Vidím v čem ty lidi v poslední době chodí do lesa a jak se chovají ještěže nejde autem vyjet na posed, nenechme vše umřít jen pro naše pohodlí a mějme úctu sami k sobě k myslivosti přírodě i zvěři i bez ohledu jaký se píše rok.
fivlas
Nový návštěvník
Příspěvky: 32
Registrován: sob 03.8.2013, 14:32

Re: Zbraně

Příspěvek od fivlas »

Souhlasím s kunou1 a montérky na myslivci,to je tedy síla.Jsem příznivcem tradic a myslím si,že by se měli dodržovat,aspon ten základ,a plast my nevadí.Lovu,lesu a myslivosti zdar.
mikycz
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 167
Registrován: čtv 21.7.2011, 9:35
Bydliště: Brno

Re: Zbraně

Příspěvek od mikycz »

Součástí myslivosti jsou i tradice a to je to co ji odlišuje od prostého lovu (čehokoliv) , je to unikum na světě co máme a dělá ji takovou jaká je. Pokud někdo dělá myslivost jen proto že je to in nebo čistě pro lov se spoustou těch vymožeností 21. století, tak chápu, ze on to nedokáže pochopit. Lovit se da i v zelene kamizolce s opakovačkou bez optiky a není to až tak težké, ale chce to znát svůj revír a zvěř v něm. Znám takové myslivce a zatím jim závídím protože ještě na tom nejsem stejně.:-)

Ostatně, Skauti taky chodí prakticky v te samé uniformě a udržují stejné zvyky už pár deístek let.
zvire
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 107
Registrován: úte 31.12.2013, 3:05
Bydliště: Středočech

Re: Zbraně

Příspěvek od zvire »

O tradičním oděvu, chování a mluvě myslivce tu nehodlám spekulovat! Co se týče zbraní a jejich modifikací, každému dle jeho gusta, pokuď splnuje zakonné podmínky!!! Nevadí mi plastová pažba, předělané automaty na poloautomaty atp., vadí mi když někdo nosí zbraň jak partyzán a je nebezpečný svému okolí !!! :oops:
"Z"tka 7x57, SB 2,5-10X56 - CZ550FS 243w, Sw Z6 2,5-15x56 - 452ZKM 22wmr - ZH 304 7x57R/12 + 12/12 + 16/16 + 7x57R/7x57R
Chassin the Trane
Častý návštěvník
Příspěvky: 52
Registrován: sob 23.5.2015, 20:02

Re: Zbraně

Příspěvek od Chassin the Trane »

Bránit se vývoji je nesmysl. Tradiční stodvacítky jsou už většinou ze silnic také pryč. A kdyby se skutečně ctili tradice, tak divočáci se loví kopím a nejběžnější loveckou zbraní by byla kuš.
Plastová pažba je podle mě u pracovních zbraní budoucnost, vz. 58 minulost.
Chassin the Trane
Častý návštěvník
Příspěvky: 52
Registrován: sob 23.5.2015, 20:02

Re: Zbraně

Příspěvek od Chassin the Trane »

ovšem myslivost bez tradic a to by byla kdyby jsme to brali tak jak je to v poslední době v reálu, by ztratila své kouzlo a byli by jsme fakt už jen v době poplatkových lovů kdo má prachy bude lovit a zvěř je někde tam v lese běžte ji někdo dovést nebo ji tam nechte trofej jsem si už přibil na zeď.
Tradice je lidová myslivost nebo prvorepubliková myslivost? Střílet může ten kdo má peníze nebo ten kdo má dobré vztahy s činovníky sdružení? A co vlastníci pozemků, ti si mohou střelit?
mikycz
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 167
Registrován: čtv 21.7.2011, 9:35
Bydliště: Brno

Re: Zbraně

Příspěvek od mikycz »

Tradice sahají mnohem dále než za první republiku, ostatně je to naplní kurzu o první lovecký lístek a ten kdo jím opravdu prošel, by to měl vědět.

Nejde o poplatnost nějaké době, myslivost pokud jí někdo dělá opravdu s "láskou k přírodě" a vnímá ji zároveň jako součást kulturního dědictví tak přebírá i ty zvyky a tradice, které ji dělají právě tak kouzelnou. A to nás pravověrné myslivce právě odlišuje od "Lovců".

Střílet ? Střílet nemůže nikdo, respektive střílet se může na střelnici, lovit zvěř můžou všichni uvedení tebou tzn. ten kdo si honitbu/povolenku koupí, ten kdo je pozván/přizván do spolku anebo vlastník pokud je členem honebního společenstva to vše je dané zákonem.

Zbraně, co se týče osamělého lovu tak plastová zbraň s termovizí v honitbě kde je problém s černou zvěří s tím nemám problém. Naopak co se týče bezpečnosti tak je to úplně někde jinde. Zneužívání je druhá věc.
Co se týče společných lovů tak tam jsem zastáncem tradic a automat v rukou některých je opravdu nebezpečný a tím nemyslím nějakého staršího pána..., byl jsme svědkem, že to lítalo všude a nic, akorát někteří se necítili úplně bezpečně.

Ostatně na golfu pokud je to společenská událost nebo jsou to profesionálové tak taky dodržují styl oblékání, chování a nehrají s kde čím.

Jen pro info nemám se špatně, mám pozemky a nejsem starej :-)
nimrodl
Troll
Příspěvky: 141
Registrován: sob 27.10.2012, 13:36

Re: Zbraně

Příspěvek od nimrodl »

" Ostatně na golfu pokud je to společenská událost nebo jsou to profesionálové tak taky dodržují styl oblékání, chování a nehrají s kde čím "

To že je znalost tradic u zkoušek z myslivosti vyžadována je jedna věc,druhá je jestli s tím souhlasíš a ne/budeš je respektovat po absolvování.Protože jiná možnost získání loveckého lístku není,tak často je potřeba se učit a poslouchat věci,které ti jdou proti srsti :wink:
Nissan Patrol GR Y 60 long ,35" , navijak a tuna železa navíc :-)
Lada Niva T3
Chassin the Trane
Častý návštěvník
Příspěvky: 52
Registrován: sob 23.5.2015, 20:02

Re: Zbraně

Příspěvek od Chassin the Trane »

mikycz píše:Tradice sahají mnohem dále než za první republiku, ostatně je to naplní kurzu o první lovecký lístek a ten kdo jím opravdu prošel, by to měl vědět.
Jasně, existuje. Jen by neškodila osvěta, aby za ideál nebyla brána pouze myslivost 48-89.
Odpovědět