Starý "dobrý" S-Ball Plastic

Vše o loveckém brokovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět

Byl S-Ball plastic lepší jak Pb střely (např. Brenneke) ? Prosím níže se vyjádřete v čem a proč.

Ano
34
31%
Ne
74
69%
 
Celkem hlasů: 108
TT33
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 419
Registrován: sob 21.7.2007, 17:31

Příspěvek od TT33 »

To. ... Řehák nabízí od FEDERALU 20/76 SABOT SLUG HP, 5.ks. za cenu 470Kč. ... nádherná podrážová střela, zkus zjistit, zda-li není jinde levnější, pro tu by žádné zahrdlení nemělo být problém... :wink:
Uživatelský avatar
jakub203
Zkušený diskutér
Příspěvky: 507
Registrován: sob 06.1.2007, 1:14
Bydliště: Forest....
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jakub203 »

Blaser R93 Profesional 9.3x62, Schmidt&Bender Zenith 2,5-10x56
KB Retter Gaildorf 7x57R/16 Zeiss Diavary 1,5-6x36
Merkel 40E 12/70

"ALEA IACTA EST..."
Mosin
Zkušený diskutér
Příspěvky: 633
Registrován: sob 14.10.2006, 10:20
Bydliště: jižní MORAVA

Příspěvek od Mosin »

Já osobně vůbec nevidím problém u?ití krat?ího brokového náboje do delší nábojovékomory. až se jedná o hromadnou či jednotnou střelu. Proč by měl být problém a proč se toho bojí?? Není přeci vůbec žádná překá?ka a ani žádnézú?ení. Ba dokonce ta magnum komora, respektive svazek, vydrží vyšší tlaky (jestli se nepletu). V opačném případě - delší náboj do krat?í komory - by to byl velký problém. Obzvlá?tě u jednotné střely. Vysvětlím. Po otevření nábojnice při výstřelu se stane to, že nábojnice zasahuje až za převhodový ku?el, který je prakticky zú?ením hlavně. Stanese tedy to, že ten plast, respektive papír nábojnice zú?í průměr hlavně ještě více. Prostě nábojnice zasáhne až do hlavně. Nechci se s tím malovat, snad si to každý představíte. Střela tedymusí projít velkým zů?ením, které jí klade odpor. Dojde tedy k nárůstu tlaku, který může být kritický. Broky se logicky přizpůsobí lépe jak jednotné, z toho důvodu pí?i, že je to obzvlá?tě nebezpečné s jednotnou.
V opačném příadě, krátká nábojnice, k ničemu takovému nedochází. Maximálně by mohlo dojít k "relativnímu snížení výkonu střely v důsledku obtečení spalnými plyny, ale to je spíše taková hypotéza a na bezpečnost to nemá žádný vliv.

Co se týká vypalování náběhových ku?elů.
Tato teorie je celkem dle mého názoru absurdní. Pokud by byl zájem o tuto problematiku, tak navrhuji založit nový thread a tam to můžeme rozjet na plné pecky, aby zde byla další, alespoň trochu objektivní diskuze. takže má-li někdo zájem zalo?teto a já to rozvedu více.
CZ 550, 308 Win. / CZ 527 Varmint 223Rem / CZ 550 300WinMag / BO 98 9,3x62
ZG 47 8x57 JS / ZBK 110, 5,6x50 RM + 12x70 / ZP 16x70 / IŽH-27EM-1C 12x70
wizard
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 226
Registrován: úte 16.10.2007, 12:52
Bydliště: Svitavsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od wizard »

No,z toho co vím délka nábojnice v otevřeném stavu by měla přesně odpovídat délce komory z toho důvodu,že při výstřelu je broková náplň okamžitě směrována přechodovým ku?elem do lineárního vývrtu hlavně....při Použití krat?í námojnice broky opustí náboj,po těch několika milimetrech teprve narazí do přechodového ku?ele a jdou svedeny do hlavně.....Z toho co jem se kdysi o téhle problematice dozvěděl by to udajně mělo mít vliv na tvar brokového shluku a zpětný ráz zbraně....No,ale asi to nebude příliš zásadní a že je to bezpečné,o tom nepochybuju,protože skutečně budou i podle mého názoru logicky uzpůsobené magnumové komory na větší tlak....?lo mi spíš o to,jestli nehrozí nebezpečí,že se jednotná střela z krat?í nábojnice při kontaktu s přechodovým ku?elem nějak vzpříčí nebo tak něco.No,ale i tyhle me obavy jsou pryč,když vidím,že se to běžně používá.... :wink:
I? 43-12/12/70,
ZKK 600 7x64,Tasco 3-9x40
ZBK 110 LUX .222 Rem, Nikon Monarch 4x40
Mosin
Zkušený diskutér
Příspěvky: 633
Registrován: sob 14.10.2006, 10:20
Bydliště: jižní MORAVA

Příspěvek od Mosin »

Hmm. Přemýělím. No rozhodně nějaké vzpříčení nehrozí.
přemýšlím však nad tou tvou teorií, ví? co há?u nové vlákno a hotovo
CZ 550, 308 Win. / CZ 527 Varmint 223Rem / CZ 550 300WinMag / BO 98 9,3x62
ZG 47 8x57 JS / ZBK 110, 5,6x50 RM + 12x70 / ZP 16x70 / IŽH-27EM-1C 12x70
wizard
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 226
Registrován: úte 16.10.2007, 12:52
Bydliště: Svitavsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od wizard »

Tak jo....tvé vlákno jsem našel a naložil do něj... :wink:
I? 43-12/12/70,
ZKK 600 7x64,Tasco 3-9x40
ZBK 110 LUX .222 Rem, Nikon Monarch 4x40
Uživatelský avatar
Milan.K
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 407
Registrován: pon 20.8.2007, 16:54
Bydliště: Kolín
Kontaktovat uživatele:

broková munice

Příspěvek od Milan.K »

Zdalipak si pamatujete,když toto byla novinka a nebyla k sehnání?
http://klasika.ukazto.com/img/2274169,S-ballplastic.jpg
Naposledy upravil(a) Milan.K dne úte 01.4.2008, 13:15, celkem upraveno 1 x.
BAIKAL 27 EM-IC 12-12/70
243WINCHESTER
223REMINGTON - SACO 8x56
Když víme jak,nemineme cíl.
parfors
Nový návštěvník
Příspěvky: 23
Registrován: úte 22.1.2008, 9:52
Bydliště: LTM

podkaliberni ,,brenneky,, hornady a podobne

Příspěvek od parfors »

Vse v praxi overeno - podkaliberni jednotne strely nejdou dost presne strilet z hladkych brok hlavni, jsou urceny pro drazkovane brokovnice, nebo brokovnice s vyvrtem paradox. Ja se taky nychytal a v detexu zakoupil na doporuceni prodavajiciho zminene hornady 80Kc kus. Jake bylo me prekvapeni kdyz na strelnici na 50 m chodily vsechny na plocho. A z celkem drahych zbrani-trojak zoli z obou hlavni, brno 500 + brno 500 kulobrok, brokovnice bettinsoli. Vsechno 30 cm dolu a na plocho. Tak jsem napsal kolegovi do USA a sehnal si o tom neco literatury a ono je vsechno jinak. Slovo kolegy zbrojire - sbal-plastik - umela hmota v tomto naboji starne a silne tvrdne. Pak se stava pro zahrdlene zbrane pohromou. Vsechna tato munice je dost stara a ne vzdy dobre skladovana. Jiz se vyskytlo par pripadu destrukce. Narozdil od umele hmoty si olovo drzi stale stejnou tvrdost. Proto se priklanim k olovenym strelam. Rypnete nechtem nebo zmacknete ve sveraku sbal a potom brenek, smi se presvedcite o tvrde realite tuhosti plastu.
chalo
Nový návštěvník
Příspěvky: 6
Registrován: ned 16.3.2008, 8:07

Příspěvek od chalo »

Střelil jsem tím sele ?ikmo zezadu na poslední žebra směrem přes komoru. Po ráně značilo, čekal jsem že spadne, ale milé selátko se stočilo a utíkalo vesele dál. Druhou ranou jsem ho střelil už na ?iroko přes komoru. když jsem ho stáhnul, zjistil jsem, že se kule svezla mezi ?károu a žebry, poté vyletěla mezi krkem a hlavou ven. Bylo to pouze povrchové zranění. Olověné jednotné střely jsou o něco lepší, ale kulovnice je kulovnice.
Saman
Nový návštěvník
Příspěvky: 6
Registrován: ned 10.8.2008, 7:56

používání jednotných střel 67,5; 70mm do komory 76mm

Příspěvek od Saman »

Jeden z dobrých známých testoval na střelnici několik renomovaných značek jednotných střel (Remington,Rotwail, Hornady, SB...) U těch, kde byly na výběr jak 67,5 (70)mm i 76mm zkoušel oboje (samozřejmě v 76-kové komoře) Po stránce rozptylu vycházely hůře 76-ky, což nechápu! Je možné, že to závisí i od zbraně jako takové - ale testovali to tehdy na dvou kulobrokových zbraních s puškohledem ráže 12 a 20. Upřímně řečeno mám lepší rozptyl u kulobroku z 12/70 Minimagnum 42,5 než z 12/76 Minimagnum 42,5. Věřím tomu, že krat?í náboj by neměl absolutně nijak mechanicky poškodit hlaveň a proto raději kupuju 12/70 i když mám Magnum komory jak na brokovnici tak kulobroku.
Marek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 584
Registrován: pon 04.12.2006, 11:01
Bydliště: Trutnovsko

Příspěvek od Marek »

Chlapy, prosim Vas, jaky mate prakticky zkusenosti ze strelby jednotnou strelou??? Ja se s nima proste nedokazu trefit!!! Proto na nahanky chodim vzdy s kulovnici, ale kdyz je hon na drobnou a nejaka ta lec na prasatka, tak to msi kulovnici vzit nemuzu, a nebo jako zirta, to u nas zaciname pro omezeni skod v kukurici delat nahanky v polich, tak to chodim do lece, ale uz mam temer fobii tim strilet, ja mam bilanci 16 ran jednotnou a jedno jediny prase!!! a to jeste stalo!!! :(
CZ 550 Lux -.270 Win - Meopta 2100 3-12x50
Mosin
Zkušený diskutér
Příspěvky: 633
Registrován: sob 14.10.2006, 10:20
Bydliště: jižní MORAVA

Příspěvek od Mosin »

jeden dotaz. zkoušel si střelit s jednotnýma na střelnici do papíru? Jestli ti to skutečně střílí tam kam míří?. zažil jsem totiž i brokovnice, které letěly i o 15cm jinam a to už je dost. Nakup několik nábjoů a otestuj si "soustřel" jako u kulovnice. Nejlépe samozřejmě obou hlavní.


No a pak je samozřejmě problém v tom, že asi neumí? mířit přesně li?tou. Také to může být způsobeno psychykou. Samozřejmě, že brokový shluk je "větší". Proto taky není problém s tím střílet, jak popisuje?. U jednotné však již problém nastává. Představ si, že musíš trefit dejme tomu s přesností +- 5 cm (bavme se třebas o selatech). No ale u broku ot tak není, že? Za další si vem, když táhnež s běžícím kusem, jak se ti blbě míří. Přeci jen mířidla jsou mnohokrát lepší jak li?ta. Proto musíš s běžícím kusem táhnout vyrovnaně. Asi tak jako při střelbě na asfal?áky. Střílet musíš v tahu. musíš táhnout s kusem a samozřejmě musíš mít dobře předsazeno. No a bum. Mus le?et. Samozřejmě se při střelbě nezastavuje?, ale táhnež neustále dál. Pokud kus nepadl tak hned druhá rána. Musí využít dvou rychlých ran. protože brokovnice dle mého nejsou úplně the best na černou, tak musíš využít jejich výhodu dvou rychlých ran. A skutečně to musí být bum bum. Samozřejmě většinou vidí?, pokud jsi kus zasáhl a případně i tu?í? jak (pokud teda nestřílí? nezodpovědně na 50m!). A druhou ránu si tedy tro?ičku přikoriguje?. Velice častým problémem střelců na prasata je nevědomé podstřelování. Prostě má střelec neustále tendenci kus vidět co nejvíce a tedy míří pod něj. Z tohto jsem měl z prvopočátků obavy, tak jsem chodil s dvojkou. Dvě hlavně mi vyhovovali, že jsem doslova spodní půlku kusu za ně schoval. Dnes již chodím s mou kozlicí, protože jsem se s ní s?il. No a častým problémem je špatné předsazování.

No myslím, že jsme něco málo nastínil. každý si to musí přebrat sám a hlavně neexistuje, aby střelec byl nervozní!! To co mi popisoval kolega, že není schopen ničím na naháňkách nic trefit, protože uvidí rudl, roztřepe se a pálí po nich kus nekus, to je absurdní. Musí to být tak, jak mi kdysi říkával táta na kachnách. Jednu si vyber a tu si hlídej, dokud nepadne. No k praseti dodám a když padne, tak jej po očku kontroluj, aby se nezvedlo, obzvlá?tě při lovu brokovou jednotnou.
CZ 550, 308 Win. / CZ 527 Varmint 223Rem / CZ 550 300WinMag / BO 98 9,3x62
ZG 47 8x57 JS / ZBK 110, 5,6x50 RM + 12x70 / ZP 16x70 / IŽH-27EM-1C 12x70
Marek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 584
Registrován: pon 04.12.2006, 11:01
Bydliště: Trutnovsko

Příspěvek od Marek »

Mosine dik za rady, ale uz jsem zkousel snad vsechno:) z tech 16 ran bylo tak 12 do 20 metru, a stejne nic. Jednou mi na nahance slo postrelene prase tak na 30 metru, tak jsem udelal bum a nic tak znova bum a zas nic, stihul jsem prebit a jeste znova tupl a furt nic!!! no hruza jak v nejhorsim snu!!! je pravda ze tak tri roky jsem s nima uz nestrilel, nejak se mi prasatka vyhybaji, tak treba uz jsem trochu zkusenejsi a nemusel bych ta tak zcubit!!! nebo mi slo prase na Stepana pasekou na 25 metru a ono me ZH dslo dve rany naraz!!! Tak zas nic. Jinak my delame kvuli skodam v kukurici nahanky i v tudle dobu, pred dvema rokama mi sele, tak 15 kilo preskakovalo prusek, tupl na 10 metru a nic!!! no a pro prasatko nejhur dopadlo kdyz jsem v kukurici odtuploval tri selata, na druhou ranu udelalo salto a nez jsem prebil tak bylo v haji. A na nastrelu byla jen spicka spodni celisti... V tu chvili jsem myslel ze uz se Slugama strilet nikdy nebudu. ale proste do lece jinou flintu vzit nejde... :( :(
CZ 550 Lux -.270 Win - Meopta 2100 3-12x50
Mosin
Zkušený diskutér
Příspěvky: 633
Registrován: sob 14.10.2006, 10:20
Bydliště: jižní MORAVA

Příspěvek od Mosin »

Na moc krátko se střílí daleko hůř než na těch ca 20-30m. Mohl bys popsat kam a jak míří?? ale to asi do SZ, protože jsme tu už OT, nebo najdi nějaké téma, Možná tu nějaké bude. To prostě není možné :wink:
CZ 550, 308 Win. / CZ 527 Varmint 223Rem / CZ 550 300WinMag / BO 98 9,3x62
ZG 47 8x57 JS / ZBK 110, 5,6x50 RM + 12x70 / ZP 16x70 / IŽH-27EM-1C 12x70
Marek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 584
Registrován: pon 04.12.2006, 11:01
Bydliště: Trutnovsko

Příspěvek od Marek »

To je svata pravda, to jediny mam tak na 30 metru. A to ze spadlo jsem v tu chvili bral skoro jako zazrak :) Vis, na tu bliskost ani mirit nestiham, ono se tezko miri na pulmetrivym volnym pruhu v kukurici a vnebo v houstine mezi smrcky :) takze to zam nekam hodim a mackam... jedinkrat jsem miril, tehdy jak jsem dal na to jedno prase ty 4 rany, vsechny byly nad nim, ale v tu chvili mi nenapadlo mirit pod...
CZ 550 Lux -.270 Win - Meopta 2100 3-12x50
Odpovědět