Univerzálnost ráží

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
perdix
Nový návštěvník
Příspěvky: 30
Registrován: ned 24.9.2006, 15:52

Příspěvek od perdix »

Podle mého, pokud mít zbraň jen na srnčí a ne na nic většího, tak .222 Rem. Samozřejmě kvalitní střelu a účinek je srovnatelný. A na kožešinovou škodnou je .222 poněkud ?etrnější. Mluvím ze své zkušenosti.
každopádně ráže 5,6 jsou v rukou rozumných myslivců vynikající účinkem na zvěř a přesností, bez zpětného rázu a umo?ňují mít lehoučkou zbraň - ale jak píšu, je třeba přemýšlet a ne si tvrdit, že jednou slabou kulovnicí spasím svět, tak jak je poměrně často u těch "chytrých" vidět.

Pro toho, kdo si může dovolit ?ivit dvě kulovnice je podle lovené zvěře nejlepší zkombinovat jednu ráži 5,6mm a druhou minimálně 7mm a víc a má univerzál.
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Příspěvek od figi »

No, o univerzálnosti té které ráže můžeme vést nekonečnou debatu.
používám ráže 223,243,7x57R,7x64 a 8x57 JS.
Za dlouhé roky lovecké praxe jsem zastáncem názoru, že je nutné nejen ráži, ale i zbrani věřit.
každou z výše uvedených ráží můžu označit jako univerzální a snést spousty argumentů. S každou z nich ulovím vše, co u nás v ČR ?ije, je pravda, že s jednou třeba jen na 100m, s jinou i na 300. A s každou z nich jsem nastřílel desítky kusů spárkaté.
Základem je vždy dobrý zásah, s tím bude asi každý souhlasit. Pak už je to jen otom, jaké Použiji střelivo - střelu. Při dobré volbě střely prostřelím i toho největšího kňoura na 150m s ráží 223, a pokud mu prostřelím plíce, dál jak 100m nebude. Je pravda, že barvit asi nebude, ale to se stává u černé i s 8x57.
takže si myslím, že podle toho, kdo a jak střílí, neblbne a ví, co si může dovolit, se odvíjí i Použitelnost kulových ráží. Pak vznikají i legendy o starých hajných, kteří s ráží 222, protože jinou nemají, střelí úplně všechno. A konkrétně na Slovensku je to i s hornety a dokonce silné kusy vysoké a černé s ráží 22lr.
Můj názor je, že hlavně začínající lovci a průměrní střelci by mělipoužívat jakoukoli ráži od 7mm (kromě 7,62x39) výš, pro dobré střelce s loveckou zkušeností je to klidně od už zmiňované 222
Býval jsem zastáncem silnějších ráží, a třeba 243 byla pro mně jen taková prskačka na lišky. Pak jsem si kvůli terčové střelbě pořídil 223, a samozřejmě vyzkoušel i na lovu - rok jsem pak nechodil s jinou zbraní, protože mně naprosto uchvátila. Ale protože je úplně jiné značení, dodnes mám občas po ráně pocit, že jsem chybil, protože ta zvěř se po ráně zkrátka chová jinak. Mám štěstí, že patřím ktěm, kteří sly?í vždy úder kule na zvěř, takže podle toho hned dokážu určit i místo zásahu s poměrně velkou přesností. takže lov s 223 je proto bezproblémový, ale vzhledem k nevyrovnaným ranivým účinkům bych ji nezkušeným lovcům nikdy nedoporučil (srna s komorovou ránou bez značení odběla lesem cca 150m, přitom bekala, kdybych neslyšel úder kule, je to typická chybená rána, - ale to mi udělal srnec i s 7x64 ! ). Pak jsem pořídil 243 a tu osobně pova?uji za naprosto univerzální, účinek na zvěř je lepší, jak u mých ostatních silných ráží i na velké vzdálenosti. Ale zase ji doporučím jen zkušeným a jen těm, kteří chtějí střílet daleko.
Jinak jako naprosto excelentní vidím 7x57, vynikající přesnost,malý zpětný ráz a na běžné lovecké vzdálenosti dokonalý účinek - pro začínající myslivce ideální volba.
8x57 je výborná ráže, pokud někdo nechce pro?ívat kouzlo dosledů, tak přesně to je ono, jen se nesmí udělat chyba výběrem příliš tvrdých střel, protože pak to zvěř hladce prostřeluje bez předání energie a ta odchází, i když ne daleko.
Navíc - co je ideál - chceme, aby zvěř zůstala v ohni, nebo aby z nástřelu ode?la na krátkou vzdálenost 30-50m a přitom dokonale vybarvila ? Já osobně preferuji to druhé.
perdix
Nový návštěvník
Příspěvky: 30
Registrován: ned 24.9.2006, 15:52

Příspěvek od perdix »

Figi, napsal jsi spoustu pravdy. Nejvíc bych souhlasil s tím, aby si začínající lovci kupovali "silnější" ráže, tj. od 7 nahoru a až se naučí střílet, tak se trochu vyprofilovat - i když skutečnost je úplně jiná.
S čím nesouhlasím, je odcházení zvěře - jednak je to ne moc líbivé a hlavně si nemyslím, že je to záruka vybarvení a někdy je to spíš ke škodě, když se ti třeba podfoukne lopatka a srazí se tam krev - kus stáhnež za určitou dobu a už to nemusí být ono...
Mě třeba u 7x57 vadilo to daleké odcházení i při dobrých střelách. Psa sice moc nepotřebuje?, ale přece jen. Mnohdy střílí? večer, nedaleko krytiny a pak běhat s baterkou po mokré kukuřici a hledat srnče, které ti ode?lo sice jen těch 50 metrů není moc extra zá?itek a to nemluvím o černé zvěři.
Od té doby, co používám 7mm Rem Mag, tak mi zvěř z nástřelu neodchází vůbec (tedy krom naháněk na černou) a z 222 Rem to bylo max 15 metrů (ale nic jiného než srnčí bych s tím nestřílel). A vždy, když je zasažena komora, tak je zvěř krásně vybarvená dovnitř a všechno je to takové čisté.
A s tímto názorem se setkávám u velké většiny svých kolegů a kamarádů - je lepší větší dírka, nebo vyhodit kus ?eber, než kus hledat, i když na krátkou vzdálenost. Ostatně tento trend je v současné době všeobecně roz?ířený - do módy jdou osmičky a devět-trojky. Dříve by se u nás třeba ráže 9,3x62 vůbec neroz?ířila. Ale teď když přinese? někomu střelené srnčí 9,3 tak se jen olizuje, když vidí dvě malé dírky a nechce ti věřit, že je to střelené takovým kanónem.
Ale jak píšeš, je to nekonečná debata.
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2033
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Příspěvek od lovec »

Edelweiss píše:A jinak opravdu nejde ani tak o ráži jako spíš o střelu,kdo skrblí na munici dohledává i po ráně z děla.
Střela je základ úspěchu a pak jde ještě o to se i trefit a s tím mají starší členové občas problémy.když si někteří myslí že sou Vilém Tel dej si v revíru 3 rány za rok.Na střelnici přestřelovat zásadně nechodě (prý to nepotřebují a je to drahé) a co se munice týká tak ta nejlevnější nejlíp ve slevě po záplavách je ta nejlepší.Pak když už pomrzačí pátý kus zajdou flintu přestřelit a zjistí že jim na 50m netrefí terč a rozptyl mají jak z kulometu,teprve pak hledají příčiny neúspěchů.
Já říkám flinta které věří? a trénink to bude ta správná cesta k úspěchům loveckým.
:twisted:
.........balzam na moju dusu..... 8) 8) 8) 8) :wink:
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Příspěvek od figi »

Perdix napsal:
Ostatně tento trend je v současné době všeobecně roz?ířený - do módy jdou osmičky a devět-trojky.

Při dobře umístěném zásahu na žebra za plecko je s těmito rážemi kupodivu srnčí nejméně poškozená, když mám kus pro sebe, střílím si ho většinou 8x57 JS :D
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1064
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

univerzální ráže.

Příspěvek od Josef Kuřitka »

takže z výše- či níže uvedeného plyne. Univerzálnost ráže "střely" vyplývá především z fyzických schopností, odborných loveckých a střeleckých dovedností a nakonec i lidských vlastností myslivce. Prostě vědět a poctivě si přiznat, co umím, co dokáže puška, náboj, optika, odhadnout vzdálenost, jak těžký a vitální je kus. V klidu počkat , až se postaví naširoko, a střelit za lopatku na žebra. Pak to zpravidla není rozbitý (ani po 300WM) a není spotřeba elektřiny v baterce. :D :D :D
Základem je heslo: Bez treniróvky nět čempióna.
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Příspěvek od figi »

jen bych chtěl vědět, kolik času dají lidi tomu tréninku. Myslím a vím podle myslivců v sdruženích, kde jsem členem, že je to 0 !
Na okresní přebory - K4M nechodí téměř nikdo.
A největší pohroma bývá, když hospodář vyhlásí střelby kulí a podle splnění lehoučkých kriteríí chce teprve dát povolenky
A přitom je to super zábava, jít si občas střelit alespoň z malorážky.
nimrod nimrod
Zkušený diskutér
Příspěvky: 951
Registrován: pon 08.1.2007, 22:54
Bydliště: Morava

7x75R SE vom Hofe

Příspěvek od nimrod nimrod »

Zdravím! Měl bych dotaz do Fóra.
U? delší dobu přemýšlím, o tom, že změním ráž - 7x57R mi prostě nefunguje tak jak bych si představoval, v něpřehledném kopcovitém terénu mi kusy (černá, vysoká, mufloní, snrčí i lišky) odskajují do roklí, houštin a podobně, černá navíc nebarví, kolirát si připadám už jak křovák, který hledá každé zlomené stéblo - psa nemám a z časových důvodů ho zatím ani mít nemůžu. Poslední kus černé, lončáka, jsem trefil ideálně přes plecka na 40m, i tak mi šel v 60cm sněhu k 70-ti metrům, apod. - vím, není to žádná hrůza, ale když máte tahat 60kg kus v 60cm sněhu o 70m navíc, nasere to.
Co však nechci měnit, je zbraň - se svojí kozlici jsem za ta léta už srostl (na zimu ideální zbraň), navíc vývrt kulové hlavně je téměř stoprocentní, takže je mi líto ře?it rozhození svazku. Známý - zkušený puškař, mi nabídl, že mi komoru z 7x57R přestru?í na 7x75R SE vom Hofe, stoupání drážek, rozměry vývrtu jsou stejné. Přebíjení umí, nábojnice lez udělat vcelku v pohodě z 9,3x74R.
Otázka zní, jaké zkušenosti jsou s podobnými rážemi, jde hlavně o stop-efekt, řekněme od 20ti do 200m.
Např Perdix (viz výše): 7mmRM (což je s 7x75R srovnatelné) uvádí že oproti 7x57 je to nesrovnatelné.
Co tedy 7mmRM, jak to funguje :?: (srnčího dnes už lovím méně než ostatní spárkaté) - nepředpokládám, že s 7x75R SE tu pude mít někdo praktickou zkušenost, ale kdyby - podělte se prosím. Díky
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Příspěvek od dalas »

Já bych to viděl prozaičtěji 7x65R. Vom Hofe jsou vesměs hodně rychlý.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
vhool

Příspěvek od vhool »

to nimrod: priklanim se k nazoru dalase uz jen proto ze mas R a s 7mmRM by mohl byt trosku problem treba s vytahovacem ... je to resitelne ale zbytecne zvysujes naklady. 7x65R je si myslim dostacecna a s dobrou volbou strely bude idealni.navic pouze prestruzis komoru a nemusis se o vic starat :wink:....ale von hofe je fajnova raze a vzhledem k tomu ze mam rad exoty tak jsem take na vazkach co bych volil :lol: :lol: :lol:
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1064
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Nimrod- přestavba na 7x75R

A jakou máš flintu - ten původní ulobrok HZ?!? Já si nedovedu představit, že by jsi tak představil nějakou českou zbraň stará ZH řad 100,200 a 300, kulobrokové kozlice Brno 500, CZ 584 - obě poslední měly kulovou hlavěň jak slánku na limo. Možná by šlo ZH poslední generace, kdy tam začali dávat 7x65R a 8x57JSR a skutečně silnou hlaveň a údajně zesilovali i závěr - myslím, že to bylo tak 5 max. deset let zpět. Původní ZH závěr na 7x65R nebyl úajně dimenzován! Zda se běžně dělalo Super Brno v ráži 7x57R nevím- tam byl matro? kvalitní?

Kup si raději novou kulovnici!
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Příspěvek od dalas »

To je nejdůležitější předpoklad, aby přestavba byla realizovatelná. Co se týká Zbrojovky, mám katalog určitě starší jak 10 let. V ráži 7x65R byly komorovány ZH 308, 328, Brno 500 502.3, Brno Super 572.5. Závěr je Kersten a ten je dost pevný.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
nimrod nimrod
Zkušený diskutér
Příspěvky: 951
Registrován: pon 08.1.2007, 22:54
Bydliště: Morava

Příspěvek od nimrod nimrod »

Mám CZ 584, model 4., které se běžně dělaly v 7x65R a dokonce v 30-06 s nezměněným vnějším průměrem hlavně oproti rážím 7mm, z toho důvodu je přestavba realizovatelná. Dobře dolícovaný závěr ty tlaky unese, CZ584 je modifikovaný kersten - hlaveň mám dlouhou 620mm. 7x57R na 7x65R přestrušit bohužel nelze (to byl 1. nápad), protože je 7x57R širší (v dané hloubce) než 7x65R. V daném místě by pak vznikl tlakem prstenec a ne?lo by splehlivě vytahovat. Uvolňovat celý průměr komory nechci a ani to nejde.

Pozn. neuvažuju o přestavbě na 7mmRM - (tam by byl problém s vytahováním, jak psal Vhool, ale hlavně už se ?ířkou komory). 7mm RM jsem uvedl jako přibli?ný výkonový ekvivalent k 7x75R SE v.H - což je v podstatě 9,3x74 stažený v krčku na 7mm.

Ptravděpodobně do toho půjdu, protože to nebude zas nákladné a ?kála využití zbraně se posune, nicméně chtělo by to ještě vymyslet jakou střelu naládovat. Perdix tady (výše) popisuje v 7mmRM dobrý účinek Vulkánu, máte někdo ještě jinou zkušenost v 7mm?
Naposledy upravil(a) nimrod nimrod dne stř 25.2.2009, 6:41, celkem upraveno 1 x.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Příspěvek od dalas »

To nimrod: 7x65R beru zpět. Nějak jsem si neuvědomil, že to je vir?inko. Jde sice jen o desetiny, ale tudy cesta nevede. Pak se skutečně jeví jako nejschůdnější 7x75R SE v.H.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
František Fořt
Věčnej rejpal ;-)
Příspěvky: 662
Registrován: pon 09.10.2006, 11:25

Příspěvek od František Fořt »

Hele, já ti nevím. Já bych zkusil nejdříve pohledat nějakou jinou patronu nebo kuli. než bych dělal takové ?ari vari, tak bych fakt zkoušel střelivo. Nevěřím, že i v 7x57 nenajde? nějakou patronu, která ti bude vyhovovat. A pokud ne, tak bych raději nejdříve investoval do hledání nějaké vlastní laborace, resp. bych si to nechal nalaborovat. Jestli chceš stop efekt, určitě se ti podaří najít nějakou vhodnou měkčí střelu, která s dobrou laborací udělá své.
Mně to připadá hrozný kotrmelec si normální kulobrok takhle přestavovat.

Měl bys ale nejdříve zkusit 11,2 SPCE Vla?im! Buď vlastenec!
Odpovědět