puškohledy, světelnost a výkon za šera

Lovecké puškohledy a vše o nich. Vaše zkušenosti, rady a dotazy.
TT33
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 419
Registrován: sob 21.7.2007, 17:31

puškohledy, světelnost a výkon za šera

Příspěvek od TT33 »

Základní pojem označování puškohledu: součin zvět?ení a průměr objektivu. Světelnost puškohledu: součin koeficientu světelné propustnosti optické soustavy a druhé mocniny poměru průměru výstupní pupily puškohledu a průměrz zornice lidského oka. Udává nám jas vnímaného obrazu. Čím je číslo světelnosti vyšší, tím je jas obrazu větší. Výkon za šera: druhá odmocnina ze součinu zvět?ení a průměru objektivu. Udává nám stupeň rozli?itelnosti detailů vnímaného obrazu za snížené viditelnosti. Čím je číslo výkonu za šera vyšší, tím jsou lépe rozpoznatelné detaily pozorovaného předmětu a tím později nám obraz při stmívání zakrývá tzv. zrnění. Za velmi dobrý puškohled s univerzálním Použitím lze z hlediska světelnosti a výkonu za šera považovat takový, který má průměr výstupní pupily asi 5 mm a větší a výkon za šera větší než 20. Na druhou stranu malý průměr objektivu s malým zvět?ením má velkou hloubku ostrosti a ?iroké zorné pole, což je výhodné pro střelbu na zvěř v pohybu - pro naháňky. Malý puškohled má i malé rozměry a malou hmotnost, malý průměr objektivu dává malou světelnost a spolu s malým zvět?ením i malý výkon za šera, takže není vhodný pro střelbu za snížené viditelnosti. Toto uvádím jenom proto aby se už nikdo nedivil, že při zvět?ení 12x, když zapne světelný bod, tak za snížené viditelnosti vidí jenom "vánoční stromeček". (U puškohledu 3-12x56 je optimální výkon za šera při zvět?ení 8-9x.)
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva »

to jsou zakladni poucky a vzorecky z optiky. V praxi jsou celkem k nicemu. protoze kdyz vemes dva puskohledy se stejnymi parametry (podle vzorecku) tak zjistis ten rozdil mezi optikou za 5 a za 30 tisic. Tech. specs. jsou stejne a nedky ten levny na pappire vypada dokonce lepe.

Kdyz vypustime mechanicke vlastnosti a odolnost.

tak rozdil mezi objektivem (tubus 30mm) 50mm a 56mm je asi 15minut po zapadu slunicka.
podobny rozdil je od 44mm k 50mm. tudis radove 30min sera. (bereme vyrobky od stejneho vyrobce se stejnou kvalitou skla)
otazna zni, je opodstatneny narust ceny a vahy k vuli 30min.???
u obj. 56mm potrebuji vysokou montaz, vahove jsem taky jinde a tak potrebuji hoooodne kvalitni montaz, v tomto okamziku musim mit i vysoukou licnici. toto je potreba zvazit.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
Uživatelský avatar
Andy
Administrátor
Příspěvky: 1840
Registrován: úte 01.8.2006, 14:17
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy »

Nekdy na tech 30min. zavisi, zda se neco ulovi ci ne :lol: Ale jinak samozrejme souhlasim. Cili teorie je jedna vec a to jak to pak vypada v praxi v souvislosti s rozdilnou kvalitou skel a rozdilnosti povrchove upravy vec druha.
TIKKA T3 Varmint Stainless 308WIN, Leupold VX3 4,5-14x50 long range ill fine duplex
TIKKA T3x TAC 300WM, EAGLE TSV 14:02/75 640
ZKM452 22LR, PARD 008
IZ27M 12x76
vhool

Příspěvek od vhool »

no nechci zlehcovat teorii ale moje zkusenost je takova ze u variablu vseobecne je za sera nejlepsi vykon kdyz si ho nastavim na polovinu ( u 3-9 nastavim na 6x) :?
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva »

Vzhedem k tomu ze vim co te to vsechno stoji za praci a co za to dostanes, tak nevim jestli by mi to za tech XY tisic za 56mm stalo. To si to zradlo radeji koupim.
a kdyz uz pujdu strilet za tmy, tak si koupim 3gen. NV. a resit to nebudu.
Ja kdyz si budu chtit neco strelit, tak si na to treba vemu dovolenou a budu tam tak dlouho az to prijde. A 30 min mi nezabije. Pravda, zase to klidne picnu na 500m. a se 16x Mark4. s obj. 40, ktery strci do kapsy levne 56mm.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
vhool

Příspěvek od vhool »

to shiva: souhlasim s tebou jen jsem reagoval na debatu tady na foru.vzdyt me znas :wink:
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva »

sorry, nenapsal jsem ze to je pro Andyho.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
Uživatelský avatar
Andy
Administrátor
Příspěvky: 1840
Registrován: úte 01.8.2006, 14:17
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy »

shiva:
"No cement". Pac tvuj pohled je od myslivosti ponekud vzdaleny. Nic ve zlem :lol:
TIKKA T3 Varmint Stainless 308WIN, Leupold VX3 4,5-14x50 long range ill fine duplex
TIKKA T3x TAC 300WM, EAGLE TSV 14:02/75 640
ZKM452 22LR, PARD 008
IZ27M 12x76
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva »

vzhledem k tomu, ze nejsem zvykly střílet na neco co nevidim tak s tebou musim souhlasit. Rovnez mam rozdilny nazor na bezne pouzivane praktiky myslivcu.
ale o tom tu neni rec. kazdy si musi zvazit to, jestli si koupit kvalitni puskohled a to ne podle papirovych hodnot ale podle kvality a to nejenom optickych ale i mechanickych. Zaroven jestli potrebuje NF s 56mm objektivem, ktery ho prijde opravdu podstatne draz a to nejen cenou za vlastni puskohled, kvuli 30min lepsiho videni. za cenu tezsi pusky, drazsi montaze, vysoke licnice (neli stelovaci a tim spojene problemy).
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
Tomfi
Zkušený diskutér
Příspěvky: 647
Registrován: pát 06.10.2006, 5:10
Bydliště: českomoravské pomezí, 575 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tomfi »

To Shiva> Bez komentáře.
Ta poznámka pro Andyho :roll: :roll: :twisted:
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1064
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

TO Shiva

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Pro mě to jsou jednoduché počty. Kvůli práci, dojí?dění ,se dostanu tak maximálně 100(150)x do roka ven. Prostě musím jít ráno a večer,když mám možnost. Pak je to :30x100=3000minut. Pak 3000 podělím 60ti a dostanu 50hodin nejlepšílo lovu, když se rodí, nebo usíná den. To ale jako "nemyslivec" Možná nechápe? . A cena toho "plusového času", ta se nedá vyčíslit.
P.S. 56NF můžu dát na normální pušku a ve slabší ráži (např. 243W) stačí solidní , spasovaná násuvka.
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva »

Kazdy ma a voli sve priority.
Jen jsem poukazal na fakta s kterymi je potreba pocitat a uvedomit si ze papirove hodnoty nejsou tak smerodatne jako kvalita skla a jeho uprava.

Nevim teda co je to nasuvka, ale zase jako nemyslivec bych si nikdy nedaval dalsi pohyblivou cast do montaze. weaver lista a kvalitni ocelovou montaz je jedine co k NF patri. :-)

videl jsem hodne myslivcu s domo samo vecma, rovnez jsem mnohokrat svetkem jejich strelby. Ale pravda je, ze to je OT.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1064
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Násuvka: tím myslím násuvnou montáž bez jakých koliv nesmyslných tunelů, podhledů a pod. Veaver je skutečně dobré a kvalitní trvalé řešení. Na M03 je jediné řešení montáž dodaná výrobce,ale drží. Mezi optikou a hlavní je 1,5mm. Jinak NF je super, ale jako hlavní a jediný puškohled bych ho nechtěl. Prostě ?pičková optika s perfektním využitím v myslivosti na "varmint". V jednoduchosti je síla, a proto mám SW 8x56 na 30mm tubusu a je s tím při "nachtg jagd" dobře vidět - nevím, jestli bych poznal svým okem rozdíl mezi NF a SW. Jiná věc je samozřejmě mechanika, ale já neklikám. 300WM mě do 25Om podrží.
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva »

Aha, tak to ma byt.

Ja mam vsede Weaver (picatiny) a Leupold QRW. Prave k vuli rychle vymene puskohledu.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
vhool

Příspěvek od vhool »

pridavam sem nazor ktery mi prisel mejlem.zamerne nejmenuji.treba se autor ozve sam.ja osobne se absolutne s timto prispevkem neztotoznuji a muj nazor na meoptu je zde na foru jiz znam :wink:
Mám Meostar 8x56 a lepší koukáníčko za noci a šera jsem dosud neměl za 40 let.Je zbytečné vyhazovat peníze za drahou optiku zn.Swarovski,Zeiss,Docter,Leica, Steiner, Eschenbach ?..za 20 000,-Kč a více.To si raději pořídím 4ks a to: Nikon Monarch 8x56,10x56,Meostar 8x56,10x50, než za 1 ks Swarovski 8x56 za pouhých a předra?ených 55 000,-Kč.Zeiss 7x50 a 10x50 Jenoptem DDR nejsou té? špatné v relaci do 5000,-Kč.Mám i ve své testovací sbírce asi 40 ks i starší Meopty, ruské, japonské ?..
Odpovědět