Vyhl. 403/2013

Veškerá legislativa ohledně lovectví a myslivosti
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Novela zákona 449/2001 Sb. o myslivosti návrh MZe

Příspěvek od fesoj »

Co se týče legalizace stávajících, na černo držených noktovizorů, to by mohla vyřešit amnestie na zbraně, která bude platit od 1.7. příštího roku na dobu 6 měsíců.
Kritériem pravdy je praxe.
Lesomil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 455
Registrován: úte 04.1.2011, 19:29

Re: Novela zákona 449/2001 Sb. o myslivosti návrh MZe

Příspěvek od Lesomil »

Fesoj, no já mám v tomto případě odlišný názor na věc, ale ani jeden z nás není tek, kdo závazně vykládá zákon... :wink:
Nepominu li skutečnost, že krom prodejce dosud nikdo neeviduje držené (zakoupené) přístroje NV a nejednotnost výkladu zákona ( NV s osnovou či bez ní...) pak jaký má PČR důvod lézt mi do bytu či domu ke kontrole - čeho...? Osobně jsem dospěl k názoru, že v ČR se přístroje NV na rozdíl od zbraní prodávají bez jakéhokoliv omezení (krom cenového pro kupujícího :) ) Tedy není třeba nákupního povolení a podobně. Není ani zákonem stanovena povinnost zakoupené NV na PČR registrovat (na rozdíl od zakoupené zbraně). Zakoupit si NV může i ten, kdo není držitelem zbraně či zbrojního průkazu. Což bych viděl jako potvrzení názoru, že se NV stává zakázaným doplňkem zbraně až ve chvíli, kdy je na zbraň instalováno. Běžně NV přece používají fotografové apod. Obávám se, že ani jeden nemá výjimku. No a co se týče právního nároku na držení NV pak vzhledem ke skutečnosti, že toto si zákazník kupuje zcela legálně v souladu se zákonem a platí za jeho zakoupení bez jakéhokoliv omezení či podmínek, vzniká mu podle mého názoru právní nárok na držení již zmiňovanou koupí. Tedy na držení....., další téma by mohlo být používání..... :wink: :wink: Tobě ale asi šlo o právní nárok na povolení výjimky.... ne o držení. Já bych to viděl asi tak, že ten, kdo NV již vlastní pouze požádá o výjimku, aby je mohl používat se zbraní. Kdo je dosud nemá, pořídí si jej s ohledem na udělenou, či neudělenou výjimu. Ale vidím NV jako majetek osoby, tedy že by mu mělo zůstat i po skončení udělené výjimky. Ovšem nesměl by jej poté již instalovat na zbraň. Myslím, že šikovný právník by jim pěkně zamotal šišku... :wink:
Ale jak jsme se už mnohokráte shodli, nejsme ti, kodo je oprávněn vykládat zákon a naše diskuse je pouze "akademická"
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Novela zákona 449/2001 Sb. o myslivosti návrh MZe

Příspěvek od dalas »

fesoj: k tomu "C" výňatek z důvodové zprávy zní:
K novelizačnímu bodu 14 a 15 (k § 17 odst. 3 a 5)
Stávající povinnost být držitelem platného loveckého lístku v případě žadatele o vydání nebo držitele zbrojního průkazu skupiny C je problematická v případech, kdy osoba (např. ze zdravotních důvodů) po určitou dobu lovecký lístek nedrží. Tato skutečnost je totiž důvodem pro odnětí zbrojního průkazu, případně pro nevydání nového zbrojního průkazu po zániku platnosti dosavadního. Protože předmětem úpravy v zákoně o zbraních je především oprávněné držení zbraně a nikoli už oprávněný výkon lovu, povinnost být držitelem platného loveckého lístku se pro potřeby vydávání a držení zbrojního průkazu skupiny C zrušuje.

jinak ke každé novele je zpracována důvodová zpráva, kde by se měl člověk dovědět, co zákonodárce vedlo ke změně.
celé znění : http://www.komora.cz/download.aspx?dont ... 874‎Archiv

Kardinální otázkou ale je, proč bych měl ze zdravotních důvodů přijít o lovecký lístek. Tušíte někdo?
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Lesomil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 455
Registrován: úte 04.1.2011, 19:29

Re: Novela zákona 449/2001 Sb. o myslivosti návrh MZe

Příspěvek od Lesomil »

Zdravím Dalasi !
Tak to bylo první co mi prolétlo hlavou při pročítání příspěvku.... Nejsem všeználek a snažím se vždy zdůraznit, že se v daném případě jedná jen o můj názor, pokud neodkazuji na zákon... Ale v tomto případě přece není důvod plést dohromady Lovecký lístek a Zbrojní průkaz. Pokud jsem držitelem zbrojního průkazu, pak myslím, že není důvod k odebrání Loveckého lístku "ze zdravotních důvodů" V prvé řadě by se jednalo o zbrojním průkazu. Naopak jako držitel Loveckého lístku nemusím mít zbrojní průkaz. Má ho snad povinně někdo ze sokolníků? Nevím... Taky lovit do povolených pastí je možno na základě Loveckého lístku a povolenky k lovu. Ani zde nemusí být přece lovec držitelem zbrojního průkazu... Nebo mi něco uniká.....?
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Novela zákona 449/2001 Sb. o myslivosti návrh MZe

Příspěvek od fesoj »

To snad ani nejde, pokud ho mám na dobu neurčitou. Spíš by přicházelo v úvahu jeho odebrání pro nějaký přestupek na úseku myslivosti.
Kritériem pravdy je praxe.
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Novela zákona 449/2001 Sb. o myslivosti návrh MZe

Příspěvek od Petr1970 »

jste si jistý že to NV se prodává "běžně" lidem co nemají A-vyjímku na zákazaný doplněk? co sem slyšel od jednoho prodejce zbraní, tak se to spíš týká "šedivek" že na faktuře nebo nikde není záznam že bylo prodáno NV ale něco typu "baterka atd..."

takže prodejce je z obliga a je to problém kupujícího (který bude tvrdit že ho zrovna našel a nejbližší pracovní den ho jde odevzdat..)

ofiko to prodat snad můžou jen lidem co maj A (a to nedostane skoro nikdo, v některých okresech vůbec nikdo")
nebo platí ta varianta že samo o sobě je to neškodnej dalekohled a že až to dám na zbraň z toho dělám zakázanej doplněk když nemám A-výjimku?

a kdo má A, automaticky podléhá režimu kontroly policie atd (maj na to nárok, musím bez námitek pustit monocajy na kontrolu zbraní a uložení těch zakázaných věcí kdykoli..) když nemám A, musí mít povolení k prohlídce podepsané soudem atd...

chápu to blbě? teoreticky by ten novej "mysliveckej" paragraf měl umožnovat nabytí toho Ačka u policajtů na to noční vidění, ale v reálu nevím....
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Lesomil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 455
Registrován: úte 04.1.2011, 19:29

Re: Novela zákona 449/2001 Sb. o myslivosti návrh MZe

Příspěvek od Lesomil »

Tady jsme zase u toho výkladu zákona. Jestliže si někdo koupí klasický NV zaměřovač se záměrnou osnovou. Teoreticky by to mohl být doplněk zbraně, který je zakázán Zákonem o zbraních.... jedná se totiž o zaměřovač .... atd. V tomto případě tam je ustanovení.
Pokud koupí tzv. předsádku, která nemá záměrnou osnovu, nemůže mu nikdo říci, že má zaměřovač, pokud ji nespojí se zaměřovačem na zbrani. Běžně to používají fotografové na noční snímky... Taky je na netu u těchto výrobků většinou uvedeno, že na to není třeba výjimky od PČR... Ale popravdě jsem se ještě nesetkal ani s tím, že by prodejce inzeroval nutnost výjimky, či nákupního povolení na NV se záměrnou osnovou...
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Novela zákona 449/2001 Sb. o myslivosti návrh MZe

Příspěvek od Zdenek41 »

Mě bylo vysvětleno to,že zákon nezná vyjímku na dobu a užití.V té upravě zákona mělo být to,že mělo být na povolení na dobu určitou což se nedohodlo a chtělo se na dobu neurčitou a povolit pouze pro myslivce přes ossm.To se nelíbí ostatním a věřím,že to neprojde.
Lesomil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 455
Registrován: úte 04.1.2011, 19:29

Re: Novela zákona 449/2001 Sb. o myslivosti návrh MZe

Příspěvek od Lesomil »

textu novely zákona..

(2) Policie České republiky (dále jen „policie“) může udělit výjimku držiteli zbrojního průkazu skupiny A anebo C nebo zbrojní licence skupiny A, F, G, H, I nebo J, který provádí

mimo jiné ...
f) výkon práva myslivosti podle zvláštního právního předpisu24); takovou výjimku lze však udělit pouze pro doplněk zbraně uvedený v § 4 písm. c) bodě 2; podmínky stanovené zvláštním právním předpisem zůstávají nedotčeny24).
Výjimku lze udělit, pokud to neodporuje veřejnému pořádku a bezpečnosti, a lze ji časově omezit, pokud je udělena podle písmen b) až e).

(3) Policie může udělit výjimku podle odstavce 2, pokud to neodporuje veřejnému pořádku a bezpečnosti. Výjimku lze časově omezit, je-li udělena podle odstavce 2 písm. b) až f). Za účelem posouzení, zda udělení výjimky neodporuje veřejnému pořádku a bezpečnosti, je policie oprávněna požádat orgán veřejné moci, fyzickou osobu nebo právnickou osobu o poskytnutí potřebných podkladů a informací; dožádaný orgán nebo osoba žádosti vyhoví bez zbytečného odkladu.


Tedy výjimku pro myslivce na zaměřovače s principem noktovizorů NELZE časově omezit. Ostatní LZE, ale není to zákonem přímo nařízeno...
Lesomil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 455
Registrován: úte 04.1.2011, 19:29

Re: Novela zákona 449/2001 Sb. o myslivosti návrh MZe

Příspěvek od Lesomil »

No, tak jsem se trochu překoukl... ono v odstavci 2) formulaci o časovém omezení vyškrtli.... ALE udělali odstavec 3) kde možnost časového omezení již zase je a to včetně písmene f) které se týká výjimky pro myslivost... Proč to dělat jednoduše, když to jde složitě... :evil:

- takže omezit časově můžou, ale nemusí...
Uživatelský avatar
lörinc
Zkušený diskutér
Příspěvky: 962
Registrován: čtv 24.5.2007, 17:33
Bydliště: Prostějovsko

Vyhl. 403/2013

Příspěvek od lörinc »

Ještě jsem to tu nezahlédl, tak to sem dávám. Přišlo mi to z OL kraje....

https://drive.google.com/file/d/0B7S_oQ ... sp=sharing

Diskuze k vyhlášce probíhala v jiném vláknu. Příspěvky přesouvám sem. Karel61.
Sauer 101, .30-06, Tikka T3 Varmint .243 win.+Nikon Monarch E 2,5-10x56 Ill, ZG 47 8x57 JS, ZG 47 8x60 S, ZKM 455 22 LR+Delta 4x32AO, UB 12/12, Gustav Tichý 16/16
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyhl. 403/2013

Příspěvek od Zdenek41 »

Tak s tím NV jsem asi pochopil,že policie na dobu neurčitou,ale ossz nezná nic jiného než jeden rok.Asi tak to bylo.My tu máme vyjímky pouze se žádostí a povolení na jeden rok u všeho.Světla,bachyně atd.
Uživatelský avatar
roedear
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 418
Registrován: pon 13.10.2008, 14:27

Re: Vyhl. 403/2013

Příspěvek od roedear »

lovecký lístek X zbrojní průkaz

jeden příklad z praxe: je vám např. 40 let, myslivost děláte od "18", no a najednou dostanete epileptický záchvat, jen jeden, přizpůsobíte životosprávu, berete léky a žádný další se dostavit nemusí, ale! .. střílet můžete už jen sportovně na střelnici, zbraně držet nesmíte a myslivost pro vás znamená maximálně - krmit, chodit jako honec, sbírat shozy či vejce... zbrojní průkaz vám totiž vrátí až po uplynutí 10ti let od posledního záchvatu :roll: , lovecký lístek vám zůstává.

ten paradox možnosti střílet na střelnici jako každý jiný civil a zákaz individuálního lovu na čekané je pro mě nepochopitelný, bral bych kratší lhůtu, např. 2 roky, to se dá vydržet, ale 10 let? pokud někdo, kdokoli, dostane záchvat na střelnici je riziko zranění ostatních mnohem vyšší, než pokud půjdete na posed a budete dodržovat zásady bezpečné manipulace se zbraní (nabít až na posedu, nebo těsně před střelbou, vybití zbraně před odchodem).
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Vyhl. 403/2013

Příspěvek od fesoj »

Zákonodárce tímto ustanovením zřejmě chtěl mimo jiné též eliminovat zvýšenou možnost odcizení zbraně epileptikovi v případě záchvatu - a nemusí jít zrovna o zbraň loveckou. Ten další záchvat se sice dostavit vůbec nemusí, ale může, a to kdykoli a kdekoli. A stane-li se to na veřejnosti, zpravidla je to provázeno snahou o záchranu života postižené osoby, z toho vyplývajícím zmatkem - a že přitom zmizela zbraň, to se zjistí až bůhví kdy.
Kritériem pravdy je praxe.
Toma
Zkušený diskutér
Příspěvky: 622
Registrován: úte 13.11.2007, 10:37

Re: Vyhl. 403/2013

Příspěvek od Toma »

Děje se všelicos.V práci byl borec držitel zbraní zp skupiny B epileptik,dvakrát pro něj dojela rychlá do práce když odpadl.Na rok přeložen na jiné pracoviště protože dělal ve výškách,zákaz řízení,zp odebrán nebyl,myslím že doktoři to nevěděli,pokud by jim to neřekl,tak mu zůstal.Po roce donesl od doktora papír ,vrácen zpět na původní pracoviště,řídit vozidlo opět mohl.Tak nevím kdo by to obsral kdyby se něco stalo.Tak to je kluci,tak je to.
Lovec zabíjí jednou ranou.
Odpovědět