308W vs 8x57 JS

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
Sam60
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 128
Registrován: stř 12.6.2013, 6:35

Re: 308W vs 8x57 JS

Příspěvek od Sam60 »

Já řešil podobný problém. Chtěl jsem T3 v 308W bez mířidel. Po 5 měsících čekání jsem chtěl vrátit zálohu. Majitel Detexu mi nabídl 8x57 JS kterou měli skladem. Mám mířidla a napínáček, který nepoužívám. Spoušť je dost jemná. Vůbec této volby nelituji ba naopak. Lehká a přesná zbraň. Střílím všechno do 200 metrů. Střelivo Sako Hammer head. Veškerá zvěř v ohni, zatím.
SAKO
Častý návštěvník
Příspěvky: 92
Registrován: ned 21.10.2007, 3:32
Bydliště: Praha

Re: 308W vs 8x57 JS

Příspěvek od SAKO »

Já jsem čekal na Tikku T3 Varmint v 25-06 Rem 16 měsíců, ale dočkal jsem se a nelituji toho.
W 308 jsem měl v ZKK, ale s osmou, kterou mám, se to samo srovnávat dá, 308 stačí na vše, ale osma je osma a podle mně je zastavovací ůčinek je o dost lepší, ano, je menší výběr střeliva a komponentů, ale tragické to není. Já střílím přebíjenky se střelou Vulkan a moc dobré !!!. Podle mého názoru jedna z nejlepších střel do 8x57 JS.
tibi1
Zkušený diskutér
Příspěvky: 605
Registrován: stř 18.10.2006, 6:52

Re: 308W vs 8x57 JS

Příspěvek od tibi1 »

ak ma čakat tak dlho nech skusi objednat 338federal a je po kompromisoch pretoze tam ma vsecko co spaja 308 a8x57 :lol:
Bolt
Nový návštěvník
Příspěvky: 15
Registrován: úte 21.1.2014, 21:54

Re: 308W vs 8x57 JS

Příspěvek od Bolt »

SAm60: jak hodnotíš to střelivo od Saka co se poškození zvěřiny týče?
Sam60
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 128
Registrován: stř 12.6.2013, 6:35

Re: 308W vs 8x57 JS

Příspěvek od Sam60 »

Já jsem absolutně spokojen. Střílím na komoru. Zvěř vždy prostřelená, nepodlévá.
buba
Častý návštěvník
Příspěvky: 85
Registrován: pát 15.11.2013, 18:47

Re: 308W vs 8x57 JS

Příspěvek od buba »

Ať už bych bral v 308 win nebo v osmičce tak bych ji rozhodně vzal ve varmintu.Hunter má tuším 3,1 kg což je lehoučká flinta.Tahle váha má jedinou výhodu - dobře se nosí-to je vše.Na delší přesné střílení to nebude.Výhody samotného střílení z těžší zbraně jsou evidentní a mnohokrát popsané např figim.Sám mám 308 ve varmintu a nosím ji i na naháňky.Osmičku mám v lehké flintě a o nějakém přesném delším střílení nemůže být řeč.Domnívám se,že podobně by se chovala i v 308.
K výběru ráže:
osma:
víc kope - horší komfort střelby
vesměs lépe odpustí horší zásah
o něco horší balistika než 308
308 win:
širší výběr munice
pohodlnější střelba
lepší balistika
Samozřejmě u obou ráží lze dohnat nedostatky vhodným výběrem munice.
Sam60
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 128
Registrován: stř 12.6.2013, 6:35

Re: 308W vs 8x57 JS

Příspěvek od Sam60 »

Já střílím do 200 metrů takže mi ta nízká hmotnost nevadí. A navíc mám skládací bipod co se vejde do kapsy. Super věc- lehký a skladný.
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: 308W vs 8x57 JS

Příspěvek od Choochoo007 »

Ono hlavne zalezi na strelci, jak strelbu vnima s tou ci onou razi.
Tady bych trochu souhlasil s Bubou. Lehka flinticka je hezka na prochazky, ale je treba si rici, k cemu ma puska primarne slouzit. Ma slouzit ke strelbe a to hlavne presne. Kolega mi na varminta rika, ta puska je tezka, to je na prd. Druhy rika 243Win podleva...
Jeden se na 70m trefuje do cele A4 a druhy strili srnce na 3 rany a pak musi jit pro psa dohledat postrelenou zver. Takze pro oba by dle meho byl varmint ve slabsi razi jasnym prinosem oproti lehke flinticce s 7x64 :wink:
Jeden mluvil, ze by byla skvela 9,3x62 :roll: Strelec na prd, ale uz by se ohanel prebytkem vykonu pro jeste horsi zasahy
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
buba
Častý návštěvník
Příspěvky: 85
Registrován: pát 15.11.2013, 18:47

Re: 308W vs 8x57 JS

Příspěvek od buba »

Přesně jak píše Choochoo07. Pro mě nebylo střílení z osmy(BRNO Z) vůbec příjemné. Né, že bych se netrefoval-naopak(po osmičce to fakt dobře padá), ale ta pohoda tam prostě nebyla. Po koupi 308 - TOZ 122 to bylo nesrovnatelné - pohoda. TOZku jsem prodal a koupil něco lépe vypadajícího i střílejícího - cz 550 varminta. Nakonec jsem se prostřílel k něčemu co mi úplně vyhovuje, ale tuhle cestu asi absolvuje každý. Od té doby si střílení vyloženě vychutnávám, střílím s jistotou i větší dálky. Určitě by i osma ve varmintu byla pohodovka. Každopádně doporučuji před koupí zkusit si střelit z různých zbraní, různých ráží.
Tím absolutně nechci nijak zatracovat jakoukoliv ráži. Ale podle mně je nesmysl, aby si 65 kilový člověk pořizoval lehkou flintu a ještě v nějaké hodně silné ráži.
Výsledek může být ten, že sice bude vyprávět jaké je to kladivo, ale rány se bude bát a nakonec netrefí vrata od stodoly.
Sam60
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 128
Registrován: stř 12.6.2013, 6:35

Re: 308W vs 8x57 JS

Příspěvek od Sam60 »

Já začínal s 223, pak 7x64. Pak měla být varmintová 308, ale čekat rok se mi nechtělo. Taky se mi zdálo, že 8x57 pěkně kope, než jsem pořídil 375 h&h. Teď mi 8x57 připadá že střílím ze vzduchovky :D Je pravda, že mám 97 kg.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: 308W vs 8x57 JS

Příspěvek od pufr »

2 buba Stává se to, samozřejmě, ale, že by to bylo pravidlo, to nemyslím, znal jsem a znám několik takových "uřízlých kecek", co to praží z lehkých 8x64 a nebo "dají" deset kusů za noc z Rösslera v 8x68 a jsou pořád při chuti :)
Nakonec to "přemítání" o nesnesitelnosti zpětného rázu 7x64 a lahodnosti výstřelu z 308/243W je trochu takové "pidižvické". Skutečně silný zpětný ráz > 20 N/s - produkují až výrazně výkonnější ráže.
Podstatná je samozřejmě ta individuální "tolerance" ale i tu si každý může nějak "kultivovat" nebo si v rozsahu "obvyklých loveckých ráží" pomoci technickými prostředly - úsťovou brzdou, tlumičem v pažbě, silnou botkou ...
Varmint je Varmint - není to zbraň konstruktérem či výrobcem vymyšlená a produkovaná jako "univerzální lovecká zbraň" ("univerzál" třeba pro někoho, kdo chce jen jednu kulovnici). Taky se, s různými módními výkyvy, na rozměrech a hmotnosti takové "univerzální" kulovnice 99% výrobců (a asi je možno říct, že i uživatelů) už asi 100 let shodne. Což něco vypovídá.

"Varmintové" zbraně - pro klidnou střelbu na malé, vzdálené cíle jsou těžší, s dlouhými celkem masivními hlavněmi. Produkuje a prodává se jich jen zlomek počtu té "univerzální" produkce. To neznamená, že se někdo nemůže "najít" ve "varmintce" jako své univerzální zbrani. Každý máme jiné podmínky - honitbu, způsob lovu, osobní dispozice. A určitě je užitečné takovou osobní zkušenost slyšet. Nakonec původně "varminty" ani v tak velkých rážích jako 308W vyráběny nebyly a dnes je tam tahle ráže "doma".
Až praxe zpravidla ukáže, kdo z konstruktérů, puškařů a továrních výrobců "viděl dál" do budoucna a kam se mainstreamový zájem lovců obrátí. Ken Jarret třeba pro své obdobné těžší pušky pro lov "vysoké" na jakýchsi amerických rovinách používá označení "bean field rifles".

Osobně jsem si v posledních cca 10 letech taky pořídil tři kulovnice s těžkou hlavní o délce 65 cm a víc. Výsledkem je, že teď zrovna stůňu spíš po takové "ušlechtilé", přesné univerzálce s celkem tenkou 60 cm dlouhou hlavní, přičemž té přesnosti jsem ochoten nadbíhat různými žebříkovými testy a ostatními "handloadingovými" fintami - protože to mě baví :)

Omluva za OT - ráže od 6,5 mm nahoru - včetně obou výše jmenovaných v podstatě nerozhoduje :)
Pufr
tibi1
Zkušený diskutér
Příspěvky: 605
Registrován: stř 18.10.2006, 6:52

Re: 308W vs 8x57 JS

Příspěvek od tibi1 »

Pufr apages!!!! :lol: ...nemozem vystát tenké a krátke laufy...ježia sa mi z nich chlpy...minimum je u mna 65cm a 19mm na ustí...co to je za divnu a choru dobu ze sa to zkracuje a zkracuje...potom to kope i v beznych mauser ražach, je z toho pískanie v ušiach a nahovno presnost :mrgreen: kto nevladze nosit flintu nech nepachne do lesa....čest zdravotnym vinimkam :twisted:
SAKO
Častý návštěvník
Příspěvky: 92
Registrován: ned 21.10.2007, 3:32
Bydliště: Praha

Re: 308W vs 8x57 JS

Příspěvek od SAKO »

Jenom k té přesnosti, kámošova Tikka T3 .308 W se sériovou tenkou hlavní bez mířidel střílí s náboji Norma Diamond line 168 Grs na 100m tak, že není žádný problém se vejít do pětikoruny, určitě ne hůř, než 0.5 Moa. Někteřé nástřelky jsou dokonce tak, že se jednotlivé díry dotýkají a není to výjimka, spíše naopak.
tibi1
Zkušený diskutér
Příspěvky: 605
Registrován: stř 18.10.2006, 6:52

Re: 308W vs 8x57 JS

Příspěvek od tibi1 »

ano...ale norma DL je tercove strelivo...
Lesomil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 455
Registrován: úte 04.1.2011, 19:29

Re: 308W vs 8x57 JS

Příspěvek od Lesomil »

Tibi 1 :)
že to je terčové střelivo snad v tomto případě nehraje roli....!? Řeč byla o přesnosti uvedené zbraně s tenkou hlavní. Pokud ta zbraň střílí dobře s terčovým střelivem, jistě se najde lovecké střelivo, s nímž jí to půjde taky. Problém by přece byl, kdyby ta zbraň netrefovala ani s terčovým (speciálním) střelivem....
Odpovědět