Neolověné broky

Vše o loveckém brokovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
mikis
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 167
Registrován: pon 15.2.2010, 20:02

Re: Neolověné broky

Příspěvek od mikis »

Kdyby někdo nemohl sehnat ocel do 12ky v Praze, tak Nevoránek zatim má od všeho.... jak nízkotlaků tak H.P. , Dneska jsem tam byl.
Lesomil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 455
Registrován: úte 04.1.2011, 19:29

Re: Neolověné broky

Příspěvek od Lesomil »

Předesílám, že nejsem odborník, ale pokud na nábojích není upozornění, že jsou vysokotlaké, či magnum a nebo podobné výkonosti, tak asi takové nebudou.... Už z důvodu bezpečnosti by si žádný výrobce nedovolil dát takové střelivo do oběhu bez upozornění na rizika..... Pokud jsou tedy "normální" o velikosti železného broku 3,05 mm. nemusíš řešit zahrdlení.... Dost možná, že neměli krabičky pro tyto náboje a řešili to použitím jiných "s úpravou textu". Už jsem se s tím setkal u malorážkového subsonického střeliva..... Ale jistě se ozve někdo fundovanější....
Jirka83
Zkušený diskutér
Příspěvky: 566
Registrován: sob 16.6.2007, 19:15
Bydliště: Jičín
Kontaktovat uživatele:

Re: Neolověné broky

Příspěvek od Jirka83 »

Je to přesně tak, Vlašim do 20 zatím vysokotlaké střelivo s ocelovými broky nevyráběla pokud vím. Navíc pokud má brokovnice komory 76, tak je rovnou zkoušená na vyšší tlaky, pak může být problém se zahrdlením, který nesmí být větší než 1/2.

O víkendu jsem měl možnost poprve vyzkoušet na kachním honu střelivo z Vlašimi s ocelovými broky a byl jsem mile překvapen chováním tohoto střeliva. Bál jsem se špatných účinků, ale díky tomu, že u nás střílime většinou do 25m, tak vše bylo ok. Jen se mi opakovaně stávalo, že jakmile jsem trefil kachnu, tak klidně popoletěla 2 - 5m a pak se zbalila jako po plném zásahu, s tím jsem se s olověnýma brokama nikdy nesetkal. Jinak jednalo se o střelivo SB 20/67,5 a brok 3,05mm.
kozlice Zabala Hermanos 12/76 XL 90
kozlice Rizzini 20/76
kulobrok Merkel 8x57JR/16 + hlavně 16/70
ZKM 451 .22 LR
ZKK 601 W243
BO 98 LW 8,5x63REB
FN 1907 6,35Browning
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: Neolověné broky

Příspěvek od kojot »

Tak jsem se v pátek od ženy dozvěděl, že Akademie věd - Ústav obratlovců v Brně prováděl v tomto uplynulém týdnu pitvu ulovených kachen z nejmenovaných lokalit na jižní Moravě. Zřejmě se jednalo o zakázku od ČIŽP (ještě upřesním). Ocelový brok byl nalezen pouze v jednom případě. Vypadá to, že se po tom půjde. Sice nikomu nic neprokážou (dle informací AV ČR), nicméně je třeba hledat komromisní řešení ve znění zákona.
Kdo netermí s námi, termí proti nám
Milan_CZ550
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 160
Registrován: čtv 09.10.2008, 7:11

Re: Neolověné broky

Příspěvek od Milan_CZ550 »

Lovim kachny ve spec lokalitě a tady se loví na 40m min a vetšinou na 50m+ až bude na tuto vzdálenost ocelové střelivo brát tak ho budu používat. Mám bajkal MP153 12/89 takže možnost na laborování tam je, ale nikdo nevyrábí ocel do 89 komory. Jinak ocel od SB 3,8mm účinnost tak na 25m bída naprosto na lov nepoužitelné. Cenu za ocel bych byl schopen dat tak do 14kč za náboj ale musel by kousat jako 4mm olovo.
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: Neolověné broky

Příspěvek od kasari »

Milan_CZ550 píše:Lovim kachny ve spec lokalitě a tady se loví na 40m min a vetšinou na 50m+ až bude na tuto vzdálenost ocelové střelivo brát tak ho budu používat.
Tak to si asi nevystřelíš...
Ulkomaalainen...
Vojta
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1001
Registrován: pát 11.5.2007, 15:16
Bydliště: Královéhradecko

Re: Neolověné broky

Příspěvek od Vojta »

První zkušenost s ocoleovými broky byla minulý týden na honu. Je pravdou, že obavy z jeho používání jsou tak velké, že se s ním každý bojí střílet. Jak to tedy vypadalo Vám nemusím povídat..... Na tomto honu jsem dal dvě rány a ulovil dvě kachny. Obě byly na vzdálenost okolo 15-20 metrů a nebyl žádný problém. Takže prozatím nemohu uvést žádnou negativní zkušenost. uvidíme tuto sobotu kdy jedu na další kachní hon....
paola
Nový návštěvník
Příspěvky: 21
Registrován: sob 29.9.2007, 14:30

Re: Neolověné broky

Příspěvek od paola »

Milan_CZ550: Nechápu co vás může nutit střílet kachny na 40-50 + m, to se na ně radši vykašlete.Z brokovnice jsem už pár ran vystřelil a vím, že střílet tyhle vzdálenosti s olovem je ruská ruleta, natož s ocelákama.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Neolověné broky

Příspěvek od dalas »

to paola: už jsem to tu zmínil, pokud půjdu na tah nebo budu pozván na lov kachen, je mi celkem šuma fuk, když nevystřelím. Pokud ale kachny vypouštíme a máme na tom i částečně založenu ekonomiku MS, není jedno, jestli 25 chlapů lítá celej den kolem 10 hostí, kteří střelí za den 15 kachen. Ti samozřejmě to někdy zkusí dál a i přes dohledávku najdeš za týden dalších 15 roztrhaných kolem rybníka. Předběžné závěry z letošní zkušební sezony jsou, že jsme s touto aktivitou skončili. Nemíníme pořádat hony každý týden až do vánoc. A když koupíme káče po 20 a jako zvěřina je prodejné za 30, k tomu náklady na vypěstování, je těžiště v poplatku za zásah. Co naplat, když polovina je pomrzačená a už ji nikdo neprodá. V podstatě nám spadla cena za ulovenou kachnu na polovinu. :( Jinak, když k nám jezdili angličani, tak na nízkou kachnu na 40 m skoro nestříleli. Odhadoval jsem to na 50-60m a málokdy minuli. Jó lordi to umí. Mluvil jsem i s rakušáky, kde je ocel již zavedená. Už k ní mají taky vypěstovaný odpor. Do minulého roku lovili makem do 3mm (většinou mezi 2,4 - 3mm), ale "high speed" a padalo to až překvapivě dobře. S oceláky už jim to tak nešlo. Viz výše.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
paola
Nový návštěvník
Příspěvky: 21
Registrován: sob 29.9.2007, 14:30

Re: Neolověné broky

Příspěvek od paola »

Jo jasně, že jsou společnosti, které mají na kachnách postavenou ekonomiku. O tom není pochyb, ale také není pochyb o tom, že platí zákon a prostě budete muset některé zvyklosti změnit. Začaly probíhat kontroly, ale zatím jsem neslyšel, že by padly nějaké tresty. Až to se stane a myslim, že to odnesou uživatelé honiteb, tak budeme střílet s ocelákama všichni. Jenom připomenu, že každé takové řízení o porušení zákona může přispět třeba i k vypovězení nájemní smlouvy. :( Takže pro mě je celá tady ta probíhající debata bezpředmětná. Já budu střílet ocelákama. :D
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Neolověné broky

Příspěvek od dalas »

Myslím, že tato debata není bezpředmětná. Tady se bavíme o tom, jak naplnit zákon a nemrzačit zvěř. Rýsuje se tu výsledek na základě zkušeností, že s běžným SB nábojem a max brokem je pro běžného střelce max 20m a pro velmi dobrého 25m. Pokud bychom k tomu chtěli dospět bez této debaty, jen na základě osobních zkušeností, znamenalo by to o hodně větší procento pomrzačené zvěře. Mě to celý připomíná motto z filmu Limonádový Joe. A když budu parodovat paola, tak řeknu: Nechápu, co vás může nutit střílet ty kachny. :D
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
RADEK
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 235
Registrován: pát 26.12.2008, 22:10
Bydliště: Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Neolověné broky

Příspěvek od RADEK »

Nemyslím si že by tato debata byla bezpředmětná.A ty kontroly jen at probíhají a hlavně at najdou co nejvíc olova,ono to s těma tresty stejně nebude tak horké protože zjistit koho potrestat bude problém.Alespon to donutí někoho se nad tím zamyslet a možná vznikne nějaký rozumný kompromis.Koukám že kolega tady výš to nějak propaguje nepatří náhodou ke skupině která to vymyslela a nebo k distributorům ocelových broků.Jinak tuto propagaci nechápu 99% lidí na to nadává a to 1% bud s nima nestřílelo nebo jim kachny sedali na hlaven.
CZ 550 standart 30-06springfield,IZ 27 16/16,
Brakýř jezevčíkovitý
xtaup
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 296
Registrován: pon 29.9.2008, 14:30
Bydliště: Podkrkonoší
Kontaktovat uživatele:

Re: Neolověné broky

Příspěvek od xtaup »

Řekl bych, že zažité zvyky se příliš měnit nebudou, kontrol co vím z okolí je jak šafránu, respektive o nich vím jen z fóra, a dle mého názoru budou jen ubývat, příští rok už to čím se loví nebude téměř nikoho zajímat. Takto už to v našich podmínkách dopadlo s mnoha u ustanoveními, které jsou těžko kontrolovatelné a vymahatelné. No a čím se v současné době loví na společných lovech na kachny se ani šířit nebudu. On čas ukáže zda se naplní moje vize či vize co má např. paola.
Uživatelský avatar
RADEK
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 235
Registrován: pát 26.12.2008, 22:10
Bydliště: Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Neolověné broky

Příspěvek od RADEK »

Tak ted to proběhlo v televizi na nově ve zprávách.A argumentace ministerstva zemědělství že se to v severských zemí používá několik let a že neni důvod něco měnit.To je blbost co.
CZ 550 standart 30-06springfield,IZ 27 16/16,
Brakýř jezevčíkovitý
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Neolověné broky

Příspěvek od Petr1970 »

nevím proč je divné lovit kachny na 40+.. není to jen o kachnách, - ale divoký lítaj celkem vysoko, občas jsou i větší rybníky - ne každej střílí vypasený na poplatkovejch honech..

co husy? nevím co by to bylo za loterii s dlouhou hlavní, chokem a pořádnou náloží prachu...

byl jsem v sobotu kecat s lidma co měli výřad tak 400-500... jejich slovy - když sme zkusili ocel, tak se to akorát odráželo od vody a padalo peří... asi tak...střílí běžně na30-40metrů, kdyby měli střílet blíž tak se musej dát k nárybničnu a nářečnictvu...
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Odpovědět