Neolověné broky

Vše o loveckém brokovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: Neolověné broky

Příspěvek od Začátečník »

2 Jarda65. Z pohledu spotřeby broků by omezení na společných honech dávalo smysl. Tady kolem se na takových akcích vystřílí možná 90 procent nábojů, které se během roku použijí na kachny. Obvykle se nestřílí daleko, střelců bývá hodně a zvěř je na honě snazší dohledat. Nestalo se. Nikdo takhle neuvažoval.
Mokřad i rozumně definovaná vodní plocha by dávaly smysl při lovu vodního ptactva a většina států to tak i měla. Problém je současná směrnice, o které už se tady napsalo tolik hezkého.
Kdyby byly k sehnání, sám bych ocelové broky vyzkoušel už dávno. Brok 3,7 mm jsem nesehnal ani teď a to už nařízení platí.
Zbraní, u kterých by se zkouška dala provést, je možná dost. Ochota zkušebny ale chybí. Co poškodí, údajně zaplatí. Nezní to moc logicky, ale takhle se vyjádřili.
Máš Baikala. To je celkem rozšířená flinta. Jako jeden z mála máš letité zkušenosti. Bylo by možná dobré se podělit. Jaký používáš náboj, jaký čok, jestli 3,7 mm funguje i na husy nebo kormorány, jaká vzdálenost, jestli střílíš i přes pobřežní porost, jak je to v reálu s odrážením třeba od větví, jestli funguje i 3,5 mm brok, jakým nábojům se vyhnout a tak dále.
Mě při zkoušení překvapilo, že přes deklarovanou rychlost i navážku 36g mají NSI i GB relativně malý zpětný ráz. 32g NSI by měl mít kolem 430 ms. Taky bych podle zpětného rázu neřekl.
Uživatelský avatar
jarda65
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 109
Registrován: pon 07.4.2008, 11:59
Bydliště: Jizerky

Re: Neolověné broky

Příspěvek od jarda65 »

Začátečník: zkušenosti nejsou. Jsem z JIzerek, kdysi jsme si vysadili kachny a ty teď lovíme. Řeka - Kamenice a mikrorybník - celkem tak 50-60 ks za sezonu. A ty 3,7mm mám z doby před 10 lety, kdy se s ocelí chvíli muselo lovit. Ale, co pamatuji, tak fungovaly. A nakrátko na rybník beru 3,3mm. Zahrdlení mám 1/2 a 3/4.
CZ 557 Lux 6,5x55SE + LEUPOLD VX-III 3,5-10x50 Ill, IŽ 27EM-1C 12/76, IŽ 27E 16/70, ZKM 451 + LEUPOLD MARK 4 3,5-10x40 CHINA :(
cobaj
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 332
Registrován: pon 02.5.2011, 18:51

Re: Neolověné broky

Příspěvek od cobaj »

Tak prvni zkusenosti z lovu. Saga Field Steel, 32g, 4mm, cvrt a pulka zahrdleni. No a subjektivne - pada mi to asi stejne jako s olovem, 30-35m, ale je to pouze muj odhad. Zitrejsi test snad napovi vic a prida na objektivite.
M.
cobaj
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 332
Registrován: pon 02.5.2011, 18:51

Re: Neolověné broky

Příspěvek od cobaj »

Tak test je hotovy. Jak to trochu zpracuju, dam se dojmy.
M.
cobaj
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 332
Registrován: pon 02.5.2011, 18:51

Re: Neolověné broky

Příspěvek od cobaj »

Takze dejme tomu, ze mam prvni vysledky testu naboju s ocelovymi a olovenymi broky. Ucelem bylo zjistit zda a jakymi naboji s ocelovymi broky bude realne nahradit mnou oblibene Mirage Xpert Game, 3.5mm, 32g, 12/70 a zaroven zjistit zda jsou i naboje pouzitelne bez nutnosti zkousky na ocelove broky ci vyssi tlakove zkousky nahradit naboje s olovenymi broky. Do testu jsem se vydal z dalsimi dvema kamarady, aby to trosku odsypalo. I tak byl vcetne pripravy cely den v ......trapu.

Testovano na Ata Arms Sporter po zkousce na ocelovy brok.

Cilu testu bylo nekolik a jen mala cast (snad ta nejdulezitejsi) se povedla tak jak bych si pral. Pozorovane parametry byli - skutecna rychlost oproti rychlosti udavane vyrobcem (bohuzel ani pres pouziti dvou pristroju nebylo mereni opakovane 100% uspesne), vizualni kontrolu hlavne - znecisteni, pocet broku v terci 50 x 50 cm / zasahu v knize (kachne) a pocet prostrelenych listu knihy na vzdalenost 35m (stejne vytisky). Pocet zasahu v terci/kachne je potreba brat s rezervou. Ne kazdy naboj vyhovuje hlavni a v prubehu jsem musel menit zahrdleni a tedy horni/spodni hlaven.
Prvni postreh byl ze olovo mi na 35m sedelo stredem shluku cca na stred terce. Ocel se presunula cca o 25cm niz.
Az v ramci moznosti zkulturnim tabulku dodam i tu.

Naboje Sellier Bellot - vyrazne znecisteni hlavne
Naboje Mirage, Fiocchi, Saga a RC - velmi mirne znecisteni hlavne
Co mne trochu desi je fakt, pri prohlidce kosicku jsem zjistil, ze temer vsechny jsou prodrene skz na skrz. Tedy s nejvetsi pravdepodobnosti se dostava ocelovy brok do kontaktu s povrchem hlavne. U tvrdochromu to asi nebude zadna velka tragedie, u ,,obyc,, si uz tak jisty nejsem. Pri protazeni hlavne cistici snurou vyletaval material pripominajici hnede ,,chloupky,, coz mozna mohly byt spalene zbytky plastoveho kosicku z mist kde se ,,prosoupali,, broky az na stenu hlavne.
U naboju Saga Field Steel 12/70, 32g, 3.75 a 4mm brok jsem mel problem s otevrenim zbrane a vytazenim nabojnice coz me vedlo k tomu abych pro tento naboj zkousku zopakoval a strilel 1/2 zahrdlenim oproti puvodni 3/4. 1/2 jsem po te pouzil pro vsechny magnumove naboje SB 12/76 u kterych je vyzadovana zkouska na ocelove broky. S 1/2 jiz nebyl problem, zbran sla bez problemu ovladat a zlomit. Nabojnice byli vyhazovany vyhazovaky.
Obecne - vsechny naboje pouzitelne do zbrani bez vyssi tlakove zkousky - tedy nizkotlake s brokem do 3.3mm pro 12/70 a 3.05mm pro 16/70 nejsou dle meho nazoru pro efektivni 30 - 35m lov pouzitelne s ohledem na spolehlive usmrcovani zvere. Ac vzhledem k mnozstvi drobneho broku zaplnuji terc pomerne slusnymi pocty zasahu je prubojnost broku naprosto tragicka a pohybuje se lehce nad 1/3 ve srovnani s broky olovenymi (3.5mm) a vykonnymi (max1050bar) naboji s ocelovym brokem 3.75mm - 4.05mm)
Naopak naboje Saga Fied Steel, 32g, 4mm, 12/70 se bez problemu vyrovnali nabojum s olovenymi broky pouzitymi pro srovnani vysledku a se kterymi jsem dlouhodobe spokojen - Mirage Xpert Game, 3.5mm, 32g, 12/70, dokonce je v prubojnosti prekonavaji. Pochopitelne se se vzrustajici vzdalenosti se bude karta obracet na stranu oloveneho broku.
Dale bych bych nemel problem pouzivat Stejny naboj s velikosti broku 3.75mm a SB Steel Shot Magnum HP 3.81mm a pokud nebudou ,,padat,, bude to spise rukama nez ocelovym brokem.

Zajimave bylo i uvedomeni si jak daleko je onech namerenych 35m. S toho vyvozuji ze mnoho tech super ranek na 50-60m bude spis jakz takz na tech 35m. Cimz nechci rict ze se to obcas nepovede a ze to nekdo neumi, ale........ :mrgreen:

Pokud se ke mne dostanou nejake dalsi naboje k vyzkouseni pridam je do tabulky. Obzvlast me zajimaji vysledky naboju BP jez mam objednane a ktere jak vyrobce slibuje by meli mit rychlost 470m/s, se 4mm brokem by to mohlo byt pomerne zajimave.
A mozna se podari zprovoznit mereni rychlosti,.........

M.
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: Neolověné broky

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Také chci vyzkoušet SAGA 32g, 4 mm brok. Myslím si, že u těch oceláků krytí ovlivňuje košíček nikoliv velikost čoku , tak že rovný čok na skeet nebo 1/4 bude mít lepší výsledky jak 1/2. POZOR větší ocelák nad 3,3 mm (3,5 - 4 mm) se může dát do max. čoku 1/2 (0,5) !!! Proto ten problém se zlomením flinty u 3/4 . Oceláky jsou nestlačitelné, nedeformují se. Bude to jako u SG broků, čím volnější hlaveň, tím rovnoměrnější krytí.
Kdysi jsem zkoušel 4 mm Fortunu ze Skeetovek u ZH, Krylo to rovnoměrně v krajích i ve středu rány.
cobaj
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 332
Registrován: pon 02.5.2011, 18:51

Re: Neolověné broky

Příspěvek od cobaj »

Prave ze Saga by ve 4mm broku teoreticky nemela mit zadne omezeni na zahrdleni nemela. Naboje na krabici nejsou znacene ani jako - nutna zkouska na ocelove broky. Pouze vyssi tlakova (1050bar) a to najdes i na naboji 3.25mm na nabojnici, na krabicce to neni. Do 4mm te neomezuje na zahrdleni ani SB. Ale samozrejme rozumne bude na zahrdleni ubrat. Vyzkousime.
M.
cobaj
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 332
Registrován: pon 02.5.2011, 18:51

Re: Neolověné broky

Příspěvek od cobaj »

Tak lina huba, hole nestesti. Po dotazu - je treba se ridit pokynu vyrobce zbrane. ( a zdraveho rozumu) :mrgreen:
M.
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2033
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Neolověné broky

Příspěvek od lovec »

Brokové náboje som kedysi dávnejšie (15+ rokov) meral optickými hradlami Chrony.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, 6mm Norma BR, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
cobaj
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 332
Registrován: pon 02.5.2011, 18:51

Re: Neolověné broky

Příspěvek od cobaj »

Mel jsem tam Prochrono Digital a BulletSeeker. Prochrono ma v navodu, ze to umi (1.5m od usti), ale hodnoty byly nesmyslne vysoke, cca o 50m/s. Bulletseeker vypadal slibne, ale pak to take zabalil😁. Asi by to fungovalo, pohrat si s nastavenim, nebo svetelnymi podminkami pro Prochrono - ty moje nemaji rady ostre slunce, ale nebyl cas to resit. Slunko pralo, naboje ubyvali, nervozita stoupala😂
M.
schmetterling
Nový návštěvník
Příspěvky: 37
Registrován: úte 20.4.2021, 10:02

Re: Neolověné broky

Příspěvek od schmetterling »

ďakujem za test, vyzerá to veľmi zaujímavo. :)
Kubajs
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 209
Registrován: úte 06.5.2008, 11:51
Bydliště: Olomouc

Re: Neolověné broky

Příspěvek od Kubajs »

Je tu někdo, kdo už má reálné zkušenosti se zinkovými broky?
Marlin XS 7 243 win, cz 550 lux 8x57JS, ZP 45 16/65.
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 573
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

Re: Neolověné broky

Příspěvek od precechtel »

Zajímalo by mně spíš, zda má někdo zkušenost s proběhlou kontrolou ČIŽP..., na společném honě na kachny.
politice a politikům zmar
palkopal
Zkušený diskutér
Příspěvky: 538
Registrován: pát 29.3.2013, 14:59

Re: Neolověné broky

Příspěvek od palkopal »

Vy jim snad hlásíte, že půjdete na kachny?
Mushroom
Nový návštěvník
Příspěvky: 43
Registrován: úte 16.6.2009, 22:07

Re: Neolověné broky

Příspěvek od Mushroom »

My jim ne. Oni si sami zavolají na státní správu (typicky městský úřad s rozšířenou působností) a vyžádají si v rámci okresu termíny a místa honů na kachny. Načež upozorní pracovníka státní správy, že se "mohou vyskytnout" na místě konání honu včetně policie.
Dál už je to ve hvězdách..
Odpovědět