Neolověné broky

Vše o loveckém brokovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Příspěvek od Lotr »

takže praktickou zkušenost s tím nikdo nemáte? Docela by mě to zajímalo. Mám jen zkušenost se sportovními broky na skeet, kde jsem žádnou změnu nezaznamenal, naopak, měl jsem pocit, že to ty asfaltové terče lépe rozbíjí. Ale protože mi po sobotním večerním tahu kachen zbyly poslední 3 lovecké patrony, musím stejně nakoupit lovecké střelivo. Holt si budu muset zkušenost získat sám, když budu nakupovat, koupím neolověné broky a pokusím se Vás později informovat. :idea:
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Flash
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 118
Registrován: pon 07.7.2008, 8:13
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Flash »

Praktickou zkušenost mám jen s trapovými tj. 2,54 mm. Při délce hlavní 725 mm používám zahrdlení 3/4 a 1,0. Terče s nimi padají stejně jako s olovem. Na lov jsem je prozatím nePoužil - dokud to jde budu se držet olova.
Ocelové broky 3,25+ mm - 4,0 mm se mohou používat při jakémkoliv zahrdlení, ale jen ve zbraních označených "Steel Shot" nebo "Billes d´acier". Náboje s ocelovými broky o velikosti 4,0+ mm již mohou být Použity pouze s menším zahrdlením než 0,5 čili 1/4, CYL... Toto platí pro náboje ráže 12/70.
Při ráži 12/76 musí být vždy zbraň "Steel Shot" nebo "Billes d´acier". S tím, že náboje s ocelovými broky o velikosti 4,0+ mm již mohou být Použity pouze s menším zahrdlením než 0,5 čili 1/4, CYL... Pro broky 4,0 mm a menší platí, že mohou být Použity v jakémkoliv zahrdlení.
Tohle je k dočtení na letáku v krabičce ocelových patron S&B.
Mosin
Zkušený diskutér
Příspěvky: 633
Registrován: sob 14.10.2006, 10:20
Bydliště: jižní MORAVA

Příspěvek od Mosin »

To Flash.
Nejsem si zcela jist tvým tvrzením. Pokud vím, tak v cal. 12 se dají pu?ít broky do 3,25mm včetně. Proto mne zaráží tvé tvrzení o 4mm. Možná jsem to jen nepochopil, jak to myslíš, ale pro sichr se ptám.
CZ 550, 308 Win. / CZ 527 Varmint 223Rem / CZ 550 300WinMag / BO 98 9,3x62
ZG 47 8x57 JS / ZBK 110, 5,6x50 RM + 12x70 / ZP 16x70 / IŽH-27EM-1C 12x70
Flash
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 118
Registrován: pon 07.7.2008, 8:13
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Flash »

Proto jsem psal 3,25+ To plus, mělo znamenat více než 3,25 mm.
takže ano v brokovnicích se dají používat broky maximálně 3,25 mm v průměru. A to v jakékoliv zbrani. samozřejmě schopné bezpečné střelby.
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Příspěvek od Lotr »

Snad se pánové z webu www.rucevzhuru.cz neurazí, když sem vložím jejich článek, který se týká nás všech:

http://www.rucevzhuru.cz/index.php/zbro ... roky-.html
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
JanV
Nový návštěvník
Příspěvky: 21
Registrován: pon 15.3.2010, 21:32

Re: Neolověné broky

Příspěvek od JanV »

Přátelé, nevítě někdo, zda-li bude možné použít 12/76 oceláky do IZ Sportinga i třeba do velikosti broku 3,25? Označení Lilie jsem nenašel, ale......Díky
mikis
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 167
Registrován: pon 15.2.2010, 20:02

Re: Neolověné broky

Příspěvek od mikis »

Zdravím, taky něco přidam do diskuze, že olovo v přírodě škodí je všeobecně známo tak proč si pěstovat botulismus v prostředí kde tráví třeba kachny většinu života....a pak to ještě jíst...??

Krom toho,o zinkovém střelivu už jsem taky slyšel, je sice dražší ,ale když se někdo bude bát železa proč ne...i když si myslim že co se kvality zbraně týče budou tam stejné požadavky jako na železné broky...

A pak , taky jsem slyšel, že se připravuje vyhláška o povinné tormentaci nebo jak se to píše (přezkušování) brokových zbraní tak jak je tomu např u kulovnic nebo krátkých kulových zbraní...takže starým vyrezlým křapkám stejně asi odzvoní.... bohužel nebo bohudík? to je asi taky tema k diskuzi...

A za další, jak někdo zmiňoval ,že ma Ižku s tvrdochromem...tuším ,že donedávna ještě baikal vubec neřešil C.I.P. pro ocelové(železné) broky , takže pokud tam nemáš vyraženou lilii nebo "steel shot" případně "billes d"acier" tak podle zakona to není zbraň určená pro střelbu ocelovými broky ...takže v případě 12ky pouze broky do 3,25mm a už vubec žádné steel magnum tedy 12/76...
tedy aspoň podle zakona....
Uživatelský avatar
roman300
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 270
Registrován: úte 19.8.2008, 16:14
Bydliště: Plzeňsko

Re: Neolověné broky

Příspěvek od roman300 »

Je to sice mimo téma, ale nevím nic o povinném přezkušování kulových zbraní státní zkušebnou, tohle se děje jen na vyzvání PČR. Pokud se pletu prosím o poučení i do SZ. Děkuji... :wink:
A ještě prosím o vysvětlení vztahu olověný brok-botulotoxin.
Rem.700 Sendero 300 WM + R2 2,5-15x56; Voere 22-250 + Nikon Monarch 2,5-10x56 IL, CZ550 Medium 300WM + S&B 2,5-10x56; ZKM456+ Leup. VX-III 4,5-14x50; Browning B80 12/70; ZP 49 12/12; Norinco 1911 .45ACP; Taurus 85 .38 Spec.
JanV
Nový návštěvník
Příspěvky: 21
Registrován: pon 15.3.2010, 21:32

Re: Neolověné broky

Příspěvek od JanV »

Trochu jsem pátral a ptal se a tady je pár postřehů:

Výrobci často u novějších a nových zbaní uvádějí, že je možné užívat ocelové broky, přičemž však jen část z nich má vyšší zkoušky na ocelové broky. Použití ocelových broků je zde tedy dle zákona naprosto stejné, jako u starých brokovnic. I já v návodu u Sportinga mám uvedenu možnost užití ocelových broků a na výměnných čokách mám uvedeny dva údaje a to jak pro broky olověné, tak pro ocelové. Vyšší zkouška však nikde.

Dle tohoto článku: http://www.cuzzs.cz/index.php?topic=45& ... 02c45e80ee , který byl měl být asi nejzávaznější by se tedy ve zbraních bez vyšší zkoušky na ocelové broky smělo používat jen střelivo označené jako "bežné" Ordinaires. Bohužel takové střelivo jsem na našem trhu nenašel. SB vyrábí sice několik druhů oceláků, viz zde: http://www.sellier-bellot.cz/cesky/love ... free-shots , ale zde jsem našel do ráže 12 jen to s označením Haute performance. Tak tedy nevím.

Dle ČUZZS je možné za polatek 850,-Kč provést u zbraně uvedenou zkoušku na ocelové broky, ale je to na zvážení každého majitele zbraně. Je zde prý velké riziko znehodnocení zbraně. Zkouška se provádí výstřely s 3 předimenzovanými náboji s ocelovými broky cca 1350 barů. Člověk tímto způsobem může lehce o zbraň přijít, či zabít první hřebíček do její rakve.

Tedy závěr je jasný. Pokud nemáte zkoušku na ocelové broky - lilii vyraženu na hlavních tak by jste měli:
- střílet na vodní ptactvo v sezóně 2011 střelivem, které jsem zde v ČR v prodeji nenalezl, brokem do velikosti 3,25 mm/jehož výkon je jako s brokem cca 2,7 mm a s účinným dostřelem cca 20 metrů/. Počítejte s velkým počtem zraněných kachen, ale i kolegů od odražených broků, ale samozřejmě i čistější vodě, kterou olovo otravuje. U starších zbraní bude střílení samo o osobě zřejmě nebezpečné.

Na druhou stranu je otázkou, jak bude možné užívání ocelových broků kontrolovat. Osobně se domnívám, že bude naprosto nemožné někomu prokázat střelbu s olověnými broky/tedy pokud se sám přestupce nepřizná/.

Tak tolik pár mých laických postřehů, jestli se v něčem pletu, tak mě opravte.
Uživatelský avatar
tornádo
Troll
Příspěvky: 217
Registrován: stř 02.12.2009, 11:30

Re: Neolověné broky

Příspěvek od tornádo »

máte někdo praktické zkušenosti při lovu s tímto střelivem?
myslím,že nejsem jediný koho to bude zajímat

to JanV: četl jsem,že myslivecká stráž bude oprávněna namátkovou kontrolou rozebírat jednotlivé náboje a poté je lovci nahradit v případě,že budou v pořádku.Už přesně si nepamatuji zdroj této informace,snad myslivost.cz nebo svět myslivosti.
O náhradě zničených nábojů řeč byla ale kdo to zaplatí už ne.Nevím jak toto budou praktikovat,když se honu na kachny účastní třeba 100 a více střelců.Jak jsem nakoupil,tak prodávám.
Uživatelský avatar
Tony30
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 238
Registrován: stř 09.6.2010, 15:47
Bydliště: Mělnicko.

Re: Neolověné broky

Příspěvek od Tony30 »

Zdravím,tak jsem toto téma letmo pročetl,nemám s tímto druhem střeliva žádné skušenosti,ale ptám se má vůbec toto střelivo smysl? Na střelnicích to beru i na velkých honech na kachny na rybnících,ale pro obyčejného myslivce který dá par ran někde u řeky?To je prostě konec,nedokážu si představit to(přezbrojování)starších myslivců to pro ně tento lov skončil. :( .Vypadá to jak skrytý tah pro zbrojovky a ne ekologycký záměr. :)Co třeba rybáři?Ty za celí rok nechají v řekách takového olova,někteří i na kyla. A jen tak ze zvědavosti.Vstahuje se tento zákon nebo nějáká zmínka o tom že do příští sezony nebude možno lovit kachny olověnýma brokama na polích(např.strniště po kukuřici)?
CZ 550FS 308W-Zeiss Victory Varipoint 3-12x56 os.60
ZH324 7x57R,16/70-Docter 2,5-10x48 os.60
Baikal-27EM-M 12/76,12/76
mikis
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 167
Registrován: pon 15.2.2010, 20:02

Re: Neolověné broky

Příspěvek od mikis »

Tony30 píše:Zdravím,tak jsem toto téma letmo pročetl,nemám s tímto druhem střeliva žádné skušenosti,ale ptám se má vůbec toto střelivo smysl? Na střelnicích to beru i na velkých honech na kachny na rybnících,ale pro obyčejného myslivce který dá par ran někde u řeky?To je prostě konec,nedokážu si představit to(přezbrojování)starších myslivců to pro ně tento lov skončil. :( .Vypadá to jak skrytý tah pro zbrojovky a ne ekologycký záměr. :)Co třeba rybáři?Ty za celí rok nechají v řekách takového olova,někteří i na kyla. A jen tak ze zvědavosti.Vstahuje se tento zákon nebo nějáká zmínka o tom že do příští sezony nebude možno lovit kachny olověnýma brokama na polích(např.strniště po kukuřici)?

Zakon je tak blbej, že zní... par.45 zakázané zpusoby lovu odst. w)používat olověné brokové náboje k lovu vodního ptactva. tzn. kdekoliv pole,louka.les,vodní plocha...vyber si..... ale třeba straku můžeš nad rybníkem pražit olovem ostošest... a kdo komu dokáže že střílí straky a ne kachny?? krom toho...olověný brokový naboj?? co to je? to je zase jedna překladatelská blbost..ja znám naboj s hromadnou střelou s olověnými broky nebo naboj pro brokovnice s jednotnou olověnou střelou... ale olověný naboj?...to je pane paskvil...
mikis
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 167
Registrován: pon 15.2.2010, 20:02

Re: Neolověné broky

Příspěvek od mikis »

Ps: co se týče lovu, zkušenost se steelama nemam, na střelnici to padá nebo nepadá stejně jako s olovem...trap nebo skeet je to fuk.. jen mi přijde ,že je v hlavni nějak víc bordelu než u olova...obojí používam SelBel 24g , ale je to asi jen nahoda...
Uživatelský avatar
Tony30
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 238
Registrován: stř 09.6.2010, 15:47
Bydliště: Mělnicko.

Re: Neolověné broky

Příspěvek od Tony30 »

No tak to je moc pěkné,myslel jsem že se tento zákon bude vstahovat jen na vodní PLOCHY,ale jak píšeš,olovo se bude nadále házet do vody,protože opravdu lovím straky v její blízkosti a to bez jiných úmyslů i v budoucnu,mymochodem také pořádané hony na bažanty u nás jsou v těsné blízkosti vody.A stím olověnym nábojem? No koment :) :) :)
CZ 550FS 308W-Zeiss Victory Varipoint 3-12x56 os.60
ZH324 7x57R,16/70-Docter 2,5-10x48 os.60
Baikal-27EM-M 12/76,12/76
JanV
Nový návštěvník
Příspěvky: 21
Registrován: pon 15.3.2010, 21:32

Re: Neolověné broky

Příspěvek od JanV »

Tak je to vysvětleno, zákon zakazuje používání neexistujícího náboje :lol:
Odpovědět