Barnes TTSX

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
bon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 477
Registrován: úte 04.9.2007, 16:46
Bydliště: Vysočina

Re: Barnes TTSX

Příspěvek od bon »

Aniž bych chtěl podporovat zažehlý flame, tak poslední citát by měl znít: »Blahoslavení chudí v duchu, neboť jejich je nebeské království« (Mt 5,3).
Sorry za OT, ale neudržel jsem se :roll:
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1064
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: Barnes TTSX

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Jsou tady zbytečné emoce, jinak k těm 6,5 je opravdu pravdou, že E. Hemingway lovil s 6,5 x54 MaSch. Karamojo Bell lovil s 275 Rigby (dnes vysmívaná 7x57) a 256 Mannlich. slony a střelil jich s těmito puškami, puškami v těchto rážích, cca 800. Bylo to v jiné době, jinak to uměl, mnoho jich našoulal spících, střílel je šikmo zezadu do hlavy, kde je trojúhelníková porézní část velikosti pohlednice. Jenže to byli jiní lovci a jiní střelci. Běžně stříleli z ruky a jen přes volná mířidla. Navíc i munice to těch 6,5 a 7 byla jiná, šlo o těžké válcové střely, mnohdy s půlkulatou hlavou, mnohdy s pláštěm z hlubokotažné oceli které měly dobrou penetrační schopnost, byly relativně pomalé a tak neztrácely hmotnost a směr v materiálu. Nikdo nepřemýšlel nad střelbou nad 1000 yardů. Navíc uvedený lovec byl podnikatel se smyslu "těžby slonoviny", tak se to mu tehdy říkalo, a uvedené vojenské zbraně u přinášely snížení nákladů, něž pořizování excelentních anglických dvojáku určených primárně pro šlechtu, bankéře a průmyslníky , a to včetně dostatku a příznivé ceny munice. Nutno dodat, že údajně s kvalitou munice nebyl vždy spokojen. Obávám se, že zmíněná střela Barnes LRX, která je primárně určena na lehčí a střední zvěř, má zajisti velmi dobré barvení a i na tuto zvěř odpovídající průbojnost, proto se takto lehce otevírá do tebou zmiňovaných břitů, dostatečnou průbojnost a i směrovou stabilitu. Velká část monolitů, které jsou vyráběny a používány při střelbě na těžkou zvěř, primárně přes masu kostí na předku, lebku atd. vypadá spíše jako mosazné jádro vylouplé ze starého SaB Plastik.
Chápu tvé nadšení z monolitů, respektive z hodnoty, které přinášení (není dekontaminace olovem) a zpravidla jisté prostřelení, které vždy nemusí být spojeno s mohutným barvení, ale někdo na to nehraje. Vadí mu prostřelení a riziko odrazů monolitů.
Chápu tvé nadšení a jistě souhlasím s tím, že i ze dvaceti ran a dvaceti zásahů, se dá poznat hodně. Ne ale vše a ne s univerzální platností. Pevně věřím, že nám svoje zkušenosti sdělíš, až v krátké době v noci střelíš dvacet obdobných kňourů, či stejně těžkých kusů vitální spárkaté černé zvěře ( na jinou asi musí být výjimka ), na vzdálenost 300m plus a vždy bude následovat stop efekt. Není to závist, ani snaha si honit moje ego. Něco jsem v noci ulovil a to i hodně daleko, něco jsem ulovil i s termem a s termem , které má opravdu dobrý obraz. Proto tvrdím, že se nedá střílet s chirurgickou přesností na digitální , takto velký , termo obraz. Jiná věc je termo sáček , vlastně bod, za valem a na střelnici. Zvěř se dá ale trefit a to i poměrně dobře, pokud jsi šikovný střelec a je trocha střeleckého štěstí, či souhry okolností. Štěstí přeje připraveným a to asi jsi, určitě máš dost odstříleného.
Jen si dovolím citovat Pufra:

Takže osobně bych ranivý účinek 6,5CM neglorifikoval, je nepochybně slušný, zejména v rukou střelce, který za tou puškou mnohokrát ročně leží na střelnici/závodech, za různého počasí, různé fyzické i psychické pohody ... Že by ale "ausgerechnet" ranivý účinek 6,5 CM poskytl nějakou zásadní výhodu úplnému loveckému začátečníkovi, který vyndá zbraň ze skříně 8x za rok a vystřelí možná deset nábojů, značení zvěře nepřečte, zvěř co nezhasne do 40 m dohledat neumí - to bych asi netvrdil :?
Pokud nebude trénovat, ani ten benefit nižšího zpětného rázu nebude mít šanci se neuplatnit ...

Osobně jsem měl možnost v nedávné době pozorovat "vpád" skupinky uživatelů 6,5 CM s ambicemi pro řekněme quasi LR střelbu - bez počítání oprav pro vítr apod. do jedné dobře zazvěřené honitby v západních Čechách. Úspěšné úlovky na vzdálenost kolem 500 m s použitím termovizních zaměřovačů nebyly výjimkou. Škody zvěří v reálně řádu statisíců tam jsou. Po několika měsících ale uživatele honitby (soukromou, filantropicky naladěnou osobu) začly přece jen znervozňovat počty nalezených padlých - nedohledaných kusů - místní občané za vámi oprávněně chodí byste to ulidili ... Spolupráce se začla řekněme "komplikovat" ...
Tím chci říct, že je to ve výsledku z velké části o lidech a jen z malé části o ráži, náboji, střele ...
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 932
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Barnes TTSX

Příspěvek od Michal_123 »

Pepo, máš pravdu v tom co píšeš, ale tady nejde o výhody, nebo nevýhody ráže 6,5 CM, nebo monolitických střel.
Jde o úplně jinou, elementární věc.
A to je rozdíl mezi pocitem a skutečností.

Pocit je, že jsem vyzkoušel všechny dostupné náboje.
Že jsem s každým nábojem nastřelil zbraň, vyhodnotil přesnost na 100 nebo 300m a také zjistil terminální balistiku ve zvěřině.
A tak jsem nalezl univerzální, patentovaný, nejlepší náboj ze všech.

Skutečnost je, že jsem vyzkoušel jenom pár druhů nábojů (dva, tři?).
A to na nastřelení, testy přesnosti i lov muselo stačit dohromady 20 nábojů.

Copak o to, nějaký výsledek i z takovéhoto testu je, zejména subjektivní.
Ale nedá se prezentovat výše zmíněným způsobem.
A už vůbec není takový test ani náznakem objektivní.
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Barnes TTSX

Příspěvek od rimar77 »

tak ono udělat nějaký průkazný vzorek je v podstatě nemožné protože bys musel všechny ty kusy nastřílet v jednu dobu a na jednom místě protože jinak bude reagovat prase z kaliště x suché prase na poli a jinak jarní -letní a podzimní - zimní pěkně se zásobami :-), stejná váha a konzistenci umístění zásahu taky nikdo nedokážeme zaručit na 100% takže vždy se bude jednat pouze o subjektivní dojem. A co si budeme nalhávat ono se může stát že narazíš na krabičku kde bude může být pár horších kusů střel a už jsi ovlivněn. Mně se něco podobného stalo s Vulkány u 9,3x62 - 4 krabičky super a 5 co jsem koupil cca 2 roky po těch prvních 4 se začaly rozpadat střely fragmenty olova v mase a už v životě jsem Vulkán nechtěl i když mi to nikdo nevěří :-)) a jsem občas označován za lháře.
TTSX jsem zkoušel tovární ve 25-06rem ty se dělají 100gr ale ty mne nepřesvědčili ale přebíjené 80gr to je jiná. Z továrního mohu s klidným srdcem doporučit GMX s těmi jsem byl opravdu spokojen. Už jsem to psal v jiném vláknu ale maximální potenciál těchto střel využiju až když si je přebiju a natlačím to k maximu.
Akorát na pole na lišky tam budu volit pěkně olovo po staru nejlépe silně fragmentující střelu kvůli bezpečnosti.
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: Barnes TTSX

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Je zbytečné se zabývat testováním a dohadovat se kolik je potřeba ulovit kusů monolitem. To už dávno udělali jiní. Zbrojovkám každý nový druh náboje a střely testují profesionální lovci a své poznatky předávají vývoji a technologům zbrojovky. Stejně tak je to i u náší Sellier a Bellot. Důležité je vědět jaká je max. ranivá a účinná vzdálenost v konkrétní vámi používané ráži a pro daný typ a hmotnost monolitu.
Např. když zadáte dotaz do SelBel, že používáte eXergy Blue a v ráži 7x64, 308W, 6,5x55 atd. dostane se vám odpověď na jakou zvěř je náboj idealní a do jaké max. vzdálenosti bude fungovat. U každé ráže je to jiné ,pozor !
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 932
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Barnes TTSX

Příspěvek od Michal_123 »

Honzo, kdyby to bylo takhle jednoduché, tak je jedno, jakou střelou budeš střílet.
Testy provedli ve fabrice, takže bude fungovat každá.

Obávám se, že to tak jednoduché není.
Každá střela se chová trochu jinak, navíc někdo loví 200kg černou, někdo srnčí.
Někdy trefím páteř u selete, někdy prostřelím obě lopatky u velkého kusu, někdy dám horší zásah dozadu.
Někdo chce, aby zvěř nikam nešla, někdo preferuje minimální poškození zvěřiny.
Tedy každý výsledek takového testu v sobě nese kus subjektivity.
Takový test, nebo zkušenost je velmi důležitá, ale musím vědět, co se stane, když... prostě musím ulovit více kusů.
A musím býs schopen specifikovat co jsem lovil a s jakými výsledky.

Proto tvrdím, že na vyzkoušení střely je krabička 20-ti kusů nábojů málo.
Nějaký výsledek je z krabičky 50ks.
Jenom na nastřelení a testy na střelnici potřebuji poměrně dost nábojů.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Barnes TTSX

Příspěvek od fesoj »

Mně osobně se u černé zvěře velice osvědčil zásah horní komory těsně pod páteř, nejlépe když ji "škrtá". Poškození zvěřiny minimální a vše zůstává v ohni - mluvím o ráži .243 W. Ale jde-li střela jen o malý kousek níž, je z toho průstřel horních laloků plic, často spojený s delším a obtížným dosledem.
Kritériem pravdy je praxe.
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1064
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: Barnes TTSX

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Osobně se zásahem pod páteř souhlasím, ale ideální u monolitu, zejména nefragmentujícího, je vysoká lopatka. Díky zásahu lopatky se monolit dobře rozvíjí , omezuje se motorika kusu, dochází kd vzniku velké kaverny, která otřese páteří - mícha, přenos do CNS, jsou škozeny plíce , někdy i srdce. Díky monolitu nejsou škody na zvěřině velké. Přitom nehrozí dutá rána.
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Barnes TTSX

Příspěvek od rimar77 »

Fesoj je to o rychlosti střely u 25-06 80gr sstx natlacena k Maxu mi to barví ryjem a plíce jsou černé a zatím černá vždy na místě. Ten samý zásah s továrním GMX - těžší a pomalejší střela spodní komora bez zásahu orgánů dohledávka asi 120 m u komory a vyšší komory do 50m max. Ale jinak střílím jako ty a většinou i ten spodek páteře zasáhnu ta průbojnost kostmi je neuvěřitelná a pak je to vypínač ale funguje dobře i na klasickou komoru.
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1406
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Barnes TTSX

Příspěvek od Choochoo007 »

Ono je treba se zamyslet na umisteni zasahu, proc volim ten a ten z pohledu pouzite strely. Monolit volim prevazne z duvodu poskozeni zveriny a ze zverina neni plna olova a proto naprosto souhlasim s Josefem Kuřitkou a jeho doporučenému umístění zásahu. Proč? Protože je to rana na jistotu, poskozeni zveriny male a vse bez olova u monolitu a pravdepodobne 100% dohledana zver, pokud neni v ohni.
Je treba se na doporučování umístění zásahu take divat z pohledu schopností střelce a ty zrovna ve většině případů nejsou nijak valné.
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Barnes TTSX

Příspěvek od rimar77 »

choochoo007 umístění zásahu je taky dle podmínek když je komora zakrytá osením na poli jsou lopatky docela v pohodě :)
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1406
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Barnes TTSX

Příspěvek od Choochoo007 »

S lopatkou nemam problem, moje chyba, ze jsem to napsal nejednoznacne. Monolit se k tomu hodi rozhodne vice nez poloplaste.
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Hoki
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 113
Registrován: úte 12.8.2008, 15:36
Bydliště: Zruč nad S.

Re: Barnes TTSX

Příspěvek od Hoki »

Konečně se mi podařilo získat střelu z náboje VOR-TX LR ,které hojně používám. Většinou se jedná o průstřel, toto je reálný stav po průstřelu lopatky a dvou žeber. Pravidelné rozvinutí do čtyř břitů je prvotřídní , úbytek hmotnosti pouze 0,4gr , žádné podlitiny a devastace zvěřiny, žádná kontaminace zvěřiny olovem i desítky centimetrů od střelného kanálu apod. problémy.
Barnes LRX.JPG
Barnes LRX.JPG (20.01 KiB) Zobrazeno 949 x
Hoki
cobaj
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 332
Registrován: pon 02.5.2011, 18:51

Re: Barnes TTSX

Příspěvek od cobaj »

Strilel jsem par kusu TTSX v 308 WIN. Nemuzu si stezovat, rekl bych ze jeste ,,hezci,, kvitka to delalo, zabijelo to, barvilo to, ale taky temer kazda svistela dal. V prevazne polni honitbe myslim monolity radeji ne. To at je radsi zverina kontaminovana. Nevim o nikom kdo by na to zakalil. Ale urcite jsou mista k lovu kde takove odrazy nejsou tak nebezpecne.
M.
Hoki
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 113
Registrován: úte 12.8.2008, 15:36
Bydliště: Zruč nad S.

Re: Barnes TTSX

Příspěvek od Hoki »

Tak velkým optimistou bych rozhodně nebyl, olovo působí nevratné škody na lidském organismu. Pokud SVS zachytí prodej masa z divočáka, kde je limit olova překročen téměř 1000x , tak to o něčem vypovídá.!!!! viz. https://www.svscr.cz/svs-naridila-stahn ... ahu-olova/

Střely Barnes jsem roky přebíjel a nyní je používám v nábojích VOR-TX LR , žádné problémy s průstřelem zvěřiny jsem nezaznamenal. Pokud střílím na zvěř , tak zároveň předpokládám zda střela skončí v bezpečném prostoru. Uskutečnil jsem i několik pokusů s prostřelením sražené zvěře vozidlem, což je v naší honitbě celkem častý problém , ale nic závažného z hlediska bezpečnosti střelby jsem nezaznamenal.
Hoki
Odpovědět