Kdy zacit s odstrelem srncat?

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Vojta
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1001
Registrován: pát 11.5.2007, 15:16
Bydliště: Královéhradecko

Příspěvek od Vojta »

Teda Vhoole, u Vás je snad prasat jako u nás zajíců! :lol:
Jinak dnes se u nás konečně od pondělka umoudřilo počasí a tak jsem vyrazil na šoulačku.Našoulal jsem 2 mladé vidláčky se srnou a srnčetem a také jednoho laličkáře-bohužel to bylo v lese a nedalo se střílet. Srnčí se už stáhlo do rudlů a tak jsem kromě těchto tří kusů viděl na polích okolo sebe zhruba něco k 50-ti kusům.
Ale mám na Vás ostatní takový dotaz.Povedlo se mi našoulat také jedno slabé srnče, odjistil jsem, dal napínáček a usadil jsem kříž na komoře. Ale nestalo se to, co čekáte. Nevystřelil jsem a daroval mu prozatím život.Zdá se mi, že na odlov srnčat je poměrně brzy.Srnu bych střelil, ale některá srnčata se mi zdají ještě dosti nevyspělá-tohle mohlo mít okolo5 kg(po vyvržení). Nechám odlov srnčat až na říjen, či začátek listopadu.Jak se na to díváte vyšlovíte slabá srnčata hned od počátku doby jejich lovu??? :?:
Uživatelský avatar
Andy
Administrátor
Příspěvky: 1840
Registrován: úte 01.8.2006, 14:17
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy »

Vojto, u nas se napr. rozhodlo, ze odlov srncat probehne ihned. Cekani na to, az budou mit o trosku vic Kg nic nezmeni na faktu, ze budou stale slaba.
TIKKA T3 Varmint Stainless 308WIN, Leupold VX3 4,5-14x50 long range ill fine duplex
TIKKA T3x TAC 300WM, EAGLE TSV 14:02/75 640
ZKM452 22LR, PARD 008
IZ27M 12x76
Vojta
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1001
Registrován: pát 11.5.2007, 15:16
Bydliště: Královéhradecko

Příspěvek od Vojta »

Pokud to bylo takto rozhodnuto, tak je to jasné.U nás ale starší členové chtějí s odlovem dokonce začínat nejdříve v listopadu, právě proto, co říká? ty-teď jsou ještě malá, do října budou o 1-2 kg větší a za srnče střelené v září ti stejně nedají skoro nic, protože je malé a sdružení tím přijde o peníze.Kdyby se lovilo na příděli pro členy, kteří na něj mají nárok, tak to není problém, ale kdybych takovéhle dne?ní srnče dal do výkupu, tak mně asi se?erou za?iva.takže i částečně proto jsem nestřílel.jenže znáte to, jak to chodí, to je pořád času dost a najednou je konec listopadu a má se třílet polovina plánu. :?
Zdenek
Nový návštěvník
Příspěvky: 45
Registrován: pát 12.1.2007, 16:53
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od Zdenek »

Na toto tema je v posledních časopisech myslivost spoustu příspěvků, např. Vodňanksý atd. Jejich doporučení je lovit slabá srnčata okamžitě, od září do listopadu narůstají především kosti, ale výtě?ek = zvěřina je podobný. další pravdou je, že nikdy si nemůže? být jistý jaké bude v říjnu počasí. U nás je praxe následující: odlov srnčat se nechává na říjen (i přes nátlak hospodáře), v říjnu je horčí počasí, nezadaří se atd. Pak přijde listopad a je to v háji - veškerá holá je přebarvená, rozdíl mezi srnčaty se v zimní srsti sni?uje, takže se hůř obeznávají no konečně zvěř už je v tlupách. nakoc se lov holé dohání mezi svátky v prosinci. Jenom loni se ulovilo jedno srnče a srna s hodnotitelským kriteriem MMN (mimořádně nadějné dle přehlídky u OMS).
Jsem si 100% jistý, že podobná situace je i do dalších 95% honiteb, nebo jenom 90%? :)
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 573
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

k slabým srnčatům

Příspěvek od precechtel »

jednoznačně prohla?uji, že by měly být uloveny ihned počátkem září. Do konce listopadu na nich naroste jenom kostní hmota a kůže a osrstění, do té doby zabírají v potravním okrsku místo a ob?ivu těm zdatnějším. Výsledek přezimování slabých srnčat je nejistý, v rudlu se v listopadu špatně střílí. V září ovšem slabé srnče musí být uloveno i se svou slabou matkou, jinak veškeré chovatelství zůstává napůl cesty. Jako bývalý zootechnik mohu potvrdit, že odlov slabých srnčat a srn je mnohem důležitější, než odlov slabých srnců. O síle populace a kvalitě rozhoduje především matka. Pozn. - se svými názory jsem samozřejmě měl problémy i u nás ve sdružení, ale dnes už to většina pochopila. Rada závěrem - pokud ulovím nyní slabé srnče / 5 či 6 kg /, sám si jej odkoupím, vrazím do mra?áku a na Velikonoce Použiju místo kozlete, je to super ba?ta. Kdo by chtěl vědět více odborných důvodů, Napiště do SZ stran důvodů odlovu slabých srn a srnčat. F.
politice a politikům zmar
Fery
Zkušený diskutér
Příspěvky: 977
Registrován: pát 22.9.2006, 21:16
Bydliště: Kolínsko

Příspěvek od Fery »

Klidně ty odborné názory Napiš sem. :wink: všichni se rádi poučí. Já po členech také chci mít hotov odlov do konce listopadu a zatím vždy skutek utek. :lol: :lol: :lol: Co si nestřelím sám to nemám. :?
CZ550-3006 Sprg,ZZK601-223 Rem, ZK 99 6,5x57R, BS 9,3x74R/9,3x74R
Vojta
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1001
Registrován: pát 11.5.2007, 15:16
Bydliště: Královéhradecko

Příspěvek od Vojta »

To přecechtěl:Kdybyh si mněl odkoupit ty slabá srnčata co nastřílím, tak bych si musel najít ještě jedno zaměstnání!A jak říká Fery, klidně ty odborné rady Napiš sem, já se také rád poučím! :wink:
Vojta
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1001
Registrován: pát 11.5.2007, 15:16
Bydliště: Královéhradecko

Příspěvek od Vojta »

To Zdeněk:Přesně vím, o čem mluví?! U nás to je obdobné, my bychom klidně odlov udělali, ale někteří členové se zaváží provést odlov(ti kteří mají nárok na příděl) a pak přijdou v prosinci, že nemůžou nic ulovit a jestli bychom jim něco neulovili my.Neštvě mně, že mám lovit za ně,s tím nemám žádný problém, ale štvě mně, že to prostě neřeknou na rovinu a pak by se to nehonilo na konci roku. :?
vhool

Příspěvek od vhool »

no ja myslim ze precechtel to tu napsal asi nejlip jak to jde.s nazorem "srncata budem lovit pozdeji" jsem se setkal nescislnekrat a duvod byl vzdy stejny.mimochodem vojto: myslis ze na tech par kusech a par kilech stoji existence sdruzeni?vzdyt jde o par stokorun.kolik lovite srncat?u nas hodne ale tento problem je spis v jednotlivych lidech nez v hospodarovi :evil:
Vojta
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1001
Registrován: pát 11.5.2007, 15:16
Bydliště: Královéhradecko

Příspěvek od Vojta »

Vhoole, lovíme 11 srnčat.O hospodáře tu vůbec nejde, tomu jde hlavně o to, aby byl plán lovu naplněn bezezbytku. Jde spíše o několik jiných lidí, kteří mají ve sdružení velké slovo.Nejsme z těch sdružení, které by muselo otáčet každou korunu, takže by nás to určitě nepoložilo. Podle mně ty srnčata na váze příliš nenaberou(i když máme vysokou úživnost), ale oni si to prostě nenechají vysvětlit.

Byl bych rád, kdyby se k tomuto tématu vyjádřilo více lidí a sdělilo praxi u nich. Hlavně bych byl rád, kdyby Přecechtěl napsal ty odborné důvody.

Jinak díky Vhoole za Založení nového threeadu, už jsem tě chtěl o to požádat.
vhool

Příspěvek od vhool »

to vojta: precechtel urcite duvody uvede a jak ho znam tak to budou opravdu argumenty ktere odbornost postradat nebudou.je to opravdu jeden z mala kterej tomu opravdu rozumi :wink: jinak me osobni laicke duvody jsou nasledujici a prakticke: lepe se v letnim satu rozenaji slaba srncata od dobrych,uvolni se potravni zdroj pro nadejne kusy,v pripade ze jde o srnu se dvema srncat,coz je u nas ve vetsine pripadu, tak se lepe provadi pruberny lov s ohledem na skladbu pohlavi (proste se to lip rozezna),nemusi se pak plan "honit na posledni chvili" a podobne.takze asi takhle z meho pohledu.jinak urcite bych touto cestou poprosil precechtela o uvedeni reakce na sklo pro vsechny :wink:

thread spachal andy :wink: :lol: takze taky diky...
Vojta
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1001
Registrován: pát 11.5.2007, 15:16
Bydliště: Královéhradecko

Příspěvek od Vojta »

takže jsem dnes vyrazil opět na šoulačku a podařilo se mi opět našoulat stejnou srnu se dvěma srnčaty(to srnče o kterém jsem původně mluvil patří k ní).Obě dvě srnčata byla velmi slabá a po diskuzi tady jsem se rozhodl prostě jedno z nich odlovit. Zalehl jsem do náhona a čekal na vhodnou chvíli, když se jedno z nich natočilo, vystřelil jsem.Srnče zůstalo v ohni, střílel jsem asi na 120 metrů-zásah na játra(střílel jsem úmyslně dozaději abych nerozbil plecka, bylo opravdu malé).Jeho váha mně na jeho velikost trošku překvapila-mělo 7 kg(po vyvržení), což je ale v letošním roce velmi málo.takže jsem zvědav, jak mně ostatní kolegové za tento odlov ,,pochválí".
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Zdenek41 »

Se srnčaty a holou by se mělo začít od září a to co nejdříve.píše se mi to dobře hůř se mi to,ale střílí.Nevím na holou chodím opravdu od září střílet mohu každý den.Pokaždé je to,ale stejné jsem rok od roku měkčí.vždyť zítra je taky den.Pak je z toho říjen.No a pak už se musí.jenže mám tu výhodu,že od září vím o přebarvování, slabých srnčatech a pod.Ostatní pak vyrazí neříkám že všichni a všude a do toho konce roku jelikož už moc dní nezbývá uloví co potká.takže Vojto 7kg srnče a v září je perfektní odlov a z dvojčat nemáš se s čim trápit.Lovu zdar.
cimrman
Nový návštěvník
Příspěvky: 32
Registrován: úte 21.8.2007, 9:57
Bydliště: horní Posázaví

Příspěvek od cimrman »

když jsem začínal s myslivostí,tak mi staří členové i hospodář říkali střel pořádné srnče,žádnýho mrzáčka,tak jsem to plnil(nijak jsem o tom tehdy nepřemýšlel,průběr se dělal hlavně v srncích) :twisted: .Vedení se změnilo a loví se dle chovatelských zásad.Lovím srnčata,které i v prosinci váží 7kg,to nikomu nevadí vypadají v zimní srsti naducaně a je klid.Pokud ho ulovím v září je zle,v letní srsti vypadá jak zajíček,ale váží taky 7kg.Pak řešíme-komu to dáát dy? se na to podíívej?! :shock: :? Před 3mi lety jsem se ustřelil-honilo se na poslední chvíli,myslel jsem,že to jsou 2srny,tak jsem slovil tu menší :P ,bylo to srnče 14kg-to bylo keců.Tak jsem z toho v tuto dobu dost rozhozenej,páč se řeklo,že srnčata ař od října,tak řeknu,že mělo průjem a je to...
M98 7x57+Meopta 7x50,I?43 16/16,Cz75,Zetor 25A
SEDM
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 339
Registrován: stř 21.2.2007, 11:27
Bydliště: jižní Morava
Kontaktovat uživatele:

srnčata

Příspěvek od SEDM »

S odstřelem srnčat jsem začal včera, ulovil jsem srnče z dvojčat, to slabší, srnečku, hnotnost po vyvržení, bez hlavy a běhů 6,5 kg. Podle mých dlouhodobých záznamů mírně nadprůměrné, to druhé srnče bylo evidentně větší-srneček, již měl zřetelné pučnice. Pokud hovoříme o průběrném odstřelu tak je nutné začít hned, ty kusy které se uloví před přebarvením, jsou téměř vždy průběrné. Je zajímavé že interlov nechce brát srnčata pod 7 kg a nutí tedy defakto myslivce k odstřelu později a nebo musíte lovit kusy nadějné - Interlov myslivecká organizace? Jenom na doplnění, nevyšších hmotností dosahují srnčata na konci listopadu, v prosinci jakoby se růst zastavil, hlavně pokud je tuhá zima a sníh. A když rostou tak hlavně kosti a deka.takže za kosti a deku vám Interlov zaplatí více, skvělá obchodní strategie a nakonec i "myslivecká". 8)
Odpovědět