Kdy zacit s odstrelem srncat?

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
SEDM
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 339
Registrován: stř 21.2.2007, 11:27
Bydliště: jižní Morava
Kontaktovat uživatele:

srnčata

Příspěvek od SEDM »

S odstřelem srnčat jsem začal včera, ulovil jsem srnče z dvojčat, to slabší, srnečku, hnotnost po vyvržení, bez hlavy a běhů 6,5 kg. Podle mých dlouhodobých záznamů mírně nadprůměrné, to druhé srnče bylo evidentně větší-srneček, již měl zřetelné pučnice. Pokud hovoříme o průběrném odstřelu tak je nutné začít hned, ty kusy které se uloví před přebarvením, jsou téměř vždy průběrné. Je zajímavé že interlov nechce brát srnčata pod 7 kg a nutí tedy defakto myslivce k odstřelu později a nebo musíte lovit kusy nadějné - Interlov myslivecká organizace? Jenom na doplnění, nevyšších hmotností dosahují srnčata na konci listopadu, v prosinci jakoby se růst zastavil, hlavně pokud je tuhá zima a sníh. A když rostou tak hlavně kosti a deka.takže za kosti a deku vám Interlov zaplatí více, skvělá obchodní strategie a nakonec i "myslivecká". 8)
Fery
Zkušený diskutér
Příspěvky: 977
Registrován: pát 22.9.2006, 21:16
Bydliště: Kolínsko

Příspěvek od Fery »

Já když lovím srnčata, tak pokud se jedná o dvojčata rozdílného pohlaví, střílím srnečku.Není to tím, že šetřím trofejovou, ale jednou jsem někde četl odborný článek na toto téma u srnčí zvěře a tam bylo napsáno, že je velká pravděpodobnost neplodnosti u srnečky z důvodu prenatálního ovlivňování hormony srnečka, protože ten začíná produkovat samčí hormony o něco dříve a ve většině případů to přes placentu projde do druhého plodu a ovlivní ho to. takže tam doporučovali lovit srnečky.
Pokud se jedná o dvojčata stejného pohlaví tak střílím to slabší, když to jsou dvě srnečky tak většinou nestřílím, protože tady je zase vliv dědičnosti na možnost narození dvojčat v další generaci. :wink:
CZ550-3006 Sprg,ZZK601-223 Rem, ZK 99 6,5x57R, BS 9,3x74R/9,3x74R
klouda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 410
Registrován: úte 13.2.2007, 12:06
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od klouda »

To s tou neplodnosti srn je celkem zajimavý, celkem podstatna a uzitecna informace.
.22, .243., 7x57, 8x57IS, 9mm, 16/70, 12/76
vhool

Příspěvek od vhool »

to fery: no u nas bych rekl ze u nas ten hormonalni problem neni ale ja se rozhoduji podle chovani jedincu.vzdy usetrim to vitalnejsi kdyz mezi nimi neni vetsiho rozdilu.kdyz je rozdil maarkantni tak samozrejme to slabsi ale kdyz je rozdil maly tak bud necham obe,podle kondice a nebo strelim to mene vitalni.samozrejme ze nestrilim srncata na potkani ale az tak po trech az peti pozorovani abych si udelal obrazek.ne vzdy je subtilnejsi srnecka v horsi kondici nez srnecek a predejdu tim potom problemum pri pomeru pohlavi v honitbe,alespon castecne protoze svatecni strelci se o zabavu stejne postaraji :cry: kdyz je slaba i matka tak lovim obe srncata a nakonec i matku protoze je predpoklad ze pristi rok budou opet srncata slaba :wink: je to sice dost narocny na cas ale mam potom dobry pocit ze jsem se alespon castene zasadil o pruberny lov a zdravou populaci srnci zvere. 8)
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 573
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

Příspěvek od precechtel »

To - Vojta, žes ulovil slabé srnče, je chovatelsky správné, toto schvaluju. Můj názor je ten, že ani to větší srnče nebude o mnoho lepší. By? vypadá větší, rozdíl v hmotnosti bude 0,5 až 1 kg, takže je ulov také. No a aby to bylo úplně chovatelsky / nikomu svůj názor nevnucuji /, já bych ulovil i tu srnu - matku. protože bude zase rodit dvojčata a zase slabá. Vezmi v úvahu, jak byla mírná zima, jak je letos vegetace od jara posunuta vpřed, že pastevní podmínky byly dobré a ta srna porodila slabá srnčata, která přes léto neodrostla.
K těm chovatelským zále?itostem, nečekejte od mne odbornou sta?, pouze se pokusím populárně-pochopitelnou formou vyjádřit své názory. Tedy zhruba 60 let se po vzoru Německa u nás provádí průběrný odlov srnců, pečlivě se selektují slabší jedinci s malými parů?ky. Ptám se, kde je výsledek? Odpovídám si nikde. protože přijde podzim a neplní se toté? u samičí zvěře. Pozn. ze života - když jsem jako myslivec začínal, vařil u nás gulá?e vyhlá?ený myslivec - kuchař a ten vždycky říkal: " ku..a, střelte nejakó pořádnó srnu až je v gulá?u dos? masa, až to néni jenom máčenka." A tak se lovily srny o hmotnosti 17 kg. A tak se u nás šedesát let loví slabí srnci a silné srny a to je celá tragédie chovu srnčí zvěře. Nebo? základem chovu je vždy matka / i u lidí přece naučí děcko jíst, mluvit, chodit, bát se, chovat ve společnosti, předá mu světonázor /. Arab si jako správný chovatel vždy více považoval dobré klisny, dobrého hřebce arab Možná někdy prodá, ale dobrou klisnu nikdy. / viz arab. přísloví - dobré pu?ce, plodné klisně a věrné feně se nevyrovná 100 ?en v ceně /, viz, že i proroka Mohameda z Mekky do Mediny neslo pět klisen /Habdan, Hamdaní, O-Bajan, Shagya, Seghlavi - žádný hřebec /. Genetický in?enýr ti řekne - je to matematika, otec dává 50% genet. chromozomové výbavy a matka 50% také a není co ře?it a bude plést hlavy šroubovicí DNA, RNA a mluvit o tom, že potenciál matky je jenom omezený co do počtu mláďat, ale otec může zplodit mnohem více potomstva, proto ten výběr převážně zaměřený na otce. Já jsem přesvědčen, že obrovský vliv má prostředí / částečně teorie dnes zavrhovaného akademika Lysenka /. Tedy pro potomstvo má obrovský vliv matka tím, že plod po splynutí zárodečných gamet se vyvíjí v těle matky po celou dobu březosti a tím dle mého názoru dochází k tomu, že ta genetická výbava matky /50%/, je posílena a ovlivněna a více tedy se "dědí" vlastnosti matky. Toto je nevědecké, ale myslím, že to funguje. Je li tedy matka silná, zkušená, vybere si k oplodnění silného srnce, porodí silné srnče, kterému předá svoje veškeré zkušenosti a zajistí mu dobré místo v zimní tlupě. Slabá srna navíc se dvěma srnčaty má chudera dost starostí se sebou, aby přežila, přežívá na okrajové části teritoria s chud?í potravní nabídkou a v zimní tlupě ona i její srnčata zaujmou podřadné okrajové místo, tím se i ke krmelci v době nouze dostanou poslední, prostě jsou out. Pro tyto důvody se na podzim zaměřuji na slabá srnčata a jejich matky a ani se mi nelíbí srny s dvojčaty, jsou podezřelé a vždy zkoumám jak jsou vyspělé. V prvé řadě v honitbě vždy mapuju srny s dvojčatama a pokud jsou slabá, snažím se ulovit všechny tři, aby neubíraly pastvu silným srnám se silným srnčetem. K celé teorii o srnčí zvěři mně přivedla zkušenost s chovem skotu v naší republice, kdy po Založení JZD se sice začalo intenzivně s výběrem býků, vznikly inseminační stanice, ale na řadu let poklesla mléčná u?itkovost, protože sedláci si mohli ponechat záhumenkovou krávu, tak ta nejlepší zůstala doma a její tele šlo na jatka a v dru?stvě skončily ty horší krávy s menší dojivostí a jejich teleta dál zůstala v reprodukci. Trvalo to dvacet let řízeného chovu, než se stav napravil. U srnčí zvěře si myslím, že to lze napravit jenom někde místně a bylo by to na padesát a více let. S pozdravem F.
politice a politikům zmar
cejnyk
Častý návštěvník
Příspěvky: 63
Registrován: pon 18.6.2007, 21:40
Kontaktovat uživatele:

slabé srnče

Příspěvek od cejnyk »

v neděli se mi odpoledne podařil odlov srnčete, po plí?ení na strni?ti jsem střelil na 150 metrů srnče, zůstalo v ohni, zásah přes plíce, plecka nepoškozena, bylo jako spíše větší zajíc, váha u?mudlaných 6 kg. u nás ve sdružení je pravidlo, že srnče do 6 kg nále?í střelci, takže jsem si ho nechal a jsme všichni spokojený. myslím, že je to dosti motivující, aby se slabá srnčata lovila hned od září, konec konců bylo o tom napsáno dosti odborné literatury, tak bychom na to naše starší kolegy měly asi odkázat :)
Vojta
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1001
Registrován: pát 11.5.2007, 15:16
Bydliště: Královéhradecko

Příspěvek od Vojta »

To Cejnyk:Starého psa novým kouskům nenaučí? a to může? mít stovky pádných argumentů. Motivace je to dobrá, ale u nás by se to neujalo, protože když lovíme 3 víceméně celý plán(cca 45 ks srnčího a nějakou černou), tak by to někteří členové nemuseli rozdýchat.

To Přecechtěl: Nikdy jsem o tom takhle nepřemýšlel, ale máš pravdu. Tato srna s oběma srnčaty se pohybuje stranou od hlavních rudlů ostatní zvěře a to skutečně v místech, kde příliš kvalitní potravy není-je to podiskované strniště po p?enci a ostatní kusy jsou na poli, kde roste ještě poměrně hodně zeleně. To druhé srnče je skoro srovnatelné, rozdíl by byl opravdu cca 0,5 kg a proto se na něj zamněřím také-ale až v říjnu(bylo mi to naznačeno vyšší mocí).Matka se mi zdá celkem v kondici, ale nijak silná, odhaduji něco okolo 11-13 kg(po vyvržení).každopádně, jak už jsem psal, tvá teorie je podle toho, co jsem viděl asi skutečně pravdivá.V ostatních rudlech není výrazně slabšího kusu dospělé zvěře natož srnčat.
SEDM
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 339
Registrován: stř 21.2.2007, 11:27
Bydliště: jižní Morava
Kontaktovat uživatele:

srna

Příspěvek od SEDM »

to Vojta: promiň mi moji zvědavost, ale kolik u Vás váží dospělí srnci? Hmotnost 11-13 kg u dospělé srny se mi zdá velmi nízká, u nát tolik váží čiplenky. Dospělá srna musí mít 15 kg a více, jinak je jasně průběrmá. 8)
Vojta
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1001
Registrován: pát 11.5.2007, 15:16
Bydliště: Královéhradecko

Příspěvek od Vojta »

Tak to je relativní,ale pokud tedy vynechám jednoleté srnečky, tak v průměru je to letos okolo 15-16 kg(po vyvržení)Byly 2 vyjímky a to 20 kg-což u nás nepamatují ani staří členové. Jinak jak jsem psal, ta srna se mi zdá vitálně OK, ale ta váha 11-13 kg, je spíše u srn takový slabší průměr. Silné srny u nás mívají okolo 15-18 kg.
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 573
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

Příspěvek od precechtel »

To - Vojta, z těch hmotnostních poměrů u va?í srnčí zvěře vyvozuji, že dobře udělá?, pokud uloví? to druhé srnče i tu matku. Srna o hmotnosti 11 kg nemá v populaci místo.
K tomu přemýšlení o chovu a lovu - tyto názory nekrystalizují zpravidla přes noc, ale dlouhodobě, je to taky věc zkušeností několika roků. Něco i je na tom, že myslivec se vyvíjí zpravidla ve fázích - střelec, lovec, chovatel, obdivovatel, ochránce. každá fáze je pěkná a je dobré, když se to pěkně míchá dohromady. No a něco si přečte?, něco zkonzultuje? s přáteli, proto existuje i toto forum. Bo člověk zpravidla není pramenem moudrosti, ale jenom studnou - nádrží a může vydat jenom to, co nasbíral. F.
politice a politikům zmar
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Zdenek41 »

Přecechtěl napsal velice noudrá a pravdivá slova.I když vy mladší jim teď ještě nerozumíte,ale je jim třeba naslouchat.
SEDM
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 339
Registrován: stř 21.2.2007, 11:27
Bydliště: jižní Morava
Kontaktovat uživatele:

srny

Příspěvek od SEDM »

Ve srovnání s tím co napsal precechtel, uvádím jednu čerstvou zkušenost z minulého týdne, kdy mi jeden "takychovatel" popisoval jak provádí průběrný odstřel- zásadně loví ty srny, které vodí pouze jedno srnče, ty co mají dvojčata jsou podle něj lepší a nejlepší jsou ty co vodí srnčata tři. :roll:
netřeba dalšího komentáře, určitě není sám :roll:
Odpovědět