Fotopast Weltar 7310 MC CZ

Signalizace, hodiny a jiná elektronická zařízení
MartinP
Nový návštěvník
Příspěvky: 47
Registrován: stř 02.3.2011, 22:58

Re: FOTOPAST WELTAR 7310 MC CZ

Příspěvek od MartinP »

Mám zkušenost v přísvitem bílými a černými diodami. Je fakt, že když blikne blesk z bílých diod, tak zvěř zdrhá. Ale po několika opakováních si většinou zvykne. Když používám fotopast s černými diodami, tak vysoká to vidí. Nezdrhá tak rychle, ale kouká do toho a odbíhá pomaleji.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: FOTOPAST WELTAR 7310 MC CZ

Příspěvek od pufr »

Tohle je graf intenzity a vlnové délky světla (záření) emitovaného celkem asi kvalitní diodou Hamamatsu:

Obrázek

Vrchol cca 940 mn, báze křivky ale začíná na 880 nm, to už by ale taky nemělo vadit. Obávám se ale, že u méně kvalitních výrobků vlivem možná nečistot v emitujícím materiálu, nebo nějaké luminiscence v krytu diody atd. se tam může vyskytnout i celkem významný (pro "identifikaci" zdroje) podíl "světla" blíže k viditelnému spektru.
Obchodníci pochopili, že 910 nebo 940 nm "prodává" a Číňan už to někde sežene, otázka je v jaké kvalitě - určitě neprodělává :D
Se obávám, že i tady je osobní nezprostředkovaná zkušenost komerčně "nezaujatého" člověka "k nezaplacení." :?
Pufr
FrantaB
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 137
Registrován: pát 27.9.2013, 12:47

Re: FOTOPAST WELTAR 7310 MC CZ

Příspěvek od FrantaB »

Ten graf a hlavně uvedení výrobce je super. Potíž je v tom, že ve většině fotopastí tak kvalitní diody nejsou. Když jsem si pro srandu před lety zkoušel postavit hradla s vyhodnocováním skrz audiovstup notebooku, měl jsem jich několik od 12 do asi 50 Kč ve snaze konzistentně "nakrmit" fototranzistor abych se z větší části zbavil šumu od oblohy a tepelných zdrojů (třeba letící zrna černého prachu), nebo jej aspoň potlačil. Všechny byly 915-940 nm a u všech jsem poznal, že svítí. Ty fakt levné svítí dokonce slabounce tmavotřešňově červeně že je to vidět občas i ve dne. A rozsvícení ve tmě, když se člověk nedíval přímo, ale měl diodu jen v periferním vidění a rozsvítil, tak tělo napoprvé zareagovalo jak po ráně klackem. Právě proto že "vidíš, ale při upřeném zkoumání nevidíš, ale sichr víš, že se tam něco změnilo a vidíš jen koutkem oka a neostře"-souvisí s rozložením receptorů v oku. Byl jsem dost překvapený, hlavně z té fyzické reakce i když to byla moje ruka co přehodila vypínač. A jiní co celkem dobře vidí ve tmě na tom byli podobně. Ti co ve tmě nevidí neměli problém.
MatPeta
Nový návštěvník
Příspěvky: 42
Registrován: čtv 02.8.2007, 14:30
Bydliště: Praha 10

Re: FOTOPAST WELTAR 7310 MC CZ

Příspěvek od MatPeta »

Díky za vysvětlení s těma diodama. Na reklamaci to asi není. Pokud si ještě někdy koupím nějakou fotopast tak v Číně přímo.
Cena poloviční s reklamací stejná potíž a angličtinu si nějak přežvejkám.
Na druhou stranu aspoň pěkně fotí vedne. :roll:
MAT
Rossler Titan6 7x64
LEUPOLD 3,5-10x50 Illuminated German 4
Hornady SST 162gr Geco Hmantel 165gr
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: FOTOPAST WELTAR 7310 MC CZ

Příspěvek od pufr »

Včera jsem to konzultoval s kolegou fyzikem, mi potvrdil, že IR diody, které by neměly "vedlejší" emisi ve viditelném spektru musí vždy v nabídce na trhu "chvíli hledat" (obdobně i UV), deklarované hodnoty 940 nm a pod. označují skutečně jen vrcholek "píku" emise fotonů, ne šířku pásma a "další emise".
Ty "parazity" lze samosebou "oříznout" IR filtrem ale ten sníží intenzitu osvětlení. Ideální je, když na to pamatuje už výrobce a zhotoví z takového materiálu kryt diod.
Ta "facka" od IR (píše Franta) je zajímavá, musím taky vyzkoušet :)
Pufr
FrantaB
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 137
Registrován: pát 27.9.2013, 12:47

Re: FOTOPAST WELTAR 7310 MC CZ

Příspěvek od FrantaB »

"facka"-ono je to dané spíš než IR samotným tím, jak má kdo "udělané" oči, citlivosti a reakce na některé podněty. A já mám oči poskládané proti běžné populaci dost divně, za ještě obstojné světlo z hlediska chození po neznámém terénu považuju něco kde i mladší kolegové dávno tahají baterky nebo jdou pomalou polkou (krok-sun-krok) a na nízké jarní sluníčko (jakkoliv ho mám rád) bych si nejraději nasadil svářečskou kuklu... Zvyky a reakce vypěstované životem jsou druhá věc, která hraje možná ještě mnohem větší roli a ti další "pokusní králíci" měli tak nějak podobnou porci zkušeností, chození po venku, obecné podvědomé obezřetnosti a tak.
Pokud se nepletu, většina zvěře má vyšší citlivost než člověk až někam kolem 720-760 nm, takže pokud dioda tvoří a pouzdro propouští nějaký parazitismus pod jmenovitou vlnovou délkou, je pro ni mnohem víc viditelná/vnímatelná než pro nás.
Odpovědět