Nábor nových členů - jak je to u vás?

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Odpovědět
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Nábor nových členů - jak je to u vás?

Příspěvek od fesoj »

U nás je to s trofejovou zvěří tak, že každý může lovit 2 srnce a to až do splnění plánu lovu - ovšem jeden z těchto dvou musí být I. věková a kdo v daném roce I. VT neulovil, musí v dalším roce I. VT začínat. Ovšem střelí-li někdo dva či tři paličkáře, je to v pořádku a jsou-li tito "kriplíci" loveni na úkor srnců starších, je to jen dobře. Má to pouze tu nevýhodu, že tihle chcípáčci do 10 kg se špatně prodávají, jejich lovem pokladnu nenaplníme a nepodařilo se mi prosadit, aby se o tyhle žebráčky navýšil plán lovu, protože někdy máme i tak problémy s jeho splněním. Jelena může lovit každý, druhého však jen tehdy, je-li ten první špičák po slechy, případně uvolní-li lov hospodář před koncem sezóny - ale např. teď jsme ze 3 plánovaných jelenů /2 jedničky a 1 trojka/ ulovili jen ty dva v I- VT, jeleni v III. VT vesměs přežili - a ne že by tu žádný nebyl. A jednoho z těch dvou ulovil zrovna čekatel na členství ve zkušební lhůtě.
Kritériem pravdy je praxe.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Nábor nových členů - jak je to u vás?

Příspěvek od BwanaHunter »

Lotr> jo jo, ty místní podmínky skutečně hodně ovlivňují, a proto jak psal Dalas, není univerzální návod. A já ho ani nehledám, beru to jako volnou diskuzi a výměnu zkušeností právě z různých podmínek, takže je pro mě podnětná. Jinak jak už jsem psal, jsem ve 3 revírech, do předloňska jsem byl ještě ve čtvrtém. Krom toho jednoho, mého "mateřského" o kterém jsem psal jsou to revíry soukromé, kde to je zase trochu jinak, tak jsem to sem netahal. A teď o tom píšu v souvislosti s tím, co jsi napsal ty, ten poslední revír, o kterém mluvím, byl přesně ten případ, honitba od LČR, úprava stavů jelení zvěře, plán dost přes 100 kusů, a zas tak moc nás na to nebylo, a když ti v prosinci zbývá nastřílet třeba 40 ks, jinak pokuty, sankce, škody, tak se z lovu stává práce pro honitbu. A pokud si někdo myslí, že to je vlastně super, tak být celé noci venku, když je -15 a sněhu po kolena (podotýkám, že noční lov jelení zvěře jsme měli řádně povolený), a člověk ví, že musí nastřílet, a zrovna jak na potvoru nechodí, a pak se něco ve vzduchu změní, chodit začnou, člověk střelí několik ks za noc, a pak se o všechno postarat, když zajet se nikam nedá, leda skútrem...tak už to pak není jen zábava, ale občas slušná dřina :) Ve sdružení sice máme normovanou také jen srnčí, navíc nám dost poklesly stavy (ačkoliv letos mám po pár letech lepší pocit, je jí vidět víc, a hlavně většina srn je vidět se srnčaty, což několik let nebylo), ale zase máme slušné a asi jako všude stoupající stavy černé, a škody, které řešíme už i přes právníky, takže to taky honíme, služby u kultur atd. Takže kromě těch pár vyloženě daných brigád to mám tak nějak všechno spojené s lovem - jdu krmit, mám flintu a jdu pak sedět nebo šoulat, jdu projít se psem kultury před sečí - to samé, jdu se projít revírem se psem, kde se co děje a chodí -to samé...a tak.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Nábor nových členů - jak je to u vás?

Příspěvek od BwanaHunter »

Jinak jak psal Fesoj - tomu aby plán splnil jeden člen když loví všichni všechno se dá zabránit např. tím, že loví všichni, ale do odvolání trofejovou každý jen jeden kus. Jednak pak každý víc přebírá jestli střelí "už tohohle" nebo si "počká na lepšího" jednak se tím odstřel rozloží mezi co nejvíc členů. No a když hospodář vidí, že se blíží konec doby lovu a není nastříleno, může to uvolnit. Aby někteří členové nelovili jen trofejovou na holou nekašlali, tak ten kdo střelil trofejovou, chce-li příští rok zase, musí nastřílet za každý trofejový kus nějaký počet ks holé (nebo ty bulkaře a knoflíkáře). No a přehnaným soukromým komerčním zájmům jednotlivců jednoduše zabrání to, když zvěřina jde na odevzdávku nebo na podíly, a peníze sdružení. Za holou může dostat zástřelné ať už ve zvěřině nebo jinak, pokud je potřeba motivovat k lovu holé. A střelci můžou zůstávat třeba jen prasata do 30 nebo 40 kg.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Nábor nových členů - jak je to u vás?

Příspěvek od fesoj »

Bwana - popisuješ to úplně přesně, jako kdybys to u nás znal - až na to, že k odstřelu holé nikoho nic nemotivuje, snad jen to, že na příděl /tzv. "deputát"/ jdou jen srnčata a kdo neloví, taky nemusí nic dostat.Plán lovu holé srnčí zvěře se většinou nesplní, ale dost kusů nám strhnou psi a srazí auta /jsme příměstská honitba/. Zadarmo u nás střelec dostane jen srnče do 6 kg, jinak se zvěřina platí po 30 Kč/kg. Jeleni, laně a dospělé kusy srnčí zvěře se prodávají /výjimka je jen u "svatebního" srnce či srny a ten je samozřejmě též zdarma/. Prasata se buď prodávají za částku min. 50 Kč/kg ve škáře nebo 60 Kč/kg stažená bez hlavy, pro člena je to 30 Kč/kg, přičemž je střelec zvýhodněn jen tak, že má přednostní právo odkoupit celý kus /je to využíváno zejména u selat/, zadarmo nedostane ani deko.
Kritériem pravdy je praxe.
Toman
Častý návštěvník
Příspěvky: 73
Registrován: pon 07.4.2014, 16:10

Re: Nábor nových členů - jak je to u vás?

Příspěvek od Toman »

BwanaHunter: Nechci aby to vyznělo hnusně, ale do tohoto tématu soukromé honitby netahej. To přeci nemá s děním v klasickém sdružení nic společného, tam je to celé hlavně penězích. Chceš střílet, tak zaplať a když nezaplatíš nebo nebudeš střílet tak sbohem. Taky atmosféra a soudržnost je tam úplně o něčem jiném, protože většinou se domluví pár známých a složí se na pronájem a případně k sobě přiberou člověka, který sedí všem - ne jako ve standardním sdružení, kde je směsice lidí různých povah a názorů, každá kravina se musí odsouhlasit na schůzi a tak podobně.
Také jsem někde čas hostoval a ta parta lidí, to je úplně o něčem jiném než v zájmovém spolku. Žádné dohady, nenávist, závist. Holt daň za to je 30 tis. za rok na hlavu (což je jen tak pro zajímavost rozpočet našeho MS). To se určitě dá hravě zaplatit výkupem zvěřiny nebo placeným odstřelem ale...na druhou stranu tehdy, kdy se z lovu stává povinnost, už ten lov ztrácí to kouzlo, a proto nemám chuť se do žádné soukromé honitby cpát. A to jsem sklouznul kam jsem nechtěl :)
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Nábor nových členů - jak je to u vás?

Příspěvek od BwanaHunter »

Toman> vždyť taky netahám. Co jsem popisoval se vše týkalo sdružení, klasického MS, kde jsem...no nějaká desetiletí. To co jsem zmínil byla jen reakce na to, co psal Lotr o tom, jaký vliv mají konkrétní místní podmínky. A netýká se to dnes ale zdaleka jen soukromých honiteb. Znám dobře několik sdružení (a tím dobře myslím to, že tam mám osobní blízké přátele nebo rodinné příslušníky a jako host jsem tam lovil), která mají honitby od LČR, aby je uhájila v posledních VŘ tak využili opce - dorovnaly nájmy, a dnes platí taky nájmy ve statisících (jedno konkrétně 380.000, jedno dokonce 650.000,-), a podmínkou členství je, že každý člen sáhne každý rok do kapsy, a zaplatí členský příspěvek, kterými se pokryje to, co nedá prodej zvěřiny a poplatkový lov. A ty příspěvky jsou v desetitisících ročně. V jiném si zase členové musí platit za ulovenou trofej, jak kdyby byli hosté, resp. o něco levněji, ale kdo střelí trofej, musí platit. A jsou to normální MS, jaké popisuješ. Ekonomická nutnost...
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Nábor nových členů - jak je to u vás?

Příspěvek od Lotr »

Ekonomická nutnost, to je ten správný výraz.
U nás to s odlovem funguje jako u Petra, jsou vydány povolenky všem a loví se do stop stavu, stavy srnčího máme poměrně vysoké a tak to vyjde plus minus jeden srnec na jednoho člena, takže si můžu na tom "svém" srnečkovi dát záležet. (stejně nakonec nedám, předloni ke 40-tinám jsem si říkal, že bych si taky jednou mohl ulovit slušného trofejového srnce a nakonec to odnesl 3. centimetrový špičáček :D ) Ale o tom to není, když je naplněný srnčí plán, členové se můžou dle libosti věnovat prasatům a škodné, stejně většina spíš pase po prasatech. Srnec zůstává lovci, holá jde do prodeje, na podíly starým, již nelovícím členům, pro vlastníky půdy atd, kam je právě třeba. Sele zůstává lovci, z lončáka si lovec nechá půlku, zbytek dělí mezi členy, popř. ho nechá na vaření na výroční, hlavní hon apod., ze společných akcí výbor rozhodne, jak se se zvěřinou naloží, zpravidla se zejména o hlavní hon objeví zájemci o odkup z řad civilistů, nebo jdou prasata opět vlastníkům půdy apod., člen má možnost si ho za sníženou cenu odkoupit. S odlovem srnců zatím nebyl problém, každý si většinou uloví svého srnečka a po zbytek sezony se věnuje prasatům.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
nimrodl
Troll
Příspěvky: 141
Registrován: sob 27.10.2012, 13:36

Re: Nábor nových členů - jak je to u vás?

Příspěvek od nimrodl »

Já se nestačím divit při čtení těchto řádků.
Obecně se mě potvrzuje "o adepty máme zájem do doby než dostanou lovecký lístek ".Většina sdružení potřebuje ty mladé, blbé, aktivní a snaživé co drží hubu a krok a jsou vděční za povolenku od soudruhů, kteří si ho tajně odhlasují jako ideální terč pro budoucí otročení.Nenapadá mne žádný důvod proč by se potenciální člen po zkušební lhůtě nemohl zůčastnit schůze kde se bude projednávat jeho přijetí.Možná ze strachu aby se dotyčný nemohl bránit lži a pomluvám které na něj budou kydat jako záminku pro nepřijetí.( z vlastní zkušenosti).
Nissan Patrol GR Y 60 long ,35" , navijak a tuna železa navíc :-)
Lada Niva T3
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Nábor nových členů - jak je to u vás?

Příspěvek od crif »

Nimrodl> v podstatě mám podobnou zkušenost jako ty. Když mě vzali do jednoho MS jako hosta......No to byla zpočátku euforie... Jenže jsem jaksi aktivnější než těch 40 lidí a tomu odpovídaly i výsledky lovu a nejen v něm ( brigády atd) . A ejhle, najednou jsem přestal být ten, co mu klepali po rameni s výsledky. Začaly pomluvy, závist, lži a pod. Tahání po výborech abych vysvětlil to a ono atd. V podstatě když jsem ulovil nějaké pro ně " maso", byl hned problém. Tak jsem to vyřešil tak, že si toho nevšímám a lovím pouze škodnou. Nemá mě ani co mrzet, protože mám jinou honitbu, kde mám stonásobek toho co ve zmíněném.
Závist, pomluvy atd jsou lidské vlastnosti, bohužel špatné . Ale nebudeme přeci všechny spolky házet do jednoho pytle. Protože poměrně v sezóně dost jezdím i jinam, tak vím , že to mnohde funguje bez problému. Vše je jen o lidech.
nimrodl
Troll
Příspěvky: 141
Registrován: sob 27.10.2012, 13:36

Re: Nábor nových členů - jak je to u vás?

Příspěvek od nimrodl »

Crif jako bych četl svůj myslivecký životopis :wink: s tím koncem, že mě přestalo bavit se dohadovat, vysvětlovat...vrátil sem se ke koníčku z mládí.Dřív sem jezdil motokros ale to bylo před 30-ti kily :lol: tak sem pořidil patrola v plné zbroji a blbnu zase jako školák :D
Nissan Patrol GR Y 60 long ,35" , navijak a tuna železa navíc :-)
Lada Niva T3
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Nábor nových členů - jak je to u vás?

Příspěvek od crif »

Samozřejmě se každý realizujeme nějak. Nicméně abych se vrátil k tématu. Počet na naši honitbu ( 2300ha) máme pevně daný 12ti lidmi. Samozřejmě se objeví nějaký ten zájemce o členství a pod. To řešíme tak, že v jednom roce odmaká 220 hod pro myslivost plus povolenka na škodnou a následující rok dostane povolenku na všechnu zvěř v rámci odlovu toho roku s přihlédnutím k jeho zkušenostem. Pokud je v tom člověku potenciál, tak můžeme uvažovat o členství. Ono se to jaksi samo vytříbí. Jinak samozřejmě děláme i bažanta, to víceméně pro sokolníky a cca 3- 4 tis kachen pro poplatkový lov. To nám běžně obstará místní myslivec v " důchodu" . Věkový průměr máme 41let a bohatě na to stačíme.
Kecy nevedeme, je to jen řehole.
petjan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 488
Registrován: sob 31.12.2011, 14:08
Bydliště: štětí

Re: Nábor nových členů - jak je to u vás?

Příspěvek od petjan »

Pokud mám zájem někam vstoupit, tak nemůžu chtít, aby se stávající většina podřídila mě. Pokud je to banda tupců, tak je otázka, proč tam chci?
ZP 16x70/16x70
Brno 500 8x57JRS/20x76
Sabatti SKL 98 10,3x60R /270 win
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Nábor nových členů - jak je to u vás?

Příspěvek od crif »

Samozřejmě
FrantaB
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 137
Registrován: pát 27.9.2013, 12:47

Re: Nábor nových členů - jak je to u vás?

Příspěvek od FrantaB »

Když se to tu na začátku tak ohnivě rozjelo...
Už nějakou dobu se dívám, kde by o nějaké omlazení stáli (30 r.). Kolem myslivosti se s různou intenzitou pohybuju úplně odmala, zkoušku mám už pár let ze školy-ale zdá se, že většinu definitivně zapomenu dřív, než dojde na soustavnější praktické využití v plném rozsahu. Představa je mít možnost lovit prasata, plus případný sanitární odstřel další zvěře (protože nechat pobitý kus zmizet jen proto že není na papíře... ). Sáhnout smysluplně na srnčí chce mít ji v daném místě nakoukanou, což chce vidět tak dvě zimy, takže do toho se hrnout vůbec nechci, trofeje mně moc netáhnou-navíc se dají takové odstřely poplatkově prodat nebo darovat někomu ve sdružení-a důvodů bude u starších víc než u mně jako nového zobáka. Mít možnost přijet na víkend, v noci lovit, ve dne odpočívat, brousit po revíru, opravit/udělat co jak bude třeba. V rozumné vzdálenosti od Phy by neměl být problém i se střídáním v rámci obvyklého letního boje o zrno/brambory/cokoliv, ale delší štreky (100 km) bych s prací neuživil asi ani časově. Rukama něco umím, s pilou/křoviňákem/kosou taky-nebyl jsem zrovna městské dítko. Spoustu věcí se naučit potřebuju, dost věcí mně nikdo učit nemusí. Ale zatím mám dojem, že jsem s takovou představou spadnul z jahody naznak. Buď z člověka musí padat peníze ve velkém, nebo musí mít "tlačenku" anebo psa, kterého zoufale potřebují...
Kdyby náhodou ne, tak SZ...

Edit:
S tím sanitárním odstřelem jsem to myslel tak, abych nemusel nechat odejít kus v době lovu při nesplněném plánu, jen proto že není napsaný v povolence. Přitom v povolence by byl jenom pro tenhle případ, ne proto že bych měl srnčí/vysokou/whatever lovit plánovitě. Jinak zbytek roku samozřejmě smůla, nenapsal jsem to úplně dobře.
.357mag
Nový návštěvník
Příspěvky: 13
Registrován: pon 10.3.2008, 11:47

Re: Nábor nových členů - jak je to u vás?

Příspěvek od .357mag »

Ahoj, po přečtení pravidel fóra nejsem moc chytrej, kam svůj příspěvek umístit, tak zkouším sem.

Hledám možnost členství v honitbě kolem Prahy, kam jsem se přestěhoval. V lese a na poli jsem od dětství a v Praze mi to chybí. Jsem spolehlivý a zodpovědný člověk. Přesvědčíte se časem sami. Kontakt a více informací prosím přes SZ. Za případné nabídky Vám děkuji...
Odpovědět