Hasler Bullets

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
zispo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 374
Registrován: pát 15.1.2010, 6:13
Bydliště: jižní morava

Hasler Bullets

Příspěvek od zispo »

Po závodě, který kolega nastřílel neskutečně, jsem se zeptal, co to má za střelu. Odpověď Hasler. Ač nevěřícně, přeci jsem si taky tuto střelu koupil. Našel jsem OAL a podsypal prachem N140. Hned první navážka se mi povedla - rozptyl je až neuvěřitelný a to 1 cm čtyřmi ranami. Střelu je možno modulovat a to nechat otevřenou dutinu a nebo do ní vložit plastový hrot. Já nechal otevřenou, stejný výsledek je s plastovou špičkou. Je to monolit, tak jsem zvědav, jak se bude chovat na zvěři, napíšu jak něco ulovím. Při kontrole střel jsem až s údivem žasl, jak jsou střely přesně a kvalitně vyrobeny a mají stabilní váhu. Pokud už s touto střelou lovíte, budu velice rád za vaše postřehy z lovu.
Naposledy upravil(a) zispo dne stř 22.7.2015, 16:13, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Hasler Bullets

Příspěvek od Michal_123 »

Chystám se vyzkoušet monolitické lovecké střely Hasler.
https://www.strobl.cz/vysledky-hledani?search=hasler
Vyrábí se ve třech loveckých provedeních:
- Hasler Hunting (lovecké fragmentující)
- Hasler Ariete (lovecké nefragmentující)
- Hasler Bull (lovecké nefragmentující, s daným maximálním rozevřením)

Pak ještě Hasler vyrábí dva druhy sportovních střel.

Chvíli jsem váhal s výběrem, nakonec pro loveckou 30-06 budu testovat střelu Hasler Areite 148 grain.
https://www.strobl.cz/monoliticke-strel ... grs_p12035

Máte někdo zkušenosti se střelami Hasler?
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1061
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: Hasler Bullets

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Já a jinak už je tady téma.
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Hasler Bullets

Příspěvek od Michal_123 »

To téma jsem viděl, v názvu má pravopisnou chybu a je celé divné, proto jsem do něj nepsal.
Dalasi, zauvažuj prosím nad spojením témat a možná pročištěním a opravou názvu :)
Dík Michal

provedeno
pavel358
Častý návštěvník
Příspěvky: 60
Registrován: čtv 12.7.2012, 8:49

Re: Hasler Bullets

Příspěvek od pavel358 »

Kamarád je používá ve .270WSM a je s nimi spokojený, ale nevím jaké má. Když tak mohu zjistit.
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1061
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: Hasler Bullets

Příspěvek od Josef Kuřitka »

V 308W, standardní hlaveň Blaser R8 bylo vyzkoušeno :
- 159 H Areiete
- 159 H Ariete RN
- 154 H Hunting

Jde o poměrně těžké střely, ale co bylo k mání, tak se zkoušelo. Ve všech případech velmi dobrá přesnost oscilující od cca 0,5 - do 0,75-0,8 MOA. Na 100m se položky třech ran zakrývají korunou a to tak, že s pohodlným přesahem koruny. I při poměrně plnotučné navážce se puška chová klidně. Je to díky tomu, že jde v podstatě o podrážový projektil , který je v hlavni veden ve velmi jemných vlasových prstencích. Hlaveň se výrazně nehřeje a je podstatně méně namáhaná. Jde o velmi kvalitní Cu a tak je nutností řádně čistit, hlavně kvalitní chemie. faktem je, že hlaveň je v podstatě nová a tak se nabízí otázka, co by to dělalo v hlavni, která má nějakou tisícovku ran za sebou, běžnou údržbu a není v top stavu?Jak by se tam projevila jakási jemnost vedení této střely?

Co asi všechny zajímá, je účinek.

Prvně jsem zkoušel 159 HA, přesnost jak výše uvedeno, rychlosti okolo 840m/s, funkce klasické houby, v podstatě bez problému, poměrně malý výstřelový otvor u černé zvěře. To přikládám tomu, že střela je na 308W poměrně těžká a v této gramáži bych ji spíše osazoval do 30-06, případně 300WM, pro těžkou evropskou zvěř.
Vzhledem k tomu, že jsem chtěl větší "otevírák", pro případné "zjednodušení " dosledu, tak jsem zkoušel AH 159 v A RN, to je provedení s zakulacenou hlavou a zápichem na těle střely, který zřejmě usnadňuje její fragmentaci. Půlkulatá hlava vyvíjí větší tlak na špičku a mělo by dojít k " lepší expanzi-otevření" střely a tím pádem jsem čekal posílení ranivého účinku. Bonusem této střely má pak být její lepší fce. v semiauto, v podstatě to á být naháňkový spec.. Realita je taková, že pozorovat extra zvýšený "naháňkový" ranivý účinek jsem neměl, protože zásahy byly "příliš " dobré a mizernou ránu bych bych úmyslně nikdy nedal. Co ale bylo vidět, respektive poznat, že střela sice fragmentovala, ale výstřely byly mnohdy na průměru kalibr +1 až + 2mm. Nevím, zda to je malou rychlostí střely, určitě by to jinak vypadalo v 300WM s V 0 okolo 950+m/s. Jinak lovena černá zvěř s hmotností do max. 80kg vyvrženo.
Protože jsem byl jinak se vším spokojen, tak přišlo na řadu provedení H Hunting ve 154 grs, V0 880m/s. Střela se fragmentuje, otevírá se bez problému i na subtilních kusech, výstřelová otvor je jednoznačně největší. Pouze jednou jsem neprostřelil vyříjený kus, o hmotnosti cca 80kg, který jsem zasáhl na palici, více méně naostro, střela prošla palicí , rozbila obratle, prošla částí krku a potom rozbila rameno a zůstala pod škárou. Zde bych zastával názor, že 154 grs je vhodných i na 308W, i když něco mě stále láká k hmotnosti střely okolo 140 grs a V0 cca 950m/s.
Lovím s tím třetí sezonu a po zkušenostech a SaB Neu Blue E a Normsa Ecostrike, bych neměnil. Olovo neřeším.
Jinak náb. Norma, RS 52, zápalka SaB.
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Hasler Bullets

Příspěvek od Michal_123 »

Pokusím se celý proces testování střel Hasler Ariete zadokumentovat od přebíjení až po terč.
Sám jsem zvědavý, co z toho vznikne.


Na formátování jsem použil celoformátovací matrice LEE PRECISION Pacesetter 30-06
Budu je používat v celém přebíjecím procesu, a to včetně krimpování.
matrice LEE.jpg
matrice LEE.jpg (121.68 KiB) Zobrazeno 3841 x

Zkracování pomocí přípravků LEE a Lyman multifunkčního nástroje
zkracování LEE a Lyman.jpg
zkracování LEE a Lyman.jpg (84.85 KiB) Zobrazeno 3841 x

Nábojnice Starline, směs jednou a víckrát použitých, prané nasucho v kukuřici
nábojnice Starline.jpg
nábojnice Starline.jpg (139.29 KiB) Zobrazeno 3841 x

A samozřejmě střely Hasler Ariete .30 148grs
střely Hasler Ariete.jpg
střely Hasler Ariete.jpg (123.94 KiB) Zobrazeno 3841 x

Výsledkem procesu jsou nyní vyprané, celoformátované a zkrácené nábojnice.
Dál budu pokračovat příště.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Hasler Bullets

Příspěvek od dalas »

Trochu upřesním informaci od Pepy. Principielně se u Haslera nejedná o podkaliberní střelu. Střela sama o sobě nefunguje v jiném vývrtu než pro který je určena. Spíše bych to definoval tak že jde o monolitickou střelu s velice výraznými odlehčovacími drážkami. Tím je minimalizováno tření a deformační síly v hlavni, což vede k nižšímu zahřívání hlavně a charakteristickému vývinu rány, která je příjemně měkká.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
FrantaB
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 137
Registrován: pát 27.9.2013, 12:47

Re: Hasler Bullets

Příspěvek od FrantaB »

Směsí jednou a víckrát vystřelených neděláš pro účely testování úplně dobře, zvlášť při použití FF bez předchozího žíhání krčku a ramen.
Čím nižší průtlačný odpor v hlavni a čím volnější komora, tím větší ovlivnění vývinu rány, protože nbc těsní a drží výtahovou sílu každá jinak...
Může se stát, že ti vyjde citelně vyšší ES rychlostí než běžně dosažitelný a nepůjde se pořádně trefit do nodu.
(dá se to částečně obejít rychlejším prachem a opřením do drážek bez krimpu, ale není to všespasitelné)
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Hasler Bullets

Příspěvek od Michal_123 »

FrantaB:
Nemám v úmyslu vytvořit terčový speciál, ale lovecký náboj tak, jak jej většina přebíječů dělá. Žádné speciální podmínky. Jestli mi vydrží elán, tak vyzkouším se stejnou navážkou i různé zápalky a nábojnice.
Proto všechno fotím a popisuji.
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Hasler Bullets

Příspěvek od Michal_123 »

Dovolil jsem si v rychlosti přeložit originální návod pro přebíjení Haslerů, pomohl jsem si překladačem, tak tam mohou být v názvosloví chyby.
https://www.haslerbullets.com/en/reloading-tips/


TIPY PRO PŘEBÍJENÍ S HASLER BULLETS

Střely Hasler mohou mít dva těsnící kroužky a jeden pilotní kroužek nebo tři těsnící kroužky a jeden pilotní kroužek.
Pilotní kroužek má jiný tvar a je na okraji střely, jeho funkcí je co nejvíce souosé vložení střely do hlavně, aby se dosáhlo co nejvyšší přesnosti.
Hasler střela1.png
Hasler střela1.png (48.91 KiB) Zobrazeno 3724 x


Během procesu přebíjení je důležité, aby uvnitř krčku zůstaly alespoň dva těsnící kroužky (viz obrázek).
Usazení střely do nábojnice.png
Usazení střely do nábojnice.png (35.28 KiB) Zobrazeno 3724 x

Krček musí být překalibrován minimálně ve 2/3 jeho délky; pokud jej znovu zkalibrujete po celé délce, je to ještě lepší.

Krček musí nabízet dostatečnou sílu, aby pevně držel střelu. Pro střely dlouhé, jako jsou 30/168/Ariete a 7/152 Ariete, je mírné krimpování pomocí „LEE Factory Crimp Die“ dobrý nápad pro zlepšení spalování střelného prachu. U poloautomatických zbraní je žádoucí provést lehké zakrimpování, nebo užší kalibraci krku.

Jump (vzdálenost střely od drážek): tento parametr je rozhodující pro přesnost střelby, obvykle téměř v každé ráži dosáhnete optimálního jumpu mezi 1 a 2 mm. V tomto rozsahu získáte maximální přesnost.

Hasler střely mají nízkou frikci ve vývrtu a v důsledku toho vznikají nižší tlaky. Proto budou vyžadovat trochu živější střelný prach pro dosažení správného tlaku potřebného pro dokonalé spálení.
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Hasler Bullets

Příspěvek od Michal_123 »

Nejsnadnější část práce je za mnou.

K ozápalkování jsem použil jsem zápalky CCI BR2.
Zápalkování bylo provedeno na stolním zápalkovači LEE Bench Prime.
Je to bleskovka a člověk se nenadře.
LEE Precision bench prime.jpg
LEE Precision bench prime.jpg (100.81 KiB) Zobrazeno 3603 x

Ozápalkované nábojnice jsou zde.
Fixou jsou označené dva kusy, které použiji nejdříve.
Nic jim není, ale upadly mi už ozápalkované na tvrdou podlahu, tak jenom pro ten pocit.
ozápalkované nábojnice Starline.jpg
ozápalkované nábojnice Starline.jpg (107.51 KiB) Zobrazeno 3603 x
Ještě postřeh k nábojnicím.
Samozřejmě používám také nábojnice Sellier Bellot, takže se mi do pračky připletly k nábojnicím Starline také.
Poznal jsem to spolehlivě během formátování. Nábojnice Sellier Bellot se formátují daleko obtížněji.
Takže jsem je z tohoto testu vyřadil, použiji je na jiné účely.
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1061
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: Hasler Bullets

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Kde je další díl seriálu?
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Hasler Bullets

Příspěvek od Michal_123 »

Mám dilema, jaký prach použít.
Asi tam dám RS60, ale byla by lepší varianta RS52. A tu nyní nemám.
RS60 je podle QL adept na komprimovanou navážku.
Ty střely mají daleko nížší průtlačný odpor než běžně používané, takže jsem zvědavý, jak si s tím QL poradí.
Na střelnici se dostanu asi ve středu, takže do té doby udělám testovací náboje, abych změřil rychlosti.
To bude pokračování seriálu :)
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Hasler Bullets

Příspěvek od dalas »

Jestli se nepletu, tak v datech pro QL je jiz nizsi startovni tlak zohlednen. Ta frikce se taky da zohlednit, ale chce to asi mereni rychlosti pro vice navazek a pohrat si s parametry. V 308 se osvedcil RS52, ktery je u plnoformatovane nabojnice s lehkou konpresi. U krckovanych uz ta komprese neni citit. Prach nevrze.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Odpovědět