Hony a naháňky a bezpečnost na nich

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
FOXCLEVER
Častý návštěvník
Příspěvky: 68
Registrován: úte 27.3.2007, 21:38
Bydliště: Moravskoslezský kraj

Hony a naháňky a bezpečnost na nich

Příspěvek od FOXCLEVER »

Vážení kolegové, za dveřmi máme (obrazně) hony na drobnou a posléze naháňky (nebo nadháňky) na černou a někde i na holou vysokou. Léta se těchto akcí u různých sdružení občas účastním a s nelibostí pozoruji, že se kolem pohybuje stále víc různých "individuí", z kterých jde strach. Nikoliv z jejich vezření, ale zejména zacházení se zbraní. Stává se jakýmsi zvykem nabíjet zbraně kdy se komu zachce a nosit nabité brokovnice a kozlice s hlavněmi ve vodorovné poloze. A klidně tak chodit v zástupu při obstavování lečí. když někomu vytknete, že není příjemné mít ústí jeho nabité a na vás směrované zbraně metr za zády, navíc když ještě občas někde upadne, tak vás po?le do ...... O tom že ukončení leče se už málokde troubí, ale posílá ústní poštou, raději pomlčím, včetně toho, že taková informace zpravidla nedojde až tam kde má. U naháněk zas bývá už jakýmsi koloritem táhnout zbraní za běžící zvěří třeba i 360 stupňů atd. atd. U nás za takové "ukázky" jde host okamžitě "do civilu", a příště se nezve, ale jak zjiž?uji, jsme asi výjimkou.
Možná mám na takové akce smůlu převážně já sám. Jak to chodí na podobných akcích které sami nav?těvujete ?
Zajímá mě to, nebo? po republice běží zpráva, že pokud vás zmrzačí nebo usmrtí člen ČMMJ, nedostanete NIC. Původně jsem tomu nevěřil. Po přečtení pojistných podmínek myslivecké pojiž?ovny Halali jsem s hrůzou zjistil, že pokud její klient poruší zákon (a to u zbraně porušíte vždy), tato pojiž?ovna vůbec případ nevezme !! Viníka šetří policie, soud mu ulo?í trest a tím to pro něj končí. Pokud bychom nějaké plnění chtěli pak musíme podat sami obč.-právní žalobu na viníka. A to, jak jistě rozum chápe je v 99% nevymahatelné a spíš mega prosoudíme než vysoudíme. Mám za to, že tato nebezpečí, která míří vůči nám, kteří nic nezavinili, si jaksi moc neuvědomujeme. Zřejmě nám to dojde, až někdo skončíme na vozíku.
Vojta
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1001
Registrován: pát 11.5.2007, 15:16
Bydliště: Královéhradecko

Příspěvek od Vojta »

Je na každém sdružení, či spolku, či majiteli nebo nájemci honitby, jaká pravidla nastaví.Pokud na svých akcích budeme trpět takovéto lidi, kteří nedodržují základní bezpečnostní pravidla, nemůžeme čekat nic jiného, než že se dříve nebo později něco stane. S tím troubením, o kterém píšeš, mám také své zkušenosti. U nás ve sdružení toto pravidlo funguje na společných akcích naprosto spolehlivě.Také rád a často nav?těvuji naháňky a natláčky. jezdím do Broumovských skal a tam jsou takové leče, u kterých se nedá ohlásit ukončení jinak, než slovem po řadě-a to je opět o té kázni!jen pro pořádek, nejde to kvůli členitosti terénu.
každý z nás si musí uvědomit, že jsme jenom lidé(a ti nejsou neomylní) a proto, ve chvíli kdy vezmu do ruky zbraň, mám velkou zodpovědnost za to, jak se s ní chovám!
kpt.stone
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 145
Registrován: stř 11.7.2007, 15:44
Bydliště: Praha

Příspěvek od kpt.stone »

Občas jdu na naháňku do soukromé honitby. Organizace výborná, vše tak, jak má být. Občas jsem pozván do MS a organizace a bezpečnost trochu pokulhává. Naposledy jsem se již omluvil.....
Naposledy upravil(a) kpt.stone dne pon 15.10.2007, 20:11, celkem upraveno 1 x.
Kubo 630
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: pát 27.4.2007, 13:45
Bydliště: Slovensko

Příspěvek od Kubo 630 »

Na nadhankach som sa zucastnil zatial ako honec. Chodim tam rad. ALE :!:
Skusim vam imterpretovat jeden rozhovor medzi dvoma strelcami ktory som pocul hoci som stal opodial.
strelec A, strelec B


A: Tak co,bolo nieco?
B: Ku koncu prveho honu cosi prastalo dolu v tych krikoch, asi 50m
A. Co to bolo?
B: Neviem, iba to praskalo a dalej nic.
A: Aku mas pusku?
B: špringfílda
A: špringfílda :?: Mal si tam jednu je...nut

Ked som to pocul tak mi ako honcovi aj ako cloveku presiel mraz po chrbte. A majte v takychto ludi doveru. Ked vam povie ,,Obid to a prezen este raz na mna" :evil:
Antonio Zoli 1900 Pro S Battue 9,3x62 + Bushnell 4200 Elite 2,5-10x50 RD,
Steyr/Mauser 98 7x57, Docter/Frakonia 2,5-10x48
Hammerli 16/16x70
ZKM 456+Nikko stirling Gold Crown 6x42
Hatsan 55S+Walther 4x32 compact
Slavia 631+Lensolux 4x32, Slavia 630
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Příspěvek od Leon »

tak se přidám taky s tou bezpečností to je v dost združeních na vá?kách chodil jsem do jednoho jako honec věčně se to tam hádalo kvůli pí..ale že nedokázali udržet řadu a nikdo pořádně nevěděl jestli tam bude představená to bylo v pohodě když se mi bílá čuba vrátila s brokama v hrudníku tak jsem začal nadávat a nakonec jsem se dozvěděl že byli určitě odra?ený :x už tam nechodí i kvůli jiným věcem ale pořád čekám kdy se dozvím že tam někdo dostal v lepším případě brokama když né zrovna jednotnou nebo kulí dva borcí tam už brokama dostali a ututlalo se to protože to naštěstí nebylo pořádně i když se vědělo kdo to udělal.Podle mě by to chtělo aby by se začali dělat důkladný kontroly i když nevím kdo byje dělal když v česku je každý s každým za fla?ku kamarád :? a v klidu se tolerujou ulovený prasata při honu na drobnou dospělý kusy na společných atd.
wizard
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 226
Registrován: úte 16.10.2007, 12:52
Bydliště: Svitavsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od wizard »

Jo,taky jsem byl svedkem,že se na nahance sesla partička,pro kterou nebyl mezi střelbou do leče a z leče žádný rozdíl a svi?těla kule kolem řady střelců....
I? 43-12/12/70,
ZKK 600 7x64,Tasco 3-9x40
ZBK 110 LUX .222 Rem, Nikon Monarch 4x40
Uživatelský avatar
xHonza
Zkušený diskutér
Příspěvky: 533
Registrován: stř 30.5.2007, 12:23
Bydliště: Uz jen les

Příspěvek od xHonza »

Zdravím,

jsem tedy myslivecký panic, takže se rád zeptám - na společných lovech na drobnou se nesmí střelit prase?

protože ve sdružení co jsem momentálně hostem to je praxe naprosto běžná... :?

P.S. už jsem tak trochu zvykl že tams mixují střílení bažantů s kachnami... To je taky OK?
Nejlepší ráže je dobrá střela a nejlepší střela je ta dobře umístěná!

...Jestlipak by v tom desátém přikázání českého mysliveckého desatera nemělo místo sv. Huberta být radši kolegovi svému záviděti nebudeš...
mirous
Častý návštěvník
Příspěvky: 65
Registrován: čtv 27.9.2007, 10:25
Bydliště: jih Moravy

Příspěvek od mirous »

Ano, podle nového zákona se na honech na drobnou zvěř
nesmí lovit černá. už to ale někteří chytráci obchází a nahlásí
to i to. Pokud udělá? dvě kola na zajíce na poli, pak jdeš do lesa
a loví? jen prasátka, mělo by to být ok.
tož tak
Fery
Zkušený diskutér
Příspěvky: 977
Registrován: pát 22.9.2006, 21:16
Bydliště: Kolínsko

Příspěvek od Fery »

Na honu může? klidně míchat kachny a bažanty. Do konce lovu kachen = 30.11. Je to stejné jako, když se střílejí na jednom honu bažanti a zajíci. :wink: :lol: :lol: U nás se na honu černá nestřílí, ale děláme to jako píše mirou?. Drobné moc není. takže se udělají 2-3 leče na drobnou a pak je naháňka na černou. Oboje je tak na 2-3 hoďky, když to sečte? tak jsi na normální době 5-6h na akci :wink: Začínáme v 8h a končí se okolo 13-14h. Udělej si hon na 3 hodiny :roll: . To by měli pak řeči, že to nestojí ani za to. :? Naháňkou se to protáhne a je to ok. 8) :lol: :lol: :lol:
CZ550-3006 Sprg,ZZK601-223 Rem, ZK 99 6,5x57R, BS 9,3x74R/9,3x74R
Fery
Zkušený diskutér
Příspěvky: 977
Registrován: pát 22.9.2006, 21:16
Bydliště: Kolínsko

Příspěvek od Fery »

:wink:
CZ550-3006 Sprg,ZZK601-223 Rem, ZK 99 6,5x57R, BS 9,3x74R/9,3x74R
Hans88Vagus
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 312
Registrován: stř 27.6.2007, 19:02
Bydliště: Drahánská vrchovina

Příspěvek od Hans88Vagus »

No podle mysliveckych tradic by se cerna na honech lovit nemela. Vzdyt taky hon je spolecny lov na drobnou zver a to si myslim ze cerna neni...
Jirka83
Zkušený diskutér
Příspěvky: 566
Registrován: sob 16.6.2007, 19:15
Bydliště: Jičín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jirka83 »

To Hans88Vagus:

Jak vidí?, tak pro někoho je lončák a nebo sele taky drobná... :lol: :lol: :lol:
cimrman
Nový návštěvník
Příspěvky: 32
Registrován: úte 21.8.2007, 9:57
Bydliště: horní Posázaví

Příspěvek od cimrman »

A někde je to spíš škodná :evil: :twisted:
M98 7x57+Meopta 7x50,I?43 16/16,Cz75,Zetor 25A
Bord
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 220
Registrován: úte 16.10.2007, 19:58
Bydliště: Střední povltaví

Příspěvek od Bord »

To co zažil na naháňce Kubo to je silný kafe. :( Naháňka pro mě znamená se psem v tlaku.Bylo jich požehnaně ale tohle jsem nezažil a líbit bych si to nenechal. :evil: Mám asi štěstí na slušnou organizaci jak soukromých honitbách tak MS.
8x57JRS,bordík
vhool

Příspěvek od vhool »

Odpovědět