Puškohled s velkým zvětšením na lov

Lovecké puškohledy a vše o nich. Vaše zkušenosti, rady a dotazy.
Odpovědět
cr001
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 272
Registrován: úte 17.5.2011, 15:55

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od cr001 »

Oupi píše:Mám daný terč a pokud ho trefuji, proč vynakládat úsilí a peníze, abych zmenšil rozptyl?
U lovecké střelby se moc nedá mluvit o rozptylu ale chápu to ve smyslu přesnost. Podobně by ses mohl ptát, proč třeba filatelista shání nějakou známku, když má doma plné album.
Jednoduchá odpověď - protože čím větší přesnost, tím odpovědnější lov a je to prostě koníček - chci abych se někam posunul, zlepšil, měl konzistentní výsledky, dělá mi to radost.... a (abych nebyl OT) jestli v tom někomu pomůže puškohled s větším zvětšením, tak proč ne?
vava
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 276
Registrován: stř 21.12.2011, 12:09

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od vava »

pufr píše:2vava > Možná bych věnoval pozornost i upozornění dalších účastníků fóra, že tenhle dalekohled prodali, neb toho v zorném poli svítí až moc. Pro lovce je zpravidla výhodnější jen drobná osvětlená značka a pokud bude takové provedení k dispozici, třeba by se vyplatilo zapátrat, počkat ... ˇOsobně taky střílím v noci jedním dalekohledem 8,5-25x50 (Leupold M4) s osvětlenými MilDots, dá se a celkem dobře, ale podle mé zkušenosti je to pro lov zbytečné.
Já bych taky radši jen bod ... a těch deset tisíc rozdílu taky nená zanedbatelných.

Nemá někdo zkušenost s tou Deltou Titanium 4,5-30x50 ??? Je lehká - 0,74 kg; zorné pole se zdá taky slušné - 7,2 - 1,1 (podotýkám je to pro zvětšení 4,5 - 30x); klikání po 1/8 MOA; je kratší než všechny ostatní piuškohledy co mi zůstaly ve výběru; podle stránek Binoxu pěkně jemná osnova (myslím tu MCZ) - tak "jen" ta spolehlivost klikání - já s Deltou 1,5-9x45 mám dobrou zkušenost a jakmile se dostanu na střelnici, zkusím ten box test a dám sem výsledek. Teď jen sháním někoho kdo s ní má zkušenost. Na forech v zahraničí jsem ale žádnou zkušenost nenašel ...
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od figi »

! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Buttler
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 108
Registrován: čtv 01.11.2012, 8:13

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od Buttler »

Oupi - neseděl mi ten osvětlený kříž. Regulace vynikající, jemná, velký rozsah, k tomu není co dodat. Ale na večerní lov to pro mě nebylo. Ta nitka mě prostě rozptylovala. Bod jednoznačně u mě vede. Jemný bodík posadíš a vidíš. Takhle se povedl třeba Deltě. Mám ji 2,5-10x56 a ten bodík je super, nezakrývá zvěř na větší vzdálenost.
Večer i ten slabě osvětlený kříž rušil. Koukáš na lišku a ještě musíš kontrolovat usazení křížku, který Ti ruší, byť slabým svitem, pohled na siluetu. Do šera to není tak markantní, ale za tmy čím méně rušivého světla, tím lépe.
A u tak kvalitního puškohledu bych uvítal i jemnější klikání (1/8MOA), ale je to tactic, zřejmě z důvodu pohotového rychlého klikání na větší vzdálenosti by to nebylo to pravé ořechové. Nicméně jako obchodní artikl pro výrobce by to nemuselo být nezajímavé rozšíření nabídky.

cr001 - souhlas s Tvým příspěvkem
cr001 píše: U lovecké střelby se moc nedá mluvit o rozptylu ale chápu to ve smyslu přesnost. Podobně by ses mohl ptát, proč třeba filatelista shání nějakou známku, když má doma plné album.
Jednoduchá odpověď - protože čím větší přesnost, tím odpovědnější lov a je to prostě koníček - chci abych se někam posunul, zlepšil, měl konzistentní výsledky, dělá mi to radost.... a (abych nebyl OT) jestli v tom někomu pomůže puškohled s větším zvětšením, tak proč ne?
vava
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 276
Registrován: stř 21.12.2011, 12:09

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od vava »

Figi - díky moc za ten odkaz!! Na Vysoka jsem posílal SZ ale neodpověděl mi a tenhle odkaz jsem nenašel :-(
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od figi »

A hned si i přečti, na co je to velké zvětšení

http://www.loveckastrelba.cz/forum/view ... 2&start=20
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1406
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od Choochoo007 »

vava píše: Nemá někdo zkušenost s tou Deltou Titanium 4,5-30x50 ???
Nemam, jen jsem nasel nejaky test Delty ED 3-24x56. Tento puskohled/test me zaujal, ale nakonci jsem byl mirne na rozpacich. Box test se zda vyborny.
Obrázek

jen trochu dle meho problem pri zmene zvetseni(2./zadni ohniskova rovina krize) na 200m - 3x, pak 10x, 16x, 20x a nakonec 24x, Odhaduji prumer kruznice - stredy cca 4cm/200m. Co jsem nekde videl test Meostaru R2 2,5-15x56, tak tam psali cca 6mm/100m na vysku a i do stran, takze to vypada mnohem lepe.
Obrázek

Je znamo ze s tim maji problem nekdy i spickove vyrobky, ale prijde mi to u te Delty dost. Jeste je otazka, jestli je tohle lepsi nebo horsi kus. Ta Meopta bych tipnul bude 2x lepsi.
Figi by mohl rici, jestli nedelal test Sightronu. hodne se u neho uvadi Benchrestova optika, takze predpoklad v presnosti tu je vetsi nez u te Delty. Nedelal jsi test?
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
cr001
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 272
Registrován: úte 17.5.2011, 15:55

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od cr001 »

Ono je to finsky či co to je za řeč. Jestli jsem to přečetl správně, tak stříleli box na 80 a 200m. Nepochopil jsem jakým zvětšením. Ale při tom box testu na 200m dal jednu z ran na střed taky do toho samého místa (jestli dobře vidím a jde to porovnat) - neumím sem dát obrázek, tak jen odkaz

http://www.ljuddampare.nu/kronjakt-jakt ... 56-ed.html

Edit: Tak jsem na to přišel - no prostě jestli to pak vlastně něco vypovídá
Přílohy
23876269-origpic-69bb93.jpg
23876269-origpic-69bb93.jpg (117.31 KiB) Zobrazeno 7541 x
vava
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 276
Registrován: stř 21.12.2011, 12:09

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od vava »

Moc díky ... já fakt asi neumím hledat ...
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od dalas »

Možná jsem jen nechápavý, ale můžete mě vysvětlit o čem výše uvedený "box test" vypovídá? Já bych z toho s jistotou vyvodil jen to, že osa puškohledu sedí s centrem rektifikace. Jo, kdyby byly nastřeleny ještě středy stran (jedna rovina rektifikace na max. a druhá v nule), tak tomu bych řekl box test.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
cr001
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 272
Registrován: úte 17.5.2011, 15:55

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od cr001 »

Dalas - jo jsem tele - jsem tam nenapsal že to byla diskuze o změně záměrného bodu při změně zvětšení - podle mě z těch obrázků vyplývá spíš že chyba střelce, zbraně a střeliva je srovnatelná nebo překrývá chybu, způsobenou změnou zvětšení puškohledu (pokud ten oranžový terčík má průměr cca 3cm)- prostě při tom box testu měl podobný rozptyl jako při testování změny zvětšení
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od pufr »

A co třeba v obdobné cenové hladině tenhle Vixen
http://www.supra.cz/puskohled-vixen-624 ... 18184.html
http://www.vixen-optiken.de/testberichte/
v testu v DWJ, co visí v sousedním vlákně nevyšel špatně - transmise nad 90%, konstatovali celkem dobrou mechaniku, nižší kontrast - takže "do úplné tmy" to nebude :?

Delta je pro mne trochu nečitelná - jako nakonec každá značka, která nic nevyrábí, jen objednává a jak už jsem psal vedle v testech, překvapilo mne, že u toho ED modelu z výše citovaného finského testu naměřili v Německu transmisi 80 a 83%, přitom na IWA mávali Deltamani grafem DEVA některého loveckého modelu s hodnotami 90% a víc - asi byl z jiné továrny :)
Box test nahoře na 200 m mi přijde celý trochu "ujetý" doprava ne??? Pravda je, že i k té prezentaci pohybu záměrného bodu při zoomování a box testu mohli dát terč s rozptylem 100/200 m bez změny nastavení optiky, bychom věděli, jaký je vliv zbraně/náboje. Ale autor to sám interpretuje - že to "vypadá" na pohyb záměrného bodu při zoomování a slibuje další testy - aspoň Google to tak přeložil :)

Těch 10 tisíc navíc u Meopta bych řekl, že je naplněných hodnotou výrobku - lepších zejména optických vlastností - jen názor :?
Pufr
vava
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 276
Registrován: stř 21.12.2011, 12:09

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od vava »

Pufr:
Dík - na ten Vixen jsem taky koukal, ale zaráží mne:
- dvoudílný tubus
- rozsah rektifikace +/- 26 MOA což je strašně málo

Upřímně ten asi ne.

Mohl bys sem dát ten test z toho DWJ kde si našel u té Delty tu transmisi 80-83%? Budu vděčný ...

Díky
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od pufr »

Máš to vedle v testech.
BTW kde jsi zjistil ta uvedená data o Vixenu, neb v datech, co jsem jen v rychlosti projel je "1 piece anodized aluminum maintube" a soudruzi v Německu v testu vyvěšeném vedle ve vláknu změřili rektifikaci 125/127 cm/100 m, což není mnoho ale když Zeiss 6-24x56, kterému jsem musel nedávno upravit montáž, má horizontálně cca 80 cm/100 m a na výšku 110 cm/100 m, tak to není ani "úplně málo" :?
Ale chraň pámbů, že bych někomu něco vnucoval :)
Pufr
vava
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 276
Registrován: stř 21.12.2011, 12:09

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od vava »

Pufr:
Přímo na stránkách Vixenu Europe - http://www.vixen-optiken.de/produkte/zi ... ohre-30mm/ ten model je až dole, zweiteilig Rohrkoprper, Max. Verstellweg +/–26,25 MOA

Ten Zeis 6-24x56 FL je známý tím, že má strašně malý rozsah a potřebuje upravenou lištu ...

Za ten test díky
Odpovědět