Puškohled s velkým zvětšením na lov

Lovecké puškohledy a vše o nich. Vaše zkušenosti, rady a dotazy.
Odpovědět
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od figi »

Já mám tabulky v telefonu, po deseti metrech ( až do 1000 m ) na vzdálenost, vítr a derivaci. Pro rychlou střelbu nakrátko do 300 m si to pamatuji. Dál už musím kouknout do telefonu, na šoulačce či čekané mám konkrétní tabulku / Excel / v mobilu stále otevřenou, takže je to i tak velmi rychlé.
Naposledy upravil(a) figi dne sob 16.1.2016, 12:56, celkem upraveno 1 x.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
cr001
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 272
Registrován: úte 17.5.2011, 15:55

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od cr001 »

Když je čas a chci si to v klidu nacvakat, tak používám v mobilu bal. kalkulátor Strelok. Pro rychlé přenesení si pamatuju, že na osnově je první dot pod křížem 250m, druhý 335m (při nativním zvětšení puškohledu) a když znám dálku z dálkoměru, tak mi to pro aproximaci záměrného bodu stačí.
vava
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 275
Registrován: stř 21.12.2011, 12:09

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od vava »

Díky moc! Šlo mi o to pamatování a kde to mít, a jak to mít. Strelok mám taky, učím se s ním.
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od lovec »

Prichadzajuca novinka od Schmidt&Bender:

Schmidt&Bender 5-45x56 PM II High Power
http://bulletin.accurateshooter.com/201 ... dt-bender/

Obrázek
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
vava
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 275
Registrován: stř 21.12.2011, 12:09

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od vava »

Teď nevím jestli to sem dát, ale třeba to není zas tak mimo ...link jednal na kartičky s balistikcými daty ale i spousta dalších užitečných informací

Já jsem si z toho vzal pro sebe své ... a budu to zkoušet
Oupi
Nový návštěvník
Příspěvky: 45
Registrován: stř 25.11.2015, 4:41
Bydliště: Jižní Čechy

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od Oupi »

Tabulky si pamatuji po 50m a zbytek aproximuji a dopočítávám. Tabulku jsem v práci nosil na předloktí levé ruky, aby byla použitelná. Zbytek dopočítat. Ale být Tebou, do 300m bych se to naučil a za 300m nestřílel, pokud to nemám natrénováno. Derivaci ještě dáš, ale pokud neodhadneš vítr, je vymalováno. ;-)

EDIT: Snad jsem to pochopil špatně, ale pro jistotu... Na jakou vzdálenost jsi,nejdále střílel, kde a kolikrát?
majodus
Častý návštěvník
Příspěvky: 96
Registrován: čtv 24.12.2015, 13:47

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od majodus »

Tieto posledne vase prispevky mi pripadaju v prenesenom vyzname ako- som dobry sofer a pocas jazdy mam neustale pri sebe tabulku pri akych otackach mam zaradit aku rychlost .
vava
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 275
Registrován: stř 21.12.2011, 12:09

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od vava »

Oupi:
Jak jsem psal už několikrát, tak si myslím, že moje hranice bude někde +/- 300 m. Zatím jsem to nězkoušel a abych předešel všem diskuzím- samozřejmě že nejprve na střelnici. A taky proto se na vše ptám a vše chci vědět ... jít na střelnici, zaplatit za ní, strávit tam čas, střelivo s tím, že to "nějak" trefím není můj styl.
Stejně tak s puškohledem, když jsem nikdy na (pro mne) takovou dálku nestřílel, puškohled s takovým zvětšením neměl, tak se prostě zěptám. Nejblíž to mám na Příbram a poikud tam někdo jezdí, rád se přidám.

Jo a s tím ježděním autem - jo to je asi pravda - však s tím začáteční řidiči mají problémy, kdy řadit ... a taky procházejí školou, nejporve teoretickou a pak praktickou ...a tak s na mne prosím nezlobte :-) za mou neznalost ...a všem co přispívají konkrétními poznatky děkuji.
Oupi
Nový návštěvník
Příspěvky: 45
Registrován: stř 25.11.2015, 4:41
Bydliště: Jižní Čechy

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od Oupi »

majodus: Střílel jsi někdy LR?

vava: Do 400m se to nauč. Zapamatuj si 50m vzdálenosti a kolik je krok po 10m. Na svícení večer na klikání doporučuji červenou baterku kvůli očím a mít plán místa kde střílíš pravidelně se vzdálenostmi. A neustále odhadovat a měřit vzdálenosti.
EDIT: Zapoměl jsem na vítr. Nauč se, co se děje, když vítr určitou rychlostí. Anemometr Ti bude k ničemu, pokud střílíš ze závětří do otevřeného prostoru a naopak. Do 300m bych asi víc neřešil.
Naposledy upravil(a) Oupi dne ned 17.1.2016, 10:44, celkem upraveno 1 x.
tibi1
Zkušený diskutér
Příspěvky: 605
Registrován: stř 18.10.2006, 6:52

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od tibi1 »

VAVA strelnica je ti tak na jednu vec...aby si mal predstavu ako vyzera ciel v skle napr. na 300m ako ho udrzat v osnove a zvyknut si na drzanie zbrane a polohu. Je ti to naprd ako to nerobis aspon 1x za mesiac. Mozno ti to na nieco bude ale podstatnejsie je vediet namerat vietor, odhadnut smer, teplotu tlak a podobne veliciny. Mozes byt jak skala a mat flintu jak v stojane ale co z toho ked si naklikal total mimo. Na strelnici sa opravis mozno za idealnych podmienok tak 2x 3x kym sa trafis jak si chcel ...ale v reale mas asi tak jednu šancu mozno i pod stresom
medo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 120
Registrován: čtv 21.1.2010, 13:37

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od medo »

Práveže strelnica je to najlepšie miesto kde sa to naučí , tabuľky , meranie tlaku teploty sú dôležité ale na strelnici zistí , že kde ide studená rana čo je alfa a omega pre poľovníka , zistí to že tabuľky sa líšia od reality . A nakoniec po praktickom nástrele si na točítka puškohľadu môže nalepiť značky ktoré sa skutočne zhodujú s nástrelom , oderia diaľkomerom a hotovo . Po viacerých návštevách strelnice zistí rozdiely pri zmene teploty , tlaku , vetra a kliky už bude vedieť naspamať ... Až potom zodpovedný poľovník bude strieľať na zver na dlhšie vzdialenosti . S tým že každý mesiac na strelnici nesúhlasím , po čase to už nieje potrebné , skôr je potrebné tam byť zo začiatku aj niekoľkokrát do týždňa :D
majodus
Častý návštěvník
Příspěvky: 96
Registrován: čtv 24.12.2015, 13:47

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od majodus »

quipi-LR som nestrielal ani sa nechystam lebo to nepotrebujem .ale nemam problem strelit zapasenu jelenicu pod hreben .toz aby som do toho pocital uhol .teplotu dole teplotu hore na hrebeni a vzdialenost cca 350 m dobu letu strely ,,,kde je to treba nenamietam .ale zazil som aj hosti co su ako prasce na valove a trtkaju sa so smrtkou na plechu tak pre tych je LR idealna polovacka.
Oupi
Nový návštěvník
Příspěvky: 45
Registrován: stř 25.11.2015, 4:41
Bydliště: Jižní Čechy

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od Oupi »

majodus: Tak na 300m opravuji akorát vítr, derivaci a "propad". Nic jiného výrazně neovlivňuje mnou požadovanou přesnost. Ale třeba na kilometr, už počítat musíš. :-) Proto byl ten dotaz na LR. Myslím, že ale smýšlíme podobně.
vava
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 275
Registrován: stř 21.12.2011, 12:09

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od vava »

Postačuje podle vás na korekce větru takováto stupnice a rozpoznávání větru ???
https://cs.wikipedia.org/wiki/Beaufortova_stupnice

Nebo hledat podrobnější ...
Oupi
Nový návštěvník
Příspěvky: 45
Registrován: stř 25.11.2015, 4:41
Bydliště: Jižní Čechy

Re: Puškohled s velkým zvětšením na lov

Příspěvek od Oupi »

Za mě úplně v pohodě. Ale musíš mít vítr "načtený" a hlavně vědět, jak ovlivňuje Tvoji střelu.

EDIT: Podle střely se dá dohledat tabulka na kliky při určitém větru. Zkus se podívat na google nebo mi napiš SZ (čím přesně střílíš a zkusím se podívat, jestli ji nemám někde v knížce).
Odpovědět