Vše okolo vnadiště

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Uživatelský avatar
roedear
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 418
Registrován: pon 13.10.2008, 14:27

Re: Založení nového vnadiště

Příspěvek od roedear »

milan-sparta píše:Já jsem zkusil sušené mléko a paráda....domácí prase po tom šílí, tak jsem to zkusil i do přírody
To sušené mlíko by mě zajímalo - to jako kupuješ sunar a sypeš na hromadu ?? aby to nedopadlo jako s tím, co dával na hromadu müsli - to si to pochvaloval, jak mu na to chodí černá (fakt je že chodí), než jednou zasypal dřív a zůstal sedět..přišla větší skupina méně přizpůsobivé menšiny :twisted:

Důležitý je určitě vítr, ale stejně tak i vzdálenost od rušivých vlivů - turistická cesta, letní tábor skautů, zimní běžecká stopa, potok (po hodině v blízkosti potoka to leze na mozek a mnohem víc protahuje a zebe). Pokud je místo zvolené tak, že je v okolí běžně klid, chodí divočáci často i zvečera za světla, naopak pozdě chodí v příměstské oblasti s velkým pohybem lidí, kol a psů.

Dojezd s autem k posedu je taky fajn, ať už jde o navezení plev nebo odvoz sloveného divočáka - táhnout se s 60kg prasetem několik set metrů není sranda.

K tomu krmení - zlatý plevy, pokud jsou v krmelišti tj. relativně v suchu, vydrží celý rok a pak už bohatě stačí ten děrovaný barel s kukuřicí a sůl (když je asi 5kg velký kus mimo pařez, byli tam:) jinak sezónně v menším množství co je k dispozici - jablka, palice kukuřice,...

Neuškodí chodit, zkoumat pobytové znaky a taky si tam párkrát posedět - třeba zkusit umístit přenosný posed.
ZKK 600 30-06 Spring. Sierra 11,7g (SBT)
defuch
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 105
Registrován: úte 20.2.2007, 17:31

Re: Založení nového vnadiště

Příspěvek od defuch »

Kdyz jsem zacil v nove honitbe tak jsem udelal dve vnadiste celkem narychlo abych neco mel. Po trech letech hledani a zkouseni jsem je premistil a dodelal jeste jedno. Vysledky se zlepsily o 100%. :)

Podle me je nejdulezitejsi vitr. Chce to misto, kde se vitr netoci a nenavetruje vnadiste a prichozi ochozy. Dve vnadiste mam pripravene na prevladajici vitr SZ, a jedno na J. Neni nic platne, kdyz cunici chodi, ale clovek si je plasi. :(
Pak je dobre mit misto pobliz lokalit, ktere cerna rada navstevuje, a neni tam moc okolniho ruchu a pohybu. Je moc fajn, kdyz clovek sedi, uz je skoro tma a po ceste prijede nekdo s motorkou nebo na koni. :evil:
A dalsi dulezita vec je rozumny prijezd, protoze krmim denne a pri praci nemam moc casu tak potrebuju vnadiste objet pred praci autem. Behat kazdy den dve hodiny je asi lepsi pro prehled, ale v mem pripade nerealne.
Ostatni veci se daji prizpusobit, celkem se me jeste osvedcilo delat misto tak abych k nemu mohl dojit i kdyz uz je cerna na vnadisti a stejne tak odejit, jednak se tim misto tolik neplasi a potom muzu v klidu jit cekat az v noci, takze mam posed nebo strilnu cca 70m. Rozdil mezi cekanim na posedu a na zemi moc nepozoruji. Vic cerne mam nastrileno ze zeme. LOVU ZDAR
Tikka T3 Varmint - 6,5x55SE
ČENDA
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 247
Registrován: úte 09.1.2007, 17:53
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: Založení nového vnadiště

Příspěvek od ČENDA »

Osvědčený je i plastový soudek cca 25l do kterého se dá obilí nebo kukuřice,má to v sobě vyvrtané díry aby se to pomalinku usypávalo.No a když se to přiváže ke kolíku na řetěz tak tě tím i ty prasata vzbuděj jak to honí kolem dokola, kdyby sis na posedu schrupnul. :wink: Mě bohužel nějaká svi... ten děravej soudek šlohla :evil: a zatím jsem jinej nesehnal.
Pili
Nový návštěvník
Příspěvky: 27
Registrován: pát 10.7.2009, 16:19

Re: Založení nového vnadiště

Příspěvek od Pili »

Čenda: zkus se zeptat u zemědělců, nejlépe někde v kravíně. Mají barely od desinfekcí nebo od propylenglykolu. Ale ať Ti nedají barel od desinfekce na potrubí nebo formalínu.
milan-sparta
Častý návštěvník
Příspěvky: 74
Registrován: pon 20.10.2008, 11:30

Re: Založení nového vnadiště

Příspěvek od milan-sparta »

sunar ne...prostě klasické sušené mléko. Občas mi známí dovezou. Existuje i přímo sušené mléko pro hospodářská zvířata.
Chce se na to někoho pozeptat, protože kupovat na újeď mléko např.za 110 Kč/kg by se mi nechtělo
CZ 550 FS .308 W; Meostar R1r 3-12x56 RD
Český fousek - BAD ; Patterdale terier - Brit
ČENDA
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 247
Registrován: úte 09.1.2007, 17:53
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: Založení nového vnadiště

Příspěvek od ČENDA »

To mě nenapadlo.... Dík za radu.
CZ550FS-7x64 DOCTERclassic 8x56RD
jardik95
Nový návštěvník
Příspěvky: 2
Registrován: ned 27.7.2014, 14:23
Bydliště: Sušice

Vše okolo vnadiště

Příspěvek od jardik95 »

Zdravím všechny myslivce

Chci se zeptat jaké jsou nejlepší podmínky pro vnadiště.Mám na mysli místo založení,druh posedu(jestli je lepší krytá kazatelna nebo posed),druh krmení,množství a na jakou vzdálenost od posedu si mám vnadiště udělat.
Sám jsem to plánoval tak,že mám nekrytý posed na kraji louky,les je smrk smíšený s bukem a plánuji střílet na max 80m.
Na vnadiště bych chtěl dávat,kukuřici,oves,šrot,šlupky od brambor a nějaké ovoce a sem tam nějaké ty kuchyňské zbytky.To vše v množství max. 3kg podle toho jak na to černá půjde.Je zbytečné aby to tam hnilo.
Hlavní obavy mám z toho nekrytého posedu.Černá slyší i myší prd a tak bych byl nerad kdybych je zradil nějakým příliš rychlým pohybem nebo jinou zradou.Střílet je hodlám ráží 30-06 springfield.

Předem děkuji za rady a věcné připomínky. Lovu zdar
ZKK 600 - 30-06 Springfield ,Vortex 3-12x56
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Vše okolo vnadiště

Příspěvek od Zdenek41 »

Myslím,že s tím sluchem to tak trochu přeháníš... :wink: Ale jemný čich to teda opravdu mají.Pokud to tu propátráš tak o vnadištích je toho tady něurekom.
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: Vše okolo vnadiště

Příspěvek od Tim »

Ahoj. Myslím, že takové téma už tu jistě bude, snad budou moderátoři tak hodní a případně nás přesunou. Za sebe si myslím, že 80 metrů je moc daleko. Mám kryté kazatelny s okénky a vnadišťata 40 - 50 metrů od nich. Nejde o střelecké umění ale o to, že prasata chodí na tmu (většinou) a čím blíže jsou, tím lépe je na ně vidět. S těmi kuchyňskými zbytky bych byl opatrný, já osobně to vidím nerad. V zimě to bere i srnčí a tomu to nedělá vůbec dobře. A ještě jedna rada. Je dobré dát část krmení pod nějaké balvany nebo vetší kusy dřeva, aby ostatní zvěř neměla šanci se k němu dostat a vždy tam pro prasata něco zbylo. A když píši vetší, myslím opravdu vetší, protože vysoká odhrábne i dost velký špalek...
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Vše okolo vnadiště

Příspěvek od fesoj »

Naprosto souhlasím se Zdeňkem a jen bych dodal - hlavně pozor na převládající směr větru. Za barákem mám strmou stráň se starým bukovým porostem, nad ní je pastvina. Na hraně porostu jsme před několika lety postavili s kamarádem posed. Hned u cesty, která tvoří přirozený spád pro lišky, které po ní přicházejí často až k nám a kontrolují kurník... A kousek od toho posedu jsem také založil újediště a zároveň vnadiště pro černou. Vypadalo to jako ideální místo, ale splakal jsem nad výdělkem - za X let jsem tam ulovil pouze 2 lišky a 3 selata, vše pouze do doby, než buky ztratily listí, protože po opadu mi vzhledem ke konfiguraci terénu fouká vítr pravidelně do zad. Zvěře tam vídám dost, ale vše na dálku, na dostřel se nic neukáže, snad jen zajíc či srnčí - a když mi jednou minulou zimu přišla nějakým omylem prasátka zezadu, tedy s dobrým větrem a vylezla mi téměř pod posedem, než jsem stačil zamířit, dostala se do větru, bachna zafuněla a sbohem a šáteček... Co se týče sluchu černé, ten je opravdu vynikající, ale při braní žíru dělají zejména selata zpravidla takový hluk, že jim ten sluch není nic platný.
Kritériem pravdy je praxe.
jardik95
Nový návštěvník
Příspěvky: 2
Registrován: ned 27.7.2014, 14:23
Bydliště: Sušice

Re: Vše okolo vnadiště

Příspěvek od jardik95 »

Děkuji...no s těmi kuchyňskými zbytky sem nemyslel starou rajskou nebo česnekovou polévku. :D ...Myslel sem šlupky od zeleniny a ovoce a celkově jenom to co by bylo v lese přijatelné jak esteticky tak i prakticky.Ještě jaké zařízení na čekanou by bylo nejlepší.
ZKK 600 - 30-06 Springfield ,Vortex 3-12x56
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: Vše okolo vnadiště

Příspěvek od Tim »

Určitě bych se nebál pořádné zateplené, pohodlné kazatelny. Prasata ráda chodí v plýskanicích a sedět v takovém nečase někde na "bidýlku" není pro zdraví to nejlepší. A pravděpodobně tam nasedíš spousty hodin, věř mi :wink:
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
michalos
Zkušený diskutér
Příspěvky: 589
Registrován: pon 17.11.2008, 8:26
Bydliště: Blanensko

Re: Vše okolo vnadiště

Příspěvek od michalos »

Nemůžu než jen souhlasil se vším co tu bylo napsáno...hlavně s tím sluchem když jsou zažraní "tak je okolí nezajímá" a ta vzdálenost je taky na prd.... na takovou vzdálenost (80m) si můžeš dovolit ťuknout s flintou a černá se přitom nezradí....druhá věc se střílením...na jednom místě lovím 2 prasata ročně a za 6 let to nikdy neskončilo tak že bych prase jen nakulil na hydrauliku od traktoru, zvednul a jel....vždy jsem musel od 20 do 50 metrů tahat...
prostě než jsem vystřelil prase buď udělalo krok nebo jsem kousek strhnul ... vždy jsem mířil na plíce nebo prostě na místo kdy na bližší vzdálenost to byla tutovka...(ráž 8x57JRS, Vulkan, Oryx), ale na druhou stranu o tom to je... ta " myslivost " někdy zvěř leží na nástřelu a někdy ne...
od kolegů jsem slyšel i sám to zažil, že chytrá bachyně napřed stoupně pod kazatelnu a čučí do oken a zároveň nasává vítr...
když by sis udělal šikovný žebřík, který by nebyl tak vidět, ve finále je o mnoho lepší než výrazná " bouda s okénky "
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Vše okolo vnadiště

Příspěvek od Michal_123 »

Chodí Vám prasata na vnadiště?
U nás v podstatě vůbec.
Mám jednu fotopast jenom pro informaci bez možnosti střelby, v lese u potoka, krmné zařízení krmí kukuřici každý den. Tam prasata chodí prakticky denně.
Ale na krmeliště na kraji lesa, nebo v blízksti kazatelny nevylezou :lol:
Kubajs
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 210
Registrován: úte 06.5.2008, 11:51
Bydliště: Olomouc

Re: Vše okolo vnadiště

Příspěvek od Kubajs »

U nás se velkým obloukem vyhýbají všem místům, kde se krmí. Jednou za čas ( cca 14 dní až 3 týdny) se tam jenom na pár minut zastaví. Vyluxují a rychle pryč....
Marlin XS 7 243 win, cz 550 lux 8x57JS, ZP 45 16/65.
Odpovědět