Mauser 98K v myslivosti a různá OT

Vše o kulovnicích a malorážkách
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3397
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Mauser 98K

Příspěvek od dalas »

Není pak lepší jít do Bo98? V konkurzu se jich dostalo mezi lidi dost, a myslím že většina ze spekulativních důvodů. Takže by se dala sehnat ve stavu nové zbraně.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
palkopal
Zkušený diskutér
Příspěvky: 538
Registrován: pát 29.3.2013, 14:59

Re: Mauser 98K

Příspěvek od palkopal »

Oupi píše:Promiň, ale na tohle reagovat musím. Cpát do flinty vlašim, když budu střílet nečím jiným je nešťastné. A jít s flintou na střelnici 1-2x do roka... Za tohle bych řezal přes pazoury. S tímhle přístupem se dá střílet tak maximálně na 50m z posedu na hromadu.
Já vlašimskými střílím, tak proč by někdo jiný nesměl - nezmiňoval, že vlašimí ne. A na střelnici si zabouchám celopláštěm, na konec pro kontrolu pár, kterými střílím v honitbě. Já vím, který kam lítaj.
A proč bych s "mým přístupem" měl právo chodit jenom na hromady do 50 m? Psal jsem že mi to padá i větší vzdálenost, opakovaně. Někdo to má v paži, někdo holt musí s drahým střelivem často na střelnici.
Oupi
Nový návštěvník
Příspěvky: 45
Registrován: stř 25.11.2015, 4:41
Bydliště: Jižní Čechy

Re: Mauser 98K

Příspěvek od Oupi »

palkopal: Vlašim ne, protože vím, jak to lítá. Když se tu pořád všichni ohání úctou ke zvěři, možná by stálo za to pár korun připlatit a koupit slušné střelivo.

Nezlob se na mě, nebo zlob, ale poslední věta je blábol.

K M98k: Výhoda stavěné lovecké flinty je, že ji máš na míru a je nová. Ale zaplatíš to.
Přikláním se v tomhle ke klukům a vybral bych už hotovou zbraň na systému mauser98.
cr001
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 272
Registrován: úte 17.5.2011, 15:55

Re: Mauser 98K

Příspěvek od cr001 »

Oupi: já nevím, proč někdy mají někteří lidé tendenci dávat své názory jako dogma. Střílím se SaB brokové i kulové náboje - v mých flintách fungují a s přesností nemám problém. Nemám ani problém, že by zvěř při umístěném zásahu nějak nestandardně odcházela nebo dokonce trpěla, tak nevím, v čem by měla spočívat moje neúcta ke zvěři ?
Jen na okraj - střílím i Geco a RWS a na střelnici jsem víc než 2x ročně...
Oupi
Nový návštěvník
Příspěvky: 45
Registrován: stř 25.11.2015, 4:41
Bydliště: Jižní Čechy

Re: Mauser 98K

Příspěvek od Oupi »

Můj názor určitě není dogma, ale vezmi si magnet a zkus kuli. V 8x57 mi krásně magnetují. A pak prožeň tak dvě, tři krabičky přes hradla. Budeš hodně překvapen.
Ad neúcta) Velká část lidí tu odsuzuje střelbu na střední vzdálenost jako neúctu ke zvěři, ale střílí tímhle šrotem.
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Mauser 98K

Příspěvek od Petr1970 »

Oupi: sorry, ale to je úchylný.. to mám trénovat spouštění, optiku(točení..) a jiný věci s nábojema za 70 kterejma budu lovit?
mě to přijde zbytečný..

běžný sportovní "terčový náboje" budou lítat líp, jedno jaká značka - i klidně sb Match.. nesviní to hlaven jako různé plasty atd..
lítá to slušně konzistentně (líp než lovecké)

klidně vystřílím 20 ran "sportovních za 30" za odpoledne.. a jdu domů.. trénuju spouštění, míření atd..
teprve když mi to jde s těmahle, nastřelím to na lovecké ..

ale na střelnici stále střílím "terčovými"

záleží co chceš za optiku abys odpočetl z těch 40, ale za 25 je samotná slušná nová kulovnice...
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
L0KI
Nový návštěvník
Příspěvky: 33
Registrován: pon 18.1.2016, 20:53

Re: Mauser 98K

Příspěvek od L0KI »

Tak už se ke mě dostaly údaje ke zbraním, které už doma jsou.

Jedná se tedy:

1. malorážka opakovací, zbrojovka Brno, vzor ZKM 451, ráže 22 Long Rifle
2. brokovnice dvojka, zbrojovka Brno, vzor Hamerleska, ráže 16/70, 16/70
3. brokovnice - broková kozlice, zbrojovka Brno, vzor ZH 301, ráže 12/70, 12/70
4. lauf, zbrojovka Brno, vzor ZH 104, ráže 7x57R, 12/70
Tikka T3x Varmint 7 RemMag + Sako TRG 22 - Meopta ZD 6-24x56 MilDot2
Baikal IŽ 94 Tajga 308Win-12/76
Baikal IŽ 27 M 12/76, 12/76
Zetka 7x57
CZ 75 Shadow line
cr001
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 272
Registrován: úte 17.5.2011, 15:55

Re: Mauser 98K

Příspěvek od cr001 »

Oupi: železný plášť na SaB není žádná novinka a dokonce jsem to tady propíral před nějakou dobou a co z toho jako má vyplývat?
Mám 8x57 JS a střílím s tím do 150m max. ale nejčastěji tak 50-100m. Na takové dálky nepotřebuju měřit nic na hradlech, pokud mám na 100m rozptyl cca 3cm. Střela SPCE mi v téhle ráži odvede stejnou práci jako každá jiná - třeba na černou funguje bez problémů.
Oupi píše:Ad neúcta) Velká část lidí tu odsuzuje střelbu na střední vzdálenost jako neúctu ke zvěři, ale střílí tímhle šrotem.

to je jen šikovně zamotaný tvůj osobní názor na střelivo SaB do nedokazatelného a nevyvratitelného výroku :?
palkopal
Zkušený diskutér
Příspěvky: 538
Registrován: pát 29.3.2013, 14:59

Re: Mauser 98K

Příspěvek od palkopal »

Tak jsem se nechal vyprovokovat Oupim, vzal magnet a otevřel trezor.
Z vlašimských mám v 7x64 NSR 175 gr, 140 gr FMJ origo i přebíjené a a zbytek krabičky SP 149 gr. EXergy jsem nezkoušel. Magnet chytají SPéčka - krabku jsem dostal kdysi se zbraní, podle uvedeného ČSSR usuzuji produkce před plyšákem, tedy nejméně před čtvrtstoletím (ale mohlo to být do staré krabky pouze nastrkáno předchozím majitelem, nevím). Co jsem koupil od vlašimských v obchodě - náboje i střely - nemagnetuje nic.
Oupi, mám tedy dovoleno s tímto "šrotem" střílet?
L0KI
Nový návštěvník
Příspěvky: 33
Registrován: pon 18.1.2016, 20:53

Re: Mauser 98K

Příspěvek od L0KI »

Tak už mi tady z toho jde hlava kolem...

Snažil jsem se o SG47, mosin 91/30 a M98K pročíst co se dalo na netu a začínám v tom mít pěkný guláš. :cry:

Jestli to chápu dobře, tak co se ceny týče, tak by vycházela nejlépe SG47, co se přesnosti týče tak mosin 91/30 a M98K je tak od všeho trošku, ale po úpravě u zbrojíře pro myslivost by byla nejdražší..? O různých rážích ani nemluvím. Asi si budu muset domluvit konzultaci u zbrojíře a v první řadě vytáhnu penzum a začnu studovat zbraně a střelivo... :?
Tikka T3x Varmint 7 RemMag + Sako TRG 22 - Meopta ZD 6-24x56 MilDot2
Baikal IŽ 94 Tajga 308Win-12/76
Baikal IŽ 27 M 12/76, 12/76
Zetka 7x57
CZ 75 Shadow line
Uživatelský avatar
Reno
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 462
Registrován: pát 20.2.2009, 11:49

Re: Mauser 98K

Příspěvek od Reno »

Hele Loki, než absolvuješ kurz, povinnou praxi v honitbě, úspěšně složíš myslivecké zkoušky a necháš si vystavit lovecký lístek, uběhne víc než rok. Takže žádnou paniku, na výběr kulovnice máš času dost. :D Co se týče použití originálního vojenského Mauseru M98k k loveckým účelům, tak to samozřejmě lze, ale je to z mého pohledu nesmyslný pokus o nějaké retro. Už jen sehnat ho v dobrém technickém stavu, aby střílel přesně do těch tvých cca 200 m, může být docela problém a i pokud seženeš, stejně to bude vojenský "krumpáč" se střeleckým komfortem poplatným době vniku a účelu konstrukce. V původních druhoválečných puškohledech Zeiss nebo Hensoldt toho za špatných světelných podmínek moc neuvidíš a když na to dáš nějakou moderní optiku, tak už to stejně nebude vypadat jako originál, o nějakých dalších úpravách samotné zbraně puškařem nemluvě. Pokud se ti líbí Mauser, kup si nějakou loveckou kulovnici tohoto systému, stáří, typ či značka zbraně závisí na tvých finančních možnostech. :wink:
Oupi
Nový návštěvník
Příspěvky: 45
Registrován: stř 25.11.2015, 4:41
Bydliště: Jižní Čechy

Re: Mauser 98K

Příspěvek od Oupi »

Petr1970: Já neříkal, že musí trénovat loveckými, ale trénovat s nekonzistentní vlašimí za 20,- a potom střílet RWS, které lítá úplně jinak je prostě blbost. Musí si vybrat náboje, které jsou co nejblíže tomu, čím bude lovit. A sehnat Match střelivo v "mauser" rážích není úplně snadné a vlašim ho nedělá. Nemyslím tím prvi partyzan. To může klidně střílet tou Vlašimí. Co vím, tak se sem vozí Hornady, ale ta stála něco okolo 60 Kč/ks.

to cr001: Pro mě z toho vyplývá rychlejší opotřebení hlavně. Ale jestli si chce někdo dobrovolně ničit lauf... Mě to za to nestojí.
A hradla by Tě zajímat měli. Našel jsem si zápisy z měření (10 krabiček různých šarží) 8x57 JS SPCE a rychlost lítala od 731 do 815 m/s. To už je sakra rozdíl i na těch 100m.
Není to můj osobní názor, tohle je jasný empirický závěr. A pokud se oháním úctou ke zvěři a snaze o co nejrychlejší usmrcení, nebudu po ní střílet něčím co má rozdíl v rychlosti 80m/s, protože jakákoli snaha o přesnost jde do kopru.

to palkopal: Vidíš a mě magnetovali všechny náboje koupené loni. A střílej si čím chceš, je to jen Tvoje věc. Do toho Ti nikdo nemá co mluvit. Ale měl bys vědět co to dělá, než to doporučíš někomu jinému.

to LOKI: Nech karabinu karabinou a vyber si ráži kterou budeš střílet a od toho se odpíchni. Těch zbraní postavených na systému mauser98 je hodně. Výhodou flint, které jmenovali kluci je, že bude z čeho vybírat a máš větší šanci na dobrý kus.
Když si to necháš dělat od puškaře, je dobré vědět proč, protože to rozhodně bude nejdražší. Je to stavba na míru, která se vyhoupne klidně i na dvojnásobek těch 40 tis. (podle toho, co chceš). Mám doma M98k v dobrém stavu a chci ji nechat předělat na štuc 6,5x55SE. Z původní zbraně zůstane jen závěr, pouzdro a schránka. Počítám, že cena bude těch 80 převyšovat.
cr001
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 272
Registrován: úte 17.5.2011, 15:55

Re: Mauser 98K

Příspěvek od cr001 »

Oupi - úctu ke zvěři mám z principu, ne abych se jí oháněl jako argumentem pro své individuální názory.
1. železo může být měkčí než tombak a pokud jde o opotřebení, tak v rámci lovecké střelby si s tím nemusí vůbec lámat hlavu. Pokud bude intenzivně trénovat tebou doporučené tisíce ran ročně, tak to pak ano..... 2.nezpochybňuju tvoje měření, ale na různých šaržích to není úplně košer. I s těmito hodnotami s rozptylem problém být nemusí, pokud je to v rámci 3(i 4cm) na 100m, a nevyžaduješ, aby to lítalo jednou dírou. Jestli bude dopadová rychlost o 40m/s jiná nepozná zvěř v žádném případě - energie bude dostatečná na rychlé usmrcení. Vždy je mnohem důležitější umístění rány. Jinak jestli máš dojem, že výhradně střely SaB můžou dělat při terminální balistice problém, tak doporučuji pročíst tohle fórum a zjistíš, že ani střelivo renomovaných výrobců nemusí v konkrétní situaci fungovat zdaleka ideálně.

Loki: Být tebou, tak opravdu zvážím, jestli problematická předělávka staré zbraně přinese to, co od toho čekám.
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Mauser 98K

Příspěvek od Petr1970 »

já bych projel bazar, za 20-40 tam je alespon od pohledu spousta slušnejch flint i s optikou (kulovnice-opakovačka)
když to prohlídne puškař kterej tomu rozumí, tak není důvod se toho bát... a parády to nadělá asi tak 30x víc než tuněnej II.ww mauzer
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Oupi
Nový návštěvník
Příspěvky: 45
Registrován: stř 25.11.2015, 4:41
Bydliště: Jižní Čechy

Re: Mauser 98K

Příspěvek od Oupi »

To cr001: ad úcta) to nebylo myšleno, konkrétně na Tebe. V tomhle se shodujeme.
Ad tvrdost) V tomhle se přít nebudu, ale tombak je od cca 50-85(85)HB a kolega, který dělá přesnou strojařinu a blbne s přesnou střelbou naměřil vážený průměr u .308WIN SB Match 123HB. Máme SB střelivo (6,5x55SE, 8x57JS, .308WIN, .300 Win mag a .338 LM) testnuté celkem hodně, protože jsme se dohadovali s kolegou, který tvrdil, že SB střelivo je úplně v pohodě a lítá jednou dírou.
Nemyslím, že by musel trénovat každý rok 2000+ ran ročně, pokud se nerozhodne střílet dálku nebo přesnou střelbu, ale 20-40 ran za rok je … Když to hodí do kanálu, výsledek je stejný. Opravdu si myslím, že by člověk měl dát alespoň těch 50 ran měsíčně, aby měl flintu v ruce.
Ad 2) Testovat podle mě musíš na různých šaržích, protože taky nebudeš kupovat jen jednu šarži a znamená to při každé nové šarži znovu ověřovat nástřel. A tyhle hodnoty jsou alespoň podle mě už hodně rozdílné. Ten rozptyl není extrém (nejvyšší a nejnižší hodnoty se škrtají), ale rozptyl střední hodnoty. Dopadovou rychlost na zvěř jsem v tomhle případě vůbec neřešil, protože na 100m by lehla i s rychlostí okolo 600m/s. Ale propad už bude znatelný.
Není to jen doména SB, dělají to všechny značky i moje přebíjené má rozptyl, ale jde o to, kde máš hranici toho, co jsi schopen tolerovat. Když jsem měřil RWS 8 x 57 JS HMK 12,1G, rychlost byla 791 – 807 m/s a RWS 8 x 57 JS ID Classic 12,8G 796-804 m/s. Každé měřeno na 10 krabičkách různých šarží.

A už držím pysk, bo jsem OT.
Zamčeno