6,5x55SE

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 600
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Re: 6,5x55SE

Příspěvek od kabát »

Můžu jen zopakovat zkušenosti s ORYX:
- srnčí obvykle odejde po ráně těsně za plecka do 30 metrů, ORYX nepředá dost své energie a minimálně se deformuje na srnčím, výstřel o velikosti pětikoruny, podlitina kolem vstřelu maximálně do 10 cm, dá se seškrábat. Barvení perfektní, myslím, že jsem sobě srnčí nikdy se psem nedohledával. Na komoru srnčí střílím, pokud si netroufám na krk. Na názor ostatních nehledím... Jinak na komoru, na plocho, za plecka. Pokud si nejsem jistý, nestřílím vůbec. Vystřelit na srnčí, rozbít plecka, hřbet nebo střelit špatně a dohledávat, dostřelovat, tak to si srnčí nezaslouží.
Černá ve většině případů padá na fleku ( sele a lončák na čekané) střílím přes plecko aby byla předána energie co nejlíp. I po zásahu kloubu nedochází k defragmentaci střely. Přestože na větší zvěři dojde k vyššímu předání energie, podle mě dostatečnému :-), vždy byl každý kus prostřelem. To platí i u zvěře vysoké. Pokud je zásah za plecka, lončák, ustřelané aorty, v trysku odběhl asi 50 metrů a zhasnul. Barvení perfektní, výstřel kolem velikosti 5. koruny. U holé dančí většinou mířím tak abych plecka nerozbil.
Je fakt, že mě netrápí hlad a nikdo nenutí plnit dodávky kusů. Taky jsem už několik takových rozstřílených kusů zpracovával a takhle tedy ne, to ať si každý sám zpracuje a zkonzumuje, ono ho to blbé střílení pak přejde. Na naháňkách jsem mnoho kusů neulovil, ty co jsem zasáhl, ovykle padly jako podťaté.
VULCAN mám taky ale v podstatě ho nenabíjím, jelikož od střely nic jiného než jsem popsal výše neočekávám. Vyzkoušel jsem před časem SaB, tehdy tuším 8,5 a 9 gramů. Výstřely byly mnohem větší, jako dlaň, podlitiny daleko větší, takže SaB už nekupuju, prostě dokud je nebudou rozdávat na testování zdarma, nemám důvod platit za pokusy. V Tesku taky dávají jitrnice na ochutnání, když chcou prodat. Měl jsem i LAPUA ale Oryx vyhrál.
Mám ho ve třech hlavních a až si půjdu koupit vysněnou TIKKA VARMINT, tak to bude 6,5 x 55 SE a střílet bude ORYXem, snad stejně dobře i na větší vzdálenost, než si troufám z mých kombinovaných.
VOK - HB - 223 Rem - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 308 Win - 9,3 x 74 R -
Radek7
Nový návštěvník
Příspěvky: 19
Registrován: čtv 06.3.2008, 20:48
Bydliště: Vysočina

Re: 6,5x55SE

Příspěvek od Radek7 »

dasny píše:Nevíte někdo prosím vás, jestli jsou někde už k dostání RWS Evo 6,5x55?
Měli by být k dostání ve 3kv. 2013. díky Honza

Zdravim, je to docela zajimavy od RWS kdyz prezentovali na IWA2013 jako novinku strelu Evo pro 6,5x55, ze bude k dostani v roce 2013, letosni IWA2014 zase predstavena jako novinka a ma byt na trhu ve tretim ctvrtleti 2014, doufejme ze uz se tak stane a bude mozne ji vyzkouset, muzeme ocekavat podobne ucinky jako treba u 7x64 kde jsou vlemi kladne reference na tuto strelu, Lesu Lovu, R.
dasny
Nový návštěvník
Příspěvky: 12
Registrován: pát 08.8.2008, 10:37

Re: 6,5x55SE

Příspěvek od dasny »

Od jednoho zdejšího kolegy jsem zjistil, že je schopen patrony objednat Kozap. Ale údajně chtějí odebrat najednou 100ks.
petru
Nový návštěvník
Příspěvky: 41
Registrován: úte 10.7.2007, 13:30
Bydliště: Jičín - Východní Čechy

Re: 6,5x55SE

Příspěvek od petru »

Máte někdo vyzkoušené náboje Sellier-Bellot se střelou Nosler Partition. Jaké máte zkušenosti?
Kteří výrobci střeliva vyrábějí náboje se střelami Nosler Partition v této ráži?
Díky za informace

Lovu Zdar
LOVU ZDAR
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2059
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: 6,5x55SE

Příspěvek od lovec »

Napr. Norma robi strelivo s 9,1g Noslerom Partition, ustova rychlost 820m/s......ale inak uz asi nikto. Myslel som, ze nieco robi aj original Nosler, ale oni maju pre 6,5x55 len jeden naboj s 9,1g Accubondom, inak sa skor orientuju na 6,5Creedmoor a 6,5-284.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, 6mm Norma BR, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
bon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 484
Registrován: úte 04.9.2007, 16:46
Bydliště: Vysočina

Re: 6,5x55SE

Příspěvek od bon »

Nová zkušenost s Nosler AccuBond 140gr. Průběrný 3-letý srnec, v lese na 30m, rána na plocho na komoru. Po ráně pomalu popošel asi 15 kroků, potom 5 kroků couvl zpět a padl k zemi. Přebíjím a chvíli čekám, přímo na srnce přes stromy nevidím, pouze běh kouká za náběhem smrku. Po chvíli slézám z posedu a popojdu asi 15 m na opačnou stranu, abych z menšího smrčku ulomil "poslední hryz". Otočím se, popojdu směrem k srnci a . . . srnec nikde. Na nástřelu cákanec barvy, v zálehu ještě větší kolo barvy, ale kus nikde. V lese na jehličí za nastupujícího šera je nemožné sledovat očima barvu a tak pomalu obcházím nedalekou houštinu, ze které srnec vyšel a kam jsem předpokládal že odskočil. Bohužel ani na světlých stéblech trávy se mi nedaří najít barvu a tak volám kolegovi, který má psa s lesními zkouškami. Mezitím začíná pršet. Po asi 1/2 hodině kolega přijíždí a pes vyráží po stopě. Stopa vede vysokým smrkovým stojákem šikmo do kopce a po více než 100 m je naše snaha korunována úspěchem. Nad zhaslým srncem nevěřícně kroutíme hlavou. Po komorové ráně, vstřel o průměru střely, výstřel asi o průměru 5 cm, kdy byly poškozeny obě plíce a při vyvrhování jsem zjistil že bylo lehce škrábnuté srdce odešel kus po zásahu takovou vzdálenost. Doposud jsem nic podobného, se střelou Nosler AccuBond 140gr laborovanou v 6,5x55 SE na hranici maxima, nezažil.
Marcus.das
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 146
Registrován: pon 28.1.2013, 9:15
Bydliště: Okres Nový Jičín

Re: 6,5x55SE

Příspěvek od Marcus.das »

Byla chycena i žebra na vstupu, nebo ne? Napadá mě, že se střela v případě, že na vstřelu žádné žebro nechytla, ani pořádně nedeformovala a hrudníkem proletěla skoro v "původním" tvaru (chovala se jako celoplášť), a na výstřelu třeba chytla pár žeber, a prot obyl výstup o tolik větší. A nebo je všechno předchozí, co jsem nasal blbost, a srnec mohl jen být přepumpovaný adrenalinem a jakmile opadl prvotní šok, náhle se vzpamatoval a běžel, dokud nenastal hlubší šok vlivem velké ztráty krve...
Každopádně Lovu Zdar
bon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 484
Registrován: úte 04.9.2007, 16:46
Bydliště: Vysočina

Re: 6,5x55SE

Příspěvek od bon »

Střela šla na vstupu mezi žebra, ale "sousední" žebra byla chycena. Fotky bohužel nemám a kus jsem nerozdělával.
Xzeiss
Nový návštěvník
Příspěvky: 13
Registrován: úte 11.2.2014, 15:59

Re: 6,5x55SE

Příspěvek od Xzeiss »

Dobry den.
Plánuji koupi kulovnice,rozhoduji se mezi 7x64 a 6,5x55SE,která je mi sympatičtější,přijatelný zpětný ráz,příjemná střelbazřejmě i menší devastace zvěřiny :) Lovím ve smíšené honitbě,ročně cca 5ks zvěře černé,3ks srnčího a škodnou.
Kolegové myslivci,co by byla podle Vás lepší volba??
bon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 484
Registrován: úte 04.9.2007, 16:46
Bydliště: Vysočina

Re: 6,5x55SE

Příspěvek od bon »

To Xzeiss:
Obě ráže jsou pro tvé podmínky dobré a pokud je ti 6,5x55SE sympatičtější, tak bych se jí nebál. Já ji sice používám hlavně na srnčí, ale kamarád s ní střelí ročně min. 10 ks černé (sele, lončák), 5 kusů srnčí a příležitostně nějakou vysokou bez problémů. Používá přebíjenou střelu Hornady 140 gr. SP Interlock. Samozřejmě pokud máš možnost lovit dospělou vysokou nebo černou, tak je lépe zvolit něco výkonějšího.
Xzeiss
Nový návštěvník
Příspěvky: 13
Registrován: úte 11.2.2014, 15:59

Re: 6,5x55SE

Příspěvek od Xzeiss »

U nás lovíme jen srnčí a černou do cca 70kg :) k lovu vysoké jsem se zatím nedostal a myslím že se ani v blízké době nedostanu,maximálně mladou vysokou do 2let věku,ale to by musela být opravdu velká náhoda :) takže opravdu jen srnčí ,sele a lončák :) Tudíž by byla ta 6,5 asi vhodnější :wink:
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 573
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

Re: 6,5x55SE

Příspěvek od precechtel »

od r. 2000 lovím ráží 6.5x57R veškerou naši spárkatou zvěř. Tedy osm případů z deseti srnčí a potom nějaké prase, vysoká, daňčí. Pokud jak píšeš budeš lovit převážne srnčí, tak jednoznačně doporučuji vybranou 6,5x55SE. Myslím, že ráže 6,5 je na veškerou naši zvěř pro ukázněného střelce dobrá, má vrozenou přesnost, přijatelný zpětný ráz, přijatelnou cenu střeliva. Je ovšem nutné vybrat si dobře střelivo, já lovím německým RWS nebo CDP Blaser. Ráže 6,5x55SE je na tom balisticky a výkonem lépe než moje 6,5x57R, severské země /Finsko, Švédsko,Norsko/ ráží 6,5x55SE loví i losy. Nevím proč, ale ráže 7x64 mi není moc sypmatická, byť je to dobrá ráže, její verzí 7x65R mám i něco odloveno, jsem spíše na zlamovací zbraně. F.
politice a politikům zmar
Xzeiss
Nový návštěvník
Příspěvky: 13
Registrován: úte 11.2.2014, 15:59

Re: 6,5x55SE

Příspěvek od Xzeiss »

Převážně budu lovit černou,selata a lončáky do 50-60kg..srnčí to je více méně individuální,někdy 3 kusy,někdy kus ročně. Ale priorita bude mladá černá a lišky.. Ale i tak se asi více přikláním k 6,5x55SE,očekávám od ní příjemnou střelbu,neznatelný zpětný raz,dobrou balistiku a s dobrým střelivem,dobré účinky a stop efekt u černé.
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1410
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: 6,5x55SE

Příspěvek od Choochoo007 »

Co budes pouzivat za strelivo, vyrobce, prebijene?
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Xzeiss
Nový návštěvník
Příspěvky: 13
Registrován: úte 11.2.2014, 15:59

Re: 6,5x55SE

Příspěvek od Xzeiss »

Střelivo buď RWS DK a nebo pravděpodobněji Lapua Mega a Norma vulkán/oryx. Vše v tovární laboraci,vystřílím cca krabku ročně :wink:
Odpovědět