Přestavby zbraní aneb jak si něco zbastlit

Vše o kulovnicích a malorážkách
Odpovědět
Peter_VANCAK
Nový návštěvník
Příspěvky: 13
Registrován: pon 22.2.2016, 13:41

Re: Přestavby zbraní aneb jak si něco zbastlit

Příspěvek od Peter_VANCAK »

Hmmmm, tak toto by aj mna zaujimalo :)
Tiez som k tomu nieco hladal, no zatial bezvysledne
bon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 482
Registrován: úte 04.9.2007, 16:46
Bydliště: Vysočina

Re: Přestavby zbraní aneb jak si něco zbastlit

Příspěvek od bon »

Téma vyvážení zbraně se mimo jiné řešilo minulý měsíc ve vláknu Nová kulovnice ČZ 557 - rok 2012
poli
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 324
Registrován: pon 04.6.2012, 8:55

Re: Přestavby zbraní aneb jak si něco zbastlit

Příspěvek od poli »

Jo ale pouze okrajově a konkrétní byl pouze Figi, který popsal své vyvážení.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3407
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Přestavby zbraní aneb jak si něco zbastlit

Příspěvek od dalas »

Předpokládám, že se bavíme o vyvážení zbraně pro střelbu. Obávám se, že to zřejmě zůstane v obecné rovině a aplikaci si musí každý provést sám. Ty hlavní dva požadavky jsou, aby se zbraň co nejméně pohybovala po dobu, než střela opustí hlaveň a ten druhý, pokud už se někam hýbe, aby se pohybovala výstřel od výstřelu pořád stejně a nejlépe v ose hlavně. Vycházeje ze zákona o zachování hybnosti splníme první požadavek zvýšením hmotnosti zbraně, což ale má z praktických požadavků na manipulaci se zbraní své limity. Tak musíme udělat něco pro splnění požadavku druhého. To je pozice, kam umístit přídavnou hmotu, kde zbraň podepřít a o co, jak na zbraň působit silami (spouštění, přilícení, pevnost uchopení, místo uchopení atd.) Mnohdy mohou být ta řešení protichůdná. To je třeba to, v čem se lišíme s figim. Já jsem uvedl, že je lepší zatížit předek zbraně než zadek. To je motivováno zvýšením momentu setrvačnosti vzhledem k bodu, zachycujícímu akční síly při výstřelu. Dále umístění podepření zbraně (nožičky, co nejvíce dopředu). Ty nožky tvoří otočný bod, kolem kterého se zbraň otáčí před výstřelem, třeba díky tepu. Čím budou nožky více vpředu, tím bude menší úhel vychýlení osy hlavně od záměrné při stejném pohybu botky pažby. Proč tedy figi uvádí něco jiného? Dle mého názoru, figi má těžiště přesné střelby přesunuto k unifikaci chování zbraně při výstřelu. On neřeší až tolik zvýšení momentu setrvačnosti, aby se zbraň méně hýbala, ale aby se mu chovala pořád stejně. Dokonce má požadavek, aby se všechny jeho zbraně chovaly pokud možno stejně. Proto má nožky ve stejných místech a proto má zbraně vyváženy vzhledem k těm nožkám. Ať vezme kteroukoliv svoji zbraň, chová se k ní přibližně stejně. To mu velice zjednoduší tréning, protože si nemusí pamatovat toliko parametrů. To, že má nožky více vzadu, kompenzuje vhodným oblečením. Neviděl jsem jej střílet ani v reálu ani na fotkách a videích v tenkém oblečení. Vždy používá něco, co se podobá střeleckému kabátu a tím velice účinně eliminuje vliv tepu. Prostě figi položil základ do techniky.
Shrnuto, jsou dva extrémy. K jednomu se blíží benchrest a druhému sniper. Mezi tím jsou kompromisy.
Tím jsem chtěl jen naznačit, že napsat "udělejte to tak a tak" zřejmě nejde. Vždy to bude o podmínkách a prioritách, o uvědomění si zákonů fyziky a jejich aplikacích.
P.S. figi promiň, že jsem dedukoval Tvoji motivaci k sestavě, kterou používáš a uvedl to jako jeden z možných přístupů k přesné střelbě. Snad jsem se moc nezmýlil. :D
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Reno
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 462
Registrován: pát 20.2.2009, 11:49

Re: Přestavby zbraní aneb jak si něco zbastlit

Příspěvek od Reno »

Nemá spíš Figi své zbraně vyvážené tak, aby měly těžiště v místě, kde je pokládá do střelecké trojnožky? :)
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3407
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Přestavby zbraní aneb jak si něco zbastlit

Příspěvek od dalas »

Osobně si myslím, že jde o identické místo. Rozhodně má bipod hodně vzadu.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1410
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Přestavby zbraní aneb jak si něco zbastlit

Příspěvek od Choochoo007 »

Jak jsme jiz diskutovaly, je vice situaci, pro ktere je pokazde vhodne jine vyvazeni.
Treba strelba z nozicek vleze, strelba vstoje nebo v sede s oporou, strelba z volne ruky, samotny presun se zbrani.
Vleze souhlasim, asi je vhodnejsi mit vahu vpredu. Kdyz bude vaha vzadu a predek lehky, tak bude vetsi klopny moment za predpokladu, ze nejde o stavitelnou pazbu a botku nenastavim do osy hlavne. Pak je trochu jedno kde je vaha. Posun v botce moc nepredpokladam.
Strelba vstoje a v sede s oporou, by mela cca odpovidat strelbe vleze, takze vaha asi take vice dopredu.
U strelby z volne ruky nevim, nestrilim tak a vyvazeni na stred se mi zda idealni, mozna spise trochu vice dozadu.
Pro presun tradicnim mysliveckym zpusobem, se mi jevi idealni vetsi vaha vzadu na pazbe.

figi si snad testoval vliv umisteni dvojnozky na presnost posun zasahu a snad to bylo bez vlivu.

On bude asi rozdil i v tom, jestli se bavime o zbrani, ktera ma 4Kg a je bud tezka na predek nebo na zadek a nebo je lepsi mit zbran, ktera je tezka na predek a ma 3,5Kg a o te same zbrani, kterou dovyvazim na stred a celkova hmotnost bude mit treba 5Kg, coz bude podle meho jedine dobre.
Kazdemu muze vyhovovat neco jineho a pro presnost asi bude nejdulezitejsi trenink, nemyslim si ze by to vyvazeni melo nejaky zazracny vliv na presnost.
Takze za me tezsi puska s razi s nizsim zpetnym razem nejlepe tuhou rovnou pazbou a vyvazenou na stred, kvuli presunum a manipulaci.
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Přestavby zbraní aneb jak si něco zbastlit

Příspěvek od figi »

dalas dedukoval naprosto přesně.
Je obrovská výhoda nad ničím nepřemýšlet, a střílet vleže, vsedě, vestoje z volné ruky a s trojnožkou bez změny bodu dopadu. Všechny své zbraně mám takto otestovány na 300 m, jen tu volnou ruku na 100, dál takto stejně nestřílím. Neřeším, jestli mám 222, 223, 243, nebo 308, těžkou nebo lehkou zbraň ( moje lovecké mají od 3,5 kg po 7,25 kg ), dělám to stále stejně. Při mojí nejčastější lovecké střelbě s trojnožkou podepírám v těžišti, respektive těsně před ním.
Bipody mám vzadu tak, aby vytažený do pozice pro střelbu vodorovně dosahoval k poutku řemenu ( uvidím lišáka, změřím, sklopím bipod a střílím). Mám je minimálně 10 cm před těžištěm zbraně. Testoval jsem polohu bipodu v širokém rozsahu na mých vyvážených zbraních které mají UIT lištu, a nepozoroval jsem odchylku na 300 m v jakékoli pozici bipodu, asi to bude mojí technikou střelby s bipodem ( tvrdě do něj lehnu, teď chci otestovat bipod s hroty ), takže umístění bipodu jsem řešil potřebou z praxe.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3407
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Přestavby zbraní aneb jak si něco zbastlit

Příspěvek od dalas »

Čistě teoreticky i při střelbě ve stoje bez podpory je dobré mít těžší zbraň na předek. Ale jak už jsem uvedl, některé parametry jsou protichůdné. Ona ta zbraň sice reaguje méně "divoce", ale tento efekt je silně potlačen jednak napětím a únavou svalů podpírající ruky a jednak samotnou podstatou této méně stabilní pozice. Střelbu ve stoje praktikuji zejména u IZH 97, což není zrovna nejlehčí zbraň. Naučil jsem se používat techniku, která se jmenuje "single wrapped sling" (pokud je čas tuto pozici zaujmout). Tato technika používá běžný řemen na nošení zbraně. Levou ruku (pro praváka) prostrčím mezi prověšeným řemenem a zbraní. Koncem ruky otáčím doprava okolo řemene a dlaní podepřu předpažbí těsně za předním uchycením řemene. Výsledkem je, že řemen prochází přes hřbet ruky, zleva doprava přes předloktí a za loktem obepíná vnější část paže a dále přes prsa pokračuje na zadní úchyt řemene. Při troše tréningu se to dá stihnout pod 1s. Při vhodně seřízené délce řemene je levá ruka odlehčena, přičemž řemen tlačí pažbu do ramene. Levým loktem se dá tato síla regulovat. Střílející ruka je odlehčena a jen spouští. V pohodě takto vydržím stát se zbraní připravenou k výstřelu, aniž by mi to unavovalo levou ruku. Doporučuji vyzkoušet.
Pro lepší názornost je to třeba tady: https://www.youtube.com/watch?v=G3Y67Jkfu48
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přestavby zbraní aneb jak si něco zbastlit

Příspěvek od pufr »

Do těžiště zbraně umístili dvojnožku třeba Francouzi

Obrázek

Na výcvik je to ale obtížné, tam naopak je jednodušší se naučit střílet s dvojnožkou až pod ústím hlavně, pro přesnou střelbu ale musí být na extra nosníku, jako třeba u téhle "didakticky" stavěné krásky K11 Lutze Möllera

Obrázek

Pro zabránění nežádoucího odrazu - změny polohy zásahu - pružností dvojnožky nebo podkladu pod nožkami někteří výrobci přesných zbraní zavěšují hlaveň pod dvojnožku, rozklad sil zpětného rázu je pak příznivější - určitou měrou minimalizuje vertikální odchylku bodu dopadu střely způsobenou dvojnožkou

Obrázek

SAKO TRG má na originální dvojnožce třmen, který hlaveň objímá a vysunuje zavěšení k ose hlavně ...

Obrázek

Myslím, že pokud se podíváme na moderní přesné zbraně, je hned jasné, že těžiště je daleko vpředu, malá, často sklopná ramenní opěrka nemůže kompenzovat hmotu těžké dlohé hlavně s kovovým, perforovaným pláštěm.

Teorie říká, že chování zbraně do okamžiku výletu střely ovlivní jen ty hmoty, které jsou ke zbrani pevně připojené. Zbraň se působením sil zpětného rázu "stihne otočit" jen kolem svého těžiště, které je zpravidla pod osou hlavně. Proto dnes jsou u přesných pušek tak oblíbené ty přímé nosníky z lehkých kovů - profilů, umístěné hned pod hlavní, na které je přišroubovaná nějaká plastová skořepina, by vertikální vzdálenost těžiště od osy hlavně byla co nejmenší. Do ramene se v té první milisekundě zbraň téměř neopře. Ale jako vždycky, je hloupost generalizovat, že tohle bude fungovat každému za všech podmínek úplně nejlíp. Pro rychlé zalícení nebo nošení na řemeni není puška s těžištěm daleko před závěrem jistě optimální.
Pufr
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Přestavby zbraní aneb jak si něco zbastlit

Příspěvek od Petr1970 »

nádhera, není Molerovo druhé jméno jackal?:-) sem to úplně viděl:-)
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přestavby zbraní aneb jak si něco zbastlit

Příspěvek od pufr »

No a hoď taky oko na to, jak je systém s hlavní upevněný k té "skeletové pažbě," neb závěr se pažby ani nedotkne, spoušť jen prochází otvorem + další vychytávky :)
Pufr
steyr6554
Nový návštěvník
Příspěvky: 6
Registrován: úte 08.3.2011, 16:57

Re: Přestavby zbraní aneb jak si něco zbastlit

Příspěvek od steyr6554 »

Zdravim, potreboval by som poradit. Kamarat kupil stareho mausera, 8x57JS. Chce to komplet prerobit na zbran na dohladavku a spolocne polovacky. Je tam spodok klapkovej montaze, namiesto nej tam bude Weaver lista a kolimator aimpoint a pazba bude plastova Hogue. Bude sa skracovat hlaven, z povodnej 59cm. Aku dlzku by ste mi odporucili ? 52cm, 49cm, alebo ist az na 47cm. Tych 47 c viem ze sa robia niektore zbrane aj seriove. Nebude to pri takejto kratkej hlavni velmi kopat? ustova brzda tam nepojde, ide o to aby ta zbran bola co najkompaktnejsia. Dakujem za vsetky odpovede.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přestavby zbraní aneb jak si něco zbastlit

Příspěvek od pufr »

Na dohledávku a naháňky můžeš klidně mít pušku v ráži 8x57 s hlavní dlouhou 47 cm, záleží spíš na citlivosti/odolnosti konkrétního střelce ke zpětnému rázu a hluku výstřelu - aby třeba dokázal efektivně vystřelit i druhou a třetí ránu atd. Například při střelbě z Ruger Scout s hlavní 16,1 palce ve "slabší" ráži 308W si spousta zkušených střelců naříká na velký hluk a zpětný ráz.
Na druhou stranu jsem sám lovil několik let s 9x56MSch. s hlavní necelých 18 palců a šlo to - ale nebyly to náboje na úrovni "plnovýkonných" 8x57JS
Ta pažba Hogue je velmi příjemná - i co se zpětného rázu týče :?
Osobní zkušenost s puškou v ráži 8x57 a hlavní 47 cm nemám.
Pufr
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Přestavby zbraní aneb jak si něco zbastlit

Příspěvek od crif »

Lovím bez problému s 8×56 MSch též hlaveň necelých 18 palců a továrně vyráběné střelivo. Já osobně nepozoruji nic negativního ve tvém smyslu.
Odpovědět