Krmení/vnadění černé zvěře

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Odpovědět
Michal S
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 104
Registrován: stř 12.10.2011, 16:53

Re: Krmení/vnadění černé zvěře

Příspěvek od Michal S »

No, uplně si dokážu představit jak bys táhl prase z třeba 3m hlobky :D :D :D
Lesomil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 455
Registrován: úte 04.1.2011, 19:29

Re: Krmení/vnadění černé zvěře

Příspěvek od Lesomil »

Mr. Fox :) ,
Špatně jsem odhadl, oč Ti šlo..... Myslel jsem, že se jedná o řeku Želivku....... Ale i ta vodní nádrž je pro prasátka maličkost.....
Uživatelský avatar
Tommy
Zkušený diskutér
Příspěvky: 722
Registrován: pon 12.1.2009, 12:34
Bydliště: Olomouc

Re: Krmení/vnadění černé zvěře

Příspěvek od Tommy »

Mr. Fox
Ty jsi někdy viděl,že by se prasata oklepávala,když vylezou z vody? Já teda ještě ne. :shock:
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Krmení/vnadění černé zvěře

Příspěvek od fesoj »

Že černá, jako ostatně každý býložravec a všežravec, nepohrdne solí, je známo a tady už se o tom psalo též. Ale kdysi kdesi od kohosi jsem slyšel, že pro černou zvěř, stejně jako pro domácí prasata, je pochoutkou podporující trávení docela obyčejné uhlí a smíchám-li uhlí se solí, vytvořím velice atraktivní slanisko. Vyzkoušené to ale nemám a nevím, zda to nakonec nebude nefalšovaná myslivecká latina. Víte o tom někdo něco bližšího ?
Kritériem pravdy je praxe.
Mr. Fox
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 319
Registrován: ned 27.6.2010, 12:11

Re: Krmení/vnadění černé zvěře

Příspěvek od Mr. Fox »

Nevim jestli uhlí ale pamatuju si že jako malej sem musel s bratrem tahat pradědovi jíl dole z lesa od studny nahoru až k domu. No a praděda potom jíl smíchal s vodou a solí udělal takový hustší bláto a to pak dával do odpadní trubky a nechal na sluníčku cca týden až dva vysychat. Potom to vytlačil z tý roury a nalámal válce cca 40cm no a ty pak vozily po lese.... a nebo v zimě sme je vypalovali v kamnech ty válce rozpályly se kamna a položily se normálně na ty uhlíky a to v nich potom zůstalo i to uhlí ale jestli to potom bylo atraktivnějčí to nevim :(
Lesomil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 455
Registrován: úte 04.1.2011, 19:29

Re: Krmení/vnadění černé zvěře

Příspěvek od Lesomil »

Mr. Fox :)
To co jste dělali pro dědu byla jen jiná verse slaniska...vypalovalo se to pro zvýšení trvanlivosti a při tom na válcích mohl ulpět jen popel, nikoli uhlí jako takové (což má na mysli zřejmě fesoj..) Tuším že míchání jílu se solí je jeden ze způsobů popisovaných ve starších příručkách.... taky nasolování vrbových prutů.... O atraktivitě uhlí pro černou slyším prvně, ale jsem ještě mlád :) :wink: :wink:
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Krmení/vnadění černé zvěře

Příspěvek od fesoj »

Vždyť jsem hned upozornil na to, že to může být latina - ale že domácím pašíkům v chlívku uhlí šmakuje, to je ověřený fakt.
Kritériem pravdy je praxe.
Mr. Fox
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 319
Registrován: ned 27.6.2010, 12:11

Re: Krmení/vnadění černé zvěře

Příspěvek od Mr. Fox »

A nedává se jim náhodou jen jako dezinfekce domacim prasatum??
Uživatelský avatar
lörinc
Zkušený diskutér
Příspěvky: 963
Registrován: čtv 24.5.2007, 17:33
Bydliště: Prostějovsko

Re: Krmení/vnadění černé zvěře

Příspěvek od lörinc »

To asi jo, ale baští ho jako já Bohemia chips :lol:
Sauer 101, .30-06, Tikka T3 Varmint .243 win.+Nikon Monarch E 2,5-10x56 Ill, ZG 47 8x57 JS, ZG 47 8x60 S, ZKM 455 22 LR+Delta 4x32AO, UB 12/12, Gustav Tichý 16/16
Lesomil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 455
Registrován: úte 04.1.2011, 19:29

Re: Krmení/vnadění černé zvěře

Příspěvek od Lesomil »

No já čas od času si taky schroustnu uhlí :) ..... To "živočišné" proti běhavce..... :oops: :wink: Jinak nevylučuji, že to může fungovat..... jen jsem se s tím dosud nesetkal.
včelák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 180
Registrován: úte 22.12.2009, 5:06

Re: Krmení/vnadění černé zvěře

Příspěvek od včelák »

Musím potvdit že domácím vepřum chutná uhlí .Některým i hodně :!: .Kdysi jako malý chlapec jsem s rodiči jezdil k vzdáleným příbuzným a mně tam zajímalo jejich hospodářství. Pán když vyděl muj zájem ,vzal trochu uhlí a hodil ho praseti a povídá ,vidíš my krmíme prase uhlím :D Prase skutečně uhlí okamžitě skonzumovalo. Od té doby jsem furt chtěl přikrmovat čuníka uhlím :lol: Pak mi teprv bylo vysvětleno že ho dostává jen občas trochu pro chut a na trávení
Uživatelský avatar
Tommy
Zkušený diskutér
Příspěvky: 722
Registrován: pon 12.1.2009, 12:34
Bydliště: Olomouc

Re: Krmení/vnadění černé zvěře

Příspěvek od Tommy »

Hoši tak to vyzkoušejte... Hladový domácí prase by sežralo i pneumatiku,ale to chce vyzkoušet.
milan-sparta
Častý návštěvník
Příspěvky: 74
Registrován: pon 20.10.2008, 11:30

Re: Krmení/vnadění černé zvěře

Příspěvek od milan-sparta »

Chlapy už jsem to tu jednou psal. Takové sušené mléko...musím říct, že to je tedy lákadlo. Jenže musíte mít přístup ho sehnat. Domácí prase žere dokuď má v korytu a to divoké, když to najde, tak Vám tam nezbyde ale opravdu nic :lol:
CZ 550 FS .308 W; Meostar R1r 3-12x56 RD
Český fousek - BAD ; Patterdale terier - Brit
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmení/vnadění černé zvěře

Příspěvek od Zdenek41 »

No u nás laktosan vůbec nežerou a ještě se ho bojí.Protože voní.
fil.leo
Nový návštěvník
Příspěvky: 3
Registrován: pon 01.11.2010, 11:58

Re: Krmení/vnadění černé zvěře

Příspěvek od fil.leo »

Zdravím. Dělám myslivost 5 let a mám zatím uloveno 56 prasat z toho žádné na hromadě (všechno na polích a na loukách za různých podmínek, přijde mi to zábavnější). Tento rok jsme si řekl, že bych mohl zkusit taky někde zakrmit. Jak se znám, tak na hromadu stejně chodit nebudu, protože takový lov mě až tolik neláká. Sehnal jsem si sušenou zrnkovou kukuřici za 200 Kč/ metrák tak jsem si pár metráků koupil, občas budu přidávat po pytlech čerstvou siláž, aby to prasátkům řádně vonělo. Navíc mám kontakt v pekárně, kde mám možnost mít starého pečiva kolik chci a ještě v "chipsárně" odkud můžu mít týdně plnou dodávku chipsů spadlých z výrobních pásů. Očekávám od sebe, že stejně lovit na hromadě nebudu, spíš jsem zvědavý, jestli prasátka naučím na hromadu chodit. Střelím si tam asi maximálně jedno. Svůj příspěvek sem dávám, abych se zeptal, jestli zvěři nemůžu nějak uškodit, když jim tam budu sypat třeba jednou týdně větší kýbl chipsů a půl pytle pečiva (pokud bude vybráno). Vím, že kamarádi chipsy krmí, a že se na ně prasátka celkem rychle naučí, ale je to správné? Neuškodí jim to nějak (nebo třeba srnčímu, které chipsy taky prý celkem bere)? Díky za odpověď. Dyžtak budu sypat jenom siláž a kukuřici, kterou mám jak zrnkovou tak i 4 metráky v klasech :-). Jinak opravdu ani nečekám, že prase nějaké na hromadě ulovím, přes zimu nám tu jenom přecházejí a než to najdou, už tím bude nakrmené srnčí a na krmelišti nebude nic :-)
Odpovědět