7x57, 7x57R

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
Kalach
Častý návštěvník
Příspěvky: 86
Registrován: ned 25.5.2008, 16:02

Re: 7x57, 7x57R

Příspěvek od Kalach »

Díky.
Jirka C.
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 129
Registrován: úte 25.11.2008, 14:00

Re: 7x57, 7x57R

Příspěvek od Jirka C. »

dusab píše:Ma niekto nejake vacsie prakticke skusenosti so strelou Nosler Partition laborovanu SaB v kal. 7x57?
NP od SB v 7x57R mám přes měsíc. Zatím jsem s tím střelil 2 srnčata a kočku.
Obě srnčata střeleny na cca 100m, vstřel těsně za plec. První kus odběhl 10 metrů, druhý zhasl v ohni.
Překvapila mě šetrnost ke zvěřině, barvení a značení.

Opravdu šetrné - z práva nebyla žádná kaše, výstřel velikosti prstu. Sice jsem to nestahoval, takže nevím, jestli to nepodlejvalo, ale proti SPCE a RWS ID výstřel šetrnější.

Barvení mě mile překvapilo. Okolo padlého kusu metr a půl velký kola barvy - jak z lacinýho hororu.

Značení - velká neznámá. Na to, že to byly komorový rány, tak první kus se nahrbil jako při měkkotě, odběhl a zhasl, a druhej vyskočil na místě jak péro a úplně na stejnym místě na všechny 4 zase dopadl tak jak vyskočil a ihned zhasnul.

Ale samozřejmě tady popisuju jen dva případy, který můžou bejt výjimka. V žádnym případě to není měřítko... Snad se přidá někdo další.
Jo a jedna patrona mi při střelbě na lišku vůbec nevyšla. Ještě jí zkusím dát do jinýho kulobroku...
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1410
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: 7x57, 7x57R

Příspěvek od Choochoo007 »

SaB by dnes melo delat v tombaku jak 9g SP tak i 11,2 SPCE a postupne bude na tombak prechaze u vseho, dle vyjádření SaB. Takze nove 7x57, 7x64 jsou tedy nove s tombakem. Jsem zvedav jak se to projevi na ucinku.
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Jirka C.
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 129
Registrován: úte 25.11.2008, 14:00

Re: 7x57, 7x57R

Příspěvek od Jirka C. »

Tak jsem s těma Noslerama ještě ulovil dvě lišky. Stjejný místo, stená vzdálenost (80m), stejně trefený (komora). Zůstaly v ohni. Stejně jako u srnčat dírka velikosti prstu (RWS ID byl na lišku jako granát, což mi nutno podotknout u lišek nevadí). Co mi přišlo zajímavý, že vždycky mi přišel větší vstřel než výstřel, resp. zabarvený okolí bylo jen na vstřelový straně. Výstřel neviditelnej - hledám prstama.

Zatím je to pořád moc moc moc málo na to, aby si člověk udělal nějakej závěr, ale nikdo jinej nic nepřidá, tak aspoň tou drobností přispěju.
Norman
Nový návštěvník
Příspěvky: 14
Registrován: čtv 22.8.2013, 21:10

Re: 7x57, 7x57R

Příspěvek od Norman »

V dohledné době bych si chtěl pořídit kulobrok. Hlavně na škodnou a příležitostně kondiční střelba. Vcelku dost lidí prodává ZH v 7x57R. Často i s brokovými hlavněmi, které by se také hodily, tak to asi vyhraje. Počítám, že vystřelím tak 50 až 150 ran do roka. Vzhledem k tomu, že vybavení by bylo ( zbývají jen matrice), by se mohlo vyplatit přebíjení. Údajně je tahle ráže docela tolerantní. Chtěl bych asi spíše těžší střelu. Našel jsem za docela slušné peníze naší SPCE, ale s tou to v jiných rážích při přebíjení údajně není tak jednoduché nebo Prvi partizan SP kolem 170 grainů. Do terče je to sice jedno, ale máte s těmi SP někdo zkušenosti na zvěř? Jaký je jejich Grom? O tom jsem toho moc nenašel.
Několikrát je tu dotaz na RWS KS. Kolega je střílí v té nejtěžší verzi a jediné, s čím není spokojen, je cena. Je to sice jen informace z druhé ruky, ale srnčí po něm nedohledává a poškození zvěřiny minimální. Prasata do 80 Kg na místě nebo pár metrů od nástřelu. Přesné i na velkou vzdálenost. Prostě samá chvála. U SPCE se mu někdy stávalo, že se střela při střelbě na malou vzdálenost chovala jako celoplášť. Proto jí možná Vlašim dělá tak pomalou. Cena KS je dost vysoká i jako komponenty pro přebíjení. Hledal jsem něco na lepší lov ( srnčí, prase) a Sako Hammerhead by vypadalo jako dobrý kompromis mezi cenou a výkonem. V ostatních rážích na něj jsou na něj různé názory. Jaké je v 7x57R?
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 521
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: 7x57, 7x57R

Příspěvek od Jan Slavětínský »

A co k přebijení a střelbě do terče používat vlašimské celopláště? Také mám Zh 304 7x57R/12,které nosím pouze na naháňky a vloni jsem koupil v Armsu pár krabiček celoplášťů 9,7g?, které používám pro první rány u nastřelování optik a seřizování kolimátoru. Mají totožný nástřel s SPCE. Krabička 20 ks celopl. stála něco okolo stokoruny. Bylo to v akci. Myslím si, že je to levné a možná se ani za této ceny nevyplatí přebijet. I normální obchodní cena tohoto střeliva bude únosná. Přesnost těch celoplášťů např. u mého ZH je parádní.
Marpie
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1202
Registrován: pon 16.10.2006, 7:33
Bydliště: severní Morava

Re: 7x57, 7x57R

Příspěvek od Marpie »

Sako továrně 7x57R nedělá takže by byla velká náhoda kdyby tu někdo přebíjel Hammerhead ale osobně myslím že hlavně na černé by fungovat mohlo slušně. Z celého tématu by se mi pro přebíjení asi nejvíc zamlouval lovcuv tip hned na začátku na sice pro 7x57 ale při přebíjení je to jedno a to Nosler Accubond 140gr.
Marocchi 03 Field 12/76; ZP49 12/12; Brno mod. 1 22LR Hawke 4-12x40; ZKK600 MC 270W+Delta Optical Titanium HD 2,5-15x56; CZ550 Prestige 270W + Pard 008LRF; UB584 270W/12 Vortex Crossfire 1-4x24, ZH121 16/16 + hlaveň ZH324 7x57R/16
Norman
Nový návštěvník
Příspěvky: 14
Registrován: čtv 22.8.2013, 21:10

Re: 7x57, 7x57R

Příspěvek od Norman »

Koupit levně celopláště, už bych přebíjení taky neřešil. Ale jestli byly ty náboje na akci, tak už nejsou. Aspoň jsem je nikde nenašel. Jinak stojí celoplášť skoro to, co poloplášť.
Accubond je dost tvrdá střela a 7x57R není zrovna rychlá ráže. To už radši Grand Slam, ale o tom se tu píše jen u rychlejších ráží a ještě ne moc. Ten Hammerhead by byl určitě lepší. Už kvůli tomu, že je těžší a měkčí. Nikdo nepsal, že by neprostřeloval. Pokud má člověk normálně nastřeleno na SPCE, asi není praktické používat váhově hodně rozdílné střely. U terčové laborace je to jedno. Celoplášť za rozumnou cenu, co lítá jako SPCE by byl blízko ideálu. Tolik štěstí ale asi mít nebudu.
Uživatelský avatar
Perník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 422
Registrován: stř 16.7.2008, 14:37
Bydliště: Litoměřicko

Re: 7x57, 7x57R

Příspěvek od Perník »

Zdravím pánové po delším čase, chci se zeptat zda někdo nemáte nějaké nové zkušenosti se střelivem SellBell se střelou NP v 7x 57R při lovu černé zvěře? Jirka C. tu popsal hlavně zkušenosti s lovem srnčí a lišek ale o černé jsem tu nic nenašel. Děkuji.
KB CZUB 584 12/7x57R
IŽ - 27EM - 1C 12/76
NK Bora od Černé tůně
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: 7x57, 7x57R

Příspěvek od motolada »

Už mě v trezoru asi 4 dny odpočívá nová krabička NP 7x57R.Jakmile vystřílím 5 Gek tak jdu na NP.Sám jsem zvědavý ,takže jestli stím někdo lovíte tak pište!
Koblížek
Nový návštěvník
Příspěvky: 44
Registrován: ned 23.12.2012, 21:21
Bydliště: Podorlicko

Re: 7x57, 7x57R

Příspěvek od Koblížek »

Nezkoušel někdo eXergy od SelBel, ???Geco se mi do hromové hole ZH moc neosvědčilo, vše dosti podlité, srna střelená na komoru byla podlitá až na krku :?sice to neodcházelo, ale podlitiny výrazné. na ceně nezáleží, lov většinou černé a snad i vysoké na krátké vzdálenosti.díky všem zkušeným za radu..lesu lovu!!
Naposledy upravil(a) Koblížek dne sob 08.2.2014, 20:30, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
xchipsy
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 129
Registrován: pát 23.11.2007, 12:07

Re: 7x57, 7x57R

Příspěvek od xchipsy »

Také by mě eXergy zajímalo, ale na rozdíl od předešlého kolegy zejm. na lov zvěře srnčí. Primární je pro mě nerozbíjet, nepodlévat, při odbíhání dostatečně barvit :)
Dále by mě zajímalo, zda někdo vyzkoušel Brenneke TIG, opět zvěř srnčí. S Brenneke mám skvělé zkušenosti v třistaosmě a na divočáky (zejm. perfektní barvení, malé poškození a vynikající ranivost i stop-efekt), ale přeci jen, v 7x57R se to může chovat úplně jinak.. :shock:
Nebo nějaký jiný tip? Díky.
"Když nechceš pomoci, alespoň neubližuj..."
ZKK 601 308Win (Meopta Artemis 3-12x56 RD)
ČZ UB 7x57R/16 (Pentaflex Cazorla 2,5-10x50 PI)
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: 7x57, 7x57R

Příspěvek od Zdenek41 »

7/57R jsem používal Tig od RWS ta střela je totožná byla dodávaná Brenneke.Pokud u srnčího nevemeš dlouhé kosti je to v pohodě.Pokud ano je to už horší.Používal jsem 10,5 g,ale co vidím tady u kluků v 7 na šetrnost bude lepší 11,5 g.Jinak nejlepší co jsem odzkoušen na srnčí v této 7 je KS 10,5g.Nerozbíjí a zastavuje.Neodpouští překážky,fragmentuje.
Buttler
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 108
Registrován: čtv 01.11.2012, 8:13

Re: 7x57, 7x57R

Příspěvek od Buttler »

Xchipsy - v 7x57R lovím pouze s SPCE 11,2g a to výhradně černou. Srnčí jen tři kusy (paličkáči, co se za ta léta "připletli" do cesty), ale vše střeleno na krk těsně pod hlavu, takže v ohni. Černou lovím do 100m, nejčastěji mezi 30-80m. Nelovím na hromadách. Většinou šoulačka nebo čekaná na žebříčku. Střílím zásadně na vyšší komoru - plíce - to mě naučil před lety jeden starší kolega. Po tomto zásahu jsem nezaznamenal kus, který by odešel z nástřelu, pokud byly přestřeleny obě poloviny plic. Jinak vše do 50m. Tolik mé zkušenosti s tímto zatracovaným nábojem, který je pochopitelně již morálně zastaralý. Nicméně funguje.
Uživatelský avatar
xchipsy
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 129
Registrován: pát 23.11.2007, 12:07

Re: 7x57, 7x57R

Příspěvek od xchipsy »

Buttler - díky za názor, já právě s SPCE lovím, takže s ním mám dobré zkušenosti, ale přeci jen vyloženě na srnčí bych raději nějakou "šetrnější" patronu :oops: Jinak černou lovím v 99% případů kulovnicí (308Win), takže kulobrok mám opravdu na "slabou" srnčí a lišky..
"Když nechceš pomoci, alespoň neubližuj..."
ZKK 601 308Win (Meopta Artemis 3-12x56 RD)
ČZ UB 7x57R/16 (Pentaflex Cazorla 2,5-10x50 PI)
Odpovědět