308 a RWS TIG (ID Classic)

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Mosin
Zkušený diskutér
Příspěvky: 633
Registrován: sob 14.10.2006, 10:20
Bydliště: jižní MORAVA

308 a RWS TIG (ID Classic)

Příspěvek od Mosin »

V?iml jsem si, že je tu mnoho zkušeností s různým střelivem. Chtěl jsem se tedy zeptat, jaký máte názor na střelivo od RWS TIG dnes ID Classic. Konkrétně v ráži 308 Win. V této ráži jsem již vyzkoušel něco málo střeliva (S&B SP, Winchester silvertipe, Hornady Light magnum) a teď mám doma krabicu RWS TIG. Oproti mím zkoušeným střelám je to střela lehká. Setkal jsem se s názorem, že devastuje zvěřinu ale taky s názorem, že to není pravda. Líbí se mi tady balistika. Lovím srnčí, černou a také škodnou. Chtěl bych se vás tedy zeptat co vy na to? A hlavně jak jste byli či jste s tímto střelivo zpokojeni (nezpokojeni).
Uživatelský avatar
Andy
Administrátor
Příspěvky: 1840
Registrován: úte 01.8.2006, 14:17
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy »

Mrkni se sem
http://lovectvi.wz.cz/forum/viewtopic.php?t=12&start=0

Tohle ti udela se srncem :roll:

Ja jsem od nej ustoupil. Zver sice pada jako srazena palici... ale devastace je znacna.

Spis by me zajimaly ty Hornady light magnum... (do jineho threadu pochopitelne).
Mosin
Zkušený diskutér
Příspěvky: 633
Registrován: sob 14.10.2006, 10:20
Bydliště: jižní MORAVA

Hornady Light magnum

Příspěvek od Mosin »

Měl jsem možnost je vyzkoušet se střelou BTSP. V létě se mi podařilo dostat na louku, kde na třikrát probíhala prasata. Na první jsem střílel v běhu na cca 90m první rana na ni??í krk a druhou jsem mu dal na komoru těsně za plecko. Po druhé raně neudělalo ani krok. Další rudlík asi 6 prasat se zastavil na cca 50m. Střelil jsem jedno přímo přes plecka. Kupodivu střela nepro?la skrz. Zůstala pod ?károu na druhé straně. Prase se spadlo v ohni a ani se nehlo. když jsem se tam šel podívat přiběhl poslední kňourek na cca 150m. Vystřelil jsem a ono odběhlo cca 50m. Byla to zadní komora. Co dodat. Devastace zvěřiny není velká. Vnitřní orgány (např u té zadní komory) byly jakoby projeli ?ro?ákem. bohužel se mi to střelivo s touto střelou po této zkušenosti přestalo zamlouvat, protože výstřely byly snad ještě menší jak vstřely. Opravdu jen jako malíček. Vůbec to tu ?káru nenatrhlo a zveř nebarvila ani na těch 50m. Proto jsem přemýšlel, že vyzkouším TIG (ID C.). Stejně se pokou?ím střílet přes žebra, tak uvidím. A nechci riskovat dohledávání prasete, které nebarví. Člověk pak neví na čem je. V mém případě bylo štěstí, že to bylo na louce a já viděl kam ten kus jde. Jnak bych se samozřejmě neodvážil k takovému kousku :lol: Podotýkám, že je to moje zatím jediná zkušenost s tímto střelivem (Hornady BTSP).
Uživatelský avatar
Andy
Administrátor
Příspěvky: 1840
Registrován: úte 01.8.2006, 14:17
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy »

Aha... no tak pokud chces aby ti zver zustavala v ohni... doslova... tak ten TIG ti to asi zaruci. Je to dost mekka strela s tvrdou zadi.

Vyzkousej a uvidis. Ja radeji mensi dirky...
Mosin
Zkušený diskutér
Příspěvky: 633
Registrován: sob 14.10.2006, 10:20
Bydliště: jižní MORAVA

TIG

Příspěvek od Mosin »

Jo to chápu. Samozřejmě, že nechci abych devastoval zvěřinu, ale pokud ten kus odejde, což nemám vůbec rád, tak chci aby dobře barvil a u černé se mi to s těma LM moc nevedlo. Možná kdyby tam byla ta střela SST. Samozřejmě, když už jsem si je koupil tak je vyzkouším. a pak dám vědět.
Uživatelský avatar
Andy
Administrátor
Příspěvky: 1840
Registrován: úte 01.8.2006, 14:17
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy »

No a pokud s nimi budes spokojeny... muzu ti nabidnout jeste asi 6ks, ktere mi zbyly. Ja uz je strilet asi nebudu.
Myslivec52
Častý návštěvník
Příspěvky: 55
Registrován: stř 27.9.2006, 20:57
Bydliště: Morava

TIG

Příspěvek od Myslivec52 »

Mosin, tady vidí?, že každý má na střelivo různé názory. Já lovím v 308W TIGem dva roky a mám naprosto odli?né zkušenosti jako Andy. Zásadně se snažím mířit za lopatku a zvěř je téměř vždy v ohni na nástřelu. Podlitiny téměř žádné a barvy dost když náhodou odskočí pár metrů. Odlovil jsem již desítky kusů srnčího a v pohodě. Je pravda, že když chytí? přímo kost, tak je výstřel poněkud větší, ale to je u každé střely. Je otázka co preferuje? , dohledávku nebo 10dkg zvěřiny. Za 7 let co mám 308W jsem vyzkoušel spoustu střeliva, vybrat do této ráže to nejvhodnější je tak trochu oří?ek, ale zkus TIG a uvidí?. V současné době zkouším Hirtenberger Nosler Partition 9,7g a výsledek je zatím téměř stejný jak u TIG, ale zatím mám odloveno s tímto střelivem jen pár kusů.
Mosin
Zkušený diskutér
Příspěvky: 633
Registrován: sob 14.10.2006, 10:20
Bydliště: jižní MORAVA

Názory

Příspěvek od Mosin »

Je mně to absolutně jasné. Podívejme se, každý s tím má jistou zkušenost a bohužel i někteří s dobrý střelivem špatnou. Já absolutně souhlasím s Andym. Má pravdu, že dojde k devastaci, ale dle mého názoru, pokud trefím komoru a ne plecko, neměla by zvěřina utrpět. Je to jen má teorie. Jest fakt, že každý je zvyklý střílet jinak. Já začínal s 7,62x54R a pánové používal jsem mnou zatracované S&B SP 11,7g a nesměl jsem střílet poblí? plecka, protože by při zásahu plecka došlo k devastaci a to absolutní. Střílel jsem tedy trošku dozadu a vše padalo na fleku. takže na tuto střelbu jsem zvyklý. Ale tím nechci vůbec zatracovat názor lidí, že to rozbíjí, protože to jest fakt, ale říkám, že pokud se s tím střílí promyšleně, tak se s tím dá střílet. Proto i tobě děkuji za názor a vyzkouším to. Doufám, že jsem nikoho neurazil, ale beru opravdu názory všech. Děkuji vám všem velice moc. Jakmile si to vyzkouším, dám vám vědět a pokusím se dát i nějaké fotky do fotogalerie.
Uživatelský avatar
Andy
Administrátor
Příspěvky: 1840
Registrován: úte 01.8.2006, 14:17
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy »

Myslivec52:

Mas pravdu v jedne veci... kdyz strelis za lopatku a ne pres plecko na druhe strane... bude to lepsi vysledek nez kdyz zasahnes na druhe strane svalovinu... jako ja. Dle meho se TIG trepi a strepiny delaji dost bordel.

Jinak kdyz zasahnes kost s cimkoliv... tak je to pokazde stejne. Dira jako vrata... to muzes mit trebas celoplast a je to to same... mozna horsi (ten se otoci).

Nicmene ja ten TIG nezatracuji. Hlavne je to dobra laborace. Vykona a presna. Alespon co jsem ja zkousel.
Mosin
Zkušený diskutér
Příspěvky: 633
Registrován: sob 14.10.2006, 10:20
Bydliště: jižní MORAVA

Třepení

Příspěvek od Mosin »

Je fakt, že dle mých informací se opravdu TIG 'ID Classic) třepí. Prý dokonce zůstávají plí?ky z plá?tě ve střelném kanálu. Je to způsobeno tím, že je značně měkký. Vyzkoušíme a uvidíme. :D Je pravda, že se mi zamlouvá i ta laborace a balistika. Zatím jsem střílel se střelami tě??ímy (11,7g) a lehké jsem vůbec nevyzkoušel. Proto je to pro mě novinka ve více směrech a jsem moc rád, že jsme tady rozjeli tuto diskuzi a ještě víc rad?i, že zde nesjou jen příznivci, ale i myslivci s trošku horší zkušeností, ikdyž to nezatracují. Myslím si tedy, že se zde tedy dá získat velice objektivní názor.. Hlavně, že to tady není tak konzervativní, že by sem pisatelé psali jen: To nekupuj je to drahé, nestačí ti klasické S&B Za 20Kč? :lol: Tímto vám opět děkuji a hlavně tobě Andy (ikdyž to sem nepatří) chválím toto fórum.
Mosin
Zkušený diskutér
Příspěvky: 633
Registrován: sob 14.10.2006, 10:20
Bydliště: jižní MORAVA

308

Příspěvek od Mosin »

Nazdar. Opět jsem narazil na RadímeSi na názor, že 308 Win je určená pro lidi a ne zvěř. už jsme to tu jednou trošku nakousli. Tá?i se Vás co si tedy o tomto popravdě myslíte. Dle mého názoru ten náboj to o sobě neví, takže to nemůže rozli?ovat. :lol: Podle mě je rozhodně lepší, ne?-li 7x57, kdy má větší energii a plochu střely na pruřezu. Dokonce by mohla být i lepší ne?-li 7x64 (a teď mě se?erete, že :) ), protože má energii obdobnou a větší pochu střely. Podotýkám, že neřeším výběr střeliva. Dle mě je to něco mezi 7x64 a 8x57 (která má větší energii). takže by mě zajímal váš názor, protože se s tímto názorem setkávám již po několikáté. A názor na dohledávání? To je používáním S&B SPCE. A věřte mi nebo ne s používáním této střely v 7x65R je také docela blbé. Dost toho odchází. Opravdu hodně moc.
CZ 550, 308 Win. / CZ 527 Varmint 223Rem / CZ 550 300WinMag / BO 98 9,3x62
ZG 47 8x57 JS / ZBK 110, 5,6x50 RM + 12x70 / ZP 16x70 / IŽH-27EM-1C 12x70
Uživatelský avatar
Andy
Administrátor
Příspěvky: 1840
Registrován: úte 01.8.2006, 14:17
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy »

Je to cca tak jak rikas... 308Win je neco mezi 7x64 a 8x57 tedy co do ucinku. Vzdy je to o tom kam trefis a na jakou vzdalenost. Faktem zustava, ze napr. vysokou jsem jeste neulovil, cili nevim. Ale cernou ano a problem jsem nemel (At uz s TIGem nebo InterBondem). O srnci nema cenu mluvit.
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1064
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

7x64 vs 308

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Tak rozhodně 308W není něco mezi 7x64 a 8x57JS. 308W má k osmičce skutečně hodně daleko - tím myslím v ranivých účincích na zvěř. Výhoda na 308 je nepopiratelná v obrovském sortimentu střeliva a zbraní a tak kdo chce lovit subtilní zvěr, nevyspělou černou a vysokou zvěř +občasná sportovní lov. střelba, nemusí nic víc ře?it. V případě lovu těžkých jelenů a těžkých kňourů a zejména v lese, u porostů kukukuřic, řepky, slunečnic, tak jedině 8x57JS. V případě výběru mezi 7x64 a308W pro lovecké účely dávám jednoznačně přednost 7x64. 308 dosahuje nejlepších výkonů v lab. se střelami okolo 150-165grejnů a tam se větší mě průřez střely v kombinaci s malou hmotností při zásahu u tě??ích kusů jeví jako nevýhoda, protože malá hmotnost nezajižtuje takovou průbojnost. 7x64 má ve výkonných lab. hmotnost okolo 11g (11,5) a tím pádem větší zatí?ení na průřez střely. Viděl jsem to i na 300kg antilopě. Tato ráž byla od počátku konstruována pro lovecké účely na veškerou zvěř , se kterou se v době vzniku mohla potkat. Jinak znám myslivce, kteří dohledávájí naprosto jistě jedno "prase" ze třech (jeden expert to má 50/50) a to střílí na hromadě do 60m s 30-06, 308 a 7x64 a pořád něco řeší - nábojoví fanatici. Naopak znám řadu myslivců - většinou z řad bývalých a současných zam. LČR, kterí loví okolo 100ks spárkaté ročně, střílí výhradně SaB, zpravidla 7x64 nebo 30-06, všechno jim "padá" a ty naše mnohé debaty by nepochopili. Jejich výhodou jsou obrovské zkušenosti při obeznání zvěře , vědomí, že se zvěří pravidelně setkávájí a nemají pocit úniku lovecké příle?itosti, nemají loveckou horečku, vědí kam a jistě střílí na svoje vzdálenosti. Základem je trefit.
Mosin
Zkušený diskutér
Příspěvky: 633
Registrován: sob 14.10.2006, 10:20
Bydliště: jižní MORAVA

Příspěvek od Mosin »

Nechtěl jsem říct, že 308 je stejná jako 8mm. Nemohu však souhlasit s těmi statnými kusy vysoké a černé. Opravdu se dají s klidem lovit i s 308. Například při Použití munice Winchester silvertipe. Tyto tři ráže pova?uji za velmi dobré. 8mm samozřejmě se skvělým stop efektem. Mohu Vám říci, že lovím s mou 308 právě u lánů kukuřic, slunečnic atd.. jak popisujete. Mou zásadou je střílet tak, aby zvěř nemohla vůbec odejít. Mohu ti říct, že je to také o tom, jak kdo je schopnej se udržet a vše si rozmyslet. To však nebyl cíl mého příspěvku. Jen prostě nechápu ty názory, které jsou proti 308 popřípadě proti všem Winchesterům. Kdy například 270Win je velice srovnatelná s 7x64 (vlastní, bohužel nepodložený názor).
CZ 550, 308 Win. / CZ 527 Varmint 223Rem / CZ 550 300WinMag / BO 98 9,3x62
ZG 47 8x57 JS / ZBK 110, 5,6x50 RM + 12x70 / ZP 16x70 / IŽH-27EM-1C 12x70
vhool

Příspěvek od vhool »

Mosin napsal:
Mou zásadou je střílet tak, aby zvěř nemohla vůbec odejít.
...nechci prudit ale jenom by mne zajimalo jak se to dela? :wink: ...
Odpovědět