Kulobrok nebo opakovačku do začátku?

Vše o kulobrocích a dalších kombinovaných zbraních.
vesrad
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 311
Registrován: čtv 14.1.2010, 19:25
Bydliště: Olomoucko

Kulobrok nebo opakovačku do začátku?

Příspěvek od vesrad »

Zdravím Vás pánové,
co by jste doporučili za typ zbraně do začátku? Kulovnici nebo kulobrok?
Co se týče honitby, kde bych mohl v budoucnu působit, tak se jedná o pahorkatinu- tudíš skoro žádná drobná, pole/les 50/50.
Nejde mi o konkrétní typy nebo ceny, jen druh zbraně. Líbí se mi oboje, ale finance...Každé má svoje výhody-jak to vidím já:
kulovnice - lepší přesnost opakované střelby, rychlejší přebíjení, lehčí?
kulobrok - druhá rána hned po ruce (naháňka-slug, škodná-brok), a tak nějak se mi víc líbí a sedí k myslivosti(děda míval jen kozlice a kulobroky)
To že se dá za cca 30t koupit starší ZH a CZ550 občas i s optikou vím, ale zatím to vidím jen na jednu (kvůli trezoru a tak).
Pokud doplníte další výhody, případně vyjmenujete nevýhody budu rád.
Díky, Lovu,Lesu
ZKM 452 Varmint .22LR
IŽ 58 16/70,16/70; Brno 801 12/70,12/70
ZG 47 "Kuna" .35 Whelen, CZ 557 .308 win

(Kdysi Německý křepelák, Bordík, Blaser ES67 7x65R,12/70; CZ 550 Varmint .308 win,ZK 99 "Hanák Brno" 6,5x55SE)
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Kulobrok nebo opakovačku do začátku?

Příspěvek od rimar77 »

tak si pořiď samonabíjecí kulovnici druhá rána taky hned po ruce
vesrad
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 311
Registrován: čtv 14.1.2010, 19:25
Bydliště: Olomoucko

Re: Kulobrok nebo opakovačku do začátku?

Příspěvek od vesrad »

samonabíječku nechci, bych si připadal jako že tam chodím se samopalem.
ZKM 452 Varmint .22LR
IŽ 58 16/70,16/70; Brno 801 12/70,12/70
ZG 47 "Kuna" .35 Whelen, CZ 557 .308 win

(Kdysi Německý křepelák, Bordík, Blaser ES67 7x65R,12/70; CZ 550 Varmint .308 win,ZK 99 "Hanák Brno" 6,5x55SE)
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Kulobrok nebo opakovačku do začátku?

Příspěvek od rimar77 »

proč myslíš? když vybereš správnej model je kulovnici hodně podobná, měl jsem podobnej názor ale už jsem ho změnil, pořídil si ho a rozhodně si ho chválím a se samopalem to nemá nic společnéjho zásobník máš na dva náboje, šel jsem vývojem jednuška, kulobrok, troják, kulovnice a skončil u samonabíjecí :-) dal jsem na něj Zeisse a na noční čekanou paráda do 100-150m absolutně přesná a spolehlivá flinta a druhá rána k dostřelení ihned k dispozici, u kulobroků se na tu druhou moc nespoléhej pokud nemáš štěstí na dobrej výrobek můj chodil slug na 50m 40cm do leva a u trojáku to bylo ještě horší takže jsem nebyl spokojenej a řešil to u trojáku vložnou hlavní 30-30win ale to se taky neosvědčilo tak jsem vymejšlel co jiného a
původně jsem chtěl kulovou kozlici koukal jsem po Merklu ale cena taková že za tu samou mám automat i s Zeissem. Kdybych to udělal hned ušetřil jsem bejval spoustu peněz a nervů a mohl jsem v klidu pořídit Sauera 303 a i s cajzíkem a ještě by mi byjvalo dost peněz zbylo :-)
milanhb
Častý návštěvník
Příspěvky: 91
Registrován: pon 25.6.2007, 8:49
Bydliště: Vysočina

Re: Kulobrok nebo opakovačku do začátku?

Příspěvek od milanhb »

Jakou značku té kulovnice máš?
Známej z honitby koupil Simonova(asi),prý na naháňky a je z ní hotovej,jak prý pěkně střílí.
Samonabíjecí mě taky vrtá hlavou už jsem to sem jednou psal.
Mám kulovnici,kulobrok a teď i troják, ale na večer (noc) by uřčitě 2xkule platila víc než brok nebo jednotná střela kterou bys
stejně jindy než na naháňce neměl použít.
Kulobrok jsem koupil proto,že když potkáš po cestě kočku (nebo jinou škodnou,jsem MS) ,tak v hodně případech je strach
kulí někam střelit (třeba na strom) .
Milan
milanhb
Častý návštěvník
Příspěvky: 91
Registrován: pon 25.6.2007, 8:49
Bydliště: Vysočina

Re: Kulobrok nebo opakovačku do začátku?

Příspěvek od milanhb »

Co bys říkal na tohle ?- Winchester mod.100 ,ráže 308Win. dovoz USA zkušebna ČR 2007+ optika Luger 1,5-4,5x20 světelný bod, rok stará .Cena 25000,-
Milan
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Kulobrok nebo opakovačku do začátku?

Příspěvek od rimar77 »

já mám Heckler koch SLB 2000+ v 9,3x62 a jsem z něj unešenej co se kvality a střeleckého komfortu týče jen jsme na něj musel dát botku kopalo to jako svi.. váží jen 2,75kga to na tudle ráži je málo, ale kamarád si ho koupil souběžně se mnou ale v 8x57 a taky si nemůže vynachválit a ten nekope vůbec povedená varianta a jedině tou kulovou kozlicí s jednospouští se dokážeš dostat na stejnou rychlost opakování rány ale musí mít ještě dobře sesazené svazky aby to nemělo velkej rozptyl todle chodí krásně vedle sebe na 100m jsem s přehledem ve 3cm
milanhb
Častý návštěvník
Příspěvky: 91
Registrován: pon 25.6.2007, 8:49
Bydliště: Vysočina

Re: Kulobrok nebo opakovačku do začátku?

Příspěvek od milanhb »

To je paráda,to by se mi taky líbilo,ale mám rád ""svou ráži" 308W na tomto foru ne moc oblíbenou.
Co bys na to říkal.
Na kolik Tě ta flinta přišla?
Dal bych na ni c Meoptu 3100/3-12x56 jsem s ní na mou potřebu docela spokojenej.Na naháňky bez nebo kolimátor.
Milan
milanhb
Častý návštěvník
Příspěvky: 91
Registrován: pon 25.6.2007, 8:49
Bydliště: Vysočina

Re: Kulobrok nebo opakovačku do začátku?

Příspěvek od milanhb »

Kulovnice samonabíjecí Heckler a Koch SLB 2000 308 Win Cena: 33 367,00 Kč
Tak jsem ji našel.
Milan
milanhb
Častý návštěvník
Příspěvky: 91
Registrován: pon 25.6.2007, 8:49
Bydliště: Vysočina

Re: Kulobrok nebo opakovačku do začátku?

Příspěvek od milanhb »

Když jsme to řešili loni ,tak mi někdo doporučoval tuhle
Kulovnice samonab. browning BAR ST r.308 Cena: 35 700,00 Kč
Už toho nechám,aby jsme mu tady nezaneřádili téma.
Odkud jsi?
Milan
vesrad
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 311
Registrován: čtv 14.1.2010, 19:25
Bydliště: Olomoucko

Re: Kulobrok nebo opakovačku do začátku?

Příspěvek od vesrad »

Díky chlapi, ale o samonabíječku mi fakt nejde. Nějak nemám potřebu postřílet na potkání půl rudlu. Myslím, že pro začátečníka bude vhodnější něco, kde si budu muset ránu pěkně vypracovat a ne spoléhat na to, že když se to nepovede, tak prostě pošlu ještě dva knedlíky a třeba se něco ujme-tím se nechci dotkout nikoho, kdo s tím loví, jen vím co dělaj chlapi v práci když dostanou plný zásobník do osmapadesátky, a bojím se, abych se taky nenechal strhnout...
Jen sleduju, že kulobroky asi mizí ze scény, bo zatím o nich nepadlo jediné pěkné slovo :(
ZKM 452 Varmint .22LR
IŽ 58 16/70,16/70; Brno 801 12/70,12/70
ZG 47 "Kuna" .35 Whelen, CZ 557 .308 win

(Kdysi Německý křepelák, Bordík, Blaser ES67 7x65R,12/70; CZ 550 Varmint .308 win,ZK 99 "Hanák Brno" 6,5x55SE)
Michal P
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 164
Registrován: pon 02.7.2007, 10:17
Bydliště: Morava

Re: Kulobrok nebo opakovačku do začátku?

Příspěvek od Michal P »

Když jsem si kupoval svoji první flintu, tak jsem chtěl opakovací kulovnici. U nás většina chlapů má kulobrok ZH a říkají, že kulobrok je jediný to správný do naší honitby, že opakovací kulovnici nevyužiju. nenechal jsem se ovlivnit a koupil jsem si jí. Nastřílel jsem s ní opravdu hodně zvěře i škodné. Poté jsem si pořídil kulobrok abych zkusil jeho výhodu broku i kule v jednom. Mohu říct, že 99% zvěře jsem stejně ulovil kulí.Broku jsem nějak nevěřil. Kulobrok nosím jen velice málo a většinou nosím kulovnici, se kterou jsem se zžil a věřím jí a trefuji s ní.Proto Ti poradím kup si co Tě táhne víc a budeš z toho mít radost. Třeba to bude úplně naopak než u mě, ale nenechej se ovlivnit od chytráků co Ti budou říkat, že to nebo ono ja prd. Spoléhej jen svůj rozum a cit. Potom z toho budeš mít sám radost a nebude Tě mrzet co jsi vybral.
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 600
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Re: Kulobrok nebo opakovačku do začátku?

Příspěvek od kabát »

Tak já musím kombinované zbraně pochválit. V podstatě nepoužívám nic jiného. Kulovnici jsem měl, CZ 550 308W.

Nic jí nechybělo, něco jsem s ní i ulovil ale prodal jsem ji.
Měl jsem taky ZBK 5,6 x 52 R, ta šla taky z domu.
Mám i troják a zkoušel jsem s ním i na asfaltové holuby a šlo to.
Každému začínajícímu kdo nemá na 3 flinty doporučuji kulobrok. Naučí se spoléhat na první ránu, počkat si na správný okamžik, dostat se ke zvěři blízko.
Chodím s kulobrokem na šoulačky i na čekanou, i na společné lovy, na lišku a kunu potřbuju brok.
Je to ale o podmínkách, pokud někdo loví 50 kusů spárkaté za rok, je lepší kulovnice.
Pro mě je důležitější optika, kterou jsem po létech vykoumal na šoulačku, noční čekanou i nahánky 1,5 - 6 x 42 s bodem.
VOK - HB - 223 Rem - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 308 Win - 9,3 x 74 R -
milanhb
Častý návštěvník
Příspěvky: 91
Registrován: pon 25.6.2007, 8:49
Bydliště: Vysočina

Re: Kulobrok nebo opakovačku do začátku?

Příspěvek od milanhb »

Nikdy mi nešlo o to,abych nastřílel co nejvíc zvěře,ale šlo mi o tu druhou rychlou ránu třeba když Ti zvěř padne a zase se zvedne
a z nástřelu odchází a to třeba u kukuřice je velký problém.
Taky vím,že víc jak jeden náboj Tě svádí k určitému jednání,které bys jinak nestihnul,ale to je věc
kterou musíš ukočírovat sám je to jako když zatupluješ z brokovnice dost lidí dává druhou ránu zbytečně jaksi automaticky .
Možná by byla pro tebe nejlepší kombinovaná zbraň(kulobrok),jak psal kolega nade mnou a sám přijdeš na to coTi bude pasovat víc a jakou zvěř budeš lovit..
Každá vycházka do přírody je jiná pokaždé nová (nebo žádná) lovecká příležitost.Jednou budeš potřebovat kuli ,jindy brok -proti vsi nemůžeš střelit kulí,ale brokem si to na lišku na čestě když jdeš z lesa můžeš (za určitých okolností) dovolit.
Když Tě pozvou na hon na drobnou - budeš potřebovat brokovnici.
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Kulobrok nebo opakovačku do začátku?

Příspěvek od Lotr »

Já myslím, že tohle je hodně o osobním vkusu každého. Já kulobrok nikdy nevlastnil a zatím to vypadá, že ani vlastnit nebudu. Přes jaro a léto chodím s kulovnicí - individuální lov, na podzim si na společných lovech z drtivé většiny vystačím s brokovnicí - hony na drobnou a sem na tam naháňku si stejně zase vezmu kulovnici. Když jdu na naháňce do tlaku, tak dvě rány na černou můžu dát i jednotnou střelou z brokovnice, protože se střílí v pohybu na krátkou vzdálenost a na to jsem zvyklý ze střelby na asfaltové terče, když jsem tam jako host a stojím na štontu, tak si vezmu kulovnici. Jenže tohle všechno jsou moje místní podmínky a u kolegy vesrad může být jinak. Zlamovací zbraně jsou jistě tradičními zbraněmi v myslivosti a mají své kouzlo, ale jejich majitel pro ně musí mít využití. K čemu je mi kulobrok, když bude stát ve skříni. Pokud chceš zkombinovat tohle všechno dohromady, kup si nějaký pěkný troják. Dvě brokové hlavně a jedna kulová vždy k dispozici, na hony i naháňky ideální, kulová palebná síla jde doslova ztrojnásobit nabitím jednotných střel do brokových hlavní. A hle, máš kombinovanou zbraň, tři kulové rány v pohotovosti, z toho dvě velmi snadno zaměnitelné za brokové a opět dvě v pohotovosti. :idea: Ale nenech si do toho kecat, zvaž pečlivě všechny svoje možnosti a podmínky a pak teprve investuj. Každá liška chválí svůj ocas a na tomto vlákně to platí dvojnásob............... :wink:
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Odpovědět