Strela Duplex

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
SAKO
Častý návštěvník
Příspěvky: 92
Registrován: ned 21.10.2007, 3:32
Bydliště: Praha

Strela Duplex

Příspěvek od SAKO »

Dobry den vsem, bavili jsme se a nedospeli k zaveru, napr. naboj 357 Maximum, v nem za sebou 2 strely. Pri vystrelu, bude jedna tlacit druhou ? Nebo - neco plynu tu prvni strelu predbehne kolem drazek a ta prvni bude tlacena ven plyny, ne tou druhou strelou . Teoreticky by mela druha strela po vyletu z hlavne dohnat prvni, Takze by bylo vhodne, aby ji nedohnala, zadni strelu pouzit lehci. Nejde mi o to, jake budou tlaky a jaky prach pouzit. Co vy na to? Dik.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Strela Duplex

Příspěvek od pufr »

Je to spíš vojenské téma. Pro velkorážové kulomety se používalo nebo používá i pět střel v jednom náboji (spíš silnostěnných kalíšků). V hlavni samozřejmě zadní střela tlačí předchozí.
Vlastní dráha každé z duplex střel se dá zajistit např. sešikmením dna zadní střely (4° dělají na 100 m spolehlivě odchylku > 1m). Jinak je to samozřejmě záležitost invence konstruktéra - způsobů je vícero.
Účelem je zvýšení pravněpodobnosti zásahu při střelbě plně samočinnou zbraní - náhodnou odchylkou - rozptylem - "poraněný voják = vyřazený voják + dva zaměstnaní jeho ošetřením"; opakuji - nic pro zodpovědnou loveckou střelbu.

Z "našeho" oboru snad jen prastará story. V nejmenované tuzemské muničce údajně přešli před asi 40. lety u nábojů 7x64 na pomalejší prach a tím vyšší nábojové hustoty proto, že jim nějaký "nepozorný či ukřivděný" pracovník mezi 7 mm střely upustil semtam nějakou .270 střelu (nebo tam byl podkaliberní "7mm zmetek"). Menší střela při plnění propadla přípravkem do prachového prostoru a mohlo se stát, že do náboje byla vsazena střela další. Při výstřelu pak došlo díky nadlimitnímu tlaku plynů ženoucích cca 20 g "duplex" k havárii indikované v několika vzácných případech dvěma otvory v terči. Díky pomaleji hořícímu prachu a nábojové hustotě blízké 1 (100%) se možnost vzniku takového náboje u dané technologie údajně vyloučila :?

Další případy vznikají při "vystřelení" náboje bez prachové náplně, kdy u některých kombinací zápalek a střel je střela vyhnána zápalkou dostatečně daleko do přechodového kuželu vývrtu nebo silnější z nás zatlačí střelu v dalším náboji (narazivší při nabíjení špičkou do překážky) dovnitř do prachového prostoru nábojnice (tím dále zmenší počáteční spalovací prostor). Při následném výstřelu pak prachové plyny tlačí dvakrát těžší "střelu" než pro jakou byly připraveny a havárie zbraně je zpravidla nevyhnutelná.

Amatérskému experimentování na toto téma je určitě lepší se vyhnout, pokud se snad bude další diskuse ubírat tímto směrem, bude vlákno promazáno a zamknuto :?
Pufr
Odpovědět