300 Winchester Magnum

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2062
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: 300 winchester MAgnum

Příspěvek od lovec »

vhool píše:to pete: uz jsem to tu nekolikrat psal,i ja povazuji EVO za asi nejlepsi loveckou strelu z tovarni produkce (pak TOG,CDP,NP,swift A-frame atd.)
mam od znamych z okolia (7x64, 308W, 300WM) v podstate stale referencie odkedy bolo mozne EVO u nas kupit. Zo zaciatku boli tiez nadseni, postupne ho uz ale vsetci opustili ako strelu s nepredvidatelnymi ucinkami. Jedna sa o mnoho desiatok ulovenych kusov ciernej a srncej zveri,nejaka ta vysoka. U srncej bolo bez ohladu na kaliber najviac ponosov na rozbijanie na vystrelnej strane (komorove rany za lopatku, pricom sa stavalo aj to,ze niekedy gula minula na vstrele rebro a aj tak na druhej,vystrelnej strane diera ako dve päste). U ciernej zase nedochadzalo vo vzialenostiach 100+ metrov k priestrelu ani s 300WM a aj mensie kusy (do 50-60kg) odchadzali s minimalnym alebo ziadnym farbenim z nastrelu viac ako 50 metrov. To je v niektorich typoch terenov velmi neprijemne a je potreba nasadit psa. Postupne presli bud na Normu, alebo Federal (Premium s Accubondom). Vsetci sa ale zhodovali na tom,ze to je presne strelivo,zial ale nie dostatocne spolahlive.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, 6mm Norma BR, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
vhool

Re: 300 winchester MAgnum

Příspěvek od vhool »

to lovec: problem je prave v tom "mam od znamych" nechci tvrdit ze znamy =lhar ale vime vsichni jak to je,ten si prida,ten zase ubere a k nasim usim se dostane jen to co se hodi dotycnemu ... znam par jedincu co zkusili CDP a byli nadseni,po case presli na normu vulkan a tvrdi to same co jsi psal ty .... jenze pravda je takova ze dohledavaji vic ale strili levneji a aby nebyli za socky tak tvrdi jak je CDP spatny,to je jeden uhel pohledu a druhy je ten ze jen oni sami vedi jak trefili a co se odehravalo .... ja ze svych zkusenosti mam stale EVO za vynikajici strelu a kdyby se dala sehnat jako komponenta tak budu prvni kdo si ji na sve lovy bude laborovat .... :wink:
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2062
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: 300 winchester MAgnum

Příspěvek od lovec »

Si na omyle....tito ludia "nepestuju" taky sposob obkecavania a upravy faktov. Takze neplati ani ziadne zovseobecnovanie typu "jeden si prida,druhy uberie". Ja im za tie roky nemam ani najmensi dovod nedoverovat, okrem toho o probleme ceny streliva tiez nemoze byt reci. Faktom na ktorom sa nezavisle od seba zhodli, je ze EVO uz nie.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, 6mm Norma BR, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
vhool

Re: 300 winchester MAgnum

Příspěvek od vhool »

ja predsi netvrdim ze to nemuze byt jinak ani nechci tvrdit ze nemaji pravdu,pouze se delim o svuj nazor.jen jsem krapet haklivej na "zarucene informace ala jedna pani povidala" osobne verim jen tomu co si sam odzkousim a prave evo je jeden z onech pripadu kdy jsem zkousel a to tak,ze hodne :wink:
Navara
Nový návštěvník
Příspěvky: 7
Registrován: ned 16.3.2014, 9:20

Re: 300 winchester MAgnum

Příspěvek od Navara »

Dobrý den, pomůže mi někdo s navážkou pro 300WM? Jedná se mi o prach Vihtavuori N 160, střely Barnes TSX 180gr a RWS EVO 184 gr, zápalka CCI 250, puška Manlicher s délkou hlavně 65 cm. Děkuji
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 946
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: 300 winchester MAgnum

Příspěvek od Michal_123 »

Ahoj,
máte někdo prosím zkušenosti se střelami Norma Vulkan nebo ORYX v této ráži? Jak se chová v které zvěři, eventuálně navážky. Dík moc.
Uživatelský avatar
roman300
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 270
Registrován: úte 19.8.2008, 16:14
Bydliště: Plzeňsko

Re: 300 winchester MAgnum

Příspěvek od roman300 »

Střelu Norma Vulkan jsem v 300WM používal na společných lovech a nedoporučuju pro tuhle ráži. Velké poškození a slabá penetrace, střela má při vyšších dopadových rychlostech malou pevnost. Nemáme s ní dobré zkušenosti ani v 30-06 při lovu do 100m. S Oryxem zkušenosti nemám, ale je to střela typu "bonded" a penetrace by měla být rozhodně lepší.
Rem.700 Sendero 300 WM + R2 2,5-15x56; Voere 22-250 + Nikon Monarch 2,5-10x56 IL, CZ550 Medium 300WM + S&B 2,5-10x56; ZKM456+ Leup. VX-III 4,5-14x50; Browning B80 12/70; ZP 49 12/12; Norinco 1911 .45ACP; Taurus 85 .38 Spec.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: 300 winchester MAgnum

Příspěvek od BwanaHunter »

Možná neodpovím přímo na otázku, což se ev. omlouvám, ale v 300 WInMag jsem zkoušel Oryx a Swift A-frame v tovární laboraci Normy. Ani jedna mě úplně nepřesvědčila, ačkoliv třeba v 375 HH jsou obě naopak bez problémů. Skončil jsem u Hornady Interbond 180 grs. a zřejmě u něj vydržím, vyhovuje mým měřítkům asi nejlépe.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: 300 Winchester Magnum

Příspěvek od BwanaHunter »

Mám dotaz, kolegové. Máte někdo v 300 WinMag zkušenosti s Nosler Partition? Moje oblíbené a velmi osvědčené Interbondy došly, a nejsou a zdá se, že hned tak nebudou. Accubond taky není k sehnání, NP jo. Používá/val je někdo? Díky.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2062
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: 300 Winchester Magnum

Příspěvek od lovec »

lovec v roku 2009 píše: ..... V pondelok som pokrstil prvym ulovkom moje Sendero .300WM. Vzdialenost cca. 60 krokov,lanstiak takmer na ostro. Na hlavu som nechcel,ani nemohol pretoze stale ma vetril,kyval s nou a ostatne kusy ho tahali zo sebou. Tak som zamieril sposobom ako na vysoku lopatku a strelil. Lanstiak stal o cosi nizsie ako ja,takze som strielal takpovediac zhora do komory. Kus padol na mieste,ostal v ohni a odkazoval este asi 30-40 sekund. Pouzil som Nosler Partition 11,7g.
Pri stahovani som strelu nasiel v deke na protilahlej strane. Predne jadro zmizlo a zadne s plastom ostalo zapichnute v deke. Vstrel na koreni krku, odtial som vyrezal rozbitu svalovinu (asi ako dve chlapske päste),na druhej strane prestrelene 3 rebra,vyhodit nebolo co. Vnutornosti neposkodene. Na prvykrat s Partition spokojnost,aj ked ma trosku prekvapilo,ze gula neprestrelila. Kus mal do 60kg.
V tej dobe som strelil este niekolko kusov s Partitionom 11,7g, situacia sa vsak uz nezopakovala. Vsetky kusy spolahlivo prestrelene.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, 6mm Norma BR, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: 300 Winchester Magnum

Příspěvek od BwanaHunter »

Lovec> prave z toho "predni jadro zmizelo a zadni slo dal jako spunt"'mam trochu obavy, ve 300 WinMag. Strilim Partition v 7x65R, presnost super, prostreluje spolehlive, kusy dobre barvi... Ale pomerne odchazi, i srnci par desitek m a hlavne cerna az skoro moc i s dobrou ranou. V te sedmicce mi to nevadi az vyhovuje, protoze s tim strilim hlavne srnci a v jednoduchem terenu, a pes ma aspon zabavu a praci, ale pri nocnim lovu cerne v komplikovanem terenu jsou naroky zase jine. Tak nevim, jestli by to v rychlejsi a naslapanejsi 300 WM bylo lepsi nebo horsi. Znamy strili 270Win a ten tvrdi, ze mu Partition na cernou funguje naopak velmi dobre, v te 270 udajne lepe nez jine strely. Pises, ze jsi strelil "nekolik" kusu s NP, coz nezni jako moc, ale klidne se rozepis, jak to bylo s ranivosti a ucinkem, prosim. A proc jen "nekolik"? Odesel jsi od NP? Nekdo dalsi?
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Uživatelský avatar
roman300
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 270
Registrován: úte 19.8.2008, 16:14
Bydliště: Plzeňsko

Re: 300 Winchester Magnum

Příspěvek od roman300 »

Už jsem to tu někde psal, se střelou NP v hmotnosti 180Gr. a v5 - 920m/s mám uloveno cca 70 ks spárkaté. Dle zkušeností jsem neprostřelil jen jednou a to lončáka 80kg na cca 100m, kdy jsem ho zasáhl přímo na ramenní kloub, lončák zůstal v ohni. Střelu jsem neměl možnost vyndat, ale plíce jsem se snažil vymýt vodou a nebylo to možné, jedna střepina olova vedle druhé. Jinak jsem prostřelil úplně vše i laň siky na kterou soused omylem pustil broky z kulobroku, byla už hodně z úhlu a tak jsem ji zasáhl před pravou kýtu (bylo to v běhu), vystřel byl před levou plecí velikosti padesátikoruny - laň se zlomila v ráně.
Když mám tuhle střelu ohodnotit..., rozhodně jsem jejím velkým příznivcem. Zvěř po zásahu sice trochu odcházela, srnčí do 20m (bez zásahu velkých kostí je šetrná), černá ojediněle i 80m (to bylo asi nejdál), vysoká co si pamatuji krom jednoho jelena siky vše v ohni. Jediné co se jí dá vytknout je slabší barvení po průstřelu, projde zřejmě opravdu jen zadní "očesaná" část a výstřel je menší. Zvláště pak u silnějších kusů černé, kde byla díra ve škáře cca 1,5cm.
Rem.700 Sendero 300 WM + R2 2,5-15x56; Voere 22-250 + Nikon Monarch 2,5-10x56 IL, CZ550 Medium 300WM + S&B 2,5-10x56; ZKM456+ Leup. VX-III 4,5-14x50; Browning B80 12/70; ZP 49 12/12; Norinco 1911 .45ACP; Taurus 85 .38 Spec.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: 300 Winchester Magnum

Příspěvek od BwanaHunter »

Roman> já si říkal, že to tu někde je, ale hledal jsem hledal, kus večera a marně. Díky. 70 ks už je vzorek, nad kterým se dá něco usuzovat. Příjemné je, že píšeš, že 80 m u černé bylo ojedinělé a nejdál. Po 7x65R to chodí podstatně dál a to s dobrou ranou. Zas to ale dobře barví, a to už od nástřelu. Tak zřejmě se není čeho bát, koupím, zkusím, a uvídím... :D
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2062
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: 300 Winchester Magnum

Příspěvek od lovec »

BwanaHunter píše:.... Pises, ze jsi strelil "nekolik" kusu s NP, coz nezni jako moc, ale klidne se rozepis, jak to bylo s ranivosti a ucinkem, prosim. A proc jen "nekolik"? Odesel jsi od NP?...
Niekolko kusov kvoli tomu, ze mi zostalo z nejakeho ineho prebijania tak asi 20ks striel. S ucinkami sa zhodnem s Romanom, poskodenie zveriny vcelku iba mierne. Potom som uz mal nachystane Bergegr VLD a to je zase ina kapitola. Myslim si, ze aby ti to dobre fungovalo budes potrebovat vyssiu rychlost (plus minus ako Roman). Kedze to po Partitione vseobecne nejako mimoriadne nefarbi, tak aby si predisiel nejakym pracnym dohladavkam, musi tu dolezitu cast "prace" vykonat hydrodynamicky sok. Urcite by sa dala najst aj laboracia, kedy to predne jadro po dopade uplne nezmizne a vystrel bude mat vacsi priemer. Lenze to zase zdegradujes 300WM niekde na vykon 308W a ani to nemusi byt zaruceny recept na uspech.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, 6mm Norma BR, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: 300 Winchester Magnum

Příspěvek od BwanaHunter »

Přátelé, tak jsem po definitivním "dojití" Interbondů přestřelil před nedávnem 300 WM na Nosler Partition Norma Hirtenberger line, V0 dle tabulek 910 m/s (v reálu jsem neměřil). Zatím jsem s tím střelil 4 prasata, přesněji na 4 prasata, všechno lončáky v rozmezí cca 30 - 50 kg. A jsem poněkud rozpačitý. Zatím nevím, co přesně si mám myslet, protože data k zamyšlení jsou nejednoznačná, ale napíšu a bude mě zajímat případný názor kolegů, kteří mají s touhle střelou v téhle ráži víc zkušeností.
První kus v ohni, ale to při zásahu páteře kousek za hlavou není až tak překvapivé. Druhý kus dosled se psem nějakých 300m, ale to zase byla rána, která neseděla ideálně (střílel jsem ho na tupl s tím prvním), takže jsem nebyl až tak překvapený.
A teď, 3. kus, necelých 100m, optimální poloha kusu a úhel střelby, zřetelný úhoz kule (co se musí těmhle NP přiznat, že úhoz je jasně zřetelný, v těchto pár případech vždy), kus odběhl (spolu s celou tlupou), na nástřelu barva, světlá a lehce zpěněná, a podle rozsahu barvení to vypadalo na průstřel, takže naděje veliká, dosled se psem v řádu min. dost stovek metrů, barva postupně ubývala, až se ztratila, dosled skončil v řepkovém lánu, kde kolem nás začala vyskakovat prasata jedno za druhým, a skončil neúspěšně. 4. kus - rána šikmo ze zadu, vstřel před levou kýtou, výstřel by měl být někde na pravé pleci, místo toho nalezena další rána na žebrech na levé straně,zřejmě výstřel (?) pravá strana nedotčená, prase odešlo nějakých 250 m bez viditelného barvení, nalezeno cca hodinu po ráně díky psovi... Kdybych opět neslyšel jasný úhoz kule, nechal by se snad i přesvědčit, že jsem chybil... Vím, že vzorek je malý, a ne moc vypovídající, ale zatím úplně blahem nehýkám, Interbondy odváděly lepší práci, bych řekl. Na stranu druhou, podle toho co jsem zatím viděl, NP jsou ke zvěřině šetrnější, já bych řekl o dost, ačkoliv kolega, který boural to druhé prase tvrdí opak, že IB byly šetrnější (pár mých kusů viděl :-))
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Odpovědět