Fabarm Iris

Vše o kulovnicích a malorážkách
Odpovědět
cepa
Nový návštěvník
Příspěvky: 1
Registrován: pon 25.5.2009, 19:21

Fabarm Iris

Příspěvek od cepa »

Zdravím Vás,
co si myslíte o této nové skládačce od Fabarmu
http://www.cidpraha.cz/eshop/index.php? ... cts_id=603
Uživatelský avatar
gonias
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 410
Registrován: pát 27.7.2007, 5:04
Bydliště: Vyškovsko

Re: Fabarm Iris

Příspěvek od gonias »

Na pohled je pěkná, cena dobrá, u výměnných hlavní je cena přívětivá.

Tady je pěkně vidět:
http://www.fabarm.com/en/products-iris.htm

Ale já jsem hodně na praktické zkušenosti a poznatky uživatelů. Konkrétně mě zajímá, zda bude zbraň držet nástřel po výměně hlavně. To je u tohoto typu zbraně myslím si klíčové.
Takže až někdo budete něco vědět, šup sem s tím.
Merkel KR-1 Black 7x64 + Docter Unipoint 2,5-10x50, osnova 4-0 na šíně + Norma Vulkan, Hornady InterLock SP, S&B SPCE
Meopta MeoStar B1 8x42
Drsnosrstý jezevčík Asta
Uživatelský avatar
Čouda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 193
Registrován: pát 08.6.2007, 15:15
Bydliště: Plzeň-sever (sičí ráj)

Re: Fabarm Iris

Příspěvek od Čouda »

Jinak v tom má zase prsty f. Voere. Na internetu je uváděná jako Voere model Fabarm Iris. Tak si vyberte. Svět se prostě globalizuje a co si myslíš, že je z itálie je z Rakouska. Na věci to nic nemění, zbraň je to líbivá, moderní kontrukce. Staromilce holt výměna hlavní nenadchne.
Výrobcem je uveden Voere a o kontrukci a marketing se asi stará Fabarm.
http://www.bignami.it/bignami/catnaz_li ... fset=17450
Naposledy upravil(a) Čouda dne stř 11.6.2014, 21:03, celkem upraveno 1 x.
Mannlicher SM 12 LH 9,3*62 + Meostar R2 2.5-15x56 +Blaser Dual Brake
Blaser R93 Left Hand Semi Weith 8*57 IS + ATN X-Sight 4K
Uživatelský avatar
gonias
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 410
Registrován: pát 27.7.2007, 5:04
Bydliště: Vyškovsko

Re: Fabarm Iris

Příspěvek od gonias »

Máte již někdo nějaké zkušenosti s touto zbraní, byť zprostředkované?
Merkel KR-1 Black 7x64 + Docter Unipoint 2,5-10x50, osnova 4-0 na šíně + Norma Vulkan, Hornady InterLock SP, S&B SPCE
Meopta MeoStar B1 8x42
Drsnosrstý jezevčík Asta
Uživatelský avatar
Čouda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 193
Registrován: pát 08.6.2007, 15:15
Bydliště: Plzeň-sever (sičí ráj)

Re: Fabarm Iris

Příspěvek od Čouda »

Tady jsem našel dost dobré video o této zbrani z pera docela známého ,, testovače" novinek z Francie.
Nic lepšího o ní asi zatím nikde není.
http://www.youtube.com/watch?v=-8zM7h0WXzg
Mannlicher SM 12 LH 9,3*62 + Meostar R2 2.5-15x56 +Blaser Dual Brake
Blaser R93 Left Hand Semi Weith 8*57 IS + ATN X-Sight 4K
jaroslavn
Častý návštěvník
Příspěvky: 76
Registrován: čtv 15.5.2014, 14:14
Bydliště: jižní Čechy

Re: Fabarm Iris

Příspěvek od jaroslavn »

To se tu vážně nenajde nikdo, kdo tuhle zbraň používá? Vážně o ní uvažuji a rád bych znal nějaké praktické zkušenosti.
Mannlicher Luxus 9,3x62, ZKK 600 30-06
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Fabarm Iris

Příspěvek od pufr »

Tahle puška se mi taky líbila a líbí. Je tam hodně konstrukčních prvků, které mě "uspokojují" - zejména to kovové lůžko systému a hlavně, krátká hlava závěru atd. byl jsem tak na 50% rozhodnutý, že by se mi "hodila", odradila mě ergonomie rukojeti - je na větší ruku - tlačil jsem na spoušť z boku (S202 sedí líp).
Další zdroj pochybností bylo umístění zaměřovače na pouzdro závěru, které není spojené s hlavní. Na IWA jsem nachytal u Fabarm stánku jejich zrzavého konstruktéra (byl pyšný na "individuální" tvar lučíku - ten prý doplnili k Voere konstrukci Italové) a ten mi na mé argumenty s "nosníkem" přímo na hlavni podobně uspořádané pušky Mannlicher Luxus atd. řekl, že Iris nebyla konstruována speciálně pro přesnou střelbu - takže nevím :)
Jinak jsem v tuzemsku viděl dva kusy Iris, oba měly neobvykle nízká výrobní čísla (00000X nebo tak nějak) a rakouské zkušební značky. K tomu mi zrzavý ital řekl, že tam na začátku produkce byla i jakási výrobní kooperace s Voere :?
Pufr
jaroslavn
Častý návštěvník
Příspěvky: 76
Registrován: čtv 15.5.2014, 14:14
Bydliště: jižní Čechy

Re: Fabarm Iris

Příspěvek od jaroslavn »

Mě by právě zajímalo, jak přesně to střílí. Chtěl bych ji v 9,3x62, nejlépe s tou kratší 51 cm hlavní. Budu s tím střílet hlavně prasata na hromadách, ale chtěl bych aby se na to dalo spolehnout i třeba na 150 m na poli. Někde na webu jsem četl německý test a dopadl pro tuhle zbraň dost dobře (i co se týče přesnosti, rozptyl byl nějaké 3 cm na 100 m). Ten Sauer má přece taky montáž na pouzdru ne? Nepočítám s tím, že bych tu hlaveň nějak často sundaval, spíš vůbec. Maximálně, kdyby mě zas něco popadlo a chtěl jsem změnit ráži. Mám doma 30-06, tak nevím, co jiného než 9,3x62, abych nemusel moc dohledávat.
Mannlicher Luxus 9,3x62, ZKK 600 30-06
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Fabarm Iris

Příspěvek od pufr »

Vidím, že diskutuješ, ale zbraň ani "exploded view" - krásně česky "rozstřel" jsi asi neviděl :?

Na Iris je hlaveň na dvou šroubech upevněných naspodu objímky klavně - trochu podobně jako Blaser R93/8 nebo Merkel KR1, ale zaměřovač je na pouzdru opět přišroubovaném ale trochu víc vzadu, prostě situace, kterou Mannlicher uznal za vhodné řešit takto krkolomným způsobem montáže zaměřovače:

Obrázek

I ta předchůdkyně Voere LBW to má vyřešené trochu jinak.
Ale pokud je tvou ambicí ve směru Long Range lovecké střelby lovit divočáky na max. 150 m, měla by si s tím Iris asi poradit :)
Pufr
jaroslavn
Častý návštěvník
Příspěvky: 76
Registrován: čtv 15.5.2014, 14:14
Bydliště: jižní Čechy

Re: Fabarm Iris

Příspěvek od jaroslavn »

Mě je jasné, že tak jak to má Mannlicher luxus je to lepší. Že je lepší, když je montáž spojená s hlavní. Ten Mannlicher jsem viděl a je to krásná flinta, jenže taky stojí o 15 tisíc víc :? . 99% všech lovců střílí do 100 m. Můj případ to není, takže když jdu na pole, nebo na louky, kde je předpoklad, že přijde vysoká, nebo pašíci na větší vzdálenost, beru si 30-06. Je to sice staré dobré ZKK 600, ale střílí naprosto přesně. A na víc než 150 m v noci, to už musí být slušný měsíc aby člověk vypálil na lončáka, nebo dokonce na sele. Ale chci aby to bylo normálně použitelný na vzdálenosti do 200 m. Dá se říct, že když to půjde na 200 m do pivního tácku, tak budu spokojen. Ten Fabarm jsem naživo zatím neviděl, proto honím informace kde to jde. Navíc nejsem nějakým horlivým příznivcem italských výrobků, ale tohle má hlaveň německou a závěr dá se říct rakouskej. Za těch 35 tisíc to na obrázcích vypadá jako luxusní zbraň s pěkným dřevem. Úplně nejvíc se mi líbí S202, ale tam je cena stejná jako u toho Mann..
Mannlicher Luxus 9,3x62, ZKK 600 30-06
Uživatelský avatar
Durell
Zkušený diskutér
Příspěvky: 731
Registrován: stř 25.1.2012, 16:43
Bydliště: PB-SK

Re: Fabarm Iris

Příspěvek od Durell »

A to je koľko ? za S202 .

Ja som ju kúpil za slušnú cenu ( cca 1900 € )
SAUER 202- 9,3x62, Swarovski z6i 2-12x50, Blaser R8 PS 6,5x284 Norma , Zeiss VICTORY V8 1.8–14x50, CZ 550 - 6,5x284 Norma Nightforce SHV 5-20x56, Sig-sauer 2022 spc 9mm Luger, zeiss conquest hd 8 x 42,Leica Rangemaster - 1600 B CRF
Odpovědět