Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

NJN Lovex je Lovex - každá série originál :?
Rozhodně bych se k těm našim handloadingovým anabázím pokusil sehnat alespoň občas hradla - to je pak v porovnání s QL a manuálem další velmi užitečné info - třeba o "líné" sérii prachu.

Jinak se vyplatí měřit i délku střely, našel jsem u Broemela v QL chyby i 3 mm - a to už má taky celkem vliv, vlastně jsem v poslední době nenašel střelu, u které by nebyla alespoň 0,2 mm chyba - asi náhoda.

2 Kojot - opakovaným použitím - vystřelením nábojnice tvrdne a proto je samosebou i pružnější - pak se ani v "surové" FL matrici dostatečně nezkalibruje a střela "nedrží" v krčku - pomoc je v žíhání, ale máš-li dostatek nábojnic ... :)
Pufr
lovec 2
Nový návštěvník
Příspěvky: 8
Registrován: sob 11.12.2010, 22:11

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od lovec 2 »

Nemá někdo skušenosti s prachem Lovex DO73,4 ,skoušel jsem laboraci v9,3*62 50,7gr,o 10% min.navážky meně než je min navážka v manuálu pro tuto ráži,délka hlavně 60cm střela vulkán 15g délka nábojnice 80mm,skoužka na terč 100m střela těsně pod terč.Nevěděl by jste někdo optimální
navážku,díky.
Navara
Nový návštěvník
Příspěvky: 7
Registrován: ned 16.3.2014, 9:20

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Navara »

Dobrý den všem, prosím o radu všechny co přebíjejí 6,5x57R. Neumím sehnat držák nábojnic do lisu, může mi někdo poradit od jakého výrobce a jaké číslo držáku se hodí na dannou ráži. Děkuji.
Jirka83
Zkušený diskutér
Příspěvky: 566
Registrován: sob 16.6.2007, 19:15
Bydliště: Jičín
Kontaktovat uživatele:

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Jirka83 »

8x57JR si myslím, že bude mít stejný shellholder, já používám Lyman 14B, Lee má 14, to si myslím, že by taky mohlo být ono, ale radši bych to vyzkoušel...

Jirka
kozlice Zabala Hermanos 12/76 XL 90
kozlice Rizzini 20/76
kulobrok Merkel 8x57JR/16 + hlavně 16/70
ZKM 451 .22 LR
ZKK 601 W243
BO 98 LW 8,5x63REB
FN 1907 6,35Browning
Uživatelský avatar
roman300
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 270
Registrován: úte 19.8.2008, 16:14
Bydliště: Plzeňsko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od roman300 »

Univerzální je zde :http://cs.strobl.cz/drzak-nabojnic-ch4d ... jeci-lisy/. Hodně podobný je držák RCBS č.26 který používám pro 300WM, 7x57R a 7x65R.
Rem.700 Sendero 300 WM + R2 2,5-15x56; Voere 22-250 + Nikon Monarch 2,5-10x56 IL, CZ550 Medium 300WM + S&B 2,5-10x56; ZKM456+ Leup. VX-III 4,5-14x50; Browning B80 12/70; ZP 49 12/12; Norinco 1911 .45ACP; Taurus 85 .38 Spec.
Uživatelský avatar
Durell
Zkušený diskutér
Příspěvky: 731
Registrován: stř 25.1.2012, 16:43
Bydliště: PB-SK

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Durell »

RCBS sh č. 26

Asi závisí aj od lisu .
SAUER 202- 9,3x62, Swarovski z6i 2-12x50, Blaser R8 PS 6,5x284 Norma , Zeiss VICTORY V8 1.8–14x50, CZ 550 - 6,5x284 Norma Nightforce SHV 5-20x56, Sig-sauer 2022 spc 9mm Luger, zeiss conquest hd 8 x 42,Leica Rangemaster - 1600 B CRF
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3414
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od dalas »

Zatím se mi to jeví tak, že známí výrobci mají uchycení v lisu unifikované. Z obchodních důvodů je to výhodné.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Navara
Nový návštěvník
Příspěvky: 7
Registrován: ned 16.3.2014, 9:20

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Navara »

Děkuji za dobré rady, snad držák RCBS sh č. 26 někde seženu. Ještě jednou dík.
Uživatelský avatar
Durell
Zkušený diskutér
Příspěvky: 731
Registrován: stř 25.1.2012, 16:43
Bydliště: PB-SK

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Durell »

dalas píše:Zatím se mi to jeví tak, že známí výrobci mají uchycení v lisu unifikované. Z obchodních důvodů je to výhodné.



Mam taký dojem, že hornady mal nejakú odlišnosť shelholdra.
SAUER 202- 9,3x62, Swarovski z6i 2-12x50, Blaser R8 PS 6,5x284 Norma , Zeiss VICTORY V8 1.8–14x50, CZ 550 - 6,5x284 Norma Nightforce SHV 5-20x56, Sig-sauer 2022 spc 9mm Luger, zeiss conquest hd 8 x 42,Leica Rangemaster - 1600 B CRF
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3414
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od dalas »

Vycházím z tabulky ekvivalentů na balení shelholderu od Reddingu. Nevím už z hlavy, ale z těch známých tam nebyl snad jen Lee. Ale z praxe zase vím, že Redding jde do lisu Lee. Ony budou trochu odlišnosti v provedení horního límce, šířky drážky. Spodek by ale měl být stejný. Hlavu na špalek ale v souvislosti s Hornadym nedám. :D
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Jan Franěk
Častý návštěvník
Příspěvky: 69
Registrován: stř 30.11.2011, 17:18

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Jan Franěk »

Kolegové, k přebíjení mi chybí ještě poslední a troufám si říct, že velmi potřebná věc - hradla. Doporučili byste mi, prosím, nějaké? V hradlech se vůbec nevyznám a když už mám investovat, tak ať to není krok vedle. Díky
"7mm stačí, když 64 tlačí!"
Lankasterka Gustav Tichý - Moravská Ostrava 1919, 20/65
Mauser 98 double square, 9,3x62
milan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 457
Registrován: úte 03.10.2006, 14:22

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od milan »

dnes bych šel do měřiče MagnetoSpeed místo do hradel.
Třetí generace je naprosto perfektní, jen cena je kolem 13 000,-
https://www.marchscopes.co.uk/index.php ... hronograph

Jinak bych měl na prodej dva roky stará hradla CED MILLENIUM 2
http://bestpatron.shop5.cz/cz-detail-28 ... ed-m2.html
cena 5 000,- s kufrem a drobnostmi
důvod prodeje - chystaná koupě magnetospeedu
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3414
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od dalas »

>milan: je to krásný, ale budeš asi muset zkoušet extra grupy a pak měřit rychosti. Asi to změní kmitání hlavně.
Zajímavé je tohle: http://www.naboje-prebijeni.cz/superchrono Dá se s tím měřit i ve větších vzdálenostech díky velké aktivní ploše. Problém ale zase bude s podzvukovým střelivem.
Tohle http://www.neconos.com/details12.htm zase má interface pro QuickTarget a optočleny nezávislé na vnějších podmínkách (IR). Cenově to je ale taky trochu výše, 795,- mizernejch babek.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Ta "Neconos" hradla není nutné vozit z USA - vyrábí je Werner Mehl - pan Kurzzeit v Německu a jsou komfortní a spolehlivá
http://www.kurzzeit.com/en/bmc18.htm
Používám od něj LS 260 obdobné konstrukce a velká spokojenost.

Sonická "Super Chrono" norské výroby měla údajně v první generaci nějaký problém, teď už je to prý OK. Výhody uvádí Dalas. Hranice "měřitelných rychlostí" je trochu výš než rychlost zvuku (graf byl v DWJ a je snad v návodu). Chtěl jsem je půjčit a porovnat s profi - kalibrovanými hradly. Dealer se smál, ať si je za tu směšnou cenu koupím a pokud nebudou vyhovovat zahodím - optimista :)

Nemyslím si, že u optických (optoelektronických) hradel je dnes velký rozdíl v přesnosti měření, spíš je ve spolehlivosti a komfortu použití přístroje. Měřiče se sklopným rámem (typicky Chrony) budou samosebou trpět systematickou chybou danou nepřesností délky měřící báze.
Další rozdíl je ve zdroji světla - slunce nebo oblaka nemusí být spolehlivá. Dnes se to dá řešit LED pásky, pokud je ale nenapájí baterie, musí být síťový zdroj výborně stabilizovaný - LEDky kopírují nehomogenity napětí a dělají "falešné" signály.
Další rozdíl je v programovém vybavení - softwarových filtrech umožňujících do určité míry eliminovat úzké píky rázové vlny zaznamenané v signálu, triggovat na vzestupnou, sestupnou hranu nebo těžiště "stínu střely - nehomogenity signálu, možnosti regulovat úroveň "triggeru", frekvenci vzorkování - tím i využití kapacity paměti.

Nejlepší samosebou je, pokud mohu signál přímo vidět na monitoru a zkontrolovat jeho užitečnou část a polohu "triggeru" - jinak nikdy nemám úplnou jistotu, co vlastně měřím. Taková provedení softwaru je ale obvyklé u přístrojů v ceně desítek tisíc a výš. Nahradit se takový měřič ale dnes už taky dá dvou nebo čtyřkanálovým paměťovým osciloskopem s frekvencí alespoň desítek MHz ve spojení s nějakým hradlem s "běžnými" konektory (třeba Oehler 35).

Osobně pro "domácí ládování" používám už déle než 10 let úpně obyčejná Chrony Alpha, co jsem koupil náhodou na IWA. Zkalibroval jsem je vložená uvnitř profi měřiče s bází 1 m, ukazují + 1,3%, přesnost po odečtení této chyby "křivého rámu" je výborná. Spolehlivost je horší - někdy nezměří (cca 5 až možná někdy i 10% měření) - s tím je nutné při přípravě střeliva počítat (ale za slunečného dne obvykle změří vše), komfort měření atd. velmi nízký ale "žít" se s nimi dá :) .
Dnes je ale výběr daleko širší.
Z amatérských přístrojů mám (mimo Chrony) osobní zkušenost (pozitivní) jen s těmi Oehlery 35 - tam pokud je větší rozdíl mezi měřením první a druhé báze, ukáže se Error, jinak měří výborně (nakonec ale i podle STANAG už asi pět let všechna "NATO" hradla musí být dvojitá - dva vstupní a dva výstupní rámy - ve vztahu ke QA jedno měření = žádné měření, Kneubuehl to taky tak říká :)

To "indukční" měření (magneto) je při dobrém technickém řešení příjemné a přesnost taky dostatečná (cívkami se dělostřelecké střely měří už drahnou dobu). Obdobu v "trubkovém" provedení dělá od předloňska i Prototypa Brno, ale tam by to "spravila" odhadem tak "stovka" (tisíc Kč) - a to už by se ten Handloading hrubě nevyplatil :D :D +S tím zavěšením na ústí má Dalas samosebou pravdu

Nejvyšší blaho v oblasti měření rychlosti střel nastane až se Čína pustí do výroby střeleckých Dopplerovských radarů a zlevní je na úroveň cca 400€ :D
Pufr
zispo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 374
Registrován: pát 15.1.2010, 6:13
Bydliště: jižní morava

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od zispo »

Já mohu z vlastní zkušenosti doporučit tyto http://www.naboje-prebijeni.cz/superchrono . Spolehlivá sice dražší , ale spolehlivá. :D
Odpovědět